Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Kimler bıçak taşıyor?
Taşımıyorum
Taşıyorum
Bazen
[Sonuçları Göster]

Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kimler bıçak taşıyor?
(25-10-2016, 10:07 PM)dede147 demiş ki: Artık aracımın bagajinda taktik çanta içerisinde büyük av bıçağı, pukko bıçak, balta, testere vb kamp malzemesi, pantolon yan cebimde edc çakı, omuz çantamda multi tool ve d2 çakı taşıyorum, fakat kolluk kuvvetleri araç arabasında sorun olur mu bilgilerinize ihtiyacım var.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayın dede147,

6136 veya kabahatlar Kanunu'na aykırı bir ürün taşımazsanız sorun olmaz.Benim bagajımda 2 senedir tüfek , balta , ve kamuflaj desenli çanta her daim geziyor.Birkaç kez aramaya takıldım , bagajı aramk istediklerinde ruhsatlı tüfeklerim ve av malzemelerim var dediğim de devam et dediler.Yine tekrar ediyorum kanuna aykırı birşey yoksa aransanız da izahatla sorun olmaz.

Alıntı

Forumdaşlar Merhaba

Buda Benim hem kara avında hemde Balıkta yanımdan ve aracımdan eksik etmediğim KUKRİM

http://i.hizliresim.com/rE7pgP.jpg

Alıntı

İstanbul'da bıçak taşıyabiliyor muyuz? En son valilik kararname çıkarmıştı, iki üç sene önce. Ondan beridir taşımıyorum.

Alıntı

Ben kararname kısmını bilmiyorum. Ama son olaylardan sonra taşımıyorum. En azından benim gibi metro, metrobüs devamlı kullananlar için daha sağlıklı gibi. Her yerde x-ray, arama cihazları, özel harekat polisleri, köpekli güvenli görevlileri vs.

Bir şey olacağı yok belki ama x rayda veya arama da ötecek, neydi bu, ver bakayım neymiş, niye taşıyorsun gibi geyik sorular ile uğraşamam.

Alıntı

Sn. forumdaşlar
Sanırım bir çok valiliğin benzer şekilde kararı var bir süre önce alınan. İzmir'de de 2015 yılında alındı mesela. Altta bilgi mahiyetinde paylaştım. Aslında genel çerçevede hiçbir şey taşıyamazsına getiriyorlar. Öyle ki fonksiyonlu çakı/aletlerinde bile problem çıkarabilirler. Ben defaatle denk geldiğim zaman kolluk kuvvetlerine üst araması vb. yapılacaksa en başta direk söylüyorum. Üstümde şu bu var diye. Şimdiye kadar sıkıntı çıkmadı (2015 yılından itibaren de). Tabi şu sıralar OHAL geçerli. Nasıl bir aksiyon alır kolluk kuvvetleri bilmiyorum denk gelmedim henüz. Taşımaya devam ediyorum. Benim de fikrim, agresif görünümlü çakı/bıçaklardan ziyade mümkünse daha naif Smile görünümlüleri taşımanın daha iyi olacağı yönünde. Çünkü size denk gelen memurun, çakıyı gördüğünde aklında oluşacağı resme bağlı oluyor her şey. Ben OHAL ile birlikte Cold Steel pocket shark, kershaw select fire benzeri ekipmanı taşıyorum. )

Tabi şu da var EDC diye tabir edilen günlük kullanım için taşınan bıçakların kişisel savunma olarak kullanılmasının kaçınılmaz durum noktasına gelmediği sürece, pek mantıklı olmadığı hepimizce malum. Kendimizi yaralamamız da oldukça kolay bunlarla. Taktik bıçak/çakıda ise ekipman taktik olsa da biz eğer ki belli taktikleri bilmiyorsak şans faktörü çokça devreye girecektir. En önemlisi de taktik çakı/bıçak olsa bile üzerimizde taşıdığımız, seneler evvel izlediğim bir videodaki uzmanın telaffuz ettiği bir realite var. "Eğer kendinizi bıçakla savunacaksanız çok iyi bir mideniz de olması gerekir" idi. Gördüğüm kesici aletlerle alakalı yaralanmalar da bunu haklı çıkarıyor bana kalırsa.

Saygılarımla.

Alıntı: Madde-2 : Bu karar; İzmir İl sınırları içerisinde, 6136 Sayılı Kanun kapsamı dışında kalan her türlü kesici, delici, bereleyici aletler ve bıçakların maksat dışı ve belirlenen usul harici taşınması ve ruhsatlandırılmış yerler dışında satışının yasaklanması ve bu yasaklara uymayanlara idari para cezası uygulanmasına ilişkin düzenlemeleri kapsar

Madde-4 : Bu kararda geçen;
Bıçak : Sabit veya sabitlenebilir çelik namlu ve kabze bölümünden oluşan kesici ve delici özelliğe haiz aletleri (av bıçakları, çakı bıçakları, ekmek bıçakları, kelebek tabir edilen bıçaklar, satır ve nacak tabir edilen kalın ve enli bıçaklar vb. bıçaklar)

Kesici Aletler : Bisturi, neşter, falçata vb. kesici özelliğe haiz aletleri

Delici Aletler : Tornavida, şiş vb. delici özelliğe haiz aletleri

Bereleyici Aletler : Özel olarak hazırlanmış sopa, zincir vb bereleyici özelliğe haiz aletleri ifade eder.

GENEL HÜKÜMLER VE ESASLAR :

Madde-5 : 6136 Sayılı Kanun kapsamı dışında kalan her türlü kesici, delici bereleyici aletler ve bıçakların;
a) 2521 Sayılı Kanun hükümlerine göre veya ilgili belediyelerce ruhsatlandırılan işyerleri dışında veya seyyar olarak ve tabla üzerinde sergilenmesi veya satılması,

b) Okul önlerinde, okul bahçesi ve çevresinde, umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, resmi kurum ve kuruluşlarda, tüzel kişiliklere ait lokallerde, açık ve kapalı yer toplantılarında, miting, gösteri yürüyüşü ve basın açıklaması yapılan yerlerde kişilerin üzerlerinde taşıması veya yanlarında bulundurması,

c) Toplum içerisinde ve kamuya açık alanlarda, toplu taşıma araçlarında, pazar yerlerinde, park, bahçe ve meydanlar ile cadde ve sokaklarda ve bireysel temas ve iletişimin yoğun olduğu yerlerde toplumda panik yaratacak şekilde aleni taşınması veya olası tehlike teşkil edebilecek veya her an kullanıma hazır ve kolay ulaşılabilecek bir şekilde kişilerin üzerlerinde taşınması veya yanlarında bulundurması yasaklanmıştır.

d) 6136 Sayılı Kanun kapsamı dışında kalan her türlü kesici, delici, bereleyici aletler ve bıçaklar © bendinde belirtilen yerlerde ancak; ambalajı içerisinde veya her an kullanıma hazır olma ve kolay erişilebilir olmayı engelleyecek tarzda kağıt veya bezle defaten sarılarak paketlenmiş olmak kaydıyla ağzı bağlı çuval veya torba içinde veya ağzı kapalı bavul, valiz, takım veya el çantalarında veya araç bagajı ve torpido gözlerinde taşınabilir veya bulundurulabilir.

e) Bir sanat veya mesleğin icrası için gerekli bıçak, şiş ve benzerlerinin icra yerinde ve icra eden kişilerce kullanılması, bulundurulması veya taşınması bu karar hükümlerine tabi değildir.

Alıntı

Yakın zamanda resmi bir kurumda x-rayin cebimdeki çakıdan dolayı ötmesi üzerine güvenlik görevlisi hemen bir peçete Smile uzattı ve değmeden çakıyı emanete aldı. Emanetteki kalabalığı görmek ve bu güzel uygulama çok hoşuma gitti.
Kanunen belirlenmiş sınırlara uyduğum sürece, bir görevli hadsizlik yaparsa ben değil o işiteceği laftan çekinsin.
Saygılarımla.

Alıntı

Bende swiss army militar miydi neydi ondan taşıyorum severek almıştım. Aldığımın ertesi günü bir etkinlikte yaş pasta getiren arkadaşların bıçak getirmemesi üzerine heder olmuştu güzelim bıçak.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi