Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ANTİKA
Wink 
Dedem çok eski bir silahını gösterdi bana, çok güzel duruyor ama dedemin pek bir bilgisi yok sadece Nagant diyor. Aranızdaki bilgili kişilerin tam anlamıyla bu tabancayı yorumlaması beni çok mutlu eder. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Uploaded with ImageShack.us

[Resim: 32230926.th.jpg]

[Resim: 90171986.th.jpg]

[Resim: 32630137.th.jpg]

[Resim: 92733556.th.jpg]

[Resim: 19592750.th.jpg]

[Resim: 92824606.th.jpg]

[Resim: 50066462.th.jpg]

[Resim: 43494579.th.jpg]

[Resim: n10xu.th.jpg]

[Resim: n11e.th.jpg]

[Resim: n12l.th.jpg]

[Resim: 76996335.th.jpg]

Alıntı

Sn. demiralay01,

Lütfen evvelâ "fotum kurallarını" bir okuyun.
Daha sonra, şayet "Antika Toplu Tabancalar" başlığı altındaki sayfaları açarsanız, orada; "Nagant Extra ve Karadağlı", "1898 Nagant Revolveri", "1887 Nagant" başlıkları altında sanırım sizi tatmin edecek bazı mesajlar bulacaksınız. Şayet bu mesajlarda aradığınız hususu bulamazsanız, tam olarak neyi merak ettiğinizi, şayet kabilse yakında çekilmiş ve net bir fotoğrafla beraber TT.Forum'a yazarsanız size daha detaylı bir cevap verebiliriz belki. Gönderdiğiniz sondan 2. ve 3. resimlerde namlunun çerçeveye vidalandığı kısımda görülen damgalar temiz görünmüyor. Sol kabza kapağının yukarısında da bazı yazılar, tarihler filân plması lâzım. Bunlar olmadan ahkâm kesmek zor. Bir de, top sökülmüşken horozu kurup çerçevenin arka yüzünü yandan bir resim çekebilirseniz topu ileri itmesi gereken parçayı da rahat görebiliriz.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sayın Alikozanoğlu, söylediğininz başlıkları inceledim ama bu tabancadaki gibi simgeler gördüklerimde yok. Merak ettiğim husus bu tabancanın hangi ülkeye ait olduğu ve ya tüm nagant lar değilde fotoğrafını çektiğim tabanca ve simgeleri hakkında bilgi sahibi olabilmektir. Yakın zamanda fotoğrafını çekmem zor çünkü dedemin evine yakın değilim. Söylediğiniz sol kabza kapağının üzerindeki amblemleri gördüm diğer başlıklar altında ama fotoğrafını çektiğim tabancada öyle şeyler yazmıyor üstündeki bütün simgeler çektiklerim fotoğraflarda var. Birde sağ tarafında o görünmeyen simgelerin altında üç haneli rakam vardı. Tetik çerçevesinin üst kısmındaydı ama onu çekmedim gittiğim zaman şüphesiz her ayrıntıyı fotoğraflandıracağım. Ama çok iyi inceledim sol kabza kapağının üstünde herhangi bir baskı yok, Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Alıntı

Sn. demiralay01,

Bizde "Hareketli Nagant" diye tanınan tabanca (Sizinki hareketli mi bilemiyorum. Top sökülü iken kurulmuş haldeki resmi o sebeple istedim.) Belçikalı Emile ve Leon Nagant kardeşlerin tasarımı olup onların atelyelerinde üretilmeye başlanmıştır. 1895 yılından itibaren Rus Ordusu tarafından kullanılmaya başlanmış, Nagant atelyelerinin üretimi ihtiyaçları karşılamayınca Rusya'daki Tula Devlet Silâhanesinde de yapılmaya başlanmıştır. Sizin resimlerde sağ tarafta namlu dibinde görülen kısmi damga izi Belçika deneme evlerinde yivli namlulara vurulan "Taçlı R" damgasına benziyor. Fakat, çok aşınarak silinmediyse sol yanda kabza kapağının az üstünde metalde de (kabza kapağının ahşapında değil) nerede yapıldığının yazması gerekir. Belçika'da başka üreticilerden tarafından yapılmış bir kopya olması da mümkün. İspanya'da yapılan kopyalar da var (mesajlarda adı geçen Nagant Extra gibi fakat onda da "Taçlı R" nin olmaması gerekir. Top sökük iken horoz kurulduğunda çerçevenin arka tarafından takriben orta boy bir tavla zarı ebadında bir parça ileriye doğru 1.5-2mm kadar çıkıntı yaparak yükseliyorsa tabanca hareketli Nagant olabilir. 7.62mm çaplı "Kör Fişek" diye tanınan bir fişeği atar. Fakat hareketli Nagantlarda toptaki fişek yataklarının ön yüzünde, topun döndükten sonra bahsettiğim parça ittiğinde namlu arkasına hafifçe geçecek gibi bir girinti olması lâzım. Onu da göremedim resimlerde.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

[quote=alikozanoglu]
Sn. demiralay01,

Bizde "Hareketli Nagant" diye tanınan tabanca (Sizinki hareketli mi bilemiyorum. Top sökülü iken kurulmuş haldeki resmi o sebeple istedim.) Belçikalı Emile ve Leon Nagant kardeşlerin tasarımı olup onların atelyelerinde üretilmeye başlanmıştır. 1895 yılından itibaren Rus Ordusu tarafından kullanılmaya başlanmış, Nagant atelyelerinin üretimi ihtiyaçları karşılamayınca Rusya'daki Tula Devlet Silâhanesinde de yapılmaya başlanmıştır. Sizin resimlerde sağ tarafta namlu dibinde görülen kısmi damga izi Belçika deneme evlerinde yivli namlulara vurulan "Taçlı R" damgasına benziyor. Fakat, çok aşınarak silinmediyse sol yanda kabza kapağının az üstünde metalde de (kabza kapağının ahşapında değil) nerede yapıldığının yazması gerekir. Belçika'da başka üreticilerden tarafından yapılmış bir kopya olması da mümkün. İspanya'da yapılan kopyalar da var (mesajlarda adı geçen Nagant Extra gibi fakat onda da "Taçlı R" nin olmaması gerekir. Top sökük iken horoz kurulduğunda çerçevenin arka tarafından takriben orta boy bir tavla zarı ebadında bir parça ileriye doğru 1.5-2mm kadar çıkıntı yaparak yükseliyorsa tabanca hareketli Nagant olabilir. 7.62mm çaplı "Kör Fişek" diye tanınan bir fişeği atar. Fakat hareketli Nagantlarda toptaki fişek yataklarının ön yüzünde, topun döndükten sonra bahsettiğim parça ittiğinde namlu arkasına hafifçe geçecek gibi bir girinti olması lâzım. Onu da göremedim resimlerde.

Sayın Alikozanoğlu, Söylediğiniz bilgiler aklımdaki soru işaretlerini kaldırmış durumda. Bu tabancada tabir ettiğiniz gibi bir zar büyüklüğünde topu iten bir parça yok çok iyi inceledim çünkü. Topta öyle bir çıkıntıda yok, sadece topu çevirmek için bir şey biraz topa yaklaşıp yukarı kalkarak topu çeviriyor ve tetik tabanda iken bir çıkıntı topu sabitliyor yanılmıyorsam mekanizma bu şekilde. Kabza kapağında ki bir yazıdan bahsetmediğinizi anladım söylediğiniz yerde en ufak bir baskı bile yok, tekrar fotoğraf çekince yenilerini ekleyeceğim. Çok teşekkür ederim.

Alıntı

Sn. demiralay01,

Bahsedilen parça olmayınca, ve de daha önce yazdığım gibi toptaki fişek yataklarının ön tarafında namlu arkasına geçecek gibi faturalar açılmamış olduğuna göre, namlu sol yanında "Taçlı R" olması hasebiyle (Belçika, Liege deneme evinde yivli namlulara vurulan bir damga), ayrıca hareketli Nagant gibi 7 fişek aldığına göre bu büyük bir ihtimalle yine Belçika'da fakat Nagant dışında bir firma tarafından yapılan bir Nagant kopyası sanırım.
Aşağıdaki linkte Belçika yapısı Hareketli Nagant sol yanındaki yazıyı görebilirsiniz.

Saygılar,

alikozanoglu

http://img440.imageshack.us/img440/760/img0495shk.jpg

Alıntı

Sayın Alikozanoğlu,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok iyi yorumladınız saygılarımı sunuyorum, peki sizce bu tabanca kaç yıllık olabilir?

Alıntı

Sn. demiralay,

Takriben 1895-1915 arasıı üretildiğini varsaysak ? ? ?

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Görünüş'de nagant'a benziyor. Nagant'da tetik ve horozun montaj vidaları gözükmüyor..Nagant söküldüğünde horozun monte edildiği kapak sökülüyor.Resimdeki tabancanın gövdesi bütün gözüküyor.İnternette bu modeli araştırdım.Resimdeki modeli bulamadım.Tabancanın üretildiği ülke ve markasını merak ettim.Detaylı resim gönderirmisiniz.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi