Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Browning A Bolt Hunter, 7mm rem mag.
Hakikaten mukemmel delikler ama... Smile

Alıntı

Dünya da ön mercek tüpünden optiği silaha monte eden iş bilen tek kişisiniz.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sn xlcod3r. Teşekkür ederim.Profesyonel anlamda yazı yazıp bundan haberi olmayan tek kişi'de sizsiniz.Sad

Alıntı

Şu an yeni aldığım 30-06 fn custom tüfeğime'de aynı ayaklardan takıyorum.( Elimde 100 lerce ayak parçası olduğu ve aklınıza gelebilecek tüm sistemleri takabilecek durumda olduğum halde) bilginize sunulur.

Alıntı

yivlici demiş ki:Dünya da ön mercek tüpünden optiği silaha monte eden iş bilen tek kişisiniz.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sn xlcod3r. Teşekkür ederim.Profesyonel anlamda yazı yazıp bundan haberi olmayan tek kişi'de sizsiniz.Sad

Sn. yivlici, avlanmak amacı ile optik atışı yapanlara toplayabilirsiniz. Ben tanıştığım hiç bir profesyonelin bolt kollu bir tüfeğinde bu şekilde bir bağlamaya rast gelmediğimden garipsedim herhalde.

Zaten yazınızda da belirtmişsiniz. Anladığım kadarı ile size gelen tüfeği tek kalibre ve çekirdeği değiştirip, barut miktarı ile oynayarak ayarlanmış fişekler için hazırlıyorsunuz. Bu fişekler için optiğe bir kartex hazırlayıp veriyorsunuz. Avcı arkadaşlara bu şekilde yardımcı oluyorsunuz. Yalnız core lock çekirdekleri yada başkaca çekirdekleri temin etmek bu kadar kolaymı?

Alıntı: Ama normal bir avcıyı,ne klik değerleri,ne merminin uçuş sürati, ne çekirdğin bc si,ne rüzgar şiddeti, vb ilgilendirmez.Zaten birçok avcıda bunlara kafa yormuyor.Adamın istediği şey basite indirgenmiş haliyle hangi sayıda kaç metreyi vururum durumudur.Bu yüzden olayı mümkün oldukça basitleştirmeye çalışıyorum.

Yazınızda belirttiğiniz üzere optik nişancılığın temelini oluşturan konuları bilmeden attığımı vurayım düşüncesinde olanlara işiniz gereği hizmet vermeye devam ediniz. External balistik bilimini , mil-moa-mrad konularını, rüzgar, ısı, açı etkilerini bilmeyen atıcılara silahlarını ayarlayıp veriniz. Optiği istediğiniz mesafede sıfırlayınız, optiği tüfeğe 3 hatta 4 noktadan bağlayınız. Sonuçta elinizden bir çok yivli silah geçiyor. Atıcılara balık tutmayı öğrenmektense balık almak daha kolay geliyor. İnsanlar optik nişancılığı kıyısından köşesinden öğrenmektense, bahsettiğiniz gibi basite indirgenmiş haliyle optikle atan kişi olmayı tercih ediyor. Sizde işiniz gereği taleplere göre davranmak durumundasınız.

Kim daha uzağa yetiştiriyor karşılaştırmasında da değilim. Savunduğunuz av amaçlı optik nizamları ile benim bildiğim optik nizamları birbirleriyle uyuşmuyor, uyuşmayacak. Meslek sırrı sanırsam, optik sıfırlamada teknik konulara hiç değinmediğinizden karşılıklı yazışmalarla da bir sonuca varamayacağız. Siz doğru bildiğinizden şaşmayacaksınız, bende doğru bildiğimden. Birgün karşılaşmak nasip olursa karşılıklı çay içerek konuşabiliriz belki.

İyi günler.

Alıntı

Sn xlcod3r önce yemeğe buyurun,çayı yemekten sonra içeriz.İnsanlara yani avcılara optik nişancılık eğitimi vermeye veya bu konudaki detayları anlatmaya kalkıştığımda gördümki kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor.Türklerin genel huyu çalıyı dolaşmamaktır,tecrübelerim doğrultusunda işi en basite indirgedim.Bahsettiğiğniz gibi bir kartex hazırladım,vatandaşın kullandığı mermi ve süratine göre değerlerini veriyorum.şu ana kadar hiç şikayet almadım.Çekirdek bulabildiğimiz falan yok.Malesef eldeki imkan doğrultusunda hareket ediyoruz.En son tüfeğini ayarladığım arkadaş Kazakistanda 385 ile 550 metre arasında benim hesapladığım yöntem ile 4500 rakımda 4 atış yaptı 2 marco polo 2 teke vurdu.İlk işide Türkiyeye dönünce bana teşekkür etmek oldu.O tüfeği 300 rakımda sıfırladım.Temelde aslında sizinle hemfikirim.Ancak sizin takıldığınız konu tactical atış ağırlıklı ve fazla profesyonel.Yani pratikte avcının o kadar zamanı olmaz.Adamın zaten avı görünce heyecandan eli ayağı titriyor.Kalkıpta clik,açı,rakım,rüzgar vb hesaplar yapamaz.Bende avcıyım aynı şartları yaşıyorum.Avcı grup atmaya çalışmaz,avı ele geçirmeye çalışır.Olayı basite indirgemek varken neden zor yolu tercih edelim onuda anlamış değilim.Saygılar.

Alıntı

Yivli çivtelerde ön mercekten bağlantı olmazsa olmazlardan.Ama kollu mekanızmalı Mauser-66 mod silaha nasıl olur doğrusu merak içindeyim.b civan bşk Yusufeli.

Alıntı

Sn. CivanBaşkanYUSUFELİ,

Sanırım Mauser 66 gibi arka halkası/köprüsü olmayan mekanizmalarda enli tek bantlı montaj yapılıyor. Sanıyorum eskice bir Waffen Frankonia kataloğunda görmüştüm 5-10 sene kadar önce.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

[Resim: 20160203_0948101_zpsyzahrjtt.jpg][Resim: 20160203_0947581_zpsvog1qwhv.jpg][Resim: 20160203_0944311_zpsldt0yfsp.jpg]

Alıntı

Yukarıda bahsedilen konuya uygun resimler bunlar mı?Selamlar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi