Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Kimler bıçak taşıyor?
Taşımıyorum
Taşıyorum
Bazen
[Sonuçları Göster]

Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kimler bıçak taşıyor?
Yukarıda ki kanunda, salt saldırı ve savunma amaçlı bıçaklarda yasak ateşsiz silahlar kapsamına sokulmuş. Bildiğim kadarıylada üzerinizde çakı yakalanıp işlem yapılırsa, çakının 6136'da belirtilen yasak bıçaklar sınıfına girip girmediği, kriminalin bıçağınız hakkında vereceği rapora bağlı.

Kendi yorumum, tanto uçlu çakınızı, meyve kesmek vb. amaçlı üzerimde taşıyorum derseniz, karşıdakine inandırıcı gelmeyebilir ama spyderco yada wenger tarzı bir çakı, rahatlıkla bu ve benzeri amaçla kullanılabileceği için salt savunma amaçlı bıçak kapsamına girmemesi lazım.

Alıntı

Sn Arkadaşlar,

Ben de izninizle görüşümü belirteyim.
Kanımca böyle bir başlığın açılması bile yanlış. Neyin ne sınıfına girip girmediğini tartışmak ise, "yanlış üzerine yanlış". Yahu rica ediyorum, kendisine "silahsever" diyen insanlar olarak, silahseverlerin çıkarına olan konuları konuşalım. Biraz düşünelim de yazalım, lütfen...cidden rica ediyorum.
Basit bir merak, veya bir sohbet özlemiyle, iyi niyetle yazılan bir yazının bile "ne amaca hizmet ettiğini-edebileceğini" düşünerek yazalım.
Bir silahsever olarak sizlerin-bizlerin çıkarı hiçbir "bireysel silahın" yasak olmaması, hepsinin "yasal olarak" edinilme yolunun açık olmasıdır.
Sık sık görüyorum, insanlar burada ciddi ciddi, "şu yasak olmalı, bu yasak olmamalı" diye cümleler sarfediyor.
Yeri gelmişken açık ve net olarak söyleyeyim. Bu tür tartışmalara katılan, böyle düşünen hiçbir insan, "doğa gereği" bir silahsever değildir ve olamaz. Hiç kendisini kandırmasın.

Sevgiler

Not. Yazdıklarım, içtenlikle söylüyorum, hiç kimseye bireysel olarak söylenmiş değildir. Lütfen kimse üzerine alınıp cevap yazmaya kalkmasın. Yalnızca herkesi bu konu üzerine biraz düşünmeye davet ediyorum.

Alıntı

Sn. Avcı41, cetin17, courvoisier, karabasan, kararsız, sandeman, turan tactical, Amca, dodo, juba06 ve ben doğa gereği silahsever değilmişiz...

Sn ekeke cevap yazmamamızı rica etmiş. Ben yüzden cevap yazmıyorum. Sadece üstad kimlerin silah sever olup olmadığını işaret etmiş ben de açıkca yazayım dedim. Sonuçta bu isimler bu başlığa yazdı veya oy kullandı. Cevap vermek isteyen varsa buyursun yazsın.

Saygılarımla,

Alıntı

Sn.1905sss,
Yazı içeriğine alınganlık göstermişsiniz ama bence içerik haklı. Kanundan çekindiğimiz gibi bir de elimizle şu yasak, efendim bu daha ürkütücü, bu eğri diye kendi kendimize iki gün sonra bu satırları okuyan insanlara adres gösteriyoruz işte bunu üstümüzde yakalarsanız yakın başımızı diye.
Lütfen alınganlık göstermeyelim, eğer bıçak taşıma konusunda kendimizi haklı ve kanuni görüyorsak işin "şu noktası da var" konusuna getirip de şüpheye düşürmeyelim.
Saygılar,
TT

Alıntı

Bazen ava giderken bazen pikniğe giderken birde günlük işe giderken kahvaltı amaçlı 20 cm lik çakı taşıyorum.

Alıntı

Sn. arkadaşlar, 11 nolu mesajımda belirttiğim düşüncelerimi biraz daha genişleteyim.

* Not: Kimse bu düşüncelerimi üzerine almasın. Smile

Birçok insan, forumda gördüğü öğrendiği şeyleri gündelik yaşantısında uygulamaya çalışır ki bana göre forumun amacıda budur. Yasal olarak sıkıntı oluştuma ihtimali olan bir durumun burada paylaşılması, okuyan üyelerin faydasına olur. Dışarda yasal mevzuatla ilgili bir sıkıntı yaşayan forum üyesi, keşke forumda okuduklarımı dikkate almasaydım, okuduklarımı doğru sandım, bak şimdi başım belaya girdi, şeklinde düşünürse hem forum amacına hizmet etmemiş olur hemde kendi adıma bu üyenin durumu için çok ciddi üzülürüm. Birbirimizi yanlış yönlendirebilecek mesajlarda silahseverlikle bağdaşmaz herhalde.

Alıntı

Ben önceleri taşıyordum. Pederim olacak zat. Her seferinde el koyuyordu. Nedeni de ''Öğrenci adam bıçak taşır mı?'' diyordu. Bende bulunsun, kendimi korurum deyince, öyle koruma olmaz dedi. Beni karateye yollamıştı. Daha sonra belli zaman aralıklarında taşıdım. Taşıdıklarımda ucuz çin çakılarıydı. Ama son zamanlarda Spyderco Native, Syderco Brdy Meadowlark yada SOG Pentagon birini alıp sürekli yanımda bulundurmak istiyorum. Çünkü şehiriçinde yaşarken nadirde olsa yokluğunu hissediyorsunuz. Hele birde doğaya çıktığınızda gerçekten ihtiyaç duyuluyor.

Yasa ile ilgili ise lise zamanında arkadaşımın üstünde okul üniforması varken polis kimlik sorup ceplerini aramış. Cebindeki çakı 6136'da belirtilen yasak bıçaklar sınıfına girmesede Polis memuru ''Bu bende kalsın sana lazım olmaz.'' demiş. Arkadaşımda ''Çakım çok güzeldi. Hoşuna gitti. Ondan dolayı aldı.'' diye kendini avutuyordu.

Alıntı

1905sss demiş ki:Sn. Avcı41, cetin17, courvoisier, karabasan, kararsız, sandeman, turan tactical, Amca, dodo, juba06 ve ben doğa gereği silahsever değilmişiz...

Sn. 1905sss, beni atlamışsınız. Smile

Alıntı

Arkadaşlar bu iş tam bir "Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık" örneği. Ben bazen bıçak taşıyorum ve taşıdığım bıçak da yasaya göre değil kafama göre, o olmaması gerekenlerin neredeyse hepsi var. Big Grin
Ama şuda var Türkiye'de bir kez çarkların arasına düştüğünüz zaman herkes görevini eksiksiz yapan kuralcı memur oluveriyor. Sözüm meclisten dışarı, ben bulundurma ruhsatlı tabancasını 10 yıldır her gün belinde taşıyanı da biliyorum, çakı taşıdığı için terörist muamelesi göreni de.
Allah kimseyi hakim savcı karşısına çıkartmasın, bu durumda bi yere tosladığı zaman telefonla sağı solu arayıp kendisine çifte standart yaptırabilecek olanlar gerçek silah sever, bizler ise emütasyon silah sever oluyoruz.
Saygılarımla.

Alıntı

Yahu ben ne yazayım...
Hakikaten; kim ne hali varsa görsün...
Beş yaşında çocuğa anlatsan anlayacağı şeyleri ben burada yıllardır yazmaktan yoruldum, yazılanlar kendi çıkarlarına olmasına rağmen, insanların egolarını yenemedik...
Daha önce sevgili bir arkadaşın çok güzel yazdığı gibi, "bu topluluğa bu mevzuat bile çok"...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi