Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SHOTSHELL ve Sacmalar
#1
Merhaba,

Sacmalarin avcilarimiz arasinda ve forumlarda genel degerlendirmelerinde, genellikle, ureticilerin kendilerine ozel verdigi model isimleri uzerinden siniflandirma ve gruplandirma yapilmak zorunda kalindigini farkettim..

Bu da , ureticiden ureticiye degistigi icin, standart bir siniflandirma olmuyor tabii ki..

Genel olarak sacmalarin uretimleri artik TOXIC ve NON-TOXIC olarak degerlendirilir;

TOXIC Grubunda;

1) Lead (Kursun) Sacmalar birakilirken,


NON - TOXIC Grubunda;

1) Bismuth (Bizmut) alasim Sacmalar

2) Soft Steel (Yumusak Celik) Sacmalar

3) Soft Composites (Yumusak Bilesim) Sacmalar

4) Hard Composites (Sert Bilesim) Sacmalar


degerlendirilmistir.

TOXIC grubunda , cevresel nedenlerden dolayi bazi ulkelerde su avlarinda (waterfowl) yasaklanan Kursun Sacmalarin kucukleri %6'ya kadar (antimony) antimon denilen maddeden icerirken, buyuk olanlarda bu oran %3'e kadardir. Bu madde eklenerek , sacmalara sertlik kazandirilmak amaclanmistir. Balistikte genel olarak bilindigi uzere, sert sacmalar atislarda cok daha iyi pattern olustururlar. Kursun sacmalar genelde, bakir ya da nikel kaplanarak fisek uretimine sunulurlar.

NON - TOXIC grubundaki sacmalardan Bismuth Alasim Sacmalarin ana metali Bismuth, bir metal olarak kursunun %83'u oraninda yogunluga sahiptir. Bir fisek sacmasi olarak, namlu ve soku tahrip edici etkisini azaltabilmek icin, bismuth %2 cobalt ile alasim halinde uretilir.  Kursun sacmalardan cok az daha pahalidir. Celik sacmalardan farkli olarak cok yuksek dayanimli (1370 bar celik sacma testinden gecmis soklar gibi...) soklara ihtiyac duymazlar ve normal kursun sacma tapalariyla dolumlari gerceklestirilebilir.

NON - TOXIC grubundaki sacmalardan Soft Steel (Yumusak Celik) Sacmalar, kursun sacmalarin nispeten en ekonomik non-toxic alternatifidir.  Celik metali tabii ki, ozel ve yuksek yogunluklu plastik tapalarla birlikte, celik sacmaya karsi yuksek dayanimli soklar ve namlulara ihtiyac duymaktadir. Korozyonun onune gecebilmek icin, bakir, nikel ya da cinkoyla kaplanirlar.

NON - TOXIC grubundaki sacmalardan Soft Composites (Yumusak Bilesim) Sacmalar, toz haline getirilmis, bakir, teneke, demir ve tungsten gibi metallerin polimer baglayicilar icerisindeki karisimindan meydana getirilir. Bu sacmalar normal kursun sacma tapalariyla birlikte kullanilabilir ve yuksek yogunluklu tapaya ya da ozel sertlestirilmis yuksek dayanimli soklara ihtiyaclari yoktur. Bu sacmalarin yogunluklari kursun sacmalar kadar yuksek olmakla birlikte , cok daha pahalidirlar.

NON - TOXIC grubundaki sacmalardan bir digeri Hard Composites (Sert Bilesim) Sacmalar, toz haline getirilmis bakir, demir, celik, tungsten ve tenekenin kalip icerisine basilmis halinden yapilir. Bu sacmalarin yogunluklari en az kursun sacmalar kadar olmakla birlikte, bir cogu kursun sacmalarin yogunlugunun da uzerinde bir yogunluga sahiptir. Ancak bu sacmalar cok pahalidir. Sert Bilesim sacmalar, ozel celik sacma tapalari ve sertlestirilmis celige yuksek dayanimli ozel soklar ile kullanilmalidir.

Yukaridakilerden baska, sacma uretiminde kullanilmak uzere bugune kadar denenmis "ancak tek baslarina sacma olarak basari saglanamamis" baska maddeler de vardir ; Cinko (TOXIC), Bakir ( hem TOXIC hem de pahali), teneke (pahali), plastik (cok hafif) ve tungsten (sert ve pahali).

Bir de, Yogun Lastik malzeme de bazi ozel "oldurmez" sacma ve slug muhimmat yapimlarinda kullanilmistir.


Kisaca sacma ebadlarina da deginmek gerekirse;

Sacmalari , buyukluklerine gore 2 ana gruba ayirabiliriz;

1) Kucuk Sacmalar ya da Kus Sacmalari (0.050 inch ile 0.230 inch arasi)

En kucuk sacmalar, 12 numaradan baslar , 12 numara en kucugudur;

FF en buyugudur.2) Buckshot (Iri Sacmalar) (0.240 ile 0.360 inch arasi )

Buckshot sacmalar, 4 numaradan baslar, ve

OOO en buyugudur.


Populer Sacma Ebatlari (2 kategoride)
[Resim: shotsizes.jpg]


Selamlar...
 
Alıntı

#2
Sayın SirAdams,
Faydalı çalışmanız için tebrik ve teşekkürler.
Orjinal yazının Türkçeleştirilmesi ile ilgili bir iki yorumum olacak ki kesinlikle tenkit amacı taşımamakta, sadece yanlış anlaşılmalara neden olmaması için uyarı mahiyetindedir.
Composite kelimesi dilimize tam karşılığını bulamadığı için kompozit kelimesi olarak dilimize yerleşmiştir.
Teneke olarak çevirdiğiniz kelimenin aslı eğer tin ise, burada kalay anlamı verilmeli idi.
Soft steel'in de her ne kadar İngilizcesinde iron denilmemiş olmakla beraber demir olarak anlaşılmasının daha uygun olacağı inancındayım.
Saygılarımla.
Osman
 
Alıntı

#3
Aslında kompozit kelimesinin tam anlamı dilimizde var: "bileşik"
Bilim ve mühendislik çevrelerinde de artık sıkça kullanılıyor.

Bu faydalı yazıda kompozit malzeme olarak "bileşim" kelimesi kullanılmış ki, aslında bileşik ile farklı anlam ifade ediyor.
Bileşimler, genelde kimyasala olarak birbiri ile tepkimeye giren ve farklı bir madde olarak çıkan ürünü temsil ederken,
bileşikler ise, iki farklı yapıda ve biribirine karışmadan fakat tamamlayıcı olacak şekilde, misal karbon lifleri ile epoksi reçinenin bileşimi ile elde edilen karbon fiber, cam elyafı ile plastiğin bileşimi ile elde edilen FRP (fiber katkılı plastik) gibi ürünleri betimliyor.

Elinize sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş, fakat ne yazık ki ülkemizde kurşun dışındaki saçma çeşitleri pek bilinmiyor ve yaygın değil, tabii kurşunun özellikle sulak alanlarda suya ve besin zincirine karışması sonucu yarattığı kirlilik gün gittikçe artıyor.
Diğer yandan, kontrol edilmeyen ve arıtılmayan sanayi atıklarından doğamıza karışan inanılmaz boyutta kurşun ve diğer ağır metaller yanında, avcıların attığı birkaç avuç metalik kurşun devede kulak kalıyor, fakat yurtdışında doğaya saygılı ülkelerde oltalarda kullanılan kurşunun bile plastik kaplı olma zorunluluğu ve sair önlemleri görünce insan ve diğer canlıların hayatına saygılı olan ülkelerin farkını anlıyoruz...

Saygılarımla...
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
#4
Metalurji konusunda yorum yaparken sayın Barış'tan düzeltme yiyeceğimi beklemeliydim.
Baltayı taşa vurduk.
Saygılarımla.
Osman
 
Alıntı

#5
Sn. Sir Adams,

Bazı yerli üreticilerin ürettiği tek kurşun yada şevrotinler bakırla kaplı olabiliyor. Normal kurşunu bakırla kaplamanın getireceği avantaj ne olabilir?

 
Alıntı

#6
Sn. syılmaz, ??Bakir kaplamayi genellikle , "longer product lifetime" yani daha uzun bir "raf" omru icin, korozyona karsi nispeten daha dayanikli olsun diye yapiyor ureticiler... ??

Selamlar...

syılmaz demiş ki:Sn. Sir Adams,

Bazı yerli üreticilerin ürettiği tek kurşun yada şevrotinler bakırla kaplı olabiliyor. Normal kurşunu bakırla kaplamanın getireceği avantaj ne olabilir?
 
Alıntı

#7
Merhabalar,Degerli yorumlariniz ve takdiriniz icin cok tesekkurler...Maalesef, bilim dili Ingilizce... Bazi terimlerin Turkce'ye tam olarak cevirimleri mumkun olamiyor. Mumkun olsa da, gercekten Turk Dil Kurumu'nca kabul edilmis bir cevirimi olsa da, yanlis da olsa halk arasinda yaygin kullanimi gecerli oluyor. Ben kati malzemelerin birlesmesiyle ortaya cikan yeni malzemeye "bilesim" denildigini saniyordum. Bilesik terimini ise genellikle kimyasal sivilarin birleserek olusturdugu yeni kimyasalin genel adi olarak saniyordum. Turk Dil Kurumu'na basvurdugunuzda da bu boyle gorunuyor acikcasi... Ornegin alasim bir "bilesik" olarak gorunuyor. Bilesik, bilesime gore daha genis kapsamli bir tanim. Elementlerin ya da sivilarin birleserek olusturdugu yeni maddeye sivi ise (ornegin su) "bilesim" deniyor. (kaynak : http://www.tdk.gov.tr -> Buyuk Turkce Sozluk)Bununla birlikte, sadece bilimsel terimlerde degil Turkce'ye cevirim hatalari ya da eksikleri... Bildigimizden emin oldugumuz bir cok terimin Turkce'sini yanlis ya da eksik kullaniyoruz bana gore. Ornegin, yivli-yivsiz ayirimi... Shotgun kelimesini yillarca yivsiz av tufegi olarak cevirdik ve kullandik.. E peki simdi yeni teknoloji urunu fully rifled paradox namlulu shotgun tufekler de var, bunlara hala yivsiz dersek yanlis ifade etmis olmaz miyiz? Ingilizce'deki adlari hala shotgun. Shotgun with Fully Rifled Barrel...

"Shot" kelimesinin buradaki anlami, "sacma"dir. Shotgun'in gercek Turkce karsiligi "yivsiz av tufegi" degil, "Sacma Tufegi"dir."Shotgun" kelimesinin karsiligi, "yivsiz" olmadigi gibi, "yivsiz" kelimesinin Ingilizce'deki karsiligi da "Shotgun" degil, "Smoothbore" kelimesidir. Sacma tufeklerinin, av icin olani da var, yakin savunma icin olani da (Pump-Action Shotguns)... Dolayisiyla, "shotgun" silahlarin hepsine birden hem "yivsiz" hem de "av tufegi" demekle yanlis kere yanlis ifade kullanmis olmuyor muyuz?


Peki "Sacma Tufegi" deyince , guzel yurdumun guzel insanlari yuzunuze nasil bakarlar? "Ne diyor bu adam yahu!!??" diyecekleri konusunda hepimiz ayni fikirdeyizdir sanirim... Fully Rifled namlusu olan shotgun'a yivsiz av tufegi demeyi surdurecek miyiz? Ulkemizdeki, yasa yapanlarin, emniyet yetkililerinin ve MKE'nin de kafasi da cok karismis olacak ki bu namlulari yasaklayivererek ciktilar isin icinden. Yeni yasayla serbest olursa eger, seyreyleyin tanim ve ifade gumburtulerini.Rifled namlulu, shotshell degil de, centerfire ya da rimfire fisek atan (ornegin bolt action rifle) tufekler icin, yivli ifadesi nispeten ve sadece tufekler icin "henuz" yanlis bir ifade degil... "Tufekler icin henuz" yanlis bir ifade degil diyorum cunku, askeri silahlarda ornegin tank topunda biliriz ve deriz ki tank top namlusu yivlidir.. Ancak Ingilizce de , tank topu icin ve genel toplar icin rifle ya da rifled ifadeleri kullanilmiyor. Cannon ve Tank Cannon ifadeleri kullaniliyor. Zira bizim yivlidir dedigimiz ve TSK'nde sadece 90mm ve 105mm yivli modellerinin kullanildigi tank topunun, 120mm yivsiz olanlarini da kullaniyor Israil, Ingiliz ve Amerikan ordulari! Tank topu yivsiz de olabiliyor yivli de olabiliyor, dolayisiyla adamlar kesinlikle tank topuna rifle ya da rifled gibi genel bir isim koymuyorlar ya da tanimlamiyorlar, buradaki ornek; Cannon diyorlar.Yanlis ceviri kullanimina bir baska ornek de Superpoze... Sadece Fransizca'da "ust uste bindirilmis" anlaminda kullanilabilen Superposed, (Ingilizce'de de benzer anlami olmasina ragmen ust-alt namlulu "tufekler" icin "kesinlikle" kullanilmiyor) , John Moses Browning'in ozel bir tasarimi ve Browning International'in 1986'dan sonra hic uretmedigi (sadece ozel siparis uzerine tek tek uretiyor artik, Belgium Custom Shop) bir modelinin ozel ismi.

Turkiye'de ise genel yanlis yaygin kullanim ve cevirim, Superposed denildiginde akla tum markalarin ust-alt cifte model tufekleri geliyor ve hatta bu tufeklere "cifte" denildiginde , saskin gozler "cifte" diyen kisiye donuyor. Halbuki "Side By Side Double Barrel" ve "Over and Under Double Barrel" ifadelerinin her ikisi de "cifte" anlamina geliyor, biri yanyana biri ust-alt...Butun dunyada ve Ingilizce'de, ust-alt cifte tufeklerin "genel" adi Over and Under (O/U) Double Barrel (shotgun veya rifle gun veya combined gun) olarak kullaniliyor ve dunyanin hic bir yerindeki hic bir ureticisi, ust-alt cifte tufek modellerine "Superposed Modellerimiz" , "Superposed Serimiz" , "Pozelerimiz" vs gibi ifadeler kullanmiyorlar (maalesef SADECE TURK URETICILERI haric!) , kullanmazlar, cunku bu, dedigim gibi Browning'in kendisine ozel "patentli" bir model adidir.Ornegin Browning'in kendisi bile Superposed model olmayan ust-alt ciftelerine Superposed demez; 525 ya da Citori ya da Cynergy modelleri Superposed model olmadigi icin bu modellerine Superposed demez, Citori model Over and Under Shotgun ya da Cynergy Over and Under Shotgun der.

Ancak , Superposed model olan B25 model tufegi icin, "Superposed B25 Shotgun" der. Kullanim kilavuzlarinin sadece kapaklarindaki tanimlara bakarsaniz ya da resmi sitesinden incelerseniz ne demek istedigimi daha iyi anlatmis olurum sanirim.

Superposed B25, B125 Shotguns

http://pdf.textfiles.com/manuals/FIREARM...rposed.pdf


Superposed olmayan Over and Under Shotguns Citori ve Cynergy

http://pdf.textfiles.com/manuals/FIREARM...citori.pdf

http://pdf.textfiles.com/manuals/FIREARM...ynergy.pdf


Superposed Model Tufekler Hakkinda Ozet Bilgi


http://www.browning.com/customerservice/....asp?id=42


Ornekleri cogaltabilirim. Cok fazla var. Ulkemizin, ozellikle uretim anlaminda bilim, agir sanayi ve teknolojiden maalesef cok uzak kalmis olmasi ve hala bunda israr edilmesi, guzel dilimiz Turkce'yi bu alanlarda yozlastirmis, eksiltmis, ciplaklastirmistir ve bir cok teknoloji urununun hangisi daha iyi hangisi daha kotu oldugu hakkinda, sadece ureticilerin bize soyledigi ve bizi yonlendirdigi kadariyla yetinerek, gercek akademik kaynaklardan uzak kalip, dogruyu yanlis, yanlisi dogru sanarak yasamimiza devam etmemize neden olmustur, olmaktadir.

Ornek: gunumuzde dunyanin en kaliteli yivsiz tufeklerini ureten (Holland & Holland, Westley Richards, Purdey and Sons, Perazzi, Krieghoff, Merkel vs.) israrla vazgecmedikleri "krom kaplamasiz namlu uretim surecini" , "krom kaplamali namlu uretim surecinden" daha kotu ve daha ucuz oldugunu dusunuruz! Oyle ya , "ekstra bir masraf!" olan "krom"u neden kaplamaya kullansin bunca firma? Gercek akademik kaynaklarindan okuyup ogrenmedigimiz icin, teknolojinin bir getirisi olan "chrome plated smoothbore barrel" uretim surecinin, cok daha ucuz ve birim zamanda cok daha fazla adette namlu uretimine imkan veren bir uretim sureci modeli ve korozyona karsi daha az bakimla daha mukavim namlularin uretilebiliyor olmasinin yaninda, namlularin kalitelerini dusurdugunu, tufegin hem "accuracy" hem de "pattern" anlaminda performansini dusurdugunu bilmeyiz. Cunku krom kaplamali namlu ureten ureticiler yani cogunluk ureticiler boyle bilmemizi isterler.Dolayisiyla teknolojik ifadelerin bir cogunu, -her ne kadar Turk Dil Kurumu'nun muadil karsiliklar olarak calismalari olsa da-, gunluk hayatimizda genellikle yanlis ya da eksik kullaniyoruz. Tam dogrusunu kullansak, ("ust-alt cifte" gibi) karsimizdakine anlatmak istedigimizi anlatamiyoruz.Ne diyelim, Allah yar ve yardimcimiz olsun. 

Guzel yorumlariniz ve cok degerli fikirleriniz icin tekrar cok tesekkur ederim arkadaslar. Saygilarimla
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
#8
SirAdams demiş ki:Sn. syılmaz, 

Bakir kaplamayi genellikle , "longer product lifetime" yani daha uzun bir "raf" omru icin, korozyona karsi nispeten daha dayanikli olsun diye yapiyor ureticiler... Selamlar...

Sn. Sir Adams, kurşun zaten korozyona dayanıklı bir malzeme, bana sadece pazarlama taktiği gibi geldi.
 
Alıntı

#9
Kursun, celige gore korozyona daha dayaniklidir ancak yuzde yuz paslanmaz ve korozyona ugramaz denilemez...

Aynen, paslanmaz celigin aslinda paslanmaz olmadigi, paslanmasi icin, oksidasyona ugramasi icin daha uzun sure gecmesi gerektigi gibi...

Ancak bu soylediklerim bakir kaplama icin gecerli.

Kursunun, nikel kaplanmasi parlak ve goz alici bir goruntuye sahip olmasini saglar ve dediginizde hakli olabilirsiniz, isin icinde pazarlamanin da parmagi olabilir, ancak nikel de kursuna gore nispeten korozyona mukavim malzemedir. Kursunun rengi giderek koyulasir, paslanmayi goremeseniz dahi dogadaki tum materyaller gibi oksidasyona ugrar ve gozle gorulur bir hizla kararir. Bu da herseyden once, rafta cok uzun sure bekleyen bir slug muhimmatin ucuna bakan musteride kotu bir izlenim birakir.

Selamlar..syılmaz demiş ki:
SirAdams demiş ki:Sn. syılmaz, 

Bakir kaplamayi genellikle , "longer product lifetime" yani daha uzun bir "raf" omru icin, korozyona karsi nispeten daha dayanikli olsun diye yapiyor ureticiler... Selamlar...

Sn. Sir Adams, kurşun zaten korozyona dayanıklı bir malzeme, bana sadece pazarlama taktiği gibi geldi.
 
Alıntı

#10
SirAdams demiş ki:Merhaba,

Sacmalarin avcilarimiz arasinda ve forumlarda genel degerlendirmelerinde, genellikle, ureticilerin kendilerine ozel verdigi model isimleri uzerinden siniflandirma ve gruplandirma yapilmak zorunda kalindigini farkettim..

Bu da , ureticiden ureticiye degistigi icin, standart bir siniflandirma olmuyor tabii ki..

Genel olarak sacmalarin uretimleri artik TOXIC ve NON-TOXIC olarak degerlendirilir;

TOXIC Grubunda;

1) Lead (Kursun) Sacmalar birakilirken,


NON - TOXIC Grubunda;

1) Bismuth (Bizmut) alasim Sacmalar

2) Soft Steel (Yumusak Celik) Sacmalar

3) Soft Composites (Yumusak Bilesim) Sacmalar

4) Hard Composites (Sert Bilesim) Sacmalar


degerlendirilmistir.

TOXIC grubunda , cevresel nedenlerden dolayi bazi ulkelerde su avlarinda (waterfowl) yasaklanan Kursun Sacmalarin kucukleri %6'ya kadar (antimony) antimon denilen maddeden icerirken, buyuk olanlarda bu oran %3'e kadardir. Bu madde eklenerek , sacmalara sertlik kazandirilmak amaclanmistir. Balistikte genel olarak bilindigi uzere, sert sacmalar atislarda cok daha iyi pattern olustururlar. Kursun sacmalar genelde, bakir ya da nikel kaplanarak fisek uretimine sunulurlar.

NON - TOXIC grubundaki sacmalardan Bismuth Alasim Sacmalarin ana metali Bismuth, bir metal olarak kursunun %83'u oraninda yogunluga sahiptir. Bir fisek sacmasi olarak, namlu ve soku tahrip edici etkisini azaltabilmek icin, bismuth %2 cobalt ile alasim halinde uretilir. ?Kursun sacmalardan cok az daha pahalidir. Celik sacmalardan farkli olarak cok yuksek dayanimli (1370 bar celik sacma testinden gecmis soklar gibi...) soklara ihtiyac duymazlar ve normal kursun sacma tapalariyla dolumlari gerceklestirilebilir.

NON - TOXIC grubundaki sacmalardan Soft Steel (Yumusak Celik) Sacmalar, kursun sacmalarin nispeten en ekonomik non-toxic alternatifidir. ?Celik metali tabii ki, ozel ve yuksek yogunluklu plastik tapalarla birlikte, celik sacmaya karsi yuksek dayanimli soklar ve namlulara ihtiyac duymaktadir. Korozyonun onune gecebilmek icin, bakir, nikel ya da cinkoyla kaplanirlar.

NON - TOXIC grubundaki sacmalardan Soft Composites (Yumusak Bilesim) Sacmalar, toz haline getirilmis, bakir, teneke, demir ve tungsten gibi metallerin polimer baglayicilar icerisindeki karisimindan meydana getirilir. Bu sacmalar normal kursun sacma tapalariyla birlikte kullanilabilir ve yuksek yogunluklu tapaya ya da ozel sertlestirilmis yuksek dayanimli soklara ihtiyaclari yoktur. Bu sacmalarin yogunluklari kursun sacmalar kadar yuksek olmakla birlikte , cok daha pahalidirlar.

NON - TOXIC grubundaki sacmalardan bir digeri Hard Composites (Sert Bilesim) Sacmalar, toz haline getirilmis bakir, demir, celik, tungsten ve tenekenin kalip icerisine basilmis halinden yapilir. Bu sacmalarin yogunluklari en az kursun sacmalar kadar olmakla birlikte, bir cogu kursun sacmalarin yogunlugunun da uzerinde bir yogunluga sahiptir. Ancak bu sacmalar cok pahalidir. Sert Bilesim sacmalar, ozel celik sacma tapalari ve sertlestirilmis celige yuksek dayanimli ozel soklar ile kullanilmalidir.

Yukaridakilerden baska, sacma uretiminde kullanilmak uzere bugune kadar denenmis "ancak tek baslarina sacma olarak basari saglanamamis" baska maddeler de vardir ; Cinko (TOXIC), Bakir ( hem TOXIC hem de pahali), teneke (pahali), plastik (cok hafif) ve tungsten (sert ve pahali).

Bir de, Yogun Lastik malzeme de bazi ozel "oldurmez" sacma ve slug muhimmat yapimlarinda kullanilmistir.


Kisaca sacma ebadlarina da deginmek gerekirse;

Sacmalari , [b]buyukluklerine gore 2 ana gruba ayirabiliriz;

1) Kucuk Sacmalar ya da Kus Sacmalari (0.050 inch ile 0.230 inch arasi)

En kucuk sacmalar, 12 numaradan baslar , 12 numara en kucugudur;

FF en buyugudur.2) Buckshot (Iri Sacmalar) (0.240 ile 0.360 inch arasi )

Buckshot sacmalar, 4 numaradan baslar, ve

OOO en buyugudur.[/b]


Populer Sacma Ebatlari (2 kategoride)
[Resim: shotsizes.jpg]


Selamlar...

Say?atlar?ma/ iri sa? numaraland?eselesinde Amerikan/Euro diye bir ayr?bilir mi acaba?

?nk?iri sa?/?evrotinlerde sa?larda 1 numaradan ba?layan 12 numaraya kadar giden ve numara artt?ap??dedin birim hacimde adedin artt?iri sa?larda ise 11/0(dokuz bilya), 9/0 (16 bilya), 7/0(27 bilya), 6/0, 5/0, 4/0, 3/0, diye giderek k? iri sa? sistemini bilirken, bunun buckshot sistemi 00 vs kar??r?layam?.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi