Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Natural Point of Aim (Dogal Nisan Noktasi)
sandeman demiş ki:Bazı silahlar da kabza açısı nedeniyle,doğal nişan hattı konusunda epey eleştiriliyor. Mesela Glock bu konuda olağan şüpheli. Şu sıralar forum ahalisinde bu silah çoğaldığına göre sorabiliriz,doğal nişan hattı antrenmanı sırasında silahı doğrulttuğunda gez-arpacıktan tavanı gören var mı?

Daewoo'dan Glock'a geçince accuk tavana kayıyor. Smile

Alıntı

sandeman demiş ki:Bazı silahlar da kabza açısı nedeniyle,doğal nişan hattı konusunda epey eleştiriliyor. Mesela Glock bu konuda olağan şüpheli. Şu sıralar forum ahalisinde bu silah çoğaldığına göre sorabiliriz,doğal nişan hattı antrenmanı sırasında silahı doğrulttuğunda gez-arpacıktan tavanı gören var mı?

Glock'la ilgili bu yorumu ilk okuyunca, elime Glock'u ilk alma şansı bulduğum zaman denemiştim. Silahı gözüm kapalı nişan hattına doğrultup gözlerimi açtığımda, gez yaklaşık 1 cm yukarı bakıyordu.

Alıntı

turan tactical demiş ki:

Glock'la ilgili bu yorumu ilk okuyunca, elime Glock'u ilk alma şansı bulduğum zaman denemiştim. Silahı gözüm kapalı nişan hattına doğrultup gözlerimi açtığımda, gez yaklaşık 1 cm yukarı bakıyordu.

Sn. TT, H&K P7 deki kabza açısı herhalde hiçbir silahta yoktur Big Grin. Herhalde değil, yok çünkü.

Alıntı

Sn Lupus,
Tek elle atışlarda sağ elini kullananların silahı biraz sola doğru çevirmelerinin normal olduğunu biliyorum ancak sizin göndermiş olduğunuz resimde bu açı biraz fazla değil mi?
Forumdan öğrendiğim kadarıyla başparmağın konumu da normal ancak yeterli pratiğim olmadığı için bu şekilde rahat edeceğimi pek zannetmiyorum.

Alıntı

zucchero demiş ki:Tek elle atışlarda sağ elini kullananların silahı biraz sola doğru çevirmelerinin normal olduğunu biliyorum ancak sizin göndermiş olduğunuz resimde bu açı biraz fazla değil mi?
Sn.zucchero, bu fotoğraftaki duruş zaten sadece eğlence amaçlı '' gangsta style '' poz verirken çekilmiş, yoksa bahsettiğimiz kişi Laetitia Daguenel...Big Grin

[Resim: 35136136743142162411068.jpg]

Alıntı

Teşekkürler Sn Lupus. Ben bir 'yoğurt yiyişi' olarak algılamıştım. Smile

Alıntı

lupus demiş ki:[Resim: 61087660.jpg]

Laetitia Daguenel hanım kardeşin parmakları benimkilerden uzun Smile

Alıntı

ilksurfer demiş ki:Nasil Uygulandigi:
Dogal Atis noktasi, insan vucudunun nisan alirken en dogal ve rahat durusunu sagladiginda, silahinizdan cikan merminin vurdugu noktadir. Yani bir hedef belirleyip ona dogru dondugunuzde, gozlerinizi kapatin, silahinizi her zaman cektiginiz gibi cekin, hedefe dogru dogrultun ve atis pozisyonunuzu alin. Sonra gozlerinizi actiginizda nisangahlari gordugunuz yer, sizin dogal vurus noktanizdir. Eger bu noktaniz hedef ile cakismiyorsa, durusunuzu hic bozmadan ayaklarinizla donerek sag sol ayarlamasi ve kollarinizi kaldirip indirerek de hedef uzerinde vurmak istediginiz noktaya gelmeye calisin. Bu hareketi gozleriniz kapali bir sekilde tekrarlayin. Taaki her gozunuzu actiginizda, istediginiz noktaya gelene kadar. Ondan sonra da surekli tekrar ile mukemmellestirmeye ve vucudunuza bunu ezberletmeye calisin.

Sn.İlksurfer; doğal atış noktası idmanına başlamadan önce şarjörü çıkartıp, atıp yatağını kontrol ettikten sonra tetik düşürdüm. Emniyet tedbirlerine uyduktan sonra; 40 defa ayakta gözümü kapatıp açarak denedim ve hayal kırıklığına uğradım. 40 denemede, 2 kere nişahgah hattını yakaladım. Her denemede; gövdenin, omuzların,bacakların, hatta el ve parmakların(silahın arka kısmı elimden aşağı kayıyormuş bu arada) az da olsa yerinden oynadığını, gez ve arpacığın birbirine olan hasretinden farkettim. Big Grin Standart bir şekilde vücut adaptasyonunu ve ilgili kas gruplarının alışması için; günde belli sayılarla bu idman yapılırsa, herşey yerli yerine oturacak gibi. Gez ve arpacığı buluşturana dek ayrı idman, buluşturduktan sonra da istikrar idmanı yapılmasında yarar var derim. İdmandaki ısrar sürdürülmez ve bırakılırsa adaptasyon giderek azalacak ve yok olacak gibi. İdmanlar çok tekrarlı olabileceği için gün aşırı yapılmalıdır. Neden günaşırı onu da anlatayım. Vücuttaki tüm kaslar idman günü idmanlarla uyarılırlar; gelişmeyi ve adaptasyonu bir sonraki gün yaparlar. Yani tüm kaslar idmandan sonraki dinlenme günü kendini yeniler, vücuda kendini adapte eder ve gelişirler. Sn.İlksurfer bahsedeceğim dediğiniz Drill'leri uygun olduğunuzda paylaşırsanız yararlı olacaktır. Saygılarımla,

Alıntı

Sn.İlksurfer,
Emniyet tedbirleri alındıktan sonra; snap caplarla ve snap capsız yapılan, bahsettiğiniz doğal nişan noktası uygulaması insanın istemli ve/veya istemsiz kaslarında fark edemediği bir alışkanlığı ortaya çıkarıyor. Bu uygulamada gözlerin kapalı olması nedeniyle; beynin verdiği emirlerle, vücud otomatik olarak belli bir hareket sisteminin adaptasyonuna imkan veriyor. Bu uygulamayı çalışırken birşey farkettim. Poligonlarda atış esnasında; kulaklığa bağlı MP3 ten klasik müzik çalınmasının atış istikrarını artıracağını düşünüyorum. Örneğin atış esnasında Vivaldi'nin Four Seasons çalması gibi. Bu esnada beyin; müzikle rahatlarken, atış istikrarı stresinden uzaklaşabilir. Sizi rahatlatan bir müziğin kulaklıktan çalması, adaptasyonu artırabilir. Bunu bir ara deneyeceğim. Şunu belirtmeliyim ki; düğüncü sınıfının dışında atıcılar olarak kendimizi tanımlıyorsak öğreneceğimiz çok şey var.

Alıntı

Bahsettiğiniz türden yöntemler,rahat duruşu sağlamaya ve konsantrasyonu tetikten arpacığa kaydırmaya yönelik uygulamalardan sayılabilir. Ben, vücudu ve silahı dik tutmaya yarayanlar haricindeki kasları gevşek tutunca verimli sonuç alıyorum. Bu açıdan gevşemeyi ve rahatlamayı sağlayacak her yol denenebilir ama dikkat edin kalsik müziğe fazla sarıp Leon'daki Gary Oldman gibi olmayın Smile
Işık ve sevgiyle...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi