Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SARSILMAZ vs CZ
Pek çok silah kullanıcısının her zaman sorduğu ama derli toplu olarak bulamadığı CZ'nin bir klonu olan Tanfoglio'nun bir klonu olan Sarsılmaz teknik karşılaştırması aşağıdadır.

* Sarsılmaz' ların horoz yayının yerleşiminden dolayı kabze konturları, özellikle küçük elliler için her zaman CZ'lerden daha konforlu olmuştur.

* Ama aynı horoz yayının yerleşim açısı ve gücünden dolayı, Sarsılmaz' larda en çok gördüğüm kusurlardan birisi, özellikle sert kapsüllü MP5 benzeri fişekleri patlatma yetersizliğidir.

* Sarsılmaz'ların tetik konturu, özellikle küçük elli insanlar için tetik ulaşımını daha kolay yapmaktadır. CZ de yeni üretimi olan silahlarda bu tetik konturuna geçmiştir, ancak ülkemizde sadece eski tip tetikli CZ'ler mevcuttur.

* Sarsılmaz'ların tetik korkulukları da derin tutuşda daha konforludur. CZ'nin tetik arkı çok geniş olup, destek elinin en üst parmağını bazen rahatsız etmektedir.

* Sarsılmaz şarjörleri serbest olarak düşerken, CZ şarjörleri maşa yay tarafından yakalanıp bırakılmaz. Eğer hızlı şarjör değişimi sizin için önemli ise Sarsılmaz, arazide şarjörün daha az kaybolma riski önemli ise CZ avantajlıdır.

* Sarsılmaz iğneleri, eski '' Tırnaklı '' CZ' lerdeki gibi, arkadan plaka ile sabitlediğinden söküm, temizlik ve bakımı daha kolaydır.

* Sarsılmaz'ın iğne kilidi bloğu aşağı doğru hareketle açılıp, ayrı bir blok açma manevelası ve tetik çekişine ek bir ağırlık getiren yayına ihtiyaç duymadan çalıştırıldığından, tetik çekişi başlangıçta biraz daha hafif olarak hissedilir.

* Sarsılmaz'ların icra yayı kılavuzları tam boy olup, farklı ağırlıklarda yay kullanımı için daha elverişlidir. Ancak kompakt modellerdeki iç içe geçme iki ayrı yay her zaman problem çıkarmaya adaydır.

* Sarsılmazların tetik tulumba ve şarjör yayı daha sağlam ve sağlıklı çalışacak şekildedir. Ancak malzeme kalitesinden dolayı düğüncüler bunu tutan parçayı arada kırmaktadırlar.
CZ' lerde de en çok kırılan parçalardan birisi daha farklı bir şekilde yapılmış olan şarjör mandal yayı ve her ikisinde de aynı şekilde olan tetik yaylarıdır.

* Sarsılmaz'ın bir türlü bir standard sağlayamadığı parçalardan birisi de şarjörleri ve yaylarıdır.

* Sarsılmazların kovan atma penceresi etrafındaki metal çok daha ince ve az olup, kızaklarının en temel zaaf noktalarından birisi burasıdır. CZ'lerin bu bölgesi çok daha etli ve güven vericidir, zaten CZ'lerde bu alanla ilgili hiç bir probleme rastlamadım.

* Sarsılmaz'lar silah çift hareketli konumda iken de emniyete alınabilirken, CZ'ler alınamayıp, aynı SIG'ler gibi manupüle edilmektedirler, taktik açıdan kişisel tercihim ise CZ' den yanadır.
Sarsılmaz emniyetinin bir avantajı horozu kurup, silahı kilitleyip ağzına silah emniyetteyken fişek sürülebilmesidir. Eğer silahı kurulu kilitli taşımayı planlıyorsanız bu bir avantaj olabilir.

Mega'ların emniyetinin ise yukarı kaldırılarak '' Açık'' konuma getirilmesi ciddi bir ergonomi hatasıdır. Derin tutuşta, her zaman sağ el başparmağınızın baskısı ile silahın emniyetini kapama riski söz konusudur.

K2 'lerdeki kızak üzerine yerleşimli emniyet mandalları ise zaten artık modern savunma silahlarında yerini tamamen kaybetmiştir.

Özetle CZ emniyet sistemini konsept olarak daha çok seviyorum.

Genel dayanıklılık ve çalışma sıhhati açısından ise, CZ'lerin içindeki problemli silah oranı, Sarsılmaz' larla kıyaslanamayacak kadar düşüktür.

Gövde, kızak, namlu, iğne, tırnak gibi parçaların kullanım ömrü ve dayanıklılığı açısından CZ tartışmasız bir şekilde öndedir.

Saygılarımla.

Alıntı

bu konuda size katılıyorum sayın lupus dayanıklılık konusunda cz sarsılmazı ikiye

üçe katlar.adamlar işi biliyor kendilerini geliştiriyorlar bizim yerli sanayicimizde uyumazsa kendini bu seviyeye getirebilir.

Alıntı

sarsılmazda ergonamik bozukluk vardır. namlu atış eksenine göre aşağıyı göstermektedir.

bunu tölere etmek için ise arpacık gezden gelen bir şerit ile biraz daha yukarı kaldırılmıştır.
ek olarak sarsılmaz tamamiyle adam öldürmek için dizayn edilmiş(klonlanmış) bir cihaz. bozmak çok çok zor. kütük

gibi. ben kendi sarsılmazımla 32 sw 7.65 kısa 9 ne bulursam attım denedim....
kütük gibi..
not: benim denediklerimi sakın denemeyin..

Alıntı

Belirli atım adetlerinde kütüklük yapsada,sarsılmazlarda kronik olarak üst kapak yarma problemi tartışılmaz şekilde ortadadır,kaç binde yapıyor tam rakam bilmesemde kılınç 2000 light&düzlerde ve son dönem emniyet ihalesinde polislere verilen mega serisinde bu problemden oldukça söz edilmekte.

Alıntı

arkadaşlar,yerli model tabancalarımızı ithal modellerle karşilaştıracağımıza kendi aralarında kıyaslama yapsak daha iyi olur diye düşünüyorum.(üzülerek)İthal silahlara ulaşamayanlar(benim gibi)için lütfen ayrıntılı bir yerli kıyaslaması.Teşekkürler

Alıntı

SayınTireli,

Sarsılmaz'ın Kılınç platformu ve türevleri, CZ75'in bir klonu olan Tanfoglio'ların birebir kopyasıdır.
CZ 75 ile sık sık karşılaştırılan bir model serisi olduğundan bu karşılaştırmayı yapma ihtiyacı duyduk.

Aslında fırsat bulunca CZ 75 ve Canik serisi ile de ilgili bir karşılaştırma yapmayı da düşünüyordum, ama şu aralar biraz dağılmış durumdayım, poligon için pek fırsat bulamıyorum.

Kişisel olarak şahsen sahip olup kullandığım hiç yerli tabancam olmadı.
Sadece arkadaşlara ait ve poligon envanterinde bulunan yerli tabancaları değerlendirme imkanım oldu. Bunlarla ilgili olarak bazı konu başlıklarında yazı yazdım. Ama kendi aralarında değerlendirme gayretim olmadı. Ancak bundan sonra imkan buldukça, en az 100 atımlık denemeleri müteakiben yerliler arasında da karşılaştırmalı raporlar yazmaya gayret edeceğiz.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Desert357, Saka, aşite
teşekkürler sayın lupus yorumlarınızı bekliyorum.

Alıntı

güzel karşılaştırma sn. lupus, teşekkürler...

sevgiler,

Alıntı

Emeğinize saygı duyuyorum.

Alıntı

Buyuk umitlerle ve gayet milliyetci duygularla aldigim Armalite AR 24 (Sarsilmaz) bende cok buyuk bir hayalkirikligi yaratmisti. Silahin genel kalitesi epey dusuk, gezi ayarsiz, arpacigi egri idi. Silah sandbag'den 10 yard'da 4 inch yukari ve sola vuruyordu (hayir, kullanici hatasi degil). Ayrica neden CZ'yi kopyalayip degisik sarjor kullanma ihtiyaci hissettiler hic anlamadim ???? Belki sirf sarjor meselesi yuzunden Amerika'da cok potansiyel alici kaybettiler. Malum herkesde CZ sarjoru var. Ayrica silah cok cirkin, genel dizayni cok "anlamsiz" geldi bana. Akillarinca ortaya bir CZ ve Sig 210 karigi yapmislar ama sonuc hilkat garibesi olmus. Silahin ici makine izi ile dolu vesaire ... Sonuc itibariyle bu benim sirf milliyetcilik olsun diye yaptigim son silah alimi oldu. Insaallah bundan sonra kalite biraz yukselir.

Armalite AR 24 (Sarsilmaz) vs. CZ 75 30th Anniv.

[Resim: DSCF0028.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi