Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SIG Sauer Nişangah Kodları ve Yükseklik Ayarları
SIG Sauer kırlangıç geçme arpacık ve gezlerini, yüksekliklerine göre numaralandırmaktadır. Bu numaralar gezde sol öne, arpacıkta da sol yana vurulmuştur. Gezlerde numara büyükdükçe yükseklik artarken, arpacıklarda numara büyüdükçe yükselik azalmaktadır. Bunun nedeni numaralandırma ve vuruş değişimi arasında aynı sayısal mantığın geçerli olmasını sağlamaktır. Yani numaralar büyüdükçe vuruş noktası yükselmekte, numaralar küçüldükçe, vuruş noktası aşağıya çekilmektedir. ( Gez yüksekliği arttıkça veya arpacık yüksekliği azaldıkça vuruşlar yukarıya kayar. )

Aşağıda yukarıdaki sırada gördüğünüz numaralar ve bunların kodladığı yükseklik ölçüleri ( Rear sight variants ) gezlere, alt sıradaki numaralar ve bunların kodladığı yükseklik ölçüleri ( Front sight variants ) arpacıklara aittir;

[Resim: dscn3912.jpg]

[Resim: dscn3913.jpg]

Mevcut gez, bir küçük veya büyük numara ile kodlanmış olan bir başka gez ile değiştirildiğinde, 25 m ' deki vuruş noktası yaklaşık olarak 4.4 cm aşağı veya yukarı değişirken, mevcut arpacık bir küçük veya büyük numara ile kodlanmış olanla değiştirildiğinde 25 m ' deki vuruş noktası yaklaşık olarak 2.2 cm aşağı veya yukarı değişmektedir.

[Resim: dscn3911x.jpg]

Alıntı

[Resim: dscn3910k.jpg]

SIG Sauer gezlerini 0.5 mm sağa veya sola kaydırmak, vuruş noktasını 25 m ' de yaklaşık olarak 8 cm kadar sağa veya sola kaydırmaktadır. Aynı şekilde arpacığı da 0.5 mm sağa veya sola kaydırmak, vuruş noktasını 25 m ' de yine 8 cm kadar sağa veya sola kaydırmaktadır.

Eğer tabancanız vuruşları sağda topluyorsa;

* Arpacık sağa,
* Gez sola kaydırılmalıdır.

Eğer tabancanız vuruşları solda topluyorsa;

* Arpacık sola,
* Gez sağa kaydırılmalıdır.

Vuruşlar arpacığın kaydırıldığı tarafın tersine, gezin kaydırıldığı tarafın ise aynı yönüne doğru kayar. Çünkü kaydırılan arpacık gez aralığında ortalanırken, kaydırıldığı yönün tersine doğru çekilir, bunun sonucunda namlu, dolayısı ile de vuruşlar da arpacığın kaydırıldığı yönün tersine yönlenir. Kaydırılan bir gezin aralığında arpacık ortalanırken, arpacık, dolayısı ile namlu gezin kaydırıldığı yöne doğru çekilir, sonuç olaak da vuruşlar gezin kaydırıldığı yöne doğru kayar.

Alıntı

Detaylı bilgilendirmeniz için teşekkürler üstad.

Alıntı

Benim P228'imde ön ve arka nişangahlar ikiside 8 no olarak geldi, ben de yükseklikleri eşit zannediyordum.
Bu tablodan şimdi öğreniyorum ki ön 5.60 arka 6.35 mm imiş, ama ikisinin de 8 no olması sürgünün dizayn olarak tam düzlemde olmadığını anlatıyor bana.
Tirityum nişangah alırken de silahın üzerinde takılı olan rakamlara bakmak elzem, ben Sn. Lupus'un uyarısı sayesinde yanlış sipariş verip mangırları yakmaktan kurtuldum. Smile
Saygılarımla.

Alıntı

Tabancam için Almancı komşum sayesinde kırmızı renkli bir arpacık getirtmiştim. P226 ve P229 için kullanılabilir deniyordu ancak üzerinde herhangibir numarası yok. Silahlardaki gez/arpacık numaraları sırasıyla 8/6 ve 8/8.
Sn Lupus sorum şu. Böyle bir arpacık (numarasız) kullanmak istersek, gez de deneme yanılma ilemi tesbit edilecek .Teşekkür ederim.

Alıntı

Sn.Endulus,

Arpacığı tabanından tepesine kadar kumpasla ölçerek, yaklaşık olarak tasnif numarasını bulabilirsiniz...

Saygılar.

Alıntı

[Resim: 5_zps019989a0.jpg]

Arpacığın yuvasına sürülen bu sıvı nedir? Kolay geçmesi için bir tür yağmı yoksa sabitlemek için mi Sn Lupus?

Alıntı

Loctite yapıştırıcı.

Alıntı

Çekic tornavida Sad ile değilde fotoğraftaki aletle gez-arpacık çıkartılırsa, geri takarken Loctıte kullanmak gerekirmi?

Alıntı

Her türlü gerekir, ama kullanılan loctite vida diş tipi, yani sökülebilir olmalıdır, yukarıdaki renk te bunu doğruluyor zaten...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi