Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 3.4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BHP Tetikleri
xhmyt demiş ki:MK III 'ün '' trıgger travel '' değeri nedir ?
Şimdiye kadar pek çok BHP ile haşır neşir olmama rağmen açıkçası BHP tetik yollarının kesin ve net ölçümünü yapmadım. İşin garip yanı, hakkında enfazla kafa yorulan ve tartışılan konulardan birisi olmasına rağmen, internette de bununla ilgili herhangi bir bilgi yok. İlk fırsatta kabaca da olsa ölçüm yapmaya çalışacağım.
xhmyt demiş ki:Tetik yolu, tetik sağma mesafesi,tetik kurulma mesafesi ifadelerinden kasıt aynı şeymi?
Tetik yolu, tetiğin kat ettiği tüm mesafeleri kapsar. Buna mekanik temas öncesi ölü boşluklar, mekanik temas sonrası ateşleme sistemi serbest kalıncaya kadar kat edilen mesafe, ateşleme meydana geldikten sonra devam eden ölü boşluk da dahildir.

Tetiğin, ateşleme elemanlarını serbest bırakıncaya kadar kat ettiği mesafe '' pretravel '' yani ön tetik yoludur. Bunu kabaca tetiğin istinat mesafesi olarak da ifade edebiliriz. Ön tetik yolunun özellikleri marka ve modellere göre değişiklik göstermektedir. Bazılarında mekanik temas sağlanana kadar sağılan mesafe daha uzun, bazılarında daha kısa, bazılarında ise hemen hemen hiç yoktur. Ülkemizde tetiğin istinat mesafesinden bahsedildiğinde anlaşılan mesafe, mekanik temas sağlanmadan önceki ölü boşluktur. Mekanik temas sağlandıktan sonra, ateşleme elemanları serbest kalana kadar sağılan mesafe de marka ve modele göre değişmektedir.

Ateşleme elemanları serbest kaldıktan sonra tetiğin kat ettiği ölü mesafe ise '' overtravel '' yani son tetik yolu olarak adlandırılabilir. Bu tanımların maalesef henüz tam olarak tercüme edilmiş Türkçe karşılıkları yok, '' son tetik yolu '' kendi kişisel tanımımdır.

Tetik kurulma mesafesi ( trigger reset ) ise, ateşleme elemanları yeni bir ateşleme yapmaya hazır hale geldikten sonra, tetiğin bunları tekrar serbest bırakabilmek üzere, mekanik temas sağlamak için, öne doğru kat etmek zorunda olduğu mesafedir. Bazı marka ve modellerde bu mesafe çok kısa, bazılarında ise neredeyse tam bir ön tetik yolu kadardır.

Saygılar.

Alıntı

İnternette bulamayınca ''Bizim internet''te olur dedim ama cevabı görünce şaşırmadım desem yalan olur.
''Aşkın gözü kördür'' dedikleri bu olsa gerekSmile.İnsan ''sevdiğiyle'' beraberse gerisi boşmuş demek.

Alıntı

Sayın forum üyeleri öncelikle yukarıda bilgiler için teşekkürler. Yukarıda yapılan açıklamalarınız doğrultusunda, şahsıma ait silaha, tetiğini yumuşatabilecek, İstanbul ili sınırlarında, tanıdığınız bir silah ustası varmı. Bu konuda adres ve isim verebilirseniz sevinirim. Şimdiden paylaşımlarınız için teşekkürler..

Alıntı

Sn. lupus,
bu başlık için teşekkürler. Tetiği hafifletmek için Şarjör emniyetinin sökülmesini tavsiye etmişsiniz. Bu şarjör emniyet mekanizması eski nesil BHPlerde mevcutmudur? Yoksa sadece yeni nesillerde mevcut. Ayrıca eski nesillerde yoksa bunlar hangi serilerdir, soruyu sorma amacım eski nesil bir BHP sahibiyim, silahımda Şarjör emniyeti mevcut açıkçası tereddüt içindeyim.
Saygılar

Alıntı

osaka demiş ki:Bu şarjör emniyet mekanizması eski nesil BHPlerde mevcut mudur?
Tasarım aşamasında BHP ' ye şarjör emniyeti eklenmesinin nedeni, o esnada asıl hedef olan Fransız Ordusu ihale şartnamesinin gereklerini yerine getirebilmekti ve ilk günden itibaren istisnasız tüm BHP ' lerde bu emniyet mekanizması mevcuttur.

Alıntı

Cevap için teşekkürler,

herkese iyi bayramlar.

Alıntı

Mükerrer vuruş özelliği olan, horozlu ve tetik ağırlığı ''en düşük'' yarı otomatik hangisidir?
Bu vesileyle tüm silahseverlerin mübarek Kurban Bayramını kutlarım.

Alıntı

(24-08-2008, 05:22 PM)lupus demiş ki: BHP tetik ağırlığının bir nedeni de, horoz yayıdır.
C Serilerinden sonra sert kapsüllü makinalı tabanca mühimmatını patlatmada sorun yaşanmaması için, ayrıca yeni nesil yüksek basınçlı muharebe mühimmatları kullanımında silahı bir miktar daha korumak için, 32 lb ağırlığında horoz yayı eklenmiştir. BHP otörleri, standard mühimmat kullanıldığı müddetçe, horoz yayının 26 lb ye kadar güvenle indirilebileceğini söylemektedir. Bundan daha düşüğü ise pek tavsiye edilmemektedir.

Sn lopus;Yukarıda belirttiğiniz gibi horoz yayını 32 lb den 26 lb ye düşürmek için (aradaki fark 6 lb=2,7 kg,yani 14,5kg dan 11,7kg a)tahminem kaç halka kesmek gerekir.

Alıntı

Şimdiye kadar hiç BHP horoz yayının boğumlarını keserek ağırlığını azaltmadım. Hep ağırlığı ayarlanmış yan sanayi yaylar kullandım. Orijinal yayı keserek ağırlığını düşürmeye çalışanları gördüm, ancak gerek yayın kalınlığı, gerekse de verilen sertlikten dolayı bu işlemden istenilen sonuçların alınamadığını, tetik çekişinde arzulanan hafifliğin, daha da önemlisi temizliğin elde edilemediğini gözlemledim...Size de orijinal horoz yayını muhafaza edip, ağırlığı ayarlanmış yan sanayi yay kullanmanızı öneririm.

Alıntı

Teşekkürler sn. Lupus.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi