Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Steyr M9A1, 1000 Atım Raporu
Arkadaşlar, aşağıda Sn.fallout'a ait olan, Steyr M9A1'i görüyorsunuz.
Silah 1000 atımı devirmiş olduğundan, bir yol hikayesini hak ettiğini düşündük.

Namlu ön kısmındaki boyada genel olarak bir sorun yok.
Ancak, fişek yatağı gözlem deliğinin açıldığı, arka kilit noktasında ve besleme yatağında, hemen hemen hiç boya kalmamış. Fişek yatağı sağ yanındaki kilitleme ve temas alınındaki boyada da açılma olmuş, ancak Sn.fallout'un söylediğine göre, bu alanların hiç birisinde herhangi bir korozyon ya da çapaklanma emaresi yokmuş.

[Resim: hpim1350jg9.jpg]

[Resim: hpim1356le3.jpg]

[Resim: hpim1354sv6.jpg]

[Resim: hpim1353uz9.jpg]

Kızak içerisinde, namlunun üst kilit yüzeyinin çalıştığı kısımda, sadece küçük bir miktar boya açılması var.
Kızak raylarının içerisinde ise herhangi bir açılma yok.
Fişek süren tablalarda da sadece MKEK mermilerinin klasik bakır artıkları var.

[Resim: hpim1366qv4.jpg]

[Resim: hpim1362zy3.jpg]

[Resim: hpim1363fd8.jpg]

Gövde raylarının ise sadece üst kısımlarında boyada aşınma var.
Steyr'ların gövde rayları ters dik üçgen şeklinde olup, kızağa daha ziyade bu üçgenin üst kenarı temas etmektedir. Boyadaki aşınma da bu yüzeyde meydana gelmiş. Ama bu yüzeyin kızağa temas ettiği yerlerde, kızak raylarında herhangi bir açılma yok. Tepme ve namlu kilit açma kamasının üzerindeki bir kaç sarı nokta gene MKEK fişeklerinden kalma bir kaç hatıra. Arkadaşların bir kısmı atış yaparken dikkat etmişlerdir, yeni nesil MKEK fişeklerinden, resmen bakır ve pirinç artıkları sürekli olarak traşlanıp, silahın basınçlı temas noktalarına yapışıp kalmaktadır.

[Resim: hpim1369ar5.jpg]

[Resim: hpim1367vt1.jpg]

Şimdiye kadar yol hikayesini dinlediğimiz polimerler içerisinde, boya konusunda en sağlamı P99, en zayıfı ise SP2022 çıktı.
Steyr ise ikisinin ortasında gibi gözüküyor.

Saygılar.

Alıntı

Diğer başlıkdaki Sig SP2022 ye göre daha az deformasyon var. SIG Sauer 'in 200 atışa göre çok başarılı Big Grin
Namlu arkasındaki aşınma 1000 atışa göre sizce normal mi?

Alıntı

Alıntı: Namlu arkasındaki aşınma 1000 atışa göre sizce normal mi?

HK P2000, 1500'e yakın atım görmesine rağmen bu düzeyde değildi.
P99'da da, bu bölgede açılma olmasına rağmen bu düzeyde değil.
Ancak şunu da belirmekte fayda var, bu izler boyadaki aşınmanın bir göstergesidir, eğer herhangi bir pürüz veya çapaklanma gözlenmiyorsa, aşınma olarak değerlendirilmez.

Bir diğer konu da, Steyr'ların fişek yatakları, namlu-kızak-gövde kilit ve temas noktaları aşırı sıkıdır.
Bu noktadaki, bu düzeyde gözlenen boya aşınmasının bir nedeni de budur.
Bu silahlarda yeni oldukları dönemlerde sık rastlanan kovan sıkıştırma sorununun bir nedeni de, bu temas noktalarındaki sıkılığa, fişek yatağı ve fişek yatağı tabanının aşırı sıkı olmasının da eklenmesidir.

Sarsılmaz'larda da benzer bir fişek yatağı sorunu vardır, ancak onlarda kovan fırlatıcısı ve tırnak da olaya eklenerek, zamanla silah oturdukça bu sorunun aşılmasına engel olmaktadır.Yurt dışında AR 24'ün tüm yapılan fişek yatak ölçümlerinde, CZ'lere oranla bariz olarak daha dar olduğu saptanmıştır.

SP2022'de de, boya sıyrılma alanlarında, sadece fişek yatağı sağ yanındaki kısımda tırnakla hissedilen aşınma var.
Namlunun diğer kısımlarında elinizi gezdirdiğinizde ise tamamen pürüzsüz bir yüzeyle karşılaşıyorsunuz. Sağ yandaki pürüzlere karşılık gelen alanlarda, herhangi bir artefakt veya çapağa rastlanmaması da, SP2022'deki bu aşınmanın aşırı sıkı kilitlenmeden ileri geldiğini düşündürüyor. Namlu hattı boyunca olan sıyrıklar da, ön namlu yüzüğü temas yüzeyleri tarafından meydana getiriliyor.

HK USPc ve P2000'de de bu noktalarda gerçekten çok sıkı bir temas vardır.
Özellikle da namlu ve kızak kililendiğinde, namluda en küçük bir devinim bile olmaz.
Ancak HK da buna rağmen bu kadar hızlı ve çarpıcı sıyrılmalar olmuyor.

Şunu da belirtmekte fayda var, yukarıda bahsettiğimiz silahların bu özellikleri nedeni ile mermi dağılım özellikleri çok iyidir. Polimer olmalarına rağmen, özellikle HK'nın kompakt modelleri, bu konuda tam boy hizmet silahlarını bile rahatlıkla sollayabilmektedir.

Saygılar.

Alıntı

Sn. Lupus,

Aslında benim hazırlamam gereken raporu hazırlayıp arkadaşlara sunduğunuz için ne kadar teşekkür etsem azdır.Emeğiniz ve müthiş yorumlarınız için bir kez daha teşekkür ederim.Umarın rapor diğer arkadaşlarında Steyr hakkında bilgi sahibi olmasına yaramıştır.Bu arada arkadaşlar hatırlayabilirler zamanında 200 adet fişek ile atış denemesi yapmış ve foruma video eklemiştim.Silah tutukluk abidesi gibiydi o zamanlar.Şu an Sn. Lupus'un tabiriyle taşlar yerine oturdu ve silahta hemen hiç bir problem kalmadı.

Saygılarımla

Alıntı

Sevgili, fallout,

Vallahi ben harika ve ayrıntılı resimleri görünce, beklemeye dayanamayıp, ortaya karışık bir şeyler hazırlayıverdim. Big Grin .
Yalnız şu tepme kamasında yapışmış olan bakır ve pirinç atıkları için size bir namlu temizleme solventi ayarlayıp, sert plastik kılları olan bir fırçaya bunu sürüp, buraları temizlesek iyi olacak. Çünkü çok kötü görünüyor.

Alıntı

fallout demiş ki:Bu arada arkadaşlar hatırlayabilirler zamanında 200 adet fişek ile atış denemesi yapmış ve foruma video eklemiştim.Silah tutukluk abidesi gibiydi o zamanlar.

Hatta ben demiştim Smile

Bilgi için teşekkürler Sn. Lupus.

Alıntı

Sayin LUPUS ve Fallout 1000 atim raporu icin benim gibi M9A1 sahipleri adina cok tesekkur ederim. Benim M9 400 atimdan biiraz daha fazlasini gordu her seferinde en fazla 100 atim ve ardindan temizlik. Aldigimdan bu yana kovan sIkIstIrma sorunu hic olmadi ama SteyrClub da bir kackez okudum bu sorunu.

Aslinda bence M9 un en buyuk sorunu surgu kilidinin cok el altinda olmasi. Atis esnasinda gercekten dikkat etmek gerekiyor' parmaginizin degmemesine.

Gecenlerde MKEK ten Steyr alan bir arkadasa 17 mermi kapasiteli sajor verdiklerini duydum. Benim bek inanasim gelmedi ama acaba Steyr 17 lik PLUS sarjorleri standart donanima mi aldi ki?
Sayin LUPUS 15 ustu sarjorlerin TR'de yasak oldugunu soylediginizi biliyorum. Ama fakirin ekmegi UMUT.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi