Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kişisel Savunma Aletleri (Self Defence)
ekeke demiş ki:Kısaca, ne olması gerekiyor..

1. Kişisel/bireysel savunmayı kanun tanımalıdır.

Zaten kanun bunu açıkça ve yeterli düzeyde tanımıştır. Sorun kanun uygulayıcıları olan mahkemeler ve Yargıtay içtihatlarındadır.

ekeke demiş ki:2. Bu tanımın içinde "aletler" olmamalı, hangi koşullarda bireysel savunma hakkının devreye girdiğinin tanımı olmalıdır. Bunun için de, "herhangi bir fiziksel bir saldırı olması yeterli olmalıdır.

Tanımın içinde aletler yoktur. Eğer meşru müdafaa hali sabit ise buna karşı kendinizi koruduğunuz aletin silah olması veya olmaması veya yasak silahlardan olup olmaması önemli değildir. Öneğin meşru müdafaa hali sabit ise kendiniz zinncirli topuz veya bazuka ile de koruyabilirsiniz.Smile

Alıntı

Sn Nutkey,
Kusuruma bakmayin biraz karisik yazdim sanirim. Ancak burada bir celiski yok mudur? Kanun nasil olup da hem bireysel savunmayi tanir; hem de "salt savunmada kullanilan aletleri" yasaklar? (6136)

Sevgiler

Not Bugun ifondan yaziyorum, kusuruma bakmayin

Alıntı

ekeke demiş ki:Sn Nutkey,
Kusuruma bakmayin biraz karisik yazdim sanirim. Ancak burada bir celiski yok mudur? Kanun nasil olup da hem bireysel savunmayi tanir; hem de "salt savunmada kullanilan aletleri" yasaklar? (6136)

Buna kesinlikle katılıyorum. Savunmada kullanılan alet deyimi gerçekten tuhaf geliyor bana da. Meşru savunmayı yasal bulan kanun bu savunmaya hazırlıklı olmayı pek sevmiyor, savunma da spontane olsun istiyor sanırım.

Sevgi ve saygılarımla

Alıntı

Aslinda forum hukuk forumu olmadığı için fazla derine inmek istemiyorum, ama mevzu bu yöne ister istemez sürükleniyor.

Tekrar belirteyim; sadece savunma amaçlı aletler kanun metnine göre yasak değildir.

Sadece saldırı amaçlı aletler de; şişli baston, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli ve zinciri, muşta ve benzeri, özel nitelikli aletler olmaları koşuluyla yasaktır. Ne var ki metindeki "benzeri" ve "özel nitelikli" ibareleri dolayısıyla, her türlü saldırı amaçlı aletin yasak kapsamında addedilmesi mümkündür. Aslen buna kimse itiraz da etmemektedir.

Sadece savunma amaçlı aletler yasa metnine göre yasak kapsamında değil, ancak bu hususa ilişkin olarak temel sorun şu ki; bu mahiyeti haiz aletlerin neler, nasıl aletler olduğunun net bir biçimde anlaşılması mümkün değil. Örneğin genel kabul gördüğü üzere kalkan (veya bu şekilde kullanılacak başka bir nesne) savunma amaçlı bir alettir. Elinizde bir kalkan var, adamın teki elindeki kesici delici veya sair suretle bir cisimle size sürekli vurmaya çalışıyor, bu durumdan kaçarak uzaklaşmanız mümkün de değil. Siz de kalkanı her darbede mütemadiyen kendinize siper ediyorsunuz. Nereye kadar? Farklı bir şey yapmazsanız size vaki saldırı sonlanmayacak. Adamın bir boşluğunu yakalayıp, kalkanı kafasına geçirerek tehlikeyi bertaraf ediyorsunuz. Peki bu kanun metnine göre kalkan oldu mu hem savunma hem de saldırıda kullanılan bir alet. Bu metne göre hem saldırı hem de savunma için kullanılabilecek bir alet ise yasak. Olur mu olur, çünkü bu metnin düzenleniş şekli buna cevaz vermek amacına matuf zaten. Şu halde, meşru savunma hükümleri nedeniyle, tehlikeyi bertaraf etmek için adama verdiğiniz zarar dolayısıyla beraat edip, yasak bir alet taşıdığınız/bulundurduğunuz için ceza almanız mümkün. Olmaz olmaz demeyin, yasa cevaz verdikten sonra olmaz olabilir.

Bu metne göre neyin yasak neyin yasak olmadığına biz karar veremediğimiz gibi, yasak kapsamında olan nesneleri tespit bile edemiyoruz.

Verdiğim örnekler çok uç örneklermiş gibi gelebilir. Ancak somut olaylar yargıya intikal ettiğinde, senaryoların değiştiğinden şüpheniz olmasın. Örneğin sizi gasp etmek isteyen bir kişiyi, yaralamak suretiyle engelleyerek etkisiz hale getirdiğinizde, bu kişi kesinlikle sizi gasp etmeye çalıştığını sizin de onu durdurmak için kendisine zarar verdiğinizi söylemeyecektir. Hikayeler farklılaştığında, kendinizi korumak için kullandığınız son derece basit ve masumane bir alet dahi, insanların gözünde saldırı amaçlı görülebilir.

Tüm vatandaşların kötüniyetli olduğu, bir suç işleme kastı olmayanın eline herhangi bir cisim almayacağı, üzerinde birşey bulundurmayacağı (hatta çok eskilere giderseniz, geceleri yanına fener almadan dışarı çıkmayacağı) temel mantığı ile yasa hazırlarsanız, böyle metinler mevzuatın normal bir parçası olur. Zira ne bilsin yasa koyucu bizim kendimizi savunuyoruz kisvesi altında suç işleme seferberliğine çıkmayacağımızı. Kendini savunmak yasak dese de olmayacak tabi. Bu mevzuların hepsi döner dolaşır "suç işlemediğini ispat et", özüne gelir.

Böyle yasa metni olmaz. Ama bir suçun ilgilisi tarafından işlendiğini ispat etmeye, kendisini savunduğunu ileri süren bir şahsın, bu iddiasının gerçek dışı olduğunu ispat etmeye kendisini mecbur görmeyen hukuk düzeninde, oldu dersiniz olur.

Saygılar.

Alıntı

oncearocker demiş ki:Aslinda forum hukuk forumu olmadığı için fazla derine inmek istemiyorum, ama mevzu bu yöne ister istemez sürükleniyor.

Tekrar belirteyim; sadece savunma amaçlı aletler kanun metnine göre yasak değildir.

Sadece saldırı amaçlı aletler de; şişli baston, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli ve zinciri, muşta ve benzeri, özel nitelikli aletler olmaları koşuluyla yasaktır. Ne var ki metindeki "benzeri" ve "özel nitelikli" ibareleri dolayısıyla, her türlü saldırı amaçlı aletin yasak kapsamında addedilmesi mümkündür. Aslen buna kimse itiraz da etmemektedir.

Sadece savunma amaçlı aletler yasa metnine göre yasak kapsamında değil, ancak bu hususa ilişkin olarak temel sorun şu ki; bu mahiyeti haiz aletlerin neler, nasıl aletler olduğunun net bir biçimde anlaşılması mümkün değil. Örneğin genel kabul gördüğü üzere kalkan (veya bu şekilde kullanılacak başka bir nesne) savunma amaçlı bir alettir. Elinizde bir kalkan var, adamın teki elindeki kesici delici veya sair suretle bir cisimle size sürekli vurmaya çalışıyor, bu durumdan kaçarak uzaklaşmanız mümkün de değil. Siz de kalkanı her darbede mütemadiyen kendinize siper ediyorsunuz. Nereye kadar? Farklı bir şey yapmazsanız size vaki saldırı sonlanmayacak. Adamın bir boşluğunu yakalayıp, kalkanı kafasına geçirerek tehlikeyi bertaraf ediyorsunuz. Peki bu kanun metnine göre kalkan oldu mu hem savunma hem de saldırıda kullanılan bir alet. Bu metne göre hem saldırı hem de savunma için kullanılabilecek bir alet ise yasak. Olur mu olur, çünkü bu metnin düzenleniş şekli buna cevaz vermek amacına matuf zaten. Şu halde, meşru savunma hükümleri nedeniyle, tehlikeyi bertaraf etmek için adama verdiğiniz zarar dolayısıyla beraat edip, yasak bir alet taşıdığınız/bulundurduğunuz için ceza almanız mümkün. Olmaz olmaz demeyin, yasa cevaz verdikten sonra olmaz olabilir.

Bu metne göre neyin yasak neyin yasak olmadığına biz karar veremediğimiz gibi, yasak kapsamında olan nesneleri tespit bile edemiyoruz.

Verdiğim örnekler çok uç örneklermiş gibi gelebilir. Ancak somut olaylar yargıya intikal ettiğinde, senaryoların değiştiğinden şüpheniz olmasın. Örneğin sizi gasp etmek isteyen bir kişiyi, yaralamak suretiyle engelleyerek etkisiz hale getirdiğinizde, bu kişi kesinlikle sizi gasp etmeye çalıştığını sizin de onu durdurmak için kendisine zarar verdiğinizi söylemeyecektir. Hikayeler farklılaştığında, kendinizi korumak için kullandığınız son derece basit ve masumane bir alet dahi, insanların gözünde saldırı amaçlı görülebilir.

Tüm vatandaşların kötüniyetli olduğu, bir suç işleme kastı olmayanın eline herhangi bir cisim almayacağı, üzerinde birşey bulundurmayacağı (hatta çok eskilere giderseniz, geceleri yanına fener almadan dışarı çıkmayacağı) temel mantığı ile yasa hazırlarsanız, böyle metinler mevzuatın normal bir parçası olur. Zira ne bilsin yasa koyucu bizim kendimizi savunuyoruz kisvesi altında suç işleme seferberliğine çıkmayacağımızı. Kendini savunmak yasak dese de olmayacak tabi. Bu mevzuların hepsi döner dolaşır "suç işlemediğini ispat et", özüne gelir.

Böyle yasa metni olmaz. Ama bir suçun ilgilisi tarafından işlendiğini ispat etmeye, kendisini savunduğunu ileri süren bir şahsın, bu iddiasının gerçek dışı olduğunu ispat etmeye kendisini mecbur görmeyen hukuk düzeninde, oldu dersiniz olur.

Saygılar.

Sn Oncearocker,

Çok güzel yazmışsınız. Ben daha da ileri giderek bahse konu "şişli baston, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli ve zinciri, muşta ve benzeri" aletlerin dahi "salt saldırı" gibi bir amacı olmadığını söyleyeyim.
Özellikle şuna daima bayılmışımdır: "Boğma teli..."
Bunu bu metne yazan arkadaşın espiri anlayışı oldukça gelişkin anlaşılan. Zira sanayide kullanılan herhangi bir tel de aynı işi rahatlıkla görür.

Gelelim mevzuya...
Çok haklısınız. Pek çok problem zaten bu noktada ortaya çıkıyor. Vatandaşla kurulan ilişkide sürekli olarak "bana suçlu, efendime söyleyeyim psikopat olmadığını ispat et" anlamına gelen bir mevzuatlar silsilesi var.
Baştan yanlış olan bu zaten.
Hayır, olması gereken şudur. "Onun suçlu olduğunu ispat etmek senin işin", tam tersi değil. Bu artık "kendi işini vatandaşa yaptırmanın" en uç örneği sanırım.

Arazide de bilinen mevzudur malum.
-"Av yapmakta olmadığını ispat et...
-Eh yahu bak, yanımda av hayvanı filan yok...
-Yetmez..

Açıkçası bu nasıl iştir ben anlayamıyorum. Ve nasıl olup da sistemin bu haline itiraz edilemiyor, onu da anlamak mümkün değil.
İşin özeti kısaca şu...

Dialog

-Arkadaşım ben seni xxx suçunu işlemekle suçluyorum.
-Yok, öyle bir şey yapmadım.
-Yapmadığını ispat et.

Yahu ben neden ispat ediyorum, yaptığımı iddia eden sensin...
Yani sen ortaya bir iddia atıyorsun, ondan sonra da kenara çekilip, ellerini kavuşturup, bu iddanın tersini ispatlaması için başkasına bir zorunluluk getiriyorsun.
Böyle bir sistem açıkçası, "hakkani, modern bir hukuk mevzuatı" değil, olsa olsa "çamur at izi kalsın mevzuatı" olur.

Sevgiler

Alıntı

(11-10-2010, 04:26 PM)1905sss demiş ki: RAID-OPS SELF-DEFENSE TOOLS
SPARTAN ANYGRIP

[Resim: spartan1.jpg]

[Resim: spartan7.jpg]

Bilgi ekleyeyim bu eski başlığa, satıcı ile temasa geçtim ürünün fiyatının kargo dahil 105 dolar'cık olduğunu söylüyor, bi de şaka gibi toplu alımlarda indirimden bahsediyor...

Alıntı

Gürze lamba takmışlar:
[Resim: sku_93228_1.jpg]
[Resim: sku_93228_2.jpg]
[Resim: sku_93228_4.jpg]

Alıntı

Kanunlar bir tarafa her zaman böyle ürünlere ihtiyaç doğabilir.Ne demiş bir düşünür ''SİZİN PARONAYAK OLMAMANIZ İZLENMEDİĞİNİZ ANLAMINA GELMEZ...'' Saygılarımla...

Alıntı

(22-01-2012, 10:23 PM)sarp kılıç demiş ki: Ne demiş bir düşünür ''SİZİN PARONAYAK OLMAMANIZ İZLENMEDİĞİNİZ ANLAMINA GELMEZ...''

Tam bir paranoyak.Shy

Alıntı

Sn.xhmyt tabii her zaman savunma halinde olamaz insan.her yere, her şeye şüpheyle bakmak ruh sağlığını bozar herşeyden önce ama yine de el altında bunlardan olmalı müsbet bir amaç uğruna kullanılmaları gerekebilir...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi