Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kaplamalar
#1
Öncelikle bu değerli platformu kuran değerli abilerime bu bulunmaz hizmetlerinden ötürü teşekkür eder forumdaki tüm arkadaşlara selamlarımı,sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.
Ben Ankara'da ikamet etmekteyim.kendimi bildim bileli silahlara ve atıcılığa ilgi duydum ve elimden geldiği kadar da teknik konuları araştırıp yenilikleri takip ediyorum.
Siz büyüklerimden öğrenmek istediğim konu silahlara yapılan kaplamalar ile ilgili.Bilindik bazı firmaların kullandıkları bazı yüzey perdahlama teknikleri var.örneğin: glock=tenifer, sig=nitron vb
Ne yazı ki bu silahlara Türkiye şartlarında ulaşmak çok zor.çok pahalılar.paranız olsa bile aylarca sıra bekleyebiliyorsunuz.yerlilerde ise bu gibi pahalı yüzey perdahlama işlemleri ne yazık ki yapılamıyor.Aklımda stoeger cougar .40s&w var yalnız değerli forum üyelerinin yazdıklarından bu silahın boyasının çok erken yıprandığını öğrendim.
ben makine teknikeriyim ve çalıştığım fabrikada teknik ressam olarak görevliyim.işim her ne kadar proje üzerine de olsa imalatta da bulunuyorum ve CNC tezgahların üzerindeki kesici takımların üzerindeki PVD kaplamalar dikkatimi çekti.bunların en bilindikleri TİN,TiCn ve TİAln vb. Bu kaplamaların kalınlıkları 2-5 mikron ve yüzey sertlileri 3500-4400 Hv civarındadır ve çok serttirler.kaplama kalınlığı çok ince olduğundan toleransları değiştirmezler.Ayrıca yüzey kalitesi çok iyi, sürtünme katsayısı oldukça düşüktür.en önemli iki özelliği de çok iyi bir ısı yalıtkanı oluşları ve korozyona karşı müthiş dayanıklı oluşlarıdır.kaplamanın yapılma sıcaklığı 200-500 c derece arasıdır.kaplama sonrası oksidasyon sıcaklığı 750 c civarına kadar yükselebilmektedir.ağır sanayide yüksek performans istenen her makine parçası bu kaplama ile harika sonuçlar vermektedir.servis ömrü 20-100 kat artmaktadır.bu kaplama metodu çok sağlıklı olduğundan vucüt içi protezlerde de güvenle kullanılmaktadır.
sorum şu; bu kaplama ile cougar'ımın her yerini kaplatsam nasıl olur?hem çizilmez, hem de paslanmaz.yağsız bile çalışsa kolay kolay kırım olmaz.ne dersiniz?
 
Alıntı

#2
Sn avalanche büyük ihtimal silahınız bulundurma ruhsatlı olacağı için yıllarca kaplatma derdiniz olmayacaktır bu sebeple bu kadar erken düşünmeye gerek yok, saygılar.
 
Alıntı

#3
Cevabınız için çok teşekkür ederim.doğrudur yılda sadece 100 fişek (oda poligon izni falan aldıktan sonra)atarsam bu silahı çok fazla yoramam haklısınız ama ben bu teknikten silahını çok sık kullanan bir silah severin faydalanıp faydalanamayacağını öğrenmek istemiştim.forumdan 50.000 atımı geçmiş bir cougar olduğunu öğrendim.eğer ki bu kaplama silaha hiç bir zarar vermeden başarılı bir şekilde uygulaması mümkün olursa bu rakamın çok daha üstüne sorunsuzca çıkabileceğini düşünüyorum.tekniğin forumdaki diğer abilerimizin işine yarar diye düşünüyorum.tekrar çok teşekkür eder bilgi sahibi abilerimden beni aydınlatmalarını tekrar istirham ederim. saygılar...
 
Alıntı

#4
Rolleyes 
Dün aşağıdaki mesajı yazdıktan sonra bugün direk olarak titan kaplamaların gündeme gelmesi hoş bir tevafuk..Cool
lupus demiş ki:
şef demiş ki:Yukarıda bahsettiğim işlemlerden sonra silahıma iyi bir kaplama yaptırmak da istiyorum. Bu konuda bir arkadaşım titanyum kaplamayı önerdi, benim bu konuda bilgim yok zira daha önce hiç bu işlere kalkışmadım ( ihtiyaç olmadı desek daha doğru).
Ülkemizde Titanyum kaplama olarak bilinen kaplama aslında bir çeşit İon Bonding ' dir. Ülkemizdeki İon Bonding uygulamaları da ağırlıklı olarak akım indüksüyonlu vakum vaporizasyon şeklinde yapılmaktadır. Bu işlemde matkap ucu vs gibi parçalarda oldukça tatminkar sonuçlar alınırken, çok açılı ve girintili çıkıntılı yüzeyleri olan ateşli silah parçalarında her zaman çok tatminkar sonuçlar alınamamaktadır, hatta bu kaplama kalitesiz nikel kaplamalar gibi plaka plaka atmaktadır. Silahınıza bu tür bir işlem yaptırmadan önce biraz daha ayrıntılı araştırma yapabilirsiniz. Kendi adıma sadece şu kadarını söyleyebilirim, bizzat İstanbul ve Bursa ' da bu tür kaplamayı yapan işletmelerin yetkilileri ile yaptığım görüşmeler beni ikna etmeye yetmedi. Yine de gidip, yerinde görüşüp, ateşli silahlardan örnekler görmediğim için kesin görüş belirtmek istemiyorum.
 
Alıntı

#5
http://www.tabancatufek.com/forum2/forum...php?fid=22

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2806

Lütfen:

[Resim: imzammgs7db6yw7.gif]
 
Alıntı

#6
avalanche demiş ki:kaplamanın yapılma sıcaklığı 200-500 c derece arasıdır.kaplama sonrası oksidasyon sıcaklığı 750 c civarına kadar yükselebilmektedir.

Bu derecede bir ısının silahın metali üzerinde ne tür bir etki yapacağını bilmeden bu işlemi yapmak pek mantıklı olmayacaktır kanaatindeyim...
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi