Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kırıkkale P38 ler (Şaka gibi ama gerçek)
Sn faust isterseniz ben kendi adresimi vereyim poligonlara da ulaştırmamı isterseniz ulaştırabilirim.Saygılar

Alıntı

Sn Gun konu ile ilgili size ve Ali bey e mail attım

Alıntı

Sn faust mailinizi cevapladım saygılar.

Alıntı

Sevgili Uyeler:

Sn Alikozanoglu ile eski tufekler ve silahlar konusunda bilgi alısverisi yapmayı sevdigim daha dogrusu onun bilgilerinden istifade etmek icin kendisiyle bazı hususları arastırdıgım icin P38 konusundaki yazısma da suruyor..

Ali Bey in mailini paylasıyorum...

Bu arada Ali Bey in ifadelerine kesinlikle katıldıgımı da belirtmek isterim.

Ali Bey sanıyorum elinde yuzlerce dergi ve kitap mevcut. Kendisinin bu kitaplara iliskin cekincelerini de dikkate alınız lutfen..

Bu arada P38 notlarımızın yabancı sitelerdeki bazı fikir alısverislerinin cok otesinde kalite ve icerik tasıdıgına da dikkat cekmek isterim. Bu en azından benim gorusum..

Mesaj soyle

------------------------------

Ekteki 3 resim dünyanın en ünlü hafif silâh otoritelerinden merhum W.H.B.Smith'in (1950'lerin başlarında vefat etmiş) "Small Arms of the World" kitabının E.C. Smith tarafından "tamamen revize edilmiş" 1960-66 arası yapılan 8. baskılarından birisinde bulunan TC silâhları sayfaları. Kırıkkale tabanca var. Model 1939 Kırıkkale tüfek YOH!!!
Bir çok yabancı literatürde de tamamen Kırıkkale üretimi olam M-1939'dan bahseden bir yazı veya atıf pek bulamazsınız. Genelde hep bulunan 1930'larda 7.65 > 7.9 tadilâtı yapılan Alman üretimi "Osmanlı" Mauserleri ve hem !.Dünya Savaşı sırasında gelen hem de daha sonra alınan muhtelif Alman, Çekoslavak, vb üretimi Mauserlerdir.

Şimdi, yine bu yabancılardan biri kalkıp da Kırıkkale P38 üretmiş deyince benim ilk tepkim; "Yok yaa" oluyor. Sn faust'a yazdım siteden o resmini eklediği kitaptan bir kopya gönderebilir mi diye. Hele onu da bir okuyalım.

Son mesjıma eklediğim resimde 3 adet P38 vardı. Yazdığım gibi ben bunların yerli imalât (zinhar üretim diyemeyiz!!!!! Üretim ile Seri Üretim veya Kısıtlı Miktarda Üretim gibi tabirlerin farkını dahi anlayamamak veya anlamamak isteyerek polemik yapmak bence yazık) olabileceğine ihtimal dahi veremedim o zaman "mihmandarlık" yapan hizmetlinin palavraları sayesinde. Halbuki aynı salona son ilkbahar sonunda gittiğimde hem fabrika müdürü hem de yardımcısı vardı grup içerisinde. Onlara sormak aklıma bile gelmedi. Ayrıca, gelse, sorsam, söylerler miydi bilemiyorum.
ATASE'den Askeri Müze'nin depolarına girmek için izin istediğimde ve görmek istediğimin 150-200 senelik bir tüfek olduğunu söylediğimde burada görevli bir emekli albay; "Olmaz. Yasak. Depolara kimse mez demişti) bir sene kadar evvel TT.com/forumda iki resim çıkmıştı halbuki o YASSAK depolarda çekilmiş beşuş ve sivil giyimli şahısları birkaç müzelik silâhla gösteren) demişti.1009 Mayıs'ında da bazı eski silâhların resimlerini ancak müze görevlileri depodan eşkal tarifiyle çıkarttığında çekebilmiştim.

SilâhSan'da da üretilen bazı yeni malzemeleri görebildiğim halde eski bazı işler hakkında bilgi almak mümkün olmamıştı.

Her neyse.

Kaç tane P38 üretildi bilmiyorum. Belki o kitabın yazarı öğrenebilmiştir. Ona da doğruyu söyledilerse, kasılmak için abartmadan sayıları. Bana sorarsanız Askeri Müze'de bulunan o Nuri Killigil 9x19 prototipi çok daha nadir ve çok daha kıymetli. Bir P38 olmasa da.

------------------

MKE uretimi P38 olup olmadıgı konusunda bu hususları da dikkate almanızı dilerim...

Alıntı

NAVIGATOR demiş ki:Ali Bey in mailini paylasıyorum...Bu arada Ali Bey in ifadelerine kesinlikle katıldıgımı da belirtmek isterim.

...(zinhar üretim diyemeyiz!!!!! Üretim ile Seri Üretim veya Kısıtlı Miktarda Üretim gibi tabirlerin farkını dahi anlayamamak veya anlamamak isteyerek polemik yapmak bence yazık)

Ali Bey 'in mektubundaki bu cümle doğrudan bana dokunduğu için herkezi bilgilendirmek isterim. Ben sadece kitabı referans göstererek sayın Navigator' a şu mesajı yazmıştım:

"Yeri gelmişken çoğumuzun bilmediği bir tarihi gerçeği burada paylaşmak isterim: MKE Kırıkkaleden önce Walther P38 i resmi subay tabancası olarak klonlamaya çalışmış hatta MKE de bir miktar P38 üretilmiştir. Ama maliyetlerle baş edilemeyince bunun yerine Kırıkkale'de devam edilmiştir. Bu konuda belgeleri en yakın zamanda forumda paylaşacağım."

Sn Navigator buna karşılık olarak şu cevabı vermişti:

"MKEK uretimi Walther P38 lerden emin degilim. Sn Alikozanoglu bu eski silahları iyi bilir belki durumu aydınlatır. Benim bildigim alımlar yapldıgı seklinde. Polise ve orduya fakat uretimi duymadım."

Ali Bey ise mektubunda şu cümleye yer vermiş:

"Üretim ile Seri Üretim veya Kısıtlı Miktarda Üretim gibi tabirlerin farkını dahi anlayamamak veya anlamamak isteyerek polemik yapmak bence yazık"

Ben hiç bir suretle seri üretim yapıldığını iddia etmedim.

Zaten yazdıklarımı okursanız "klonlamaya çalışmış", "bir miktar üretmiş" diyorum. Bu yazdıklarım üretimin prototip düzeyinde olduğunu açıkca ifade ediyor. Ama üretim yapılmış mı ? Evet yapılmış belki bir kaç adet ama yapılmış.

"Üretim ile Seri Üretim veya Kısıtlı Miktarda Üretim gibi tabirlerin farkını dahi anlayamamak "

Mesleğim, uzmanlığım gereği bu tabirlerin farkını gayet iyi biliyorum.
Ayrıca hiç bir suretle bu konuda bir polemikde yapmadım. Sonrasında kitabı resimleyip forumda kaynak göstererek paylaştım. Ayrıca kitapta seri nosu olan üzerinde kırıkkale tf fbrk sı yazan bir klonun resmide var.

Benim anlamadığım şey insanlarla "kaynak göstererek" bir bilgi paylaşıyorum ama sonunda polemikçilikle suçlanıyorum. Doğrusu hayretler içindeyim.

Alıntı

Benim uzuldugum gerek ATASE gerek MSB nin Bilkent arsivi gerekse de bazı agır bakım fabrikalarında bos bos gezmis olmam..Ankara dan tasındıktan sonra Ali bey ile tanısmıs olmak da ayrı bir uzuntu nedeni..Ali Bey hala arsivleme ve fotograf cekme gayreti icindeyken biz neyle ugrasıyoruz..

Alıntı

MKE'nin üretimleri üzerinde konuşurken, Beretta Mod92 ve Mod82 üretimini de denemiş veya üretmiş. Bazı prototipleri kurumda mevcut. Bu konuda bilgisi olan var mı? Benim gördüğüm kadarıyla inox prototipler bunlar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi