BOBERG
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BOBERG
Arkadaşlar,

Yurdum üreticileri hala tabancalar konusunda herşeyin yapılıp bittiğini, bizlerin de sadece şimdiye kadar yapılanları ancak taklit edip, en çok '' kaptırmatörlerle '' geliştirebileceğimizi düşüne dursunlar, elin oğlu hala yeni şeylere kafa yormaya devam ediyor.

Aşağıdaki tabanca '' Cep Tabancası '' kategorisi veya '' Yedek Savunma Silahı '' kategorisinde olan bir tabancadır. En önemli özelliği, besleme sisteminde yapılan yapılan bir değişiklikle, çok kısa bir mesafeye, oldukça uzun bir namlu yerleştirilmiş olmasıdır.

[Resim: xr9rear1ks8.jpg]

[Resim: xr9front1ev6.jpg]

[Resim: crosssecvm6.jpg]

Silah döner namlu sistemine sahip, 7+1 kapasitede, 9x19 mm bir silahtır.
Sürgü takımı geriye gelirken, şarjörün en üstündeki mermiyi geriye doğru çekip, daha sonra da av tüfeklerindekine benzer bir maşa mermiyi yukarı fişek yatağına sürmektedir. Bu şekilde neredeyse bir mermi boyu kadar daha namlu mesafesi kazanılmaktadır.

Sisteminin ne kadar başırılı ve verimli olacağı tartışılır, bunu zaman gösterecek, ama HK P7'nin dik şarjörlü besleme şekli ile kazandırdığı namlu mesafesinden çok daha fazlasını kazandırdığı aşikardır.

http://www.bobergengineering.com/video_page.htm

Aşağıda silahın daha kısa versiyonu ve bunun halihazırda piyasadaki en güçlü ve küçük cep silahı olan Rohrbaugh R9S ile karşılaştırmasını görüyorsunuz.

[Resim: rohrbaughgz6.th.jpg]

Bu tür silahlar zaten bizim kültürümüzle örtüşmediğinden, üreticilerimizin bunlara fazla kafa yormaması doğaldır.Ancak dünyanın en geniş silah pazarı olan ABD pazarına, zaten adını sayamayacağınız kadar çok alternatifi olan, insanların imkan olduğunda veya gerçekten kayda değer bir tercih nedeni olmadıkça kesinlikle orijinallerini tercih ettiği modellerle girmeye çalışmak yerine, bu ülkedeki CCW, Back Up W, Bug W gibi, üreticilerimizin sandığından çok daha geniş olan pazar dilimlerine yönelmek çok daha mantıklıdır.Ancak bunun için gerçekten özgün ve etkin silahlar tasarlamak lazımdır.Tabii ki bu sabrı, kafa yormayı, yorulmayı ve yatırımı gerektireceğinden, yurdum üreticisinin mantığına pek uymamaktadır.

Beni asıl üzen şey ise her fırsatta 20 yılı aşmayan mazilerini mazeret olarak gösteren yerli üreticilerimizin, mazileri on yılı bile bulmayan, hatta daha yeni firmalar kadar bile yenilikçi olamayışlarıdır.
Kahr' ı planlayan fikir babasının, silah üretimi ile hiç bir alakası olmayan endüstri mühendisi Koreli bir göçmen olması,hayatında tabanca üretimi ile alakası olmamış olan Gaston Glock ve ekibinin, yeni yüzyılın tabancasını üretmeyi başarmaları, tabanca üretimine başlayalı daha topu topu 15 yıl olan Hırvat'ların,üçüncü modelde kendilerine özgün bir dizaynla ortaya çıkıp, kalitelerini tüm dünyaya kabul ettirmeleri oldukça düşündürücüdür.

Saygılarımla.

Alıntı

bir silah nasıl tanıtılır işte örnek..bu video görüntüsü ile silahın çalışma prensibi gayet güzel

şekilde gösterilmiş

Alıntı

adam işkembe değil beyin taşıdımı sonuç işte bu oluyor, tek kelimeyle helal olsun yediği ekmeklere bunu dizayn eden adamın...

Alıntı

Çok ilginç bir tasarım.Uygulamaya geçirdiklerine göre problemsiz bir şekilde çalışıyordur sanırım.saygılar.

Alıntı

Fotoğrafta 3 ayrı tabancanın Baltic Birch Plywood adlı malzeme üzerinde ki etkisi görünüyor. Yalan yok, resmi başka yerden askeri deyimle "yer değiştirme" yaptım.Smile Saygılar...

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Sn. Lupus'un yukarıda ki araştırmasında da belirttiği üzere;".. av tüfeklerindekine benzer bir maşa mermiyi yukarı fişek yatağına sürmektedir. Bu şekilde neredeyse bir mermi boyu kadar daha namlu mesafesi kazanılmaktadır.Sisteminin ne kadar başırılı ve verimli olacağı tartışılır..", bu sisitemin sorun çıkartıp çıkartmadığını araştırmaya çalıştım.

Ancak rapor edilmiş soruna rastlayamadım.

Bunun üzerine konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Acaba bu silahın henüz yeni piyasaya çıkmış olmasından dolayı, yeterli veri olmaması veya tabancanın karakteri itibarı ile fazla atım adedine ulaşmadığı veyahut yeterli satım adedine ulaşmadığından bu tür bilgilerin yeterince yayılmadığını ve belki de en muhtemeli olarak benim internetten doğru bir araştırma yapamadığımı düşünmek mümkün olabiir mi Smile ??

Alıntı

Sn lupus. Bu silahta uygulanan maşa ile geri çekip atım yatağına sürme prensibi; Hepimizin bildiği bixi ( PKM )hafif makineli tüfeklerinde kullanılan sistemle aynı prensiptedir. Bixi makineli tüfeklerinde bu maşa ile çekme, beslemeden dolayı bir arıza durumu belirtilmemiştir. Buna mütakip bixi silah 7,62x54 konik, şapkalı mermi tabir edilen mermi kullandığından ( Bu tip merminin teknik terimini bilmiyorum ) maşa çok rahatlıkla mermiyi sıyırmadan geri çekmektedir. Fakat tabancada standart kovanda,maşanın tırnak oluğuna takılamama gibi bir durum oluşurmu ?

Alıntı

Sn.okinal, açıkçası bu tür silahları sahada denemedikçe kesin ve net bir fikir belirtmek çok zor. Teori, ARGE ve üretimde mükemmel olan pek çok sistemin sahada sorun çıkarabildiği sizin de malumunuzdur, bu nedenle bu silah tam anlamı ile sahada test edilmeden ve hatırı sayılır miktarda geri bildirim almadan konuşmak zor.

Ancak görülebildiği kadarı ile şarjör yayı ve gerdel, kovan dip tablasını aşağıdan maşa tırnaklarına yerleştiriyor, yani yuvarlak kovan dip tablası yumuşak bir şekilde bu tırnakların arasına dar bir cidar ve çapla temas edip, müteakiben de en geniş yüzey ve çapı ile temas ediyor. Maşa tırnakları yaylı ve esnek değil, sabit, sanırım aralarındaki mesafe ve tırnak yüzeyleri gerekli sıkı temas sağlayacak kadar sıkı, gerekli yakalama toleransını sağlayacak kadar da toleranslı olarak tasarlanmıştır. Ama bu sistemin sağlıklı olarak çalışması için kovan malzemesi ve dip tablası ölçü kalitesinin çok önemli olacağı aşikar. Tabii yine de ne olursa olsun sahada denemeden kouşmak zor.

Saygılar.

Alıntı

karabasan demiş ki:Sayın Lupus; bu şekilde ki bir mekanizma, hızlı bir tetik parmağına aynı hassasiyetle cevap verir mi? Yani atış hızını etkiler mi?

Sn.karabasan, silah iğne vurmalı ateşleme sistemine sahip, bu tür silahların tam boy örnekleri olan HS 2000 ve Glock' da bile tetik yolu mesafeleri, tetiğin kurulma zaman ve mesafesi çok farklılıklar gösterebiliyor, bu nedenle ele alıp denmeden veya bunu deneyen birisinden geri bildirim almadan bir yorum yapmak imkansız.

Alıntı

Çok estetik,baktıkça bakasınız geliyor,renk uyumu mükemmel.......

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi