Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurdum Avcılarının Optik Anlayışı!
Genellikle acemisi olanlar için olay şöyle başlar.
Öncelikle bir yivli edilmek istenir. Mkek hazretlerinden bir yivli alınır. Artık cep neye müsaade ediyorsa. Çoğunlukla da kuvvetli çaplar tercih edilir. Sonra sağdan soldan soruşturulur, hemen her silah forumunda akıl danışılır ve satışını yapan dükkanlardan sorulur. Müsait yada değil bir optik te edinilir. Tüfeğe bir şekilde montesi yapılır. ( Bugün netten baktım da on-line satış yapan bir optik satış sitesinde optiğiniz takılır v.s. ibareleri vardı.)

Tamam artık nişancı malzemesi hazır. Durumu iyi ise birde mesafe ölçer. Bundan iyisi Şam'da kayısı. Yalnız sormak lazım, nişancıda hazır mı?

Müsaadenizle olması gereken şartları sıralayalım.

Öncelikle optik nişancılığa geçmeden mekanik nişangah kullanımı nasıl?
İstenilen ölçülerde grupman yapılabiliyormu?
Mermi yoluna tesir eden faktörleri tanıyıp mekanik atışta önlemini alabiliyormu?
İç balistiği geçelim, ( o ilerde lazım olacak) dış balistik denen bilimin kıyısından köşesinden araştırmışmı?

Bunlar tamam ise;

Birazcık geometri bilgisi lazım. Radyan nedir, mrad nedir, moa nedir, mil ( milyem'in kısaltması, uzunluk ölçüsü mil değil. Akıllar karışmasın.) nedir? Bunların birbirine çarpımı,çevrimi nedir? Bunlarında bilindiğini var sayalım. ( Ben program kullanıyorum bana lazım diyen değil varsa; Lazım, lazım hem de çok lazım.)

Efendim fişeğin BC' si nedir? Graini nedir? Mermi yoluna etkisi nedir? Bunları da kıyısından köşesinden bilmek lazım. Aynı çap, farklı marka fişeklerin birbirini tutmayacağını bilmek lazım. Ha keza aynı çap fişeklerin bir başka marka silahta, değişik değer verebileceğini bilmek lazım. Fişek fabrikalarının mamüllerinde aynı marka ve cins kapsül, barut, çekirdek ve çekirdek formu kullanmadıklarını bilmek lazım. Fişeğin ilk hızı, kat ettiği her mesafedeki hızını bilmek lazım.Nişangah açısı nedir? Ne işe yarar? Örnekleri bu kadarla keselim.

Optik kullanımına gelince;
Bir çuval dolares verdiğimiz optiğin düzeltme oranı ne? Her klikte hangi mesafede ne kadar düzeltme yapacak? ( İşte yukarda bahsettiğim geometrik maddelerin kullanım amacı.) Düzeltme imkanınız yok ise, sıfırlama mesafenizden beri gelen mesafelerde veya öte giden mesafelerde ne kadarlık path değeri verebileceğini bilmeniz lazım ki optik artı kılı üzerinden düzeltme yapabilesiniz. Çok büyük X güçlerine alışmamak lazım. Aşağı yada yukarı atışlarda mermi yolunun nasıl olacağını da bilmeniz lazım ki, atıştan sonra ne güzel nişan almıştım ama yukarı vurdu diye dövünmeyesiniz. Atış emniyet kurallarını zaten herkes biliyor değil mi? Hiç bahsetmeyelim.

Aldığınız silah çok pahalı ve klas bir silah değilse, namlu rodajını nasıl yapacağınızı öğrenmeniz lazım. Hele hele ( SN. Lupus bahsetmiş, izini ile ekleyeyim) optiğiniz bir şekilde iptal olursa diye mekanik nişangahları tamam bir silah almanız lazım. Silahınızın bakımını da bir tamam nasıl yapılır öğrenmek lazım.

Vel hasılı önce okumak ve bilgi sahibi olmak, sonra atış yaparak bilgi ile tecrübeyi kaynaştırmak lazım.

Ben bunlarla uğraşamam, veririm bir ustaya ayarlasın, bana da atmak kalsın derseniz optik nişancı değil, optik silah kullanıcısı olursunuz.

Klavyemin çenesi düştü, başınızı ağrıttım.Herkese isabetli ve kazasız belasız atışlar dilerim.

Alıntı

xlcod3r demiş ki:Klavyemin çenesi düştü, başınızı ağrıttım.Herkese isabetli ve kazasız belasız atışlar dilerim.

Sn. xlcod3r,
Siz sabrınız yettiğince ağrıtın. Böyle baş ağrısına kendi adıma razıyım efendim.
Saygılar.

Alıntı

-Son teknoloji bir dürbüne sahip, 10 000 dolara satın alınmış bir tüfeğiniz olabilir...
Ama rüzgarın yönünü anlayamıyorsanız, iz süremiyorsanız, yabanda geceleyemiyorsanız, elinizdeki tüfek artık kolunuzun bir parçası olmamışsa, öldürmek için kovalıyor olmanıza rağmen karşınızdaki cana saygı duymuyorsanız; birkaç mekanik alet satın almış olmanız sizi "bir avcı" yapmaz...
--------------------------------------------------------------------
Doğru söze ne denir.

Alıntı

Bnece yivli kullanımında önemli hususlardan biride havaya yada 45 derecelik açı ile atış yapılmaması.Yivli ile uçar avı bu yüzden yasak olsa gerek, zaten randımanda vermez.

Alıntı

Sn.xlcod3r abimin dediği üzere, piyasa gayet bol şekilde operatörler ile dolu. Ama buyrun poligona 300 metrede yonca deseni çalışalım dendiğinde ise. Poligon yok ki Smile

Alıntı

[Resim: dwpatriotdoe.jpg]

Alıntı

Tabanca ile avcılık için atıcılık melekelerinin gelişmesi için gerekli şartlar, ülkemizde mevcut mudur? Yani sivil bir vatandaş ülkemiz şartlarındaki kısıtlı istihak-seçenek vs. imkanlarıyla bu yeterliğe ulaşabilir mi?

Size göre bu seviyeye gelmek için gereken asgari yıl-atış sayısı nedir?

Saygılar.

Alıntı

Sn.Red Kit, ateşli silah kullanıcılarının bilmediği veya bilmezden gelerek en fazla göz ardı ettiği konu, mekanik ve nişancılık eğitiminin büyük oranda teorik ve mühimmatsız olarak yapıldığıdır. Ancak eğitimden kast ettiğim şey, atıcının düzeyini ve hedeflerini doğru analiz ederek, buna uygun bir çalışma programı ve takvimi belirleyebilen gerçek bir eğitimdir. Bu şartlar yerine geldikten sonra ise gerekli zaman, emek ve atış sayısını atıcının yetenekleri belirler...

Alıntı

Fix dürbün eğer avcı iseniz en iyisidir, zooma göre dotların vuruş noktası değişir misal atış mesafeniz 400 metre tüfeğinizi tanıyorsunuz artıkılın bir altındaki dot ile hedefi vuruyorsanız 12x de daha alt dot larla isabet sağlarsınız buda karışıklığa ve avı kaçırmanıza neden olabilir.

------------------------------------------------------------------------------------------
Sn kartalçin.Belliki çok tecrübelisiniz.Merak ettiğim bir kaç şeyi cevaplayıp bizleri aydınlatırsanız çok memnun olurum.Hangi markanın sabit 6 kuvvetli dürbününde mildot var ??Hedef sabitken Zoom büyüdükçe vuruş noktası neden değişsin( hedefi net göremeyip doğru yere tutamıyorsanız başka) ? Yakınlaşınca veya uzaklaşınca vuruş noktası değişiyorsa neden dürbünler variable yapılıyor.Uzaklaşınca görmediğiniz birşeyi vurmanızda mümkün olmaz zaten.Ben pek bir şey anlayamadım yazınızdan.Cahilliğimi mazur görün .Bizi biraz bilgilendirirseniz memnun olurum.

------------------------------------------------------------------------------------------

Bnece yivli kullanımında önemli hususlardan biride havaya yada 45 derecelik açı ile atış yapılmaması.Yivli ile uçar avı bu yüzden yasak olsa gerek, zaten randımanda vermez.

45 derece ile atış yaparsak mahzuru ne olaki ? taştaki tekeyi aşağımı indirip atacağız..65 derece ile atarsak sorun olmuyormu?

Alıntı

Sn lupus 550 metreden ( uzak av atışına karşıyım) yangın yolunda ilerleyen bir domuzun 308 ile bel kemiğinden vurulmak sureti ile olduğu yere yıkıldığına Manisada bir domuz avında bizzat ve 20 den fazla avcı şahidiz.NEYLE ATEŞ ETTİĞİNİZ DEĞİL,NASIL ATEŞ ETTİĞİNİZ ÖNEMLİDİR.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi