Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurdum Avcılarının Optik Anlayışı!
Anlaşıldı... Bir Merzifon sakini olarak, "Eşeği Tanıyalım. İki Ayaklısı İle Dört Ayaklısı Arasındaki Farkları Bilelim." başlıklı konu açmak farz oldu! Big Grin

Efendim, 50'li yıllarda Kayseri'de yol çalışması yapılıyormuş. Devlet çalışmada danışman olsun diye ABD vatandaşı bir yol mühendisi tutmuş. Mühendis Kayseriye gelmiş, şantiyeye gitmiş. Bakmışki, bizim işçiler sırtına ağır yük yüklenmiş bir eşeğin peşinde kuyruk olmuşlar ve eşeğin geçtiği yerleri kireç ile işaretliyorlar. Sormuş "siz ne yapıyorsunuz?" diye. Kayserili işçiler açıklamış. Eşeğin geçtiği yoldan traktörle de rahatça geçtiklerini, o nedenle yolun güzergahını belirlemek için eşeği takip ettiklerini söylemişler. Mühendis bu işe çok gülmüş, "peki eşek yoksa ne yapıyorsunuz?" diye alaylı alaylı sormuş. Gururlu Kayserili işçiler buna cevaben, "o zaman Amerikadan devlet eşşek çağırıyor" demişler.

Eşek ile eşşek arasındaki farkı izah edebildim sanırım. Çok bildiğini sanan, araştırma ve öğrenme özürlü ukala hıyarlara eşşek deniyor.

Not: Amerikalı yol mühendisinin "bilimsel ölçümlerle" bulduğu güzergah eşeğin geçtiği güzergah çıkmış.

Alıntı

Amerikalı mühendisler onca yılı eşşek olmak içinmi okumuşlar. SmileOnlarınki eşşek se bizimkileri merak ediyorum.Smile

Alıntı

lupus demiş ki:Arkadaşlar, eşşeğe '' Alacağın tüfeğin kalibresi .308 win olsun, mühimmatı kolay bulunsun, üzerinde mutlaka açık metal nişangah olsun, eğitim yapmak kolay ve ucuz olsun ! '' diyorsun, ama eşşek gidip bir başka eşşeğe danışıp, metal nişangahsız, .300 win mag veya 7 mm Rem mag alıyor. Neymiş, .308 hayvanı devirmezmiş, dürbünsüz yivli tüfek de bir işe yaramazmış...Tabii eşşeğe şunu da diyemiyorsunuz '' Ulan eşşekoğlu eşşek, senin vuruş yapabileceğin mesafelerde Türkiye ' de avlanmasına izin verilen mahlukatlardan .308 win ' in deviremeyeceği bir şey yok ki, bunu takıntı yapıyorsun!...''

Arkadaşlar, bu işi hakkı ile yapan insanların hepsi para babası oldukları için mi, hakkı ile yapıyorlar?...Bir CZ 550 tüfeğin kabul edilebilir vuruş dağılımı sağlayabilmesi için yapılması gereken tadilat 200-250 USD ' dir. Bu tadilatı yaptığınız, orta karar bir optiği olan, .308 win kalibredeki bir CZ 550 tüfek, Türkiye ' de avlanması yasak olmayan hayvanların tamamını 400 m mesafelere kadar size rahatlıkla vurdurur. Vuruşun kesin olmadığı durumlarda, optik ve kalibre ile işi halletmeye çalışan sabırsız ve yeteneksiz bir eşşek değilseniz, bu tüfek Türkiye şartlarında tüm yasal avlarda işinizi görecektir...

sayın Lupus sizin tanıdığınız çok sayıda eşşek var sanırım yada siz çok fazla denk geldiniz.

Alıntı

Sn üyeler bu eşşek muhabbeti kırıcı yerlere gider.Hayali bir hikayenin peşinen takılıp hataya düşmeyelim.Belliki sn Lupus birisine bayağı akıl vermiş ama vatandaş yine bildiğini okumuş,oda haklı olarak kızmış.Eşşeklik bölümüne birşey diyemem ama teknik olarak dedikleri bencede doğrudur.

Alıntı

Kırıcı yerlere gitmez sn yivlici. Sn lupus'un dedikleri elbette doğru.

Saygılar.

Alıntı

Birileri Daystate AirRanger diye yazmış. Acaba bu tüfeğin üzerindeki optik ve çalışması için gerekli ekipman ile toplam fiyatını yazabilirler mi?

Alıntı

Neredeyse 5-6bine çıkar fakat ruhsat vs olmadığından ve atış maliyetlerinin düşük olmasından dolayı 22lr bir tüfekten daha uygun bence.

Alıntı

-Koloniye yiyecek getirmekte olan binlerce karıncayı ayaklarınızın altında ezebilirsiniz...ama bu sizi oradaki tek bir karıncadan bile "üstün" yapmaz.

-Son teknoloji bir dürbüne sahip, 10 000 dolara satın alınmış bir tüfeğiniz olabilir...
Ama rüzgarın yönünü anlayamıyorsanız, iz süremiyorsanız, yabanda geceleyemiyorsanız, elinizdeki tüfek artık kolunuzun bir parçası olmamışsa, öldürmek için kovalıyor olmanıza rağmen karşınızdaki cana saygı duymuyorsanız; birkaç mekanik alet satın almış olmanız sizi "bir avcı" yapmaz...

Sevgiler

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alpago
Kendi meslekleri yada memuriyet durumları,söz konusu olduğunda çok agresif çıkışlar yapan arkadaşları biraz hassas olmaya davet ediyorum. Sn. Merzifonlu bir fıkra anlatmış, arkasından gelen yoruma bakın 'onlar eşekse bizimkiler ne?'. Konuyu nereden, nereye getirdiniz? Yakıştıramadım. Ūstadin serzenişi haklıdır muhakkak da bize(bize derken üye arkadaşlarımı kasdediyorum) ne oluyor hemen şuda eşektir buda eşektir diye öter kesildik?
Saygılarımla,

Alıntı

trkmustafa demiş ki:Birileri Daystate AirRanger diye yazmış. Acaba bu tüfeğin üzerindeki optik ve çalışması için gerekli ekipman ile toplam fiyatını yazabilirler mi?

Sadece tüfek 3500 lira, üzerindeki reddot Türkiye' de yok yurt dışından getirtmeniz 150 liraya mal olur,uzak mesafe atışları için yurt içinden alacağınız 300-400 liralık dürbün işinizi görür,tüfek özel pompa yardımı ile yada dalgıç tüpü ile besleniyor ,standartı 25 stabil atış ile 300 metreye kadar iş yapar basit bir ayar ile atış sayısını azaltıp hava tahliye basıncını artırdığınızda 400 metreye kadar menzili oıluyor ve o mesafede sac çanağı şişiriyor,merminin çanağa çarpa sesini falan duyabiliyorsunuz, 22 cal. ateşli gibi bir tüfek,namlusu lothar walter polygonal olduğundan son derece isabetli.

Kısaca tüfek,reddot,pompa yada tüp 4000 liraya mal olur,tavsiye edilen mühimmatı kullanıldığında 200 liraya 1200 atış yaptırır. Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi