Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 3.4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BHP Tetikleri
Sn. Üstadım atış esnasında kullanmak için horoz yayını 28 lb ve ya da 26 lb olarak, irca yayını 18,5 lb yay ile değiştirmek istiyorum fakat iğne yayını XP yapmanın getirebileceği artı ve eksileri tam anlayamadım, en doğrusu iğne yayına hiç dokunmamak mı? Sn. Üstadım Wolf marka yayların kalitesi hakkında pek bilgim yok, kalitesi tatminkarmı'dır? Saygılar..

Alıntı

(08-05-2012, 10:22 PM)ozkanx7 demiş ki: irca yayını 18,5 lb yay ile değiştirmek istiyorum fakat iğne yayını XP yapmanın getirebileceği artı ve eksileri tam anlayamadım

Otomatik iğne kilidi olmayan tabancalarda, irca yayının sertliği arttırıldığında sürgünün öne hareketi esnasında iğnenin serbest salınımda artma meydana gelir. Bu salınım bazı tabancalarda iğnenin kapsülden küçük ısırıklar almasına neden olur. XP iğne yayı, özellikle otomatik iğne kilidi olmayan tabancalarda bu iğne ısırıklarını azaltmak veya mümkünse tamamen engel olmak için kullanılmaktadır.

XP iğne yayının tek dezavantajı bazen zayıf kapsül vuruşları, dolayısı ile de kapsül ateşleme zaafiyetine neden olmasıdır. 28 lb horoz yayı ve XP iğne yayı MKEK mühimmatını ateşlemede herhangi bir sorun çıkarmıyor. Ancak yeni gelen S&B' laları bu yay kombinasyonu ile denemedim...

(08-05-2012, 10:22 PM)ozkanx7 demiş ki: Wolff marka yayların kalitesi hakkında pek bilgim yok, kalitesi tatminkar mıdır?

Wolff marka yayların her çeşidini Browning BAR dahil olmak üzere pek çok silahta denedim ve her seferinde gerek mekanik işlerliklerinden, gerekse de bu işlerliklerinin devamlılığından çok memnun kaldım...

Alıntı

Teşekkür ederim Sn. Üstadım yaylar gelir gelmez değişimi uygular, atışlarımı S&B fişek ile yapıp, tecrübemi paylaşırım inşallah. Saygılar..

Alıntı

Tamamen kişisel görüşüm olmakla birlikte; tetiği ne kadar kötüleştirirse kötüleştirsin, hiçbir silahın iğne emniyetini sökmeyi doğru bulmuyorum.

Alıntı

Otomatik iğne kilidi ya da emniyeti olmayan bir silah için neden sökme takma işini doğru bulmuyorsunuz Sn. Semper fidelis? Detaylı temizlik yaparken tüm parçaları dikkatli bir şekilde söküp takıyorum, iğne de dahil ve bu işlemin bir mahsurunu görmedim. Saygılar
Bu arada sorumdaki maksadım bilgi almak, karşı çıkmak değil yanlış anlaşılma olmasın.

Alıntı

İğne emniyeti olmayan demedim.Smile Silahı söküp takmanın bir mahsuru yok. Bazı kullanıcılar tetik çekişini kötüleştirmesi sebebiyle iğne emniyetini temelli silahtan söküp, silahı o şekilde kullanıyor. Taşıma güvenliği sebebiyle doğru bulmuyorum...

Alıntı

(09-05-2012, 10:04 AM)Semper Fidelis demiş ki: Tamamen kişisel görüşüm olmakla birlikte; tetiği ne kadar kötüleştirirse kötüleştirsin, hiçbir silahın iğne emniyetini sökmeyi doğru bulmuyorum.

(09-05-2012, 11:40 AM)Semper Fidelis demiş ki: Bazı kullanıcılar tetik çekişini kötüleştirmesi sebebiyle iğne emniyetini temelli silahtan söküp, silahı o şekilde kullanıyor. Taşıma güvenliği sebebiyle doğru bulmuyorum...

Güvenlik ve savunma amaçlı, sürekli olarak taşınan silahlarda iğne kilidi emniyet sistemlerinin sökülmesi kesinlikle doğru değil. Yine stres altında kullanılacakları için sadece güvenlik amaçlı olarak bulundurulan silahların da iğne kilidi emniyet sistemlerine müdahale etmek doğru değil...Ancak sadece poligonda ve sportif amaçlı kullanılacak ve güvenlik amaçlı olarak stres altında kullanılması planlanmayan silahların iğne kilidi emniyet sistemleri sökülebilir...

Diğer yandan Browninglerde MKIII ' lere görmeye başladığımız iğne kilidi emniyeti, sürgüdeki tetik irtibat manevelasının ( ara bağlantı parçası ) bir uzantısı şeklinde olup, bu manevelanın yayı ve manevelanın iğne teması tetik çekişini belirgin bir şekilde etkilemediğinden, BHP ' de en azından bu konuda canınızı sıkmaya ve bu konuyu kafanıza takmaya gerek yok...Smile

Alıntı

BHP'min kumlu bir tetik çekişi olmasına rağmen hiçbir emniyetini sökmedim. Bu hali ile zaten hafif olan tetiğini hassas atışlarda da rahatlıkla kullanıyorum.
Bence BHP ile isabetli atışlar yapmak/yapamamak tamamen kullanıcı ile alakalı bir durum.
Selamlar, saygılar.

Alıntı

Tetik ağırlığının çok önemli olduğunu düşünüyorum, atışlarım 15 mt. de, 10 fişek olarak yapıyorum genellikle 2-3 fişek hariç atışlar hedefte toplayabiliyorum, bazen de çok daha kötü olabiliyor, bu hızla daha çok zamana ihtiyacım olacak, bu sebeble '' Bu yay değişimleri bana biraz daha zaman kazandırabilir mi?...'' diye tecrübe edip görmek isterim. Kafamda çözümleyemediğim diğer konu ise, kullandığım 4 ayrı BHP' nin de farklı tetik sertliklerine sahip olması idi.., kendi silahımdaki bu tetik sertliği üretim yılı ve imalat farkında mı kaynaklanıyor, bilemedim .

Saygılar..

Alıntı

(09-05-2012, 03:03 PM)ozkanx7 demiş ki: Sizin silahınızdaki tetik şimdiye kadar gördüğüm en hassas BHP tetiği diyebilirim, kendi silahımdaki bu sertlik üretim yılı ve imalat farkında mı kaynaklanıyor, bilemedim .

Bu tamamen BHP tetik elemanlarının şekil ve ilişkisinden kaynaklanan bir değişkenlik...BHP ' de horoz tulumbasının yaprak yayının horoz tulumbasına temas noktası bile tetik çekiş ağırlığını değiştirebilmektedir. Aynı yıl içerisinde, aynı çeyrekte üretilmiş BHP tetiklerinin bile çekiş özellikleri birbirinden farklıdır. Sadece tek hareketli tetik çekişi olan bir tabanca için kaç üretici bizzat kendi katoloğuna tetik çekiş ağırlığı için 1 kg'dan fazla fark yazar ki...Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi