Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SHOTSHELL ve Sacmalar
Yukarıda yazdıklarım niye bu kadar ilginç çıkmış anlayamadım ama;

Demek istediğim şu ki; iri saçmalar 11/0, 9/0, 7/0, 6/0 ,5/0, 4/0, diye küçülürken şu 000 lı 00 lı buckshot numeriği nedir anlayamıyorum, Amerikonya tasniflendirmesi midir acep?

Alıntı

Sn. SirAdams,

Genel Silah Sohbetleri ana-başlığı altında yazdığım 5 Temmuz 2010 tarihli "Hafif Ateşli Silahlar Sözlüğü" yazımdan yaptığım alıntı aşağıdadır.
Alıntıdaki linkten indirebilirseniz;
SUPERPOSED (Ġng) : Browning tasarımı, “FN” yapısı, üst üste namlulu kırma av tüfeklerine verilen ticari ad. Zamanla tüm üst üste iki namlulu tüfeklere verilen genel ad. Bkz. SÜPERPOZE.
olarak göreceksiniz. Bu sözcüğü bahsettiğiniz şekilde düzelteceğim.
Bunun yanı sıra, bazı kelimeler gerek genel kullanım gerek bazı mevzuattaki yanlış kullanım sebebiyle dilimi,zde deforme olmuştur.
"MAVZER" zaman içinde (1887'den itibaren) Türkçe'de "yivli tüfek" yerine kullanılır olmuştur.
Yivsiz av tüfeği, yivli av tüfeği, uzun namlulu silâh gibi tabirler bu tarifler bazı mevzuatta kullanılmak üzere "icat" edildiklerinden sonra kullanılmaya başlanmıştır.
Meselâ "SHOTGUN" bizde "saçma tüfeği" olarak değil "fusil de chasse" karşılığı; "av tüfeği" olarak kullanılırdı.

Bu konuda mezkûr SÖZLÜK yönünden yapacağınız katkıları gerek bu forumda, gerek alikozanoglu@hotmail.com adresine yapabilirseniz çok sevinirim. Yukarıda yazdığım gibi Citori misali markaları da ekleyeceğimden emin olabilirsiniz. İnsan bazen bir noktaya takılınca diğerlerini göremiyor/hatırlayamıyor.

Saygılar,

alikozanoglu

alikozanoglu demiş ki:Sayın arkadaşlar,

Takriben on senedir bir “sözlük” üzerinde çalışıyorum ufak ufak.
Bu “sözlük” halen bitmedi. İçinde çok eksik, bir çok da hata var. Sizler bunları fark ettiğinizde veya bazı sözcükler için resim, bazı konular için açıklayıcı çizimler filân istediğinizde alikozanoglu@hotmail.com adresine “sözlük” konusuyla yazarsanız zaman içinde eksikler ve yanlışlar azalarak öneriler, eleştiriler dikkate alınarak cidden işe yarar bir sözlük haline gelebilir. Aşağıdaki linkten “sözlük” programının tamamını bir yere kayderseniz aradığınız sözcüklere hem tamamını gezerek, hem Ana Sayfa başındaki harf dizesine tıklayarak hem de harflerin münferit bölümlerini açarak erişebilirsiniz.
Şimdiden yardımlarınız ve katkılarınız için teşekkürler ederim.
Saygılarımla,

alikozanoglu

http://www.megaupload.com/?d=NGBCMD8M

Alıntı

Sn. nurikilligil,

Acaba ekranınızın en alt "tool-bar"ındaki "dil" seçeneği kazara TR yerine ENG olarak değişmiş olabilir mi?

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

nurikilligil demiş ki:Yukarıda yazdıklarım niye bu kadar ilginç çıkmış anlayamadım ama;

Demek istediğim şu ki; iri saçmalar 11/0, 9/0, 7/0, 6/0 ,5/0, 4/0, diye küçülürken şu 000 lı 00 lı buckshot numeriği nedir anlayamıyorum, Amerikonya tasniflendirmesi midir acep?

Aynen öyle Sn. nurikilligil.

http://www.shotgunworld.com/amm.html

Alıntı

faydalı bir paylaşım olmuş elinize sağlık

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi