Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Survival Bıçaklar - Sağ Kalım/Hayatı İdame Bıçakları
SURVIVAL KNIVES ? HAYATI İDAME/ SAĞ KALIM BIÇAĞI

Survival Knives? in en doğru çevirisi hayatı idame veya sağ kalım bıçağı olacaktır. Benim aklıma hemen küçükken seyrettiğim Rambo filmleri gelir. O seriyi ve bıçakları sanırım herkes hatırlar. Hatta konuya girmeden şu meşhur rambo bıçaklarından birine bakalım, biraz nostalji yapmış oluruz.

[Resim: 1_zpsorifrdhk.jpg]

Uygun fiyatla satılan ve rambo bıçağı diye lanse edilen pek çok bıçakta kabza içerisinde olta, iğne, kibrit, ip gibi yardımcı malzemeler vardır. Hatta yine bazı bıçakların kabza kapağında pusula görülmektedir. Ama içi boş kabzalı bıçakların ne kadar sağlam olduğu konusu bir soru işaretidir. Şahsen bana da çok mantıklı gelmiyor. Çünkü bu bıçaklar kalın ve sağlam sırtları ile aynı zamanda çakmak/vurmak içinde kullanılacaktır. Tek parça olmayan bir bıçak zor koşullarda ne kadar dayanıklı olacaktır? Gerçi bu şekilde internette gördüğümüz bıçakların % 95 i dandik markasız bıçaklar. Ciddi bir firmanın yaptığı bıçak farklı olacaktır.

( Rambo bıçağı artık bir imaj olduğunda bu tabiri kullanıyorum) Ucuza tezgahlarda veya internette satılan dandik survival bıçaklardan uzak durulması gerekmektedir.

20 TL ye satılan bir örnek;

[Resim: 2_zpsdv1tn1dk.jpg]

Sağ kalım bıçakları askerler, avcılar, açık hava sporları yapanlar, doğa ve vahşi yaşamla iç içe olanlar vs. için düşünülmüştür. Yani gerektiğinde avlanmak, sığınak yapmak, korunmak, kesmek, çakmak, vurmak kısacası hayatta kalmak amacı ile bıçaklarını kullanacak kişiler için. 19. Yüzyıl sonlarında günümüzde ki gibi gerçek anlamında kalın ve güçlü bir survival bıçaklar yoktu. İçinde bulunduğumuz yüzyılın başlarında Webster L. Marble modern bowie diyebileceğimiz tarzda bıçaklar yapmaya başlamış.

Anladığım kadarı ile gerçek anlamda bu bıçakların ortaya çıkma zamanı İkinci dünya savaşıdır. Özellikle düşman hatlarının arkasına düşen uçaklarda ki pilotların kullanımı için düşülmüş. Gerçek şeklini Vietnam savaşında kazandığı ve günümüze kadar gelişerek geldiği söyleniyor. Amaçları farklı olsa da o dönemdeki savaşlarda bir nevi kasaturanın yerini aldığı düşünülmüş veya en azından bazı görevlerini almış diyelim.

Tabii ki böyle bir bıçağın çeliği de özel olmalı. Aşınmaya, kırılmaya, yamulmaya, körelmeye karşı dayanıklı olmalı. Sertliği, keskinliği, kalınlığı bu kullanım şartları için ideal değerlerde olmalı. Telafisi mümkün olmayan şartlarda hayatımızı ikame etmek için kullanılacak bir bıçağın çok sağlam olması gerektiğini söylemeye gerek yok.

Bu konuda aşağıda da görebileceğiniz bazı örnek modelleri incelediğim de hangi verilerle karşılaştım onları da paylaşmak istiyorum.

Çoğunlukla yüksek karbonlu çelikler, 1095, 1075 Carbon Steel, D2, Sandvik 13C27, CPM S30V , VG10, AUS-8 gibi çelikler tercih edilmiş. Bıçakların et kalınlıklarında ise çeliğine göre değişmekle beraber 3-4 ile 6 mm arasında tercih edilmiş. Ağırlıklar çoğunlukla 250 -350 gram arasında olurken bazı modellerde 150 gr olduğu fark ettim. Sertliklerine baktığımızda 55-57 / 57 / 57-58 / 59 (HRC) gibi değerlerle karşılaştım. Bıçakların toplam uzunluk ortalaması 25 - 30 cm arasında idi.

İncelediğim modellerin büyük bir kısmında kabza materyali olarak micarta, kraton, ağaç tercih edilmiş.

( Forumumuz üyeleri arasında Türkiye'nin her şehrinden arkadaşımız olduğu gibi dünyanın da pek çok köşesinden arkadaşlarımız var. Sahra görevlerine çıkanlar, saha da çalışanlar, ava giden dostlar vs. olduğunu biliyorum. Böyle bir bıçak seçmek isterlerse işlerine yarayacağını düşünüyorum. )

Gerçek sağ kalım bıçağı gereğinden ne fazla kısa ne de fazla uzun olmamalı. Eğer çok büyük bir şeye ihtiyacınız varsa pala, balta veya kukri gerekecektir zaten. Rahatça taşınabilmesi önemli ayrıntılardan biri olarak gözüküyor. Bele veya kemere takılıp gerektiğinde kolayca çıkarılabilecek bir bıçak olmalı. Üzerinde testere olmasını tercih edenler ve etmeyenler var.

Orjinal survival bıçaklar tek parça olmalı. Bu sebeple çoğunlukla survival bıçaklar başlığında açılır kapanır çakıları görmeyiz. Bu tercihle zor şartlarda emniyetin veya mekanizmanın bozulması, içine pislik kaçması, kullanmanın zorlaşması vs. riskini ortadan kaldırmış oluruz. Survival bıçaklarda, bıçak kabzanın içinde devam etmeli yani tek parça olmalıdır. ( Full Tang )Böylece omurga daha sağlam olacaktır.

[Resim: full_tang_knife_zpszaefqdhx.png]

[Resim: 3_zpswiee9a7j.jpg]

[Resim: 4_zpshcv9hbzk.jpg]

Bazı survival/bushcraft bıçaklarda Full tang, hidden tang, partial tang şeklinde kullanıldığını biliyoruz. X ray görüntüsü

[Resim: maxresdefault_zps3uwhztqx.jpg]

[Resim: post-7587-140347724049_zps20gicilp.jpg]

Survival bıçaklar üreten bazı firmalar:

Chris Reeve
Fallkniven
Helle
Kabar
ESEE
Taps
Ontario
Mora
Spyderco
Benchmade
Gerber

Bark River

[Resim: Tom-Brown-Tracker_zpsihxcrhta.jpg]
[Resim: chris-reeve-green-beret-knife-23_zpsgxbmrtg0.jpg]
[Resim: rc5_zpsorzud5cz.jpg]
[Resim: temagam3_zps35m4thkm.jpg]
[Resim: Ka-Bar-Becker-BK2_zpsrsa5hwvz.jpg]
[Resim: intro_7_zpscaqqu1dd.jpg]
[Resim: ESEE-6_zps9ugzxv5o.jpg]
[Resim: fk_F1_3g_leathersheath__63595.1409905833...84itup.jpg]
[Resim: Fallkniven-A1_zpsmurnujuk.jpg]
[Resim: Chris-Reeve-Green-Beret-Knife_zpsy7ibolmk.jpg]
[Resim: Best-Fixed-Blade-Knives-GEar-patrol-Lead...7ux1rj.jpg]
[Resim: Becker-BK2-Becker-Campanion-1_zpsrtkvj723.jpg]
[Resim: 02bo296_zpsyzsgnxzc.jpg]
[Resim: Bark%20River%20Bravo%201%20Bushcraft-Sur...qoiyme.jpg]
[Resim: bc_g_black_canvas_279_95_zpsbbevwxs1.jpg]
[Resim: Best-Bushcraft-Knife-Spyderco-Bushcraft-...zodqsk.jpg]
[Resim: 1%20-%20LMF%20II%20COYOTE%20MED_zpsumieov2s.jpg]

Alıntı

Sn.1905sss,
Soyuz konulu başlıkta survival kiti ile ilgili araştırma yaparken aşağıdaki objeye rastladım. Big Grin

Survival Rucksack
The Apollo survival kit provided 48 hours of survival supplies for the three-man crew, if rescue was delayed. The supplies fit into two rucksacks. Rucksack 1 and its contents are displayed here. Rucksack 2 contained a three-man life raft, a sea anchor, and three sun bonnets. The rucksack shown here was carried on the Apollo 11 mission.

[Resim: 991518712f.jpg]

Alıntı

Sn. 1905sss,

TOZ TP-82 konusunu okuduktan sonra, survival bıçaklar ile ilgili bir konu açmak gerekir diye düşünmüştüm, ben düşünürken siz hayata geçirmişsiniz. Cool

Ben de bu konuyu araştırıyordum, bilgi toparlayınca paylaşacağım. Yalnız Survival bıçak için benim farklı bir türkçe karşılık önerim olacak, 'hayatı idame' bıçağı.

Alıntı

Rus Spetsnaz birliklerinin envanterinde bulunan TOZ NR/NRS 2 (Tulsky Oruzheiny Zavod - Nozh Razvedchika, Tula Arms Plant - Scout Knife) bıçağını yakından tanıyalım. Bıçak her Rus silahı gibi estetikten uzak fakat güven veren bir yapıya sahip.

[Resim: nrs21.jpg]

Yukarıda ki fotoğraf aynı zamanda atış kabileyeti de olan NRS versiyonuna ait. Bıçağın kabzasında bulunan ateşleme mekanizması, 7.62 SP.3 tipi mühimmat kullanılmasına olanak veriyor.

Bıçağın kendi özelliklerine gelince,

* 2,5 mm çapında ki çelik çubukları,
* 5 mm çapında ki telefon hatlarını
* 400 Volta kadar elektrik kablolarını kesebilmektedir. NR 2 versiyonun da kabzanın içerisinde hayatı idame açısından gerekli bir kit bulunmaktadır. (tahminim misina, kanca vs.)

Specifications NRS
Weight of knife w/o scabbard, g………………………..325
Blade length, mm ………………………………..158 .
Size of knife in scabbard, mm……………………322×63x30.5
Size of a knife w/o scabbard, mm……………….. 280×52.5×30.
Three cartridges…………………………………SP.3.
Bullet muzzle velocity, m/sec…………………………. 140
Effective rate of fire, rds/min……………………………2

[Resim: nrs22.jpg]

[Resim: nrs23.jpg]

[Resim: nrs24.jpg]

Alıntı

Sn Dogo ilginç bir bıçak. Bildiğim, tanıdığım bıçaklara hiç benzemiyor Smile

Sn. syılmaz ekledim ( Hayatı idame.) Bu konu 10 gündür aklımdaydı ama toparlayamadım bir türlü. 3-4 gündür vakit buldukça hazırlıyordum.

Benim gibi şehir yaşamından pek ayrılmayanlar için belki çok olası değil ama yine de yeri geldiğinde bir bıçak sayesinde hayatta kalınabileceğini düşünmek konuya yönelmeme sebep oldu.

Saygılar,

Alıntı

Sayın 1905sss ve Sayın syılmaz emeklerinize sağlık değerli paylaşımlarınız için. Gerçekten Rusların silahlar konusunda garantici olması her şartta silahlarının çalışması, diğer üretici ülkelerden çok farklı bir tarz içinde olmaları bir çok yerde Rusları ön plana çıkarmıştır. Örnek verecek olursak bizlerin kullanmış olduğu 81 mm havanlara karşılık olarak Ruslar 82 mm lik havanlar imal etmişler. 82 mm lik havan 81 mm lik havana ait mühimmatı atarken 81 mm lik 82 nin mühimmatını atamamaktadır.
Taklitçilikten uzak olup yeni şeyler bulma çabasında olmamız gerekiyor aslında her zaman.

Alıntı

Genelde bu tarz bıçaklar 15-16 cm kesici uca sahip baştan sona uzunluğu 28-30 cm olan bıçaklar.Cold steel SRK yı tanıtan bir ABD askeri buna deginmişti.Uzun bıçaklar hayatı korumak için daha iyi olabilir belki daha iyi kesişler yapabilirsiniz ama bir hayatta kalma bıçağından daha çok şey beklersiniz.Misal 25-30 cm kesici uca sahip bir bıçakla deri yüzmek kolay olmacaktır yahut onu gizlemek.Uzun bir bıçak daha uzun bir moment kolu sağlar.Bu da bıçağın esneyeceği anlamına gelir.Bir manivela olarak kullanamazsınız eğilir.Cold steel SRK nın videosunda adam bıçağı iki kalasın arasında ki boşluğuğa sokuyor ve üzerine çıkıyordu.Bıçak esnemiyordu.

Mesela pek çoğu özel koruycu katmanlarla teflon vs kaplıdır.Fikir vermesi açısından Andrew jordanın yaptığı bıçaklar ve onların sahrada kullananların çektiği fotolar. http://www.jordanknives.com/pictures.htm

Alıntı

Sn. syılmaz,

Mesaj #4'teki bıçağın sapı içinde 3 adet fişek ve de bunları atabilecek bir mekanizma var. En azından, verilen özelliklerden o çıkıyor. Bir "hayat idame" bıçağı için çok fonksiyonlu bir özellik. Fakat öbür yandan da bu bıçağa sahip olmak yurdumuzda maalesef kanuni olarak imkânsız.

Three cartridges…………………………………SP.3.
Bullet muzzle velocity, m/sec…………………………. 140
Effective rate of fire, rds/min……………………………2

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn. Ali Kozanoğlu, A.B.D.'de bile yasal olarak edinilemeyen bir silahı, kendime hak olarak göremiyorum zaten. Smile Yalnız aynı bıçağın NR-2 versiyonunda ateşleme mekanizması yok.

Alıntı

Sn. syılmaz,

Bana bunu yapmağacağdınız ! ! !

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi