Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurdum Avcılarının Optik Anlayışı!
Günaydın Sn Forum üyeleri ;
Hayırlı Ramazanlar ...
Sn Tahoye ; ne kastettiğimi sanırım tam açıklayamamışım size .Yazdıklarınızdan atıcılık sporundan bahsettiğinizi anlıyorum. ( Avcıyım atıcıyım 800 yard içine kadar 210 berger 210 accubond ile 15 cm içine topluyorum ) .Berger accubond nedir bilmiyorum .Efendim , ben Avlanmak tan bahsetmeye çalışmıştım . Avcılıktan ; canlı bir hayvana namlu doğrultulduğunda dürbün takılı olması durumunun ne derece doğru olacağından...
Saygılar...

Alıntı

Sn Harun ;
(Yoksa siz de, tüfeğe dürbün takılınca herkesin her attığını vuracağını düşünenlerden misiniz? )
Canlı hayvan avı sırasında Avcı (!) nın yivli tüfeğine dürbün takmasındaki amacı her attığını vurmak değilmidir; çook uzaktan vurmak. Her attığını dürbün kullanmadan vurabilse . Avı ıskalamanın tadı daha başka bir hoş olmazmı... Atıcılık sporundan bahsetmiyorum. Efendim, sözün kısası canlı hayvan avı sırasında ne demeye dürbün takılıyor diyorum .Usulca etkili mesafeye yaklaşabilip (!) tek kurşun ile attığını vurmaktan bahsediyorum.
Saygılar , iyi çalışmalar....

Alıntı

Sn Datta
Gerçi soruyu Sayın Harun'a sormuşsunuz (herhalde uygun olduğunda cevap verecektir) ama ben de fikrimi belirtmek istedim. Avcı değilim, hiç bir canlıya öldürme kasdı ile ateş etmedim ama Tüfek ile Av'ın kapsamlı bir iş olduğunu biliyorum.
Bıldırcın, Keklik, Tavşan, Domuz, Dağ Keçisi hepsi Tüfek ile Avlanır ancak kullanılan silah, fişek, ve yöntem çok farklıdır.
Bu bakımdan Optik yakınlaştırıcı kullanılan Av vardır, kullanılmayan Av vardır. Birçok küçük hayvan için çeşitli boyutta saçmadan oluşan fişeklerle yapılan Av'da dürbün kullanılmaz.Daha doğrusu Yivsiz tüfeklerde kulllanılmaz. Çünkü atış mesafesi zaten kısıtlıdır. 100-200 m menzil için gez-arpacık yeterlidir. Belki kullanan vardır ama gereği yoktur aslında.

Dürbün genel olarak Yivli Tüfeklerde büyük, örneğin Dağ Keçisi gibi yaklaşmanın neredeyse imkansız olduğu Uzak mesafe Av'larına karşı kullanılır. Avın koku alma duyusu kuvvetlidir, bu yüzden öldürücü noktaya isabetli atış yapacak kadar yaklaşamazsınız. Avın yaralı gitmesi de iyi değildir. Bu yüzden Optik kullanarak daha isabetli atış şansı arttırılır. Bu durumda bile isabetli atış yapmak kolay değildir
Hiç Tüfek dürbünüm olmadığı için bu konuyla ilgilenmedim, çünkü Optik kullanımı daha doğrusu Uzak Mesafe atışları için çok derin bilgi gerekiyor.
Sanırım 400-500 m mesafeden, Dürbün,Mesafe ölçer, Hava İstasyonu vs kullanarak, Isı, Basınç, Rüzgar gibi çevre şartlarını değerlendirip, aklımın ermediği bir takım hesaplamalardan sonra yapılan atışta Avı ıskalamanın tadı herşeyden başka bir hoş olacaktır..

Saygılar

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
mimaslan, tahoye, Sabri, yyildiz, husrev, harun, xlcod3r

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi