Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Browning A Bolt Hunter, 7mm rem mag.
Sayın conqueror07,hoş geldiniz der ve tüfeğinizin bol mermili günlere bir an önce kavuşmasını dilerim.

Alıntı

Teşekkürler sn Şekerlioglu.

Alıntı

Nice keyifli kullanımlar Sn.Conqueror07, hayırlı olsun.

Alıntı

Teşekkür ederim.Sn turan tactical.

Alıntı

Sn.Conqueror07..Bu konu hakkında epey birşey yazmıştım son anda yanlışlıkla sildim.o kadar şeyi tekrar yazmak çok zaman alacak.Sonuç olarak şunu söyleyeyim ,çok kullanılmış,namlu ömrünün sonlarına yaklaşmış bir tüfek aldığınızı düşünüyorum.Tahminim bu namlunun 800 ile 1000 mermi sınırında olduğudur.Maksimum sıcak mermi namlusunun( 7mm rem,300 win,300 weatherby,8x68 s,30-378 vb)ömrünün maksimum 1200 ile 1500 arasında olduğunu düşünürsek sizin namlu bu kategoriye çok yaklaşmış gibi görünüyor.Umarım resim beni yanıltmıştır.Güle güle kullanın.

Alıntı

Sn. Yivlici,

Yivli tüfeklerden anlamıyorum ama orta vadede edineceğimi düşünerekten bir yandan da araştırarak birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.

1200-1500 atış namlu ömrü için çok az değil mi? Namlu ömründen kastınız tam olarak nedir acaba? Uzak mesafeden yapılan grupmanın bozulması mı yoksa nispeten yakın mesafeden de tüfeğin grupmanı yada fişeğin enerjisinde ciddi kayıp mı oluyor?

Alıntı

Sn.Yivlici, bir yivli tüfegin ömrünün kaç atışta öldüğünü bilmiyorum. Ama tahminen bu silah 1000 mermi atmamıştır. Silahı aldıgım kişiden silahı alırken, elinde kalan fişekleri de aldım, zannımca fişekler 1997 yılına ait idiler. Fişeklerin kutusunda 1997 yazıyor. Fakat ben bu silahı alırken 3 atış yaptım ve 250 mt yaptıgı grupmana dayanarak tüfegi aldım. Resimleri tüfegi aldıgım gün çektim, silah çok berbat görünüyodu. Bayağı bir temizlik gerekiyodu. İlerleyen zamanlarda güzel fotoları ve videoları paylaşırım inşallah. İnşallah dediğiniz gibi hep güle güle kullanırım bu silahı. Bir de sormak istediğim silahın namlusunun atım ömrünü siz nereden öğrendiniz ve bize de kaynak gösterebilir misiniz ? Teşekkürler.

Alıntı

Sn syılmaz bahsettiğiniz şeylerin hepsi namlu bitmesine dahildir.Sn.Conqueror07 size resimlerden gördüğümü yazdım ve umarım yanılmışımdır dedim.Sayı için kaynak göstermeme gerek yok.Yaşayan kaynak benim zaten.1984 ten beri yivli tüfeklerle uğraşıyorum.Dolayısıyla biraz tecrübem var ve benim işim bu zaten.Benim bahsettiğim rakam sıcak mermiler içindir.Orta çaplar bu kategoriye girmez.Ancak çok sık atım yapılan yarım otomatiklerde veya askeri tüfeklerde durum biraz daha kötüdür.Namlunun soğutulmadan atış yapıldığını varsayarsak,aşırı ısınma ömrün daha çabuk bitmesine neden olur. Siz mermer merdivenlerin aşındığına hiç şahit oldunuzmu?nihayetinde ayakkabı tabanı ile sürtünür.Ama köseleden çok çok daha sert olmasına rağmen mermer aşınır.Köşeleri pah alır.Bunu'da mermi sürtünmesine benzetebiliriz.Bir diğer çok önemli konu, dürbün alırken benim filanca çap tüfeğim var diyerek alınmaz.Gittiğiniz avın şartlarına göre dürbün alınır.MERMİ ÇAPI KULLANILACAK HAYVANA ,DÜRBÜN GİDİLECEK ARAZİYE GÖRE SEÇİLİR.Üniversal olarak kullanacaksanız farklı çekirdek tipleri seçmelisiniz,tek dürbünle bütün işi halletmeye çalışırsanız yanılırsınız.Önce çoğunluk ne avına gideceğinize karar verin,ne şartlardaki arazide avlanacağınızı düşünün o uygunluktaki bir ölçü seçimi yapmanızı öneririm.Diğer bir naçizane tavsiyem lütfen bazı avcı arkadaşların yaptığı gibi absürt mesafelerden hayvanlara atmayın.Vurma ihtimaliniz yaralamak veya ıskalamak ihtimalinizin çok altında olacaktır.Tekrar hayırlı olsun diyorum.

Alıntı

Sn. Yivlici,

Yanılıyorsam düzeltin lütfen, orta çaplardan kastınızın, .308 , 30-06, 8x57 gibi kalibreler olduğunu düşünüyorum. Peki bu kalibrelerde namlu ömrü ne kadardır acaba?

Sizin mesajınızdan sonra nette biraz araştırdım, .308 kalibre bir tüfek için namlu ömrünün 8000 atış olduğunu okudum. Sizde bu görüşe (30-06 ve 8x57 kalibrelerde dahil) katılıyor musunuz acaba?

Bir de biliyorsunuz ki sizin gibi deneyimli üyeler bilgilerini ne kadar paylaşırsa, bizde o kadar öğreniriz. İmkan olurda ömrü bitmiş bir namlunun fotoğrafını paylaşırsanız, bitmiş bir namluda yiv-set aşınmasının görüntü olarak nasıl olduğu konusunda bir fikre kavuşuruz.

Alıntı

Teşekkür ederim sn Hakan5691. Dürbün sıfıken çektiğim atış kagıtlarım.Bu arada sayın Yivlici ustam siz bu işle meşgul oldugunuz için sizden ricam bu atışlar namlu ömrünü tamamlamış yada tamamlamaya yaklaşmış bir silahın gurupmanı olabilirmi ? yada bu atışlardan sizce silahın namlusu nasıldır ? bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.
atışlar hakkında kısaca bir bilgi vereyimm.
tüfek: browning abolt hunter 1991 model.
kalibre: 7 mm rem mag
dürbün:gamo europa md 3-9x44ao 30 mm tüplü önden paralakslı bir dürbün
montaj takımı:leupold std 2pc ayak ve medium higth rings (forum üyelerimizden Sn Markman beyde fazlaymış ondan aldım kendisine teşekkür ediyorum buradan)
muhimmat:federal 150 gr soft point
atış kagıtları:a4 kagıt ve kendi çizimlerim Smile
mesafe :25mt ve 100 mt

http://img169.imageshack.us/img169/103/19102010344.jpg
http://img269.imageshack.us/img269/4907/19102010347.jpg
http://img408.imageshack.us/img408/2195/21102010350.jpg
http://img197.imageshack.us/img197/2125/21102010353.jpg

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi