Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9x19 mm Çekirdeğin Azami Menzili
Arkadaşlar, bir arkadaşımız özel mesajla bu konu ile ilgili bir soru sormuştu.
Bununla ilgili olarak bir konu başlığı açarak, diğer merak eden arkadaşları da bilgilendirmenin yaralı olacağını düşündüm.

Aşağıdaki linkte, oldukça faydalı bilgiler bulacağınızı sanıyorum;

http://hypertextbook.com/facts/2002/Domn...adis.shtml

Yabancı dili zayıf olabilecek arkadaşlar için kısa bir özet yapmak gerekirse, yaklaşık 45 derece açı ile atılan bir 9x19 mm çekirdeği yaklaşık olarak 2400 m yol almaktadır. Düştüğü yerde de hızı yaklaşık olarak dörtte birine düşmektedir.

.45 ACP, yaklaşık olarak 1700 m yol alıp, hızı üçte birine düşmektedir.

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
TULPARR, pasa_7676, ilksurfer, Gazanfer, ERDAL, ekaynar
emegine saglık sn.lupuss.tesekkurler..

Alıntı

evet benim merak ettiğimde buydu fizikte görüyorduk havaya atılan cismin çıkacağı yüksekliğin 4 hatı mesafe gideceğiydi ama benim merak ettiğim hızı kaç m/s olduğuydu artık merakımı giderdim arkadaş vardı fizik okuyan hep o derdi attığın hızla geri yere düşer diye gidip söyliyeceğim

Alıntı

Sn.Ombra, arkadaşınız ideal yerçekimi ve atmosfer şartlarını gözeterek konuştuğundan, teorik olarak haklı. Ama reel şartlarda cisimler daha farklı davranıyorlar.

Alıntı

Bu da gösteriyorki rastgele ateşle 2 km deki bir insan öldürülebilir. Bilimi seviyorum Big Grin
Herşeyi olasılık olarak net olarak ortaya koyabiliyor.
Teşekkürler sayın Lupus.

Alıntı

İnanın bu bilimsel yazıyı ve yapılan çalışmayı etrafımdaki bazı arkadaşlara (çok bilmişlere)göstersek inanın inanmayacaklardır.Bu konuda çok defa tartışmaya girdik 9mm fişeğin 300mt gidecegini savunan çok kişi gördüm.Saygılar sunarım

Alıntı

9mm merminin hızında emin değilim ama eğer ki 350 m/sn ise bu bilgilerde yanlislik var. Benim hesabıma göre sürtünmesiz ortamda 1750 m civarı yol katedebilir. Yaklaşık 7 sn havada kalabilir.

Alıntı

Birinci mesajda verilen linki, bu linkte tanımlanan çekirdeklerin ağırlık ve çıkış hızlarına baktınız mı?

Birinci sıra ikinci kutucukta çekirdek ağırlığı 120 grain olarak verilmiş.

Üçüncü sıra ikinci kutucukta çekirdek çıkış hızı 1500 fps ( 455 m/sn ) olarak verilmiş.

Siz hesabınızı 350 m/sn ( 1150 ) fps hızla çıkan bir çekirdeğe göre yapmışsınız.

Alıntı

Linke baktığımda kullanılan merminin ve çıkış hızını "Maximum Range of Ammunition" kısmındaki 9mm luger olduğunu düşündüm. Mermi çıkış hızı 455m/sn olduğunda hesap tutuyor. Tabi ki bu mesafeler sürtünmesiz ortam için geçerli.

Alıntı

(14-04-2016, 02:20 PM)mam28 demiş ki: İnanın bu bilimsel yazıyı ve yapılan çalışmayı etrafımdaki bazı arkadaşlara (çok bilmişlere)göstersek inanın inanmayacaklardır.Bu konuda çok defa tartışmaya girdik 9mm fişeğin 300mt gidecegini savunan çok kişi gördüm.Saygılar sunarım

Sayın mam28

9X19mm parabellum mke mermi çekirdeği 8 gr gelmektedir,yaklaşık 124 grain'e tekabül etmekte.
300m mesafe 328 yard'a tekabül etmekte.
Aşağıdaki balistik tablo gundata.org sitesinden hesaplatılmıştır.
Tabloda 328 yard 'da 150 inc düşme yaptığı görülmektedir.150 inc 3.28 metre'ye tekabül ediyor.Yani düz bir atışta 300 m gitmesi imkansız.

[Resim: 300.jpg]

upload gambar

Özetliyecek olursak açılı atış değilde düz atış yaparsak ,göz hizasını yaklaşık 1.5 m kabul edersek , 220 m sonra bu mermi zemine düşecektir.

Bu işin teorik kısmı ,pratikte'de 12ga tek kurşun atışı  yaptığım yerde 9mm  tabanca mermi çekirdeğinin  yaklaşık aynı noktaya düştüğünü gözlemledim mesafeyi ölçmedim 200m olduğunu tahmin ediyordum,mermi  eğrisinden mesafe tahminimin doğru olduğunu da görmüş oldum.

[Resim: 200.jpg]

imag

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
heisenberg, Sabri, kotucenk, airwolf

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi