Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domuz Avı - Tüfek, kalibre, köpek ve kıyafet seçimi
#1
Arkadaşlar aşağıda ki bilgilerin hiçbiri şahsi tecrübelerim olmayıp, yabancı yada yerli sitelerden derlediğim bilgilerdir.

Yivli tüfek ile domuz avı

Yivli tüfekte domuz avı için tavsiye edilen başlangıç kalibresi .243 win.'dir, 223 Rem. ile domuz avladığını iddia edenler varsa da yaralı kaçma ihtimali daha yüksek olduğundan tavsiye edilmez. 100 grain lik .243 win. bir fişekle 40-50 kg.'lık domuzların avlanması tavsiye edilir. Atıcı küçük bir kalibre kullandığı için başarılı olmak için hassas ve isabetli bir atış yapmalıdır.

150 grain çekirdek ağırlığına sahip .308 win. yada 30-06 spr gibi kalibreler ise her büyüklükte domuz için yeterli olacaktır. Ülkemizde fazla bilinmeyen .270 win.'de .308 win.'e yakın performans gösteren bir kalibredir. 400 yard üzeri mesafelerde mermi yolunun daha düzgün olması açısından .270 win. daha avantajlı olsa da bunun domuz avında bir önemi yoktur.

Daha büyük kalibreleri kullanmanında bir sakıncası olmaz tabiki.

[Resim: fiek.jpg]

1) .223 Remington
2) .243 Winchester
3) .270 Winchester
4) .308 Winchester
5) .30-06 Springfield

Tüfek seçimine gelince, hem bolt action hem de lever action tüfekler domuz avında kullanılmaktadır. Lever action tüfekler hızlı atışa olanak tanıması, hafif ve toplam uzunluğunun daha kısa olması sebebi ile özellikle A.B.D.'de kısa ve orta menzilli, ormanlık ve sık çalılık arazilerde yapılan avlarda tercih edilmektedir. Lever action tüfekler sıklıkla 30-30 win. , .357 magnum, .44 magnum gibi kalibrelerde olurlar.

Optik seçimi

Domuz avı genellikle 10 yard ile 150 yard arası mesaden yapılır. 200 yard üzeri mesafelerden avlanmak oldukça zordur. Bir çok azılı genellikle 100 yard mesafeden vurulur. Yakın mesafeden yapılan avlarda da 3X zoom yeterli olmaktadır. 9X yada 10X gibi zoomlara ihtiyaç duymazsınız, zaten 4X'ten fazla zoom kullandığınız takdirde domuzu artikıla oturtmak zorlaşacaktır.

Yakınlaştırma özelliği olmayan Red Dot'lar da yakın mesafeli hareketli domuzlar için idealdir. Özellikle kapalı olmayan Holo sight'lar oldukça iyi kullanım rahatlığına sahiptir.

Yivsiz tüfek ile domuz avı

Yivsiz tüfekte tavsiye edilen başlangıç çapı 20 numaradır. 36 numara ile domuz avına çıktığını iddia edenler varsa da, etkili vuruş için minimum çap 20 numara olmalıdır. 12 numara tek kurşunlar ise uzun mesafede daha güçlü bir enerjiye ve daha yüksek bir hıza sahiptir.

Ülkemizde yasal olarak satışı olmayan yivlendirilmiş (fully rifled barrel) namluya sahip yivsiz tüfeklerle domuz ve geyik avı A.B.D.'de oldukça popülerdir. Bu tip namlularda daha uzun bir menzile ve daha düzgün mermi yoluna sahip sabotlar kullanılır.

[Resim: remipicpremcoppersolid1.jpg] [Resim: 4tlw5z.jpg]

İkinci fotoğraf soldan sağa, copper solid (sabot türü), brenneke slug, foster slug.

Şevrotin kullanımı ise domuz avında tavsiye edilmez, zaten ülkemizde domuz avında şevrotin kullanımı yasaktır.

Tüfek seçimine gelince, bazı avcılar tutukluk riskine girmek istemedikleri için pompalı tüfek tercih ederken, bazı avcılarda panik anında pompalı tüfeği kurmak zor olur düşüncesi ile yarı otomatik tercih etmektedirler. Klasik avcılıktan hoşlananlar ise superpoze yada çifte tercih edebilmektedir.

Tabanca ile domuz avı

Ülkemize yabancıda olsa özellikle A.B.D.'de popüler olan tabanca avcılığından da kısaca bahsedelim.

Amaç avlanmaktan ziyade korunma ise başlangıç kalibresinin en az .357 magnum olması tavsiye edilir. Avcılık amaçlı ise uzun namlulu (6'' yada daha uzun) .44 magnum veya daha üst kalibreler tercih edilmelidir.
 
Alıntı

#2
Köpek seçimi

[Resim: hpim0620xx4.jpg]

Ülkemizde domuz avlarının vazgeçilmez köpek türü kuşkusuz kopaylardır. Polonya ve balkan kökenli olup tahminen 100 yıl kadar önce ülkemize getirilmiştir. Kopaylar domuz ve tavşan avında (yasal olarak avlanabiliyorsa tilki ve çakalda da) kullanılır. Bana göre yurdumuzun en bahtsız ve fedekar köpek türüdür. İngiliz setter yada pointer gibi itinayla bakılmaz hiçbir zaman. Av sırasında en çok ölen, kaybolan, yaralanan köpek türüde kopaydır yine.

Eğitmenler genellikle 10 aylıkken eğitime başlanılmasını tavsiye ederler. 4-5 aylıkken ava çıkıldığında ormanı tanıması için beraberinizde götürebilirsiniz ama av kovdurtmayınız.

Kopaylar, Beagle ve Amerikan Foxhound gibi köpeklerle yakın akrabadır, esasen Türkiye'de bu tip köpeklere Amerikan kopayları denildiğinide görürüz.

Barak cinsi köpeklerde çoğu avcı tarafından kopaylar içinde gösterilir, Bulgar Barak'ı gibi belli ırk özellikleri olan türleri varsa da ülkemizde kopay barak kırması köpeklerede sıklıkla barak yada kopay denmektedir.

Barak cinsi bir köpek

[Resim: barakj.jpg]
 
Alıntı

#3
Kıyafet seçimi

Bu tür avlarda tehlike yaban domuzlarından ziyade diğer avcılardan geleceği için, diğer avcıların görebileceği türden giysiler giymek ve özellikle kırmızı veya oranj ağırlıklı bir şapka takmak şarttır. Eğer mümkün ise sürencilere fosforlu ve oranj renkli yelekler dağıtılmalıdır. Ancak devamlı oturarak, hareketsiz ortamda yapılan bir av şekli olduğundan özellikle kış ortamında, soğuktan etkilenmemek için sıkı giyinmek gereklidir. Sıcak havalarda ise pamuklu giysiler tercih edilir.

Av tipleri

Bek avı

Bek avı yıllardan beri süre gelen bir avlanma şeklidir. Bu av sabah gün doğarken veya akşam gün batarken yapılabilir. Her iki avlanma zamanında da yaban domuzunun yemlenme ihtiyacı gözönüne tutulur. Dolayısıyla ekili alanların yakınları avlanmak için ideal arazi parçalarıdır. Bütün günü ormanda aç geçiren yaban domuzu gün batımıyla beraber karnını doyurmak için bağ, bahçe veya ekili alanlara gitmek mecburiyetindedir. Bu alanlara hangi yollardan gittiği yumuşak topraklarda bıraktığı izden kolaylıkla anlaşılabilir. Avcı bu yolaklar üzerinde beklemek suretiyle avını gerçekleştirebilecektir. Dolayısıyla “bek avı” tabiri bu avın doğasından kaynaklandığı için bu ismi almıştır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus iyi saklanabilmektir. Yaban domuzlarının çok iyi derecede koku alma ve ses duyma özelliklerinin olduğu hiç hatırdan çıkarılmamalıdır. Bu avda sessizlik, çok önemlidir. Bek avı yapılacaksa sigara içilemeyeceği gibi parfüm ve deodorant kullanılmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus bek avına çıkan avcıların belirlenen bir saatten evvel bek yerlerini terk etmemelidir. Acil durumda herhangi bir avcı bek yerini terk edecek ise ses ve ışık cihazlarıyla dikkati çekecek ölçüde gürültü yapmasıdır. Bu kendi can güvenliği için zorunludur. Bu avda av köpeği kullanılmaz. Avın bitişi avcıbaşı tarafından belirtilir. Bunun işareti ancak önceden kararlaştırılan bir düdük sesiyle olabilir. Örneğin uzun uzun veya kısa kısa eşit aralıklı üç düdük sesi gibi. Bu işareti duyan avcılar aynı sesi tekrarlamak suretiyle çevrelerindeki diğer arkadaşlarına duyurmaya çalışırlar. Daha önceden bek avının biteceği saat herkes tarafından bilindiği için bu işaret, avın bittiğinin bir diğer ifadesidir. Bu işaretten sonra hiç kimse her ne maksatla olursa olsun atış yapmamalıdır. Bu işaretten evvelde (gerekçesi ne olursa olsun) av sahasında asla dolaşılmaz. Bu disiplin sabah ve akşam beki için geçerlidir.

Sürek avı

Belirli bir bölgede yaban domuzu popülasyonunun artması halinde pek çok avcının bir araya gelmesi suretiyle yapılan avlanma şeklidir. Yöre avcıları yaban domuzunun yaşama alanlarını ve yataklarını gayet iyi bilirler. Bu avda yöre avcıları genellikle süren yaparken bu ava katılan diğer avcılar (misafir) bek yaparlar. Bu görev bölümünü bu avın organizasyonunu yürüten avcıbaşı yapar. Dolayısıyla sürek avı sırasında “bek” yapacak avcılar var sayılan kaçış noktalarına avcı başının talimatıyla yöre avcıları tarafından özenle yerleştirilirler. Bu aşamada misafir avcıların (bek yapacak olanlar) sahip oldukları silahlar ve kişisel yetenekleri göz önünde bulundurulur. Örneğin yivli silah sahibi bir avcı açık bir alanı kontrol edecek şekilde araziye yerleştirilir. Çünkü yaban domuzlarının hangi dereden veya hangi taşın dibinden geçit yapacağı ancak yöre halkı tarafından bilinebilir. Sürek yapacak avcılar (sürenciler) ise arazinin yapısına göre aynı hizada olmak kaydıyla belirli aralıklarla ve aynı yürüme temposuyla avcıbaşının başlama işaretiyle beraber araziye girerler. Bu yürüyüş esnasında olabildiğince ses çıkarma gayreti içinde olurlar. Bu da yöreye göre davul ve teneke çalmak veya havaya silah atmak suretiyle olabilir. Avcıbaşı bu yürüyüş kolunun tam ortasında bulunur. Sürencilerin yönlendirilmesi avcıbaşı tarafından yapılır. Bu avda yoğun şekilde köpek kullanılır. Sürencilerin süren esnasında kuru sıkı dolu kullanması tercih edilir. Gürültü çıkarmak maksadıyla gerçek mermi kullanılacaksa bu atışlar doğrudan havaya yapılmalıdır.

Önceden bek yerine yerleştirilen avcılar sürek avının hangi saatte başlayacağını bilmek zorundadırlar. Başlama saatinden sonra sessizlik şarttır. Bek yapan her avcı sağındaki ve solundaki avcılarla olan mesafesini bilmek ve korumak zorundadır. Av başlamadan evvel seslenmek suretiyle çevresindeki arkadaşlara kendisinin nerede olduğunu kesin şekilde belirtir. Ayrıca o da diğer arkadaşlarının nerede olduğunu net bir şekilde bilmek zorundadır. Bek yapan avcıların kırmızı veya oranj ağırlıklı kıyafet taşımaları kendi can emniyetleri bakımından önemlidir. Bekleme sırasında yaban domuzlarının tahmini geliş istikametini bildiği için nerelere atış yapıp yapamayacağını plânlamak zorundadır.

Sürek avının başlama saatinden sonra ilk silah sesleri ve köpek havlamaları sürencilerin kendisine olan uzaklığı tahmini olarak belirler. Rutin köpek sesleri değiştikçe yaban domuzlarının bek yapan avcıya her an daha çok yaklaştığı düşünülmelidir. Bunun bir diğer delili tilki veya benzeri av hayvanlarının bek mahallinden öncelikle geçmesidir. İşte bu aşamada bek yapan avcıların bu hayvanlara atış yapmaması gerekmektedir. Böyle bir atış yaban domuzlarının yön değiştirmesine sebebiyet verecek, dolayısıyla büyük zahmetlerle yapılan sürek avı hüsranla sonuçlanacaktır. Bu avda da bek yapanlar avın heyecanına kapılıp asla yer değiştirmemelidirler. Av sürencilerle bek yapanlar bir araya gelince bitmiş sayılır. Bir süre dinlenen sürenciler uygun görülürse bir diğer bölgeyi sürmek için ava yeni baştan başlayabilirler. Bu durumda bek yapanlar yeniden bek yerlerine gitmek için gerekirse ulaşım araçlarıyla hareket ederler. Bu işleme “yeniden bağ yapmak” denir. Bu kararı ancak avcıbaşı verebilir.

Bek avı ve sürek avında hiçbir zaman unutulmaması gereken en önemli kaide atışlarda gözetilmesi gereken emniyet unsurudur. Avcı hiçbir zaman çalı kıpırtılarına atış yapmamalıdır. Unutmamak gerekir ki “Başka bir avda ya da yeni bir bağda bir yaban domuzu bulunabilir, ancak yanlışlıkla vurulan bir avcı asla geri gelmez.”
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz
#4
Son olarakta domuzu biraz daha yakından tanıyalım.

[Resim: wildzwijn.jpg]

Domuzgiller orta büyüklükte, fıçı şeklinde çevik bir vücut yapısına sahip memelilerdir. Vücutları çok seyrek, fırça gibi sert ve kısa olan kıllarla kaplıdır. Renkleri kırmızımsı kahverengi ile gri veya siyah arası değişir. Uzunlukları 50–190 cm (artı 3–45 cm kuyruk) ve ağırlıkları 6–350 kg arası değişir.

Kafaları uzun ve gözleri küçük olur. Kuyrukları ince ve uzundur. Burunları önden bakıldığında yuvarlak ve düzdür ve bir fil hortumunun ucunu andırır. Kulakları ince ve sivri olur. Erkeklerin köpek dişleri çoğu zaman dışarı doğru çokça uzamıştır. En ilginç dişlere sahip olan domuz türü geyik domuzudur. Geyik domuzunun dişleri burnunu deşerek yukarıya doğru büyür.

Domuzgillerin her ayaklarında daima 4 parmakları vardır. Toynaklaşmış olan 2'inci ve 3'üncü parmaklar diğerlerinden daha büyük olur ve bütün ağırlığı taşırlar. Daha küçük olan 1'inci ve 4'üncü parmaklar daha yüksekte durur ve yere değmezler.

Özellikle insanlar tarafından rahatsız edildikleri bölgelerde gündüzleri saklanıp gece aktif olurlar. Saklanmak ve dinlenmek için sık çalılıkları, kendi kazdıkları kuyuları (bazen bitkilerle örterler), doğal mağaraları veya diğer hayvanların inşa edip terk ettikleri inleri seçerler. Çoğunlukla suyun yakınında bulunurlar, çoğu türler çamur banyosu yapıp böylece kendilerini parazitlere karşı korurlar. Domuzlar çok hızlı koşabilir ve çok iyi yüzebilirler. Tehdit edildikleri takdirde saldırgan savaşçılara dönüşür, düşmanlarına uzun dişleri ile saldırırlar.

Domuzgiller çoğunlukla bir sürü içinde yaşar. Bu gruplar bir ya da birkaç dişi domuz ile bunların yavrularından oluşur. Yetişkin erkekler yalnız yaşarlar.

Çoğu domuzgillerde erkekler çiftleşme öncülüğü elde etmek için kendi aralarında dövüşürler. Bu dövüşlerde birbirlerine kafaları ve uzun dişleri ile çarparak saldırırlar. Gebelik 3-5 ay sürer ve sonunda 1-8 yavru dünyaya gelir. Geyik domuzu ile evcil domuzun haricinde tüm domuzların yavruları çizgili olarak dünyaya gelir, yavrular büyüdüklerinde çizgiler yok olur. Bu çizgiler yavruların çalıların arasında daha iyi saklanmaları için faydalıdır.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz
#5
Bu değerli bilgiler için teşekkürler


_______________________
Forum Kuralları Gereğince Düzeltilmiştir.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2118
 
Alıntı

#6
Sn.Syılmaz;
Emeğinize sağlık çok güzel olmuş ,diğer avlar içinde bu tip çalışmalarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.Saygılar
 
Alıntı

#7
Sayın syılmaz, sunmuş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Özellikle, son günlerde tartşılan "20 vs 12" konusuna da, önemli bir aydınlatma olarak görüyorum. Saygılar.
 
Alıntı

#8
Sn. Fuigo, Sn. Spir,

Elimden geldiğince öğrendiğim bilgileri ya da kendi deneyimlerimi paylaşmaya çalışıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

Sn. Mefate,

12/20 ga. tartışması hiç bir zaman sona ermez. Bence tartışılacak bir tarafı da yok ama. Smile
 
Alıntı

#9
2 gün önce 12 ga ile 25 metreden azılı bir domuz vurduk vuruş noktası alttaki resimde görüldüğü gibidir. Buna rağmen domuz 30 metre sürünmüştür.

[Resim: 5300.jpg]

12/20 tartışması kesinlikle yapmak istemem yalnız 12 den şaşmamak gerekir. Kişisel düşüncemdir ve beni bağlamaktadır.
 
Alıntı

#10
Sn. fuigo'nun verdiği linkten resim çıkmıyor... Bir ara bir alay çıplak panda çıktı... Smile
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi