Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P228 vs P229
SigSauer'in ülkemizde en yaygın olarak kullanılan iki kompakt modelinin karşılaştırması aşağıdadır:

P228,
* Karbon çelik press ve kaynaklı kızakla mamuldür.
* Kızaktaki çekme kertikleri kızak yüksekliği kadardır.
* İğne bloğu ayrı bir parça olarak, iki geçme pimle kızağa sabitlenmiştir.
* İğne kilidi bloğu kare şeklinde, boyutları ideal ölçülerde olmazsa, sağ dıştan aşağıya doğru sakıp, sökme takma sırasında ve çalışma sırasında, arka sağ gövde kızak rayının üzerini yiyerek aşındırmaktadır. Aslında bu parça tam parelel açı ile durup, sarkmaması gereken bir parça iken, yeni SIG'lerde neredeyse standard halde sarkmaktadır.
* Tırnak yaprak yay şeklinde tek parçadır.

P229;
* Kızak paslanmaz blok çelikten tek parça olarak yapılmıştır.
* Kızaktaki çekme kertikleri, kızak yüksekliğinin yarısı kadardır.
* Tırnak ve tırnak yayı ayrı parçalar olarak yapılmıştır.
* İğne tek parça blok pimle yerine sabitlenmektedir.
* İğne kilitleme bloğu yuvarlak ve aşağı kazara sarkmayacak şekilde olup, kullanım esnasında kızak raylarına temas etmemektedir.

P229 tırnağını sökmek ve bakımını yapmak daha kolaydır.
P229 iğnesini sabitleyen blok pim mükerrer kullanıma uygundur.

P228 tırnağı, iğne bloğu içinde, sökülmesi ve bakımı daha zordur.
P228 iğne bloğunu sabitleyen kıvırma pimler mükerrer kullanıma uygun değildir. Firma kesinlikle bunu men ederken, yurdumun iş bilir ustaları bu tip kızakları boyamak için bu pimleri söküp, tekrar kullanmaktadırlar.

Sonuç olarak P229 kızakları bakım ve dayanıklılık açısından daha iyi iken, P228 kızakları çekme kertiklerinden dolayı daha kolay manüpüle edilebilen, silahın ağırlık dağılımını daha dengeli tutan kızaklardır.
P229 kızakları, gövde elokselini de daha çok sıyırmaktadır.

SIG Sauer ' in, tek sıra şarjörlü, 9x19 mm çapındaki ilk kompakt tabancası olan P6 / P225 ' den sonra çıkardığı ikinci kompakt tabanca, 9x19 mm kalibredeki P228 ' dir. İlk bakışta sadece kabza tabanından ve sürgü önünden kısaltılmış bir P226 gibi görünse de, özellikle namlu kilit bloğunun ve kovan tahliye penceresinin farklı boyutları, SIG Sauer ' in alışıldık teammüllerin aksine silahı sadece alttan ve önden kısaltmadığını, kısalan sürgü ve namlu salınım mesafelerine göre, namlu kilit bloğunu dahi yeniden tasarladığını göstermektedir.

İlerleyen yıllarda .40 SW kalibrede bir silah geliştirme ihtiyacı hasıl olunca, yapılan testlerde iğne bloğunun iki ayrı pimle sabitlendiği, klasik bükme ve kaynaklı karbon çelik sürgülerin, .40 SW nin basınç ve tahribatına dayanamayacağı anlaşılınca, komple tek parça blok çelikten mamül sürgüler üretilerek .40 SW kalibrede tabancaların dayanım sorunu aşıldı ve bu çalışmaların ilk ürünü de P229 modeli oldu.

[Resim: DSCF0162.jpg]

[Resim: DSCF0226.jpg]

[Resim: DSCF0161.jpg]

P228 ve 229 ' un gövde konstrüksüyon ve iç mekanikleri bire bir aynıdır. Hatta P228 ve 229 sürgülerini, birbirlerinin gövdelerine takabilir, P228 namlu ve icra yayı takımını, P229 ' da rahatlıkla takabilirsiniz. Her iki silah da, horoz indirme manevelalı, klasik çift / tek hareketli SIG Sauer P serisi mekaniğine sahiptir. DAO ve DAK gibi farklı tetik kombinasyonları olsa da, ülkemizde en sık görülenler klasik DA / SA tetikli modellerdir.

Aşağıda P228 ve P229 gövde, namlu ve sürgülerini birbirlerinin üzerinde görüyorsunuz.

[Resim: DSCF0218.jpg]

[Resim: DSCF0219.jpg]

Aşağıda 228 ve 229 ' un tetik tertibatlarını görüyorsunuz. 228 ' in boğumsuz tetik yayı eski tip olup, 229 ' un boğumlu tetik yayı ise yeni tiptir. 229 horozu ise tüm 229 ' lara has olmayıp, MKEK ' deki bu parti Two-Tone ' larda mevcuttur ve eski Alman Polis şartnamelerine göre üretilmiş, deformasyon çentikli bir horozdur. Bu arada tüm dostlarımızdan, 228 ve 229 kızaklarındaki aşınma farkına dikkat etmelerini rica ediyorum.

[Resim: DSCF0206.jpg]

Aşağıda her iki silahın sürgü yakalama manevelası, horoz indirme manevelası ve şarjör mandallarını görüyorsunuz. Arzu edilirse her silahın da şarjör mandalının yönü değiştirilebilir.

[Resim: DSCF0208.jpg]

Namlu, icra yayı ve kılavuzu dahi birebir aynı olan 228 ve 229 arasındaki asıl fark yine de tamamen sürgü grubundadır. P228 sürgüsü, bir mandrel üzerinde bükülerek ve namlu yüksüğü sonradan kaynak yapılarak kalın karbon çelik saçtan üretilmektedir. Bu şekilde üretim maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmıştır. P229 sürgüsü ise paslanmaz çelik dolu malzemeden talaş kaldırılarak üretilmektedir.

[Resim: DSCF0182.jpg]

[Resim: DSCF0183.jpg]

P228 iğne bloğu da, iki adet kıvırma pimle sürgü içerisine sabitlenen ayrı bir parçadır. P228 tırnakları, komple tek parça bir yaprak yay şeklinde olup, iğne bloğunun üzerine sabitlenmiştir ve sürgü dışından bakıldığında görülmez. P229 tırnağı ise ayrı bir destek pimi ve tırnak yayı ile blok çelik sürgünün dışındaki bir yatağa yerleştirilmiş olup, dışarıdan bakıldığında görülmektedir.

P228 tırnağını sökebilmek için, iğne bloğunu da sökmek gerektiğinden, bu işlem için de, yataklarına geçerken yatağa oturarak sabitlenen kıvırma pimlerin de sökülmesi gerektiğinden, bu pimler sökülürken toleranslarının bozulma ihtimali olduğundan, P228 tırnağını sökmek hem daha meşakkatli, sahada ve kullanıcı tarafından yapılması zor ve riskli bir iştir. P229 tırnağı ise dışarıdan rahatlıkla sökülerek temizlenebilmektedir.

[Resim: DSCF0175.jpg]

[Resim: DSCF0174.jpg]

Her iki silahın otomatik iğne kilidi bloklarının yapısı da farklıdır. Solda gördüğünüz P228 iğne bloğu dikdörtgen bir şekle sahip olup, bunu çalıştıran yay, bu bloğun sağ dış yanındadır. Bu nedenle eğer bu bloğun sağ dış kenarı ideal ölçülerde kesilmezse, bu parçanın sağ kenarı, sürgü kızak yataklarından daha aşağıya sarkarak, gerek söküp takarken, gerekse de çalışırken sağ arka gövde kızaklarını çizmektedir.

Aşağıdaki P228 iğne kilidi bloğunun, sürgüdeki kızak yataklarının sınırını geçmediğine dikkat edin, 2000 yılından önce üretilen SIG Sauer ' lerde bu parça da nadiren hata olur ve bu parça aşağıya sarkardı. 2001 yılından itibaren gelen bükme çelik sürgülü SIG Sauer ' lerin ise hiç birisinde bu parçanın tam ölçülerinde olup, gerektiği yerde, durması gerektiği gibi durduğunu hiç görmedim.

P229 iğne kilidi bloğu ise, tam yuvarlak bir parça olup, bu parçayı çalıştıran yay da parçanın tam ortasına yerleştirildiğinden, herhangi bir şekilde aşağıya sarkma ve gövdeye temas gözlenmemektedir.

[Resim: DSCF0195.jpg]

Aşağıda eski ve yeni SIG Sauer ' lerde sanayi kodlarının vurulma yerlerindeki farklılıkları görüyorsunuz. Eski nesil tüm bükme karbon çelik sürgülü SIG Sauer modellerinde sanayi kodları sürgü namlu yüksüğünün alt kısmına vurulurdu. '' KH '' harfleri silahın üretimden çıkıp, test onayı aldığı yılı kodlarken, kartal ve N harfleri yüksek basınçlı nitro sellüloz katkılı mühimmatla yapılan testi geçtiğini göstermektedir. Böceğe benzer kod ise, silahın genel kontrolünün yapıldığı Kiel Test Enstitüsü ' nün sembolüdür. 2000 yılından sonra gelen SIG Sauer modellerinde ise bu kodlar, namlu kilit bloğu ve fişek yatağının sol tarafına vurulmaktadır.

[Resim: DSCF0198.jpg]

[Resim: DSCF0199.jpg]

Her iki silahta da, SIG Sauer ' in klasik çubuklu ve noktalı nişangah sistemi kullanılmaktadır. Alışıldığında bu kombinasyon gerek hızlı atışta, gerekse de nokta vuruşları amaçlanan yavaş atışta gerçekten çok kullanışlıdır.

Aşağıda da görüldüğü gibi, P229 sürgüsündeki çekme desenlerinin yüksekliği, sürgünün yarısı kadardır ve özellikle parlak paslanmaz çelik yüzey perdahı ile birleşince, sürgü manüpülasyonlarında kavrama sorunlarına neden olabilmektedir.

[Resim: 44619534.jpg]

Özetlemek gerekirse P229 daha yüksek basınçlı kalibreler için tasarlanmış, tırnak bakımı daha kolay olan, iğne kilidi ebat ve temas sorunları daha az olan, ağırlığı nedeni ile ele alındığında silaha üst bölümü daha ağırmış hissi veren, kısa çekme kertikleri ve parlak yüzeyi nedeni ile kavrama sorunlarına neden olabilen, alttaki alümünyum alaşım gövdeye daha zor uyum sağlayarak, kızakları çok hızlı yıpratan paslanmaz çelikten mamül blok çelik sürgüsü ile P228 ' den ayrılmaktadır.

Saygılarımla.

Alıntı

arkadaşlar bu konuyu bizzat test ettim bende malumunuz p228 vardı, çok kısa bir süre öncede p229 aldım, ve bugün ikisinide alıp denedim, aynı anda deneyince aralarındaki farkı çok daha rahat anlayabiliyorsunuz, Sayın Lupus'un dediği gibi p228 deki denge 229 da yok ve 228 le vurduğum gibi 229 la vuramıyorum ikisini arka arkaya denediğimden p229 la hep hedefin altına doğru vuruyorum. ayrıca yine Sayın lupusun dediği gibi çekme kertiklerinin yarım olması cidden iyi olmamış 228 kadar rahat çekilmiyor ve çok sıkı tutmazsan elden kayıyor. ama silahı söküp iğne bloğuna falan bakınca cidden daha dayanıklı ve sağlam olduğu çok net anlaşılıyor.
Sayın Lupus'un söylediklerini bugün bizzat deneyerek teyit ediyorum.

saygılar...

Alıntı

sn üstatlar benim bir arkadaşım p228 almayı düşünüyor benden silahlarla ilgili olduğum ve sürekli araştırdığım için bi fiyat ortalaması istedi(0 ı için)sizin önerebileceğiniz bir fiyat aralığı varmıdır
saygılar

Alıntı

akula demiş ki:sn üstatlar benim bir arkadaşım p228 almayı düşünüyor benden silahlarla ilgili olduğum ve sürekli araştırdığım için bi fiyat ortalaması istedi(0 ı için)sizin önerebileceğiniz bir fiyat aralığı varmıdır
saygılar

4.076,19 dolar

sıfırı en uygun bu fiyata alınır mkek de....

Alıntı

teşekkürler ağam

Alıntı

rica ederim Sn Akula...

Alıntı

Mesaji hortlatmak gibi olmasin ama MKE'den alinmis su anda 2.el olmus, pek evden cikmamis hevesle alinip simdi elden cikartilmak istenen siyah p229' icin 4500Tl ( 5bin ile basladik 4500'e yapariz ama bir goruselim mutlaka vs vs dedi, pazarlik payi var 4000tl'ye inecek gbi) uygun mudur?
Mumkunse kaziklanmama adina,kaptirmator fiyatlari disinda x marka y modeli 2.el icin $u...$u araliklarda bulmaniz uygun olur gibisinden 1liste yapabilme imkani var mi?

Alıntı

Sn. Kotucenk,
Pardon siyah diye yazmışsınız, p229 al so MKEK satış fiyatı 5072 dolar.
Sn. Lupus ustanın bu alimyon Siglerin çelik modellere göre ağırlık dağılım dengesizliğinden doğan dez avantajlardan bahsettiğini hatırlıyorum.

5884 dolarlık P226lar şu an piyasa da 5000liraya kadar bulunabiliyor.
Muhtelif ilanlar konusuna bakarsanız görebilirsiniz. Benim bir arkadaşım geçen hafta 4000 dolara p226 aldı kabaca 6000bin lira diyebilriz pahalı gibi görünse de taşrada böyle bir fiyata denk gelmesi ve silahın çok temiz olması nedeniyle bence güzel bir alış veriş oldu.
Tabi silahın ne durumda olduğu da önemli içinize sinmeyen en ufak birşeyde bence vaz geçin çünkü Ankara İstanbul gibi büyük illerde daha fazla fırsat var ve 2. ele de fazla talep olmuyormuş.

Bahsettiğim ilan ----> http:// silahalimsatim/1310_temiz_p_226
Tabi bu tabancanın durumunu da sizin bahsettiğiniz tabancanın durumunu da yerinde görmediğimiz için düşüncelerimiz biraz havada kalıyor. Her ikisinin de iyi durumda olduğunu var sayarak yorum yapıyorum.

Alıntı

Modelini bilmiyordu araci sadece renk soyledi, fotograf istemistim ama vazgececegim fiyatta sorun cikti tok satici oldu is ciddilesince.Bende internete telefonla girenlerden olunca marka/model arastiramiyorum. Satinalma belgesinin omru az, sabrim kalmadi, dilekce-al/sat-dosya al/ver-keyif bekle bunu yapabilecek zamanim yok,bulundugum sehirde ne ciksa soruyorum :S

Alıntı

2009 eylül ayında p229 al so aldım umarım doğru tercih yapmışımdır

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi