Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wilson Combat Fotoğrafları
Sn.afatsum42, izninizle Sn.Fmj' nin açıklamalarına bir kaç kuruşluk katkı da ben yapmak isterim. Yukarıdaki resimde bahsi geçen namlu Sn.Fmj ' ninde bahsettiği gibi '' Bull Barrel '' olarak adlandırılan etli bir namludur. Ancak tüfek namlularından farklı olarak, sadece ön namlu kilit noktalarında daha etlidir.

Yukarıdaki 1911 ' in sürgü önüne bakarsanız, klasik bir 1911 gibi seyyar namlu yüksüğü yoktur. Kısa sürgü ve namlulu bir 1911 ' de yukarıdaki gibi '' bull barrel '' uygulamasındaki amaç, sürgü ve namlu kilitlendiğinde, oldukça sıkı ve istikrarlı bir şekilde kilitlenmesini sağlamak, dolayısı ile Sn.Fmj' nin de belirttiği gibi vuruş hassasiyetini arttırmak, sürgü ve namlu kilitleri açılırken de klasik 1911 namlu yüksüğünün namluya yaptığı baskı ve bunun neden olduğu sürtünmeyi azaltarak, mekanik çalışma güvenilirliğini arttırmak, dolayısı ile de tutukluk riskini azaltmaktır.

Namlu üzerinde uzunlamasına gördüğünüz olukların amacı ise, namlu ağırlığını azaltmak, namlu dış yüzeyini arttırmaktır. Namlunun etrafına ekstra oluklar açararak, aynı çevre ölçüsünde, daha geniş bir namlu yüzeyi elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu şekilde namlunun ısı transferi ve soğumasının kolaylaşacağı düşünülmektedir. Yiv set ısındığı anda, ısının kondüksiyon ile kanalların olduğu alana daha çabuk ulaşacağı, kanalların arttırdığı yüzey sayesinde de artmış konveksiyon alanı ile ısı kaybının hızlanacağı varsayılmaktadır.

[Resim: b4adba79.gif]

Alıntı

Sn. Lupus,bildiğim kadarıyla "Bull Barrel" tipi namluların üzerindeki olukların "Soğuk dövme" namlu üretim metodundakine benzer olarak ezilerek açıldığıydı.
Acaba fotoğraftaki namludaki kanallar soğuk dövme metoduna benzer şekilde ezilerekmi açılmıştır?
Yoksa "Talaş kaldırma" diye tabir edilen şekildemi açılmıştır?(yada benzeri)
Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla bende bu namlu kanallarının talaş kaldırma metoduyla açıldığına dair bir intiba oluştu.
Zira biryerlerde okuduğum kadarıyla bu metodun ezilerek sıkıştırma sayesinde açılan olukların ısı transferine sağladığı olumlu etki dışında iç namlu yüzey sertliğinide arttırdığıdır.
eksiğim varsa öğrenmek isterim.

Öte yandan gene fotoğraftaki uç kısmı etli olan namlu Girsan/Yavuz16 bölümündeki bahsi geçen kısa namlulu compact 1911'lerdeki değiştirilmiş kilit geometri sistemli 1911 klonlarına bir örnek,bildiğim kadarıyla bu sistem her compact 1911'de mevcut değil.

Saygılar.

Alıntı

Sn.Fmj, yukarıdaki namlu büyük ihtimalle '' custom '' olarak işlenmiş bir namlu. Yan sanayi namlu üreten hiç bir üreticinin makina parkı envanterinde maliyetinden dolayı kolay kolay soğuk namlu dövme / yiv-set açma makinası olmuyor. Kesin olarak emin olamamakla birlikte yukarıdaki namludaki olukların da kesilerek ve malzeme kaldırılarak açıldığını düşünüyorum.

Dövme namlu ve kesme / çekme namlu konusu ise gerçekten inanılmaz bir muamma. Her iki tekniği kullananlar da kendilerine göre geçerli ve mantıklı sebepler ileri sürüyorlar, ancak kullanılan teknik ve malzemenin kaliteli bir şekilde biraraya geldiği namlulardan hangisinin daha hassas veya daha sağlam olduğuna karar vermek oldukça zor. Çünkü kullandığı tekniği düzgün uygulayan, düzgün malzeme kullanan ve doğru ısıl işlem prosedürleri uygulayan firmaların ürettikleri namluların hepsi tatminkar ölçüde performans sağlayabiliyor.

Saygılar.

Alıntı

Contemporary Classic Centennial Modeli
[Resim: 100th-1-800.jpg]
[Resim: 100th-2-800.jpg]
[Resim: 100th-3-800.jpg]

Alıntı

Sene 2011 oldu bizde hala bi' 1911 yok. Girmiyorum 2011'e protesto edeceğim.

01.13.2010'dan sevgilerle.

Alıntı

mirakrep demiş ki:Sene 2011 oldu bizde hala bi' 1911 yok. Girmiyorum 2011'e protesto edeceğim.

01.13.2010'dan sevgilerle.

Big Grin Big Grin Big Grin

Alıntı

Bu filson kombatlar yaramaz abi sen sarsılmazın 45liğinden vaz geçme sesi de daha iyi çıkıyor.Sad

Alıntı

mirakrep demiş ki:Sene 2011 oldu bizde hala bi' 1911 yok.
100 yıl Sad

Alıntı

ilksurfer demiş ki:Contemporary Classic Centennial Modeli
[Resim: 100th-1-800.jpg]
[Resim: 100th-2-800.jpg]
[Resim: 100th-3-800.jpg]

Nasıl bir güzelliktir bu?

Alıntı

Horozu dolu yapsalarmış, Novak geze rıza gösterecektim ama bu şartlar altında bu silahı almayacağımı beyan ederim :p :p

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi