Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 3.4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BHP Tetikleri
Elinize emeğinize sağlık çok güzel döküman olmuş.

Alıntı

Sn.m16a2, piyasaya direk MecGar adı altında verilen parlak boyalı şarjörler 15 mermi kapasitesine çıkabilmek için biraz daha farklı uzunluk ve esneklikte yaylar kullanmaktadır. Bu yaylar söz konusu silahın icra yayı ile tam bir denge ve ahenk sağlayamıyorsa, tutukluk kaçınılmaz oluyor.

Ancak bu MecGar kanosunda daha garip bir başka anektod var.
Şarjör fırlatma yayı olanlar dahil tüm orijinal BHP fabrika şarjörleri de MecGar tezgahlarından, farklı yaylar, fişek sürenler ve boyalarla çıkmaktadır. Sadece FN değil, SigSauer, Walther ve son zamanlarda eklenen CZ bile MecGar şarjör kullanmaktadır.

Alıntı

LUPUS demiş ki:BHP horoz ve horoz ayağı hassas döküm olup, karşılıklı temas yüzeylerinde, son işlemler ve tesviyeden sonra kalan çapaklar tetik çekişini hem ağırlaştırmakta, ama daha da kötüsü, çekiş esnasında ayrı bir kuvvet ve parmakta hissedilen bir '' kırt '' sesi ile aşılabilen bir kademelenme meydana getirmektedir. Bu yüzeyler açıları bozulmadan güzelce temizlendiğinde, bu sorun büyük oranda aşılmaktadır. Ama en güzeli ehil bir elin buradaki açıları da horozu kaçırmayacak şekilde elden geçirmesidir. Ancak bu yapılması çok zor bir iştir, işi bilmeyen birisi bu parçaları kullanılamaz hale getirebilir.
ben de tetiği çekerken duyduğum kırt sesinin neden kaynaklandığını düşünüyordum..
gerçekten emeğinize sağlık Sn. LUPUS, çok güzel bir çalışma olmuş..

Alıntı

m16a2 demiş ki:Sn Lupus bu bahsettiğim MKIII orjinal fırlatma yaylı şarjörleri ile hiç tutukluk yapmazken meggar larla mutlaka tutukluk yapıyor.Bunuda çözebilmiş değiliz.5 farklı meggar kullandık hepsiylede yaptı.

bende tam bu konuda yazacaktim ama sy lupus aciklamis.benim bildigimde mk III lerin yayli sarjörleride meggar.belki üstünde direk meggar yazmayabilir ama italyan mali oldugu mutlaka yaziyordur.

Alıntı

Sn. Lupus,

Yeni bir tabanca almaya niyetleniyorum. 2. el piyasasında fiyatı yerlerde sürünen iki marka var. Beretta FS92 ve BHP. Beretta mevcutta olduğu için BHP ye aklım kayıyor ama öncelikle sizden fikir almak istedim. Hatırlarsanız, Eskişehirdeki sohbetimizde, silahımı sürekli olarak namluda fişek ile taşımak zorunda olduğumu ve bu duruma en uygun silah olduğu için FS92 yi tercih ettiğimi söylemiştim.

BHP, namluda fişek dolu olarak taşımaya uygunmudur. Bu arada kalkık horoz fobim olduğunu ve "cocked & locked" pozisyonunda taşıyamayacağımı da belirtmeliyim. Namluda fişek varken, horoz yarı kalkık pozisyonda taşımak emniyet ve aynı zamanda hızlı aktivasyon yönünden doğrumudur? Tavsiyeniz benim için çok önemli, şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

körnişancı demiş ki:BHP, namluda fişek dolu olarak taşımaya uygun mudur?
Mekanik olarak uygundur ve kurulu-kilitli taşınmasının teknik açıdan hiç bir mahsuru yoktur.
körnişancı demiş ki:Bu arada kalkık horoz fobim olduğunu ve "cocked & locked" pozisyonunda taşıyamayacağımı da belirtmeliyim. Namluda fişek varken, horoz yarı kalkık pozisyonda taşımak emniyet ve aynı zamanda hızlı aktivasyon yönünden doğru mudur?
Atım yatağı dolu, horozu yarı kurulu pozisyona indirilmiş bir BHP ' yi taşımanın güvenlik ve emniyet açısından hiç bir mahsuru yoktur. Ancak dolu bir atım yatağının arkasındaki horozu yarı kurulu pozisyona indirmek gerçekten çok dikkat ve iyi bir el alışkanlığı gerektirmektedir. Aynı şekilde bu horozu silahı ateşleyebilmek için tekrar kurarken de çok dikkat ve el alışkanlığı gerekmektedir ki, özellikle hayati bir tehditin söz konusu olduğu panik hallerinde bu hareketin güvenlikten taviz vermeden ve gerektiği kadar hızlı yapılabileceği de müphemdir.

Sadece tek hareketli tetik mekanizmasına sahip bir silahı en hızlı ve güvenli aktive etmenin tek yolu, atım yatağı dolu, horozu kurulu olan silahın sadece emniyetini açmaktır. Kişisel olarak ve deneyimli arkadaşlarımla da defaatle yaptığımız tecrübelerde, BHP ' yi en hızlı, isabetli ve etkin kullanmanın yolunun bu, yani atım yatağı dolu, kurulu kilitli olarak taşımak olduğunu gördük...Ancak kurulu-kilitli olarak taşınan bir silahın panik bir durumda emniyetinin gerektiği zaman ve pozisyonda açılabilmesinin ve silahın ateşlenebilmesinin de gerçekten ciddi bir eğitim ve meleke gerektirdiğini belirtmeliyim. Bu işin duayenlerinin hepsinin üzerinde ortaklaşa hemfikir olduğu şey, tehdit altındayken en önemli sorunun silahın ateşlenebilmesi olduğudur.

Eğer atım yatağı dolu bir silahı, horozu veya iğnesi tam istirahat pozisyonunda olmadan taşımak sizi tedirgin ediyorsa, o zaman seçeneklerinizden birisi Beretta 92 ' nin atım yatağını doldurmayı müteakiben, emniyet / horoz indirme manevelası ile horozu güvenli bir şekilde düşürüp, müteakiben de emniyeti tekrar açıp, horozu da yarı kurulu pozisyona getirerek taşımaktır. Bir diğer seçenek de, SIG Sauer P serisi veya benzer bir güvenlik konsept ve sistemine sahip bir başka tabanca almaktır. Sonuçta bu tür platformlar horozu güvenli bir şekilde dolu atım yatağının üzerine indirip, çift hareketli tetik çekişleri ile her an atışa hazır bir durumda beklerler.

Gerçek manada tehdit altında olan ve hayati gerekçelerle silah taşıyan kişilere silahlarını asla ve asla atım yatağı boş olarak taşımalarını önermem...

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Lupus,

Berettayı, fişek yatağı dolu, horoz tam indirilmiş ve emniyet açık şekilde taşıyordum. İğne emniyeti sayesinde bu şekilde taşımaktan da hiç korkum olmuyordu ve silahı çektiğim anda tek yapmam gereken şey tetiği çekmek oluyordu.

Bir silah daha alma düşüncesinde olduğum için çeşitleme olsun diye yeni bir markaya yönelmek istedim ama, temiz SİG ler hala çok yüksek rakamlara satılıyor. 2000 TL civarında neredeyse hiç kullanılmamış tertemiz BHP ler var piyasada. Fişek yatağı dolu, horoz yarı kalkık durumda taşırsam, allah lazım etmesin ama gerektiğinde silahı çekerken, horozuda baş parmağımla kurabilirim diye düşünmüştüm. Bu işlemi bazen berettada da yapıyordum. DA stresinden kurtulup, ilk atışı da SA yapabilmek için. Bilirsiniz berettanın SA tetik çekimi, tereyağından kıl çeker gibi rahattır ve nişanı hiç bozmaz. Aslında silaha vereceğim 2000 TL ye hiç acımıyorumda, rahat kullanamazsam vereceğim 2000 TL ruhsat parasına acıyorum.

Ben yine de bir BHP alayım da, horoz kalkık taşıma fobim için sizden biraz da psikolojik yardım isterim, yardımcı olursunuz eminim. Sağlıcakla kalın.

Saygılarımla.

Alıntı

körnişancı demiş ki:Ben yine de bir BHP alayım da, horoz kalkık taşıma fobim için sizden biraz da psikolojik yardım isterim, yardımcı olursunuz eminim. Sağlıcakla kalın.
Kesinlikle içiniz rahat olsun, tam yüzyıldır 1911 ' ler, 75 yıldır BHP ' ler bu şekilde taşınıyorlar, emin olun Ademoğlu'nun kendi yaptığı sakarlıklar dışında kolay kolay mekanik nedenlerden dolayı emniyet zaafına neden olmuyorlar. Bu platformda asıl korkmanız gereken şey silahınızın kazara ateş alması değil, ateşlenmesi gerektiğinde ateşlenememesidir.

Bu bağlamda BHP ' yi kurulu kilitli taşırken dikkat edilecek konulardan birisi emniyet manevelasının boyutlarıdır. Eski nesil BHP emniyet manevelalarının panik durumlarda açılabilmesi çok daha fazla eğitim ve alışkanlık istemektedir. MKIII emniyet manevelaları ise bu konuda çok daha pratiktir. MKIII manevelası sanki çok kolay açılıverecekmiş hissi verse de, güzel ve kaliteli bir kılıfta kesinlikle kazara açılmamaktadır.

Eğer eski nesil bir BHP edinirseniz ki, bu konuda da piyasadaki 80 ' li yılların BHP ' lerinden daha eskilerini almanızı kesinlikle önermem, bir tane de uzun kollu MKIII emniyet manevelası edinmenizi ve silahınızı her iki emniyet manevelası ile deneyip, hangi parça ile daha çok rahat ettiyseniz, onunla devam etmenizi öneririm.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Lupus,

Yardım ve bilgiler için teşekkür ederim. Alışverişi bitireyim de, gereken modifikasyonlar için size müracaat edeceğim.

Saygılarımla.

Alıntı

MK III 'ün trıgger travel değeri nedir üstad?
Tetik yolu, tetik sağma mesafesi,tetik kurulma mesafesi ifadelerinden kasıt aynı şeymi?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi