Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WALTER P99AS COMPACT vs. GLOCK G26
Arkadasımın aksi yöndeki bütün ısrarlarımıza ragmen MKEK'ten 3750 USD ye aldığı P99 AS Compact ı benim Glock 26 ile karşılaştırdık.
Sonuçta P99 biraz daha iri ve üzerinde çok fazla girinti çıkıntı var. Ayrıca trapezoid gövde ve sürgü benim çok hoşuma gitmedi (tam boy bir P99 da fikirlerim değişebilir ;-) )

P99 AS nin tetiği alışkanlık istiyor ama gerçek bir double action olması ve buna müteakkip mükerrer vuruş imkanı sunması, ayrıca sürgü üzerindeki bir düğme ile kurulu iğnenin yayının boşaltılabilmesi harika özellikler.

Yukarıda da belirtiğim gibi ilk tetik çekişte tetik yolu uzun fakan hafif. Ben şahsen Glock, Steyr, H&K P7, Colt 1911 tarzı tek tip tetik çekişe sahip silahlara alışık olduğum için biraz rahatsız oldum. Sürekli antremanla aşılamayacak bir sorun olduğunu zannetmiyorum.

Saat geç oldu ve ben hala bürodayım. Lafı daha fazla uzatmadan fotoğrafları yükleyeyim ...

[Resim: P1160355.jpg]

[Resim: P1160358.jpg]

[Resim: P1160360.jpg]

[Resim: P1160361.jpg]

[Resim: P1160364.jpg]

[Resim: P1160365.jpg]

[Resim: P1160367.jpg]

[Resim: P1160369.jpg]

[Resim: P1160371.jpg]

[Resim: P1160377.jpg]

Alıntı

P99AS Compact Glock G26 ya karşı statik karşılaştırma fotoğraflarına devam ediyoruz. Bu arada P99AS Compact la atış yapma fırsatım olmadı. Geri tepmesi, nişan alma kolaylığı, hedef dağılımı G26 ya kıyasla nasıldır bilmiyorum. Ancak kabzasının tam boy bir P99 dan daha rahatsız olduğunu söyleyebilirim.

P99AS Compact ın namlusu G26 nın namlusundan 3-4 mm daha uzun, ancak konvansiyonel yiv ve setlere sahip. G26, malumunuz, poligonal namlu yapısına sahip. Bu özellik hiçbir işe yaramıyorsa bile temizlik esnasında sahibini çok rahat ettiriyor.

[Resim: P1160378.jpg]

[Resim: P1160381.jpg]

[Resim: P1160385.jpg]

[Resim: P1160389.jpg]

[Resim: P1160391.jpg]

İcra yayları teleskopik olarak içice geçmiş iki adaet kılavuzdan oluşuyor. Walter'in yayı maviye boyanmış, neden bilinmez (vardır gavurun bir bildiği) .

[Resim: P1160392.jpg]

Walter'in şarjörü de Glock'un şarjörü gibi polimer ancak yayı daha yumuşak. Walter şarjörünün üzerinde Made in Italy yazıyor, sanırım Mac-Gar üretimi. Şarjörün herhangi bir yerinde içinde o an bulunan fişek sayısını görebileceğiniz delikler ve/veya yarıklar mevcut değil. Aslında iki adet delik mevcut (5. ve 10. fişekler için) ama şarjörünüzde 9 fişek mi var 6 fişek mi var anlayamıyorsunuz.

[Resim: P1160394.jpg]

[Resim: P1160395.jpg]

[Resim: P1160396.jpg]

Walter'in şarjör çıkartma manivelası bende kırılgan bir his bıraktı. Sanki biraz zorlasam elimde kalacakmış gibi...
G26 genel olarak daha robust (dayanıklı) bir izlenim bıraktı.

[Resim: P1160398.jpg]

Alıntı

Walter henüz 50 ila 80 adet atım görmüş. Yanlışım varsa arkadaşım beni düzeltir.

Walter'in namulusunun boyası atmış hemencecik.
Tabiki metale erişen bir durum söz konusu değil ama Glock'un üretim teknolojisi ve takribi yaşam döngüsü açısından firkir vermesi b'abında güzel bir örnek.

Aşağıdaki fotoğrafta G26 yı P99 un üzerinde göreceksiniz. Fotoğrafın çekildiği açıdan kaynaklamnıyor sanırım, P99 G26 nın altında kaybolmuş, ancak tetiklerin duruş pozisyonlarını göstermesi açısından iyi bir fotoğraf olduğunu düşündüğüm için buraya yükledim.

Unutmadan P99 AS Compact ta da, aynı G26 da olduğu gibi, kabzayı kavradığımda serçe parmağım boşta kaldı. Rivayete göre P99 un uzun tabanlı şarjörleri mevcutmuş.

[Resim: P1160401.jpg]

Kabza konturları, P99 un loaded/unloaded inticator ü (dolu/boş işareti). Mavi kağıdın kapattığı noktada gövdenin seri numarasını taşıyan plaka mevcut. Kabza konturu olarak uzun süreli atışlarda P99 un daha konforlu olacağı aşıkar. Ama kim sub compact bir silahı poligonda dakikalar süren atışlar için kullanır, orası ayrı mevzu!

[Resim: P1160403.jpg]

ÇİRKİN vs. daha ÇİRKİN

[Resim: P1160404.jpg]

[Resim: P1160406.jpg]

Çift tabancalı okumuş müteahhit. Uyumayan sabileri korkutmakta kullanılır. Tabancakus Gemini Contractos uy uy uy!

Alıntı

Sn.Evrenay, emeğinize sağlık.. heleki birde bu saatte bizlere *versus* bir konu sunuyorsunuz... Teşekkürlerimi sunarım...

Karşılaştırmanız sonucunda kazanan zannedersem şahsınıza ile Glock G26.

Walther'ın kendine özgü mimarisine hayran olmamak imkansız olsada Glock pratizmi e boyutları ile hoş ve önde bir model olmuş.

Sevgiler.

Alıntı

Ellerinize sağlık Sn. evrenay,
Gerçekten güzel ve bilgilendirici bir çalışma olmuş. Emek verip, Bilmezliğimizi giderdiğiniz için teşekkürler.
Saygılar.

Alıntı

Kesin kazanan, poligonda belli olacak :-) sayın Northwolf.

Bir de şu var ki; benim cebimden 2750 USD çıktı. Dolayısıyla 1000 USD tasarrufum var. P99 aradaki bu 1000 USD yi gerçekten hakediyor mu orası şimdilik muallakta.
Sayın alpago, rica ederim. "Bilmezliğimizi giderdiğiniz için teşekkürler." estafurullah, elimizden nacizane ne geliyorsa ...

Alıntı

Emeğiniz için teşekkürler, her iki silahta gerçek bir mühendislik ürünü, işlevsel ama estetikten uzak Smile , silahların tasarımını kimler yapıyor bilmiyorum ama tasarım okumuş insanlardan faydalanmak lazım.

Alıntı

Çirkin ve daha çirkini görmüş olduk. Pozeyi satmadan bu karşılaştırmayı yapsaydınız üçleme tamamlanırdı :p Elinize sağlık.
Işık ve sevgiyle...

Alıntı

Sn.evrenay, sub-kompakt sınıfın ülkemizde nadir görülen iki temsilcisini karşılaştıran çalışmanız için çok teşekkürler. Fiyat konusunda benim de çoğu zaman yaşadığım çelişkileri de gündeme getirmişsiniz, açıkçası bir HS 2000 ' in üzerine 1000 USD verip Glock almak, Glock ' un üzerine bir 1000 USD daha verip Walther' e sıçramak, rasyonalizasyon için çok net gerekçeler ve özellikler gerektiren bir durum.

Bir de merak ettiğim bir ayrıntı Walther P99 AS Compact 'ın şarjörleri, resimlere bakınca sanki metal gibi gözüküyor, bu şarjörler gerçekten polimer mi ?

Saygılar, sevgiler.

Alıntı

Sayın sandeman, çirkin diye diye bana zorla sattırdığınız canım pozem, hiç te çirkin değil, öncelikle onu belirteyim. Ele çok güzel oturan bir silahtı, biraz daha küçük olsaydı iyi olurdu.

Sayın lupus, fotoğrafları çekmek 10 dakika sürdü. Bu 10 dakika içerisinde P99 un sahibinin telefonu 15 kere arandı :-) .

O anda P99 un şarjörü elime plastik gibi geldi. Hala da öyle olduğunu düşünüyorum.

Sanırım siz şarjörün sırtındaki ince çiziklere istinaden bu soruyu sordunuz. Haklı olabilirsiniz.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi