Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çelik yelek tavsiyesi
21-11-2010, 01:10 AM
Mesaj: #1
Çelik yelek tavsiyesi
Tavsiye edebileceğiniz bir marka mevcut mu? Ürünü 0 olarak U.s.a.'dan alacağım.

İnternet üzerinden bulduğum bu ürünü getirmeyi düşünüyorum.

http://www.bulletproofvestshop.com/produ...-IIIA.html
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-11-2010, 01:16 AM
Mesaj: #2
RE: Çelik yelek tavsiyesi
Sn.Durango,
Seviye IIIA fiber yelekleri tavsiye edeceğim. Sn.Harun'dan fiberlerin kevlar yeleklere göre daha hafif olduğunu öğrenmiştim. Ben de daha önce ticari amaçla getirmiştim. Hatırladığım kadarı ile Dyneema türü bir polietilen fiberden üretilmişti.
Saygılar,
TT
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-11-2010, 01:33 AM
Mesaj: #3
RE: Çelik yelek tavsiyesi
Sn. Turan Tactical,
Yelekleri kendi aileme alıcam. Ciddi hayati tehlike altındayız. Umarım gerekmez.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-11-2010, 02:23 AM
Mesaj: #4
RE: Çelik yelek tavsiyesi
Sn.Durango,
Telefon müsait değil sanırım. Umarım ciddi birşey yoktur.
Kendinize çok iyi bakın.
Saygılar,
TT
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-11-2010, 11:15 AM
Mesaj: #5
RE: Çelik yelek tavsiyesi
Sivil kullanım için ise gömlek altı bir model seçmeniz gerekecektir. En hafif olanını aramaya çalışmayın, teknoloji üç aşağı beş yukarı hepsinde aynı; bu durumda hafif olan daha az koruma alanı sağlayan bir yelek olacaktır, ya da yelek limitler dahilinde olacak şekilde az malzeme kullanılarak üretilmiş olacaktır. Yani sonuçta ne kadar ödersen o kadar malzeme satın alırsın durumu var...

Dyneema (ya da Spectra Shield) yelekler daha hafiftir ve nemden daha az etkilenir. Fakat çok sıcakta (yazın araç bagajı gibi...) kalıcı şekil değişikliğine uğrayabilirler. Malzeme polietilen bazlı olduğundan daha kabuksu bir yapısı olur diye tarif edeceğim.

Aramid bazlı (Kevlar-Twaron vb) yelek buna karşın biraz daha ağır olabilir (%30 kadar) ama bu kilolar için üzerinizde taşıdığınız ağırlık sizin için hiçbirşey fark etmez. Yani yelek ha 1400 gram olmuş ha 2000 gram olmuş, bunu fark etmezsiniz. Onun için ağırlığa takılmayın. Kevlar yeleklerin balistik panellerinin dış zarfı, nem almasın diye su geçirmezdir. Kevlar nem aldığı durumda 6 ay içinde balistik performansını yarı yarıya kaybeder. Bu nedenle zaman zaman Kevlar yeleklerin panellerinde yırtık-delik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Buna karşılık Kevlar yelekler daha kumaşsı karektere sahiptir, eğilip kalkarken biraz daha fazla rahatlık sağlar.

Ağırlığa takılmayın diyorum çünkü bu tür yelekleri kullanırken karşılaşacağınız en büyük rahatsızlık terletmesi olacaktır. Kışın soğuk havalarda pek güzel ısıttığını düşünürseniz, iş yaza gelince katlanılmaz olacağını tahmin edebilirsiniz.

Gelelim koruma seviyesine:

Tehtid eğer "tabanca" ise, "NIJ Level 2" bir yelek tehtid unsuru olabilecek mühimmatların %90'ının durdurabilir. Eğer tehtid (kişi ve kullandığı silah) biliniyor ve tehtid .44 Mag, 10 Auto gibi güçlü mühimmatlarsa, bu durumda "NIJ Level IIIA" yelek seçebilirsiniz. Ancak bu durumda yeleğin %30-40 kadar kalınlaşağını (fiyat olarak da) unutmayınız.

Tehtid eğer tüfek ise (AK-47 vb), bu durumda iç yelek filan almaya gayret etmeyin. Bu mühimmatı ancak balistik paneller durdurabilir, pratikte bunları iç yelek ile durduramazsınız. Polis-askerin kullandığı dış yeleklerden ya da ceket altı yelek giymek gerekir ki, bu da sivil kullanım için pratikte mümkün değil. Bu durumda yeleksiz çözümlerin üzerinde yoğunlaşın...

Yelekte marka konusu da önemli değil. Hemen her bilindik üretici malzemesini bir laboratuvarda NIJ standartlarına göre test ettirip belgelendirir. Bu durumda bedeninize en rahat oturan modeli seçmek akıllıca olacaktır. Bu da tabanca seçmek gibi birşey: Hemen her bilindik marka sizi korumaya yetecek performansı gösterir, siz elinize oturanı seçin, gibi birşey...

Kesin hayati tehtid altında iseniz pasif yöntemlerin ötesinde korunma tedbirleri alınmasının gerektiğini düşünürüm. Bana göre, kararlı bir tehtidin yelekle durdurulmasının imkanı yoktur.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-11-2010, 12:03 PM
Mesaj: #6
RE: Çelik yelek tavsiyesi
Selam;

Umarım bahsettiğiniz tehlike durumundan kazasız belasız kurtulursunuz.Bildiğim bir site var (yerli) ;

http://www.acarbalistik.com/
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-11-2010, 02:22 PM
Mesaj: #7
RE: Çelik yelek tavsiyesi
Sayın durango, öncelikle durumunuza üzüldüğümü belirtmek isterim. Allah kolaylık versin.
Siz belki araştırmışsınızdır ama bende bir iki tane site önerisi yapmadan geçemeyeceğim.
http://www.endtimesreport.com/homedefense.html
http://www.angelfire.com/art/enchanter/Home.html
http://artofmanliness.com/2009/07/23/the...e-defense/
http://www.homedefenseproducts.com/
http://www.youtube.com/watch?v=Ly_7RF0oJsk
http://www.youtube.com/watch?v=ytWkm5Xm_r8
http://www.youtube.com/watch?v=r5Rj7gW0V8g
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-11-2010, 02:51 PM
Mesaj: #8
RE: Çelik yelek tavsiyesi
Sayın harun, kurşun geçirmez yeleklerin kurşun geçirmezlik seviyelerinin artırılması için içlerine seramik plakalar yerleştirildiğini televizyonda görmüştüm. Plakalar oldukça ince gözüküyordu (4mm gibi). Bu plakaları kullanabileceğimiz bir yelek iç yelek olarak kullanılamaz mı?

Sayın durango, umarım çok ciddi birşey değildir de, siz güvenlik tedbirlerini abartıyorsunuzdur.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-11-2010, 03:23 PM
Mesaj: #9
RE: Çelik yelek tavsiyesi
Sayın durango,
IIIA fiber, marka olayına pek takılmayın bence. Bu arada gecmis olsun umarım sorunlarınız hallolmustur, ama nacizane tavsiyem bu tip durumlarda Çelik Yelek dısında yapılması gerekenleri de yapmanız olacaktır , tabiki bu tavsiyeyi verirken detaylı olarak durumunuzu bilmiyorum. Allah yardımcınız olsun
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-11-2010, 09:00 AM (Bu Mesaj 22-11-2010 09:02 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : harun.)
Mesaj: #10
RE: Çelik yelek tavsiyesi
evrenay Yazdı:Sayın harun, kurşun geçirmez yeleklerin kurşun geçirmezlik seviyelerinin artırılması için içlerine seramik plakalar yerleştirildiğini televizyonda görmüştüm. Plakalar oldukça ince gözüküyordu (4mm gibi). Bu plakaları kullanabileceğimiz bir yelek iç yelek olarak kullanılamaz mı?

Seramik plakaların tüfek mermisini tutabilecek olanların en incesi 20-22 mm kalınlıktadır. Polietilen plaka en yüksek performans gösterenidir. Bunu en ileri teknolojili olanlarının kalınlığı da 13-14 mm'dir. Bu kalınlıklar NIJ Level III (7,62x51 - 7,62x39 mm ball ammo) içindir. 5-7 mm kalınlıkta bunu başarabilecek plakalar sadece metal olanlardır. Ama, her ne kadar ağırlığa takılmayın demiş olsam da, metal plakanın ağırlığı "takılmanız" gerekecek bir ağırlıktır.


Bir de tavsiye veren bazı arkadaşlara sözüm var:

Ciddi konularda bir kimseye tavsiye verebilmek için, o konu hakkında sadece fikrinizin olmasının ötesinde, gerçekten bilgiye sahip olmanız gerekir. Aksi taktirde iyi niyetle yapmaya çalıştığınız "yardım"ın yarardan çok zararı olur.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum Atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir