Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurdum Avcılarının Optik Anlayışı!
Bizim insanımızda her zaman su vardır gösterişli olsun büyük olsun yeter gerisi cokta onemli değil silahın özellikleri, dürbünün sıfırlanması konusunda herhangi bir bilgisi yoktur ama parası oldugu için almıştır. Gerci sadece silah değil aldığımız herseyde bu böyledir.

Alıntı

Henüz bir yivli tüfeğim yok. Ancak şunu içtenlikle söyleyebilirim ki, edindiğim anda eğitime doğru bulduğum noktadan başlayacağım... Ki bu da, en az bir/birkaç yıl boyunca yalnızca nişangahla çalışmak olacak.
Ne zaman tüfeğin kendisine tamamıyla hakim olurum bilemem, fakat ancak o noktada optik ve uzun mesafeli atışlar gündeme gelecek...

Sevgiler

Alıntı

Yivli tüfek ile avcılık için , nispeten ucuz bir tüfek olsa bile , tüfek + harç + ayak + dürbün + istihkak + aksesuar derken 10000 TL civarı bir yatırım gerekmekte . Tüfek biraz daha iyi birşey olsun dersek 10000 USD civarına geliyor , üst sınırın ise zaten limiti yok. Bunları yaptınız bu sefer de yıllık istihkak sorunu başlıyor. 200 adet mermi avamı saklanacak , yoksa atış pratiğimi yapılacak. Diğer bir konu da yivli olsun yivsiz tüfek olsun avda kullanılan ekipman tabanca gibi değilki , kullandıkça yıpranacak. Çalıya takılacak çizilecek , kundağı kırılacak , belki dürbün bozulacak vs.

Memlekette bu yatırımı yapabilecek kaç insan vardır oran olarak , ve de bunların kaçta kaçı bu işin heveslisidir. Kabaca bir hsapla bir-kaç bin kişilik bir topluluk belki onbin kişi. Bunlardanda işi hakkıyla yapacak para zaman ve emeği ortaya ne kadarı koyar , birkaç yüz kişilik 'elit' bir grup kaldı geriye. Zaten okumayı araştırmayı genelde pek sevmeyen bir toplum olduğumuzu da göz önüne alırsak , yurdum avcılarının optik anlayışı kalitesinin kısa vadede , bu şartlarla değişmesini beklemek hayal olur.

Alıntı

Zaten amaç sadece elit tabakaya hitab etmek,halka değil ,bu olay sadece bu işlerde geçerli değil ülkemizdeki bütün işlerde geçerli.

Alıntı

Maddi imkanınn yanında heves olması sart heves ve merak varsa sadece kitabi bilgisini öğrenir. Ama pratikte fazla birsey yapamaz. Bizim TSK da bile kadro silahı olan silahlarla atış yaparken mermiler sayılıyor boş kovanlar isteniyor ABD de ise tek kullanımlık şarjörler kullanılıyor atılan merminin hesabı bile yok eğitim için yapılan bir çok seyde maddiyat aranmamalı. Bizde devletimiz bu işte zaten bize güvenmiyor devlet büyüklerimizin karıştığı olaylardan dolayı. MKE ticaret merkezi gibi dışardaki 1000 dolarlık silahı ülkemizde 6000 dolara satarsan ve mermisini bile temin etmezsen hadi sen dürbün sıfırla atış eğitimi yap silahınla haşır neşir ol. Paran bile varsa bu çok zor.

Alıntı

Atıcılığa meraklı arkadaşlar için bir seçenek dahada var o da PCP tüfekler 250 bar hava ile çalışan Daystate AirRanger modeli ile 400 metrede 60 cm lik çanağa tüfeğin üzerindeki reddot ile isabetli atışlar yapmayı başardım, hem ruhsata tabi değil hem mermi istikakı gibi sorunları yok atabildiğin kadar at, zaten 400 metre bir yivli tüfek menzilidir askerde bile g3 ile 200 metre atış yaptırıyorlar.

Bu tüfeğin namlu çıkış hızı 30 grain wasp bullet ile 335/ms.

[Resim: spw0at.jpg]
[Resim: 11azlaw.jpg]

Alıntı

Bu tüfeklerde 22lr gücünde uzun mesafe atıcılığına başlamanın en iyi yollarından.

Alıntı

Arkadaşlar, eşşeğe '' Alacağın tüfeğin kalibresi .308 win olsun, mühimmatı kolay bulunsun, üzerinde mutlaka açık metal nişangah olsun, eğitim yapmak kolay ve ucuz olsun ! '' diyorsun, ama eşşek gidip bir başka eşşeğe danışıp, metal nişangahsız, .300 win mag veya 7 mm Rem mag alıyor. Neymiş, .308 hayvanı devirmezmiş, dürbünsüz yivli tüfek de bir işe yaramazmış...Tabii eşşeğe şunu da diyemiyorsunuz '' Ulan eşşekoğlu eşşek, senin vuruş yapabileceğin mesafelerde Türkiye ' de avlanmasına izin verilen mahlukatlardan .308 win ' in deviremeyeceği bir şey yok ki, bunu takıntı yapıyorsun!...''

Arkadaşlar, bu işi hakkı ile yapan insanların hepsi para babası oldukları için mi, hakkı ile yapıyorlar?...Bir CZ 550 tüfeğin kabul edilebilir vuruş dağılımı sağlayabilmesi için yapılması gereken tadilat 200-250 USD ' dir. Bu tadilatı yaptığınız, orta karar bir optiği olan, .308 win kalibredeki bir CZ 550 tüfek, Türkiye ' de avlanması yasak olmayan hayvanların tamamını 400 m mesafelere kadar size rahatlıkla vurdurur. Vuruşun kesin olmadığı durumlarda, optik ve kalibre ile işi halletmeye çalışan sabırsız ve yeteneksiz bir eşşek değilseniz, bu tüfek Türkiye şartlarında tüm yasal avlarda işinizi görecektir...

Alıntı

ne de fişekte olmadığını, kusurun dürbünün arkasındaki eşşekte olduğunu anlamak istemez..
[/quote]

--------------------------------------------------------------------
Sn lupus beni çok güldürdünüz,ALLAH'ta sizi güldürsün.Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin

Alıntı

Arkadaşlar, eşşeğe '' Alacağın tüfeğin kalibresi .308 win olsun, mühimmatı kolay bulunsun, üzerinde mutlaka açık metal nişangah olsun, eğitim yapmak kolay ve ucuz olsun ! '' diyorsun, ama eşşek gidip bir başka eşşeğe danışıp, metal nişangahsız, .300 win mag veya 7 mm Rem mag alıyor. Neymiş, .308 hayvanı devirmezmiş, dürbünsüz yivli tüfek de bir işe yaramazmış...Tabii eşşeğe şunu da diyemiyorsunuz '' Ulan eşşekoğlu eşşek, senin vuruş yapabileceğin mesafelerde Türkiye ' de avlanmasına izin verilen mahlukatlardan .308 win ' in deviremeyeceği bir şey yok ki, bunu takıntı yapıyorsun!...''

Arkadaşlar, bu işi hakkı ile yapan insanların hepsi para babası oldukları için mi, hakkı ile yapıyorlar?...Bir CZ 550 tüfeğin kabul edilebilir vuruş dağılımı sağlayabilmesi için yapılması gereken tadilat 200-250 USD ' dir. Bu tadilatı yaptığınız, orta karar bir optiği olan, .308 win kalibredeki bir CZ 550 tüfek, Türkiye ' de avlanması yasak olmayan hayvanların tamamını 400 m mesafelere kadar size rahatlıkla vurdurur. Vuruşun kesin olmadığı durumlarda, optik ve kalibre ile işi halletmeye çalışan sabırsız ve yeteneksiz bir eşşek değilseniz, bu tüfek Türkiye şartlarında tüm yasal avlarda işinizi görecektir...--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aynen katılıyorum...söyleyecek pek bir şey kalmamış...Bugün beni çok güldürdünüz sn Lupus.Formunuz üstünüzde.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi