Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chiappa Rhino
Enteresan bir design. Namlu altta oldugundan tepmeyi minimuma indirmisler. Amerika'da satisa basladi...

[Resim: chiappa_rhino_olive_wood_1.jpg]
[Resim: chiappa_rhino_olive_wood_2.jpg]

Alıntı

[Resim: chiappa_06.jpg]

Alıntı

[Resim: DSC_0362.JPG]

Alıntı

[Resim: pasted-graphic.jpg]
[Resim: chiappa-rhino-357-mag-c.jpg]

Alıntı

İşaret fişeği tabancası gibi..

Alıntı

Silahın tasarımcılarından birisi Mateba Unica ' yı tasarlayan Emilio Ghisoni. Silah dışarıdan ilk bakışta Mateba ' yı andırsa da, özellikle ateşleme sistemi üzerinde farklılıklar mevcut. Mateba ' da horozun kendisinin mahmuzu dışarıda ve kurmak için direk horoza temas ediyorsunuz. Rhino ' da ise horoza benzeyen parça aslında horozun kendisi değil, horozu kuran ayrı bir aktarma manevelasını hareket ettiren bir parça.

Aşağıda görülen şema Mateba ' nın iç mekaniğini göstermektedir;

[Resim: matebapat.jpg]

Aşağıdaki şema ise Rhino ' nun iç mekaniğini göstermektedir;

[Resim: rhinod.jpg]

Başlangıçta temel olarak daha az tepen, kontrolü daha kolay, savunma amaçlı olarak bir revolver hedefleyen tasarımcılar hiç bu kadar uğraşmadan sadece çift hareketli bir revolver de yapabilirlerdi. Tabancaya tek hareketli tetik çekişi eklemek için gerek tasarım aşamasında, gerekse de üretim aşamasında oldukça emek çekilmiş. Tabancanın işçiliği de zaten üreticinin zihniyetini belli etmeye yetiyor...

Aşağıdaki videoda silahın parça ve çalışma ayrıntılarını daha açık bir şekilde görebilirsiniz;

Alıntı

Sn.İlksurfer ve Sn.Lupus; hakikaten söylediğiniz üzere dizayn olarak mükemmel, çok emek verilmiş ve işçilik harikası. Yanlız bu tür tabancalardan uzak durmayı tercih ederim. Parça adedi galiba 116 adet. Tactical tabanca olarak tanıtılıyor firma tarafından. Bu kadar komplike bir tabancada mekanik problemlerin uzun vadede oluşabileceğini ve bu kadar fazla parçadaki metal yorgunluğu katsayılarının bir ahenk içinde uyumlu çalışmasının risk taşıdığını düşünüyorum. Tactical silahlar ne kadar çok komplike olurlarsa bana kalırsa bir o kadar da güven vermiyorlar. Mekanik güvenirliliği konusunda şüpheliyim kısacası. Tabi Sn.Üstadlarım bu benim düşüncem.

Alıntı

ilksurfer demiş ki:Namlu altta oldugundan tepmeyi minimuma indirmisler.

Amma atış aksı tavan yapmış... Big Grin

Zaten bu tasarımla geri tepmeyi de düşüremezler, geri tepmeyi yaratan vektörel kuvvette bir değişim yok. Kısalan dik moment koluyla azalan sadece namlu şahlanması olur.

Alıntı

Evet Sn Harun. Aynen dediginiz gibi. Zira atis yapanlar, bu modelin sahlanmayi azaltip direk geriye dogru sert bir tepme yaptigini soyluyorlar. Sanirim atis aksini bu yonde arttirarak hedefte kalmayi kolaylastirmislar ama silahin pratikligi de gitmis olabilirmi acaba. Ornegin bu modelin 44 calibresinin elinize nasil bir aci verecegini dusunemiyorum bile... Hele 50 calibresi icin amortisorlu kol da uretmeleri gerekecektir. Smile Ancak ureticiyi arastirmaciligindan dolayi ve yillardir hic degismeyen bir design uzerinde kafa patlattigi icin tebrik etmek de lazim. Mateba da ayni sekilde cok sira disi bir model...

Alıntı

http://www.chiappafirearms.com/sites/def...ctions.pdf

Yukarıdaki adreste firma; silahın nasıl tutulması gerektiğini belirtmiş. Dikkatli kavranmazsa Allah Korusun. Bahsettiğiniz üzere tepmesi yüksek olacağından dikkatli olmak lazım. Kabze küçük olduğundan, kabzeyi kavramak büyük ele sahip kullanıcılar için biraz zor gibi.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi