Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walther PP .380 Auto
Arkadaşlar bu konuyu Sn Ceycey istediği için açıyorum, sizlerinde katkılarını bekliyorum…

Walther PP .380 Auto (kısa 9)

Alman yapımı bir polis ve subay silahı, ilk yapım yılını tam olarak bilememekle beraber çok eski olduğunu biliyorum ve sanırım bu silahın 7.65 olanları da mevcut ama bende olan kısa 9 ve tek sıra şarjörlü 7+1 kapasiteli . Bu silah son derece basit bir mekanizmaya sahip sabit namlulu, çift hareketli tetiğe sahip, kibar ve kaliteli bir yarı otomatik tabancadır. Silah üretildiği zamanın en gözde silahlarından biridir ebatlarından dolayı silah son derece hafif ve taşımak için çok uygundur. Bendeki silah sadece benim elimde 2-3 bin mermiyi gördüğü halde benden öncede kim bilir kaç bin mermi atmıştır ve hala bir tutukluk olayına şahit olmadım, ayrıca çok özen göstermememe rağmen silahın boyası (meneviş) nin çok iyi durumda olması bununda kaliteli yapıldığını göstermektedir. Silahın sabit namlu olmasının esprisi tam olarak nedir onu bilemiyorum ama küçük silahları seven kişiler için en iyi kişisel savunma silahlarından biridir, silahın birçok klonu üretilmiştir özellikle browning’ler çok yaygındır, hatta bizim MKEK yapımı Kırıkkaleler de bunların klonudur, kalite olarak pek bir benzerlik olmasa da görüntü birebir aynıdır, silahın çok basit bir emniyet sistemi vardır silah emniyete alınınca emniyet pimi dönerek iğnenin etrafını sarar ve horozun iğneye temasını engeller ve tetik boşa çıkar SW 5906’nın emniyeti de hemen hemen bununla aynıdır tek farkı 5906 da bu pim iğnenin önünü kapatır PP de ise iğne pimdeki oyuğa geçer ve horoz iğneye çarpmaz. Şarjör mandalının kabzenin altında olması bir dezavantajdır tek elle şarjör değişimi çok zordur, silahı sökmek için tetik korkuluğunu aşağı doğru bastırıp üst kapağı geriye doğru çekip hafif kaldırıp tekrar ileri doğru bırakarak yapılır takma işleminde ise aynı şeyler tekrar edilir, eklediğim resimler silah hakkında sanırım daha detaylı bilgi verecektir ayrıca arkadaşlardan gözümden kaçan kısımları eklemelerini rica ediyorum…

[Resim: grnt032wl5.jpg]
[Resim: grnt032wl5.80ad41b297.jpg]

[Resim: grnt033axm8.jpg]
[Resim: grnt033axm8.dc45712618.jpg]

[Resim: grnt030aqz3.jpg]
[Resim: grnt030aqz3.a77095ea5b.jpg]

[Resim: grnt031ec2.jpg]
[Resim: grnt031ec2.14002189e7.jpg]

[Resim: grnt027wj4.jpg]
[Resim: grnt027wj4.fc41fc85ea.jpg]

Alıntı

[Resim: grnt034vg1.jpg]
[Resim: grnt034vg1.b7332b9803.jpg]

Alıntı

Sn. Melihaga,

Çok güzel bir silah ve çok güzel bir paylaşımSmile
Tebrikler ve çok teşekkürler...

Sevgiler

(ek) Özellikle 4. resmi ayın fotoğrafı yarışmasına yollamanızı, nacizane tavsiye ediyorumSmile

Alıntı

ekeke demiş ki:Sn. Melihaga,

Çok güzel bir silah ve çok güzel bir paylaşımSmile
Tebrikler ve çok teşekkürler...

Sevgiler

(ek) Özellikle 4. resmi ayın fotoğrafı yarışmasına yollamanızı, nacizane tavsiye ediyorumSmile

Sn Ekeke teşekkür ederim, ama şunu merak ettim neden 4. resim...

sizi mi kıracam Sn Ekeke ayın resmini ekliyorum...

Alıntı

Arkadaşlar ayrıca şunu eklemek istiyorum bu silah komple çeliktir, özellikle bu silahın browning klonlarının çoğunun alt gövdesi aliminyumdur...

Alıntı

melihaga demiş ki:Sn Ekeke teşekkür ederim, ama şunu merak ettim neden 4. resim...

Sn. Melihaga,
Özel bir durum yok...bence çok güzel bir resim çıkmış ortayaSmile Smile Smile

Sevgiler

Alıntı

Sn.MelihAga, elinize sağlık.
Dünyayı '' DabılAşkın '' kavramı ile tanıştıran, kendise has ekol silahlardan birisi.
Bundan iki yıl önce İzmir'de denk geldiğim, komple çelik bir PPK'yı almadığıma hala yanarım.

Alıntı: sabit namlu olmasının esprisi tam olarak nedir onu bilemiyorum

Hareketli namlunun kullanılmak zorunda olmasının nedeni, 9x19 mm ve yüksek basınçlı silahlarda, düz geri tepme sisteminin yeteri kadar dayanıklı olmamasıdır. İlk kez J.M.Browning'in dizayn ettiği, kilitli yatak sistemi sayesinde, daha yüksek basınçlı fişekleri atan yarı otomatik silahlar yapma imkanı doğdu. Namluyu kilitleyen sistemin, her siklusda açılma zorunluluğu da, hareketli namlu kullanımını zorunlu tuttu.

.380 ve .32 ACP gibi kalibrelerde ise, kilitli namluya, dolayısı ile de hareketli namluya ihtiyaç yoktur. Sabir namlunun en önemli avantajlarından birisi de, üretim ve kullanılan mühimmat kalitesi iyi olursa, mermi dağılım değerlerinin çok çok daha iyi olmasıdır. HK P7'yi bu konuda rakipsiz yapan bir özelliği de budur. Namlu ve kızak atış esnasında alttan ayrı bir gaz pistonu ile kilitlenerek, 9x19 mm bir silahda sabit namlu kullanılmıştır. Cool .

Alıntı: Şarjör mandalının kabzenin altında olması bir dezavantajdır

Bu ikinci dünya savaşı öncesi üretilen bazı modellerde olan bir özelliktir.
Kırıkkale de bu tabancalara bakılarak klonlandığından, bu şekilde üretilmiştir. daha sonraki yıllarda üretilen PP ve PPK'larda şarjör mandalları, yukarıdadır. Bu arada sizin silahın takribi yaşı da ortaya çıkmış oldu Sn.MelihAga.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...php?tid=25

Alıntı: MKEK yapımı Kırıkkaleler de bunların klonudur

Kırıkkale savaş öncesi modellerin klonu olup, otomatik iğne kilidi çıkarılmış bir silahtır. Sizin silahınızda ve tabi ki tüm orijinal PP / PPK'larda, resimlerden de görüldüğü gibi otomatik iğne kilidi vardır. Fişek yatağı dolu olarak taşınacak bir silahda, her nedense işin kolayına kaçmak için, bu güvenlik sistemi iptal edilmiştir.

Alıntı: sanırım bu silahın 7.65 olanları da mevcut

Silah .22LR, 7.65 ve 9x17 mm olarak üretilmiştir.
Düz geri tepmeli silah olduğundan, 9x17 mm olanlarda daha sert bir horoz yayı vardır. .32 ve 22 'lerde kullanılan hafif horoz yaylarından dolayı, özellikle çift hareketli tetik çok daha yumuşaktır. Aşağıda bir .22 LR PPK görüyorsunuz;

[Resim: dsc1525hq6.jpg]

Alıntı: silah komple çeliktir, özellikle bu silahın browning klonlarının çoğunun alt gövdesi aliminyumdur

Walther de silahın alüminyum alaşım gövdeli olanlarını üretmiştir.
Aşağıda alüminyum alaşım gövdeli bir PPK görüyorsunuz;

[Resim: dscn13751hq9.jpg]

Silahın bir başka özelliği de, horozun üstünden baktığınızda, fişek yatağının dolu olduğunu gösteren bir sistemle donatılmış olmasıdır. Hatta horoz çift hareket pozisyonuna indirlmiş haldeyken bile bu pimin görülebilmesi için horozun üstüne bir çentik açılmıştır.

Alıntı

hayalimdeki silah

Alıntı

Sn.Melihağa ve Sn.Lupus çok teşekkürler.Paylaşımlarınız harika.Bu klasik ve döneminin mükemmel tabancalarından birisi hakkında çok şeyler öğrendik.Bence forumun en önemli eksiklerinden biri daha tamamlandı.
Sn.Melihağa bu arada unutmadan söyleyeyim:tabancanıza imrendim.(Kıskanmadım)Elden kolay kolay çıkartılmayacak bir makine.

Alıntı

LUPUS demiş ki:Silahın bir başka özelliği de, horozun üstünden baktığınızda, fişek yatağının dolu olduğunu gösteren bir sistemle donatılmış olmasıdır. Hatta horoz çift hareket pozisyonuna indirlmiş haldeyken bile bu pimin görülebilmesi için horozun üstüne bir çentik açılmıştır.

galiba bu özellik ppk klonu kirikalelerdede vardi.simdi bu yaziyi okuyunca hatirladim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi