Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Browning A Bolt Hunter, 7mm rem mag.
Sn conqueror07.Atış kağıtlarınızı inceledim,kullandığınız hedef ebatı anormal büyük,25 mtr de 0.5 mmx0.5 mm --100 mtr de ise 1,5 cm x1,5 cm olmalıdır.grupmanlarınızın iyi olduğunu söyleyemeyeceğim.Bu atış hatalarından'da kaynaklanabilir,ancak genel görünüm çok iyi değil.25 mtr de delikleri kesmeniz gerekir.100 mtr de maximum 3 cm içinde toplamanız gerekir.En az 3 lü atışlar yapmalısınız.Namluyu tamamen soğutup 3 lü gruplar atın.Hedefi vurmanız şart değildir.Resimleri tekrar paylaşın.kullandığınız mermi orta kategoriye girer,hassas dolum değildir.Bununda hesabını yapmak lazım.Bench üstünde yapılmayan atışlar kesin sonuç değildir.Yanılmayın.Atışta açı farkı yapmayın.Bir kaç ayar resmi koyuyorum olması gerekene yakın değerlerdir .Atışlar sıralı yapılmıştır.kullandığınız dürbünü uygun bulmadım.ilerde size sorun yaratır.400 mtr hedefi 5 cm çapındadır.mesafe yaklaştıkça hedef küçülmelidir.C:\Users\selcuk\Pictures\2010-08-22\105.jpg--C:\Users\selcuk\Desktop\117.jpg---C:\Users\selcuk\Desktop\118.jpg--C:\Users\selcuk\Pictures\2010-08-22\135.jpg--C:\Users\selcuk\Desktop\161.jpg---C:\Users\selcuk\Pictures\2010-08-22\135.jpg

Alıntı

Resim yüklemede hata yaptım, nedense görünmüyorlar.

Alıntı

C:\Users\selcuk\Desktop\118.jpg

Alıntı

Sn. Yivlici, gözünüzden kaçmış olabilir, son mesajımda size danıştığım bir konu vardı, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Fotoğrafları yükleyemiyorsanız bana mail atarsanız, ben sizin yerinize eklerim.

serdar.yilmaz@windowslive.com

Alıntı

Sn. syılmaz balık yemek yerine tutmayı öğretirseniz daha mutlu olurum.Resim nasıl ekleniyordu acaba??konunuzu okuyup elimden geleni yapmaya çalışacağım

Alıntı

http://www.imageshack.us adresine girin.

1. adım

Browse'a tıklayarak bilgisayarınızdan yüklemek istediğiniz resimleri seçin. Upload Options'a tıklayarak, max. 800x600 çözünürlüğünü işaretleyin ve upload now'a tıklayın.

[Resim: adsz1na.jpg]

2. adım
Çıkan pencereden istediğiniz resime tıklayın ve açılan penceren Embed This image başlığı altında Forum seçeneğinin yanında ki linki kopyalayıp, cevap sayfanıza yapıştırın.

[Resim: adsz2kk.jpg]

[Resim: adsz3z.jpg]

Alıntı

Not: Birden çok resmi aynı anda yüklerseniz, 2. adım geçerlidir. Tek bir resim yüklerseniz, resim yüklenince açılan sayfada, forum code seçeneğinin yanında ki linki kopyalayıp, cevap sayfanıza yapıştırın.

Alıntı

Bence Sn. conqueror07'nin paylaştığı son fotoğraftaki grupman, yivli ve dürbünlü bir tüfekle tecrübesi yok denecek kadar az bir kişi için gayet başarılı. Son 3 atış yaklaşık 3 cm'lik bir grupman oluşturmuş ki iyi bir atıcının dahi standart fabrika tüfeği ve fişeğiyle daha iyi grupmanı kolay kolay yapamayacağını düşünüyorum.

Alıntı

Sn.conqueror07, öncelikle foruma hoşgeldiniz. Yeni silahınız da hayırlı olsun. Namlu ömrü konusunda Sn. yivlici ile aynı kanıda değilim. Silahın değerlerine uygun fişek kullanıldığı sürece 1200 - 1500 fişekte namlunun kavallaştığını duymadım, okumadım ve rastlamadım. Bu silah yurdumuzda mermi edinme sayısı göz önüne alındığında size yıllarca hizmet edecektir. Silahınız ile bir anda yüzlerce mermi atamayacağınıza göre aşırı ısınmadan kaynaklı metal genleşmesi sonucu aşınma olacağına da ihtimal vermiyorum.( Mekanik nişangahla 250 metre isabetleriniz bunu kanıtlıyor. Bu arada bu isabet oranına bakılırsa optik atışta da fazla acemilik çekmeyeceğinizi düşünmekteyim.)

Yaşayan kaynak olmamakla beraber tecrübelerime dayanarak söyleyebilirimki ; Sahibi olduğunuz silahın tam modeli belli olmadığından, manualini incelemek mümkün olmamakla beraber, 100 metre grupman doğruluğunun 1 moa olması, yada şansınıza 1/2 moa olması ihtimali kuvvetle muhtemeldir. ( 1/2 moa değeri ancak sınıf üstü silahlarda elde edilebilen bir değerdir. Daha aşağı değerler ise profesyonel silahlar ile mümkündür.) Bu durumda 100 metrede Sn. yivlici'nin bahsettiği üzere 3 cm'lik grupman birleşimi normaldir. Daha küçük grupman çapları daha iyi olduğunuzu gösterir. !00 metreden sonrası için her + 100 metrede metre katı ile 3cm çarpılır. Kabul edilebilir grupman değerlerinizi bu şekilde bulabilirsiniz.

Yazdıklarıma birçok atıcı karşı çıksada, 25 metrede sıfırlama sadece silahın mekanik sıfırlamasını doğrulamak içindir. Optik sıfırlamalarınızı her zaman 100 metreden yapmanızı tavsiye edebilirim. Sn. yivlici'nin bahsettiği üzere sıfırlama atışlarınızda her 3 atıştan sonra silahınızın nominal ısıya gelmesini bekleyiniz.

Optiğiniz linkte verilen dürbün ise;

http://www.aceros-de-hispania.com/visore...9x44ao.asp

Mildot bölüntülü bir dürbün olduğundan, dotları kullanmak sureti ile makul sınırlar içerisinde ( 100 - 500 metre ) isabetli atışlar kaydedebilirsiniz. Acemiliğinizi atana kadar işinizi görecektir. Ancak dürbününüzün ehven-i şer bir dürbün olduğunuda belirteyim. Optik nişancılığın tamamen bir sanat olduğunu, atışa etki eden bir çok faktörün göz önüne alınması gerektiğini lütfen unutmayınız.

Sn. Marksman beyefendinin yorumunu da göz ardı etmeyiniz.

Nasıl ayar yapacağınız konusunda yazmadan önce Sn. yivlici'nin resimlerini yayınlamasını beklemekteyim.

İyi günler...

Alıntı

Sn xlcod3r, yazılanları tam okumadığınızı düşünüyorum. Sıcak mermilerin namlu ömürleri 1200 ile 1500 mermidir. Namlu tamamen kavallaşmaz,çünkü o çap bi tüfek kullanan kişi durumun farkına varır ve ya satma yoluna gider ( genelde olan budur ), ya da namlu bulmaya çalışır. Setler erir, yiv başlangıcı vasfını kaybeder, yivler dolar, namlu ağzı genleşir, namlu içinde çizikler, deformasyonlar olur. Çok ilginçtir ki, olmaz sandığınız ülkemizde özellikle 7 mm, 300win, 300 weatherby, 308 win ve 8x57 çapındaki çok tüfekte, daha bugün 6.35 çapındaki bir tabancada bu olaya rasladım.Türkiyede'de namlu bitirmeyi başaran bir çok dostumuz var.

Optik ayarlar asla 100 MTR DE YAPILMAZ. KAÇ METREYE AYARLAYACAKSANIZ, O METREDE YAPILIR. Ama 25 mtr için size katılıyorum. Diğer nokta, atışlar 3 atışta bir namlu soğutularak değil, her atıştan sonra soğutularak yapılır. Mantık, ilk atışın soğuk namlu ile yapıldığıdır. Ancak biz ayrıca sıcak namlu grupmanı atarız, bunda ise aralıksız 5 li atış yapar ( av ortamını düşünerek), hem tüfeğin kabiliyetini, hem de avcının 200 mtr ortalama mesafedeki atış aralığını bulmaya çalışırız. Bu çok ilginç bir durumdur, muhteşem kabul edebileceğimiz bir tüfeğin çuvalladığını veya tam tersini çok gördüm. Tabi burada UYGUN MÜHİMMAT, NAMLU KOMBİNASYONUNUN bulunduğunu varsayarak konuşuyorum. Birbirini sevmeyen çiftlerin evliliğinden doğan çocuk sorunlu olur.

Resim işini tam çözemedim, alıştığım tarzda bir şey olmadığından, yani gözat butonu çıkmadığından ve sigara sayısını azalttığımdan kafam biraz ağır işliyor. Siz ayar nasıl yapılır tarif edin lütfen.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi