Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Tüfek Fişeği
#1
Yivsiz tüfek fişeğinin kesitini gösteren iki ayrı fotoğrafla konuya başlayalım. Sol resimde ki fişekte keçe tapa kullanılmış, amacı saçmaların daha kısa mesafede, daha geniş açılması. Sağ resimde ki fişekte ise power tapa kullanılmış, power tapa saçmaları içerisine alan bir yapıya sahip, böylece saçmalar daha uzak mesafeye daha toplu ulaşıyor. Her iki resimde ki fişekte kovan, yıldız kıvırma ile sonlandırılmış.

[Resim: papirsplstien.jpg] [Resim: plasten.jpg]

Solda ki resimde gördüğümüz gibi çelik saçmalarda, çeliğin namluya zarar vermemesi için saçmalar yine power tapa benzeri, kapsül şeklinde bir tapanın içinde. Klasik power tapadan farklı olarak, tapanın yan yüzeyinde ki kesikler yok. Sağ resimde ise kovan düz kıvırma ile sonlandırılmış.

[Resim: ocelen.jpg] [Resim: plastsplstien.jpg]

Yivsiz tüfeklerde kullanılan kağıt ya da plastik kovanlı fişeklerin metal dipliklerinin uzunluğu "T1 - T5" arasında değişen bir rumuzla ifade edilir.
Metal dipliğin uzunluğu genellikle fişek kuvveti (barut ve saçma miktarı) ile orantılı olarak artar.

Rumuzların ifade ettiği ortalama diplik uzunlukları şöyledir:

T1: 8 mm
T2: 12 mm
T3: 16 mm
T4: 20 mm
T5: 25 mm

[Resim: tler.gif]

Aşağıda ki fotoğrafta çeşitli çaplara ait fişekler gözüküyor. Yivsiz tüfek fişeğinde çap, gauge (ülkemizde numara) ile ifade edilir. Örneğin 12 gauge, 1 pound (453,6 gr) saf kurşunun 12 eşit hacime bölünmesi sonucu elde edilen düzgün küre şeklindeki 12 adet bilyeden bir tanesinin çapına eşittir. Birde şunu bilmelisiniz ki 36 numara olarak bilinen tüfek istisnadır. 36 numara tüfekler yivlilerde olduğu gibi çapı 0,410 kalibre olarak ifade ediliyor. Yani namlu iç çapı 0,410 inç tir 1inç= 25,4 mm 25,4x0,410=10,41mm.’dir.

[Resim: shotshellcomparison.jpg]

Numara(Gauge)-Çap(mm)
10 19,69
12 18,53
16 16,83
20 15,63
24 14,70
28 13,97
32 13,36
67 ½ 10,41 (36 numara olarak bilinen 0.410 kalibrelik yivsiz tüfek)

Fişeğin içerisinde ki saçma çapı, saçma sayısı ve hangi avda kullanılmasını gerektiğini gösteren tablo.

[Resim: samasays.jpg]
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
heisenberg, Yaşar Engin
#2
'Pinfire shotguns' diye tabir edilen, dıştan horozlu pim ateşlemeli eski tip tüfeklerde kullanılan fişeklere ve nasıl doldurulduğuna bakalım.

[Resim: img0850hl.jpg]

[Resim: 1601.jpg]

Uzun vidanın ucuna kapsül yuvasını takıyoruz. Kapsül yuvasınada kapsülümüzü ekliyoruz.

[Resim: img3893j.jpg]

[Resim: img3894i.jpg] [Resim: img3895h.jpg]

Uzun vidanın yardımı ile kovanın dibine kapsülü yerleştiriyoruz.

[Resim: img3897v.jpg]

[Resim: img3898k.jpg]

Aldığı darbe ile ateşlemeyi sağlayan pimide yuvasında yerleştiriyoruz.

[Resim: img3899v.jpg]

Aşağıda ki fotoğrafta, kapsül ve pimi yerleştirilmiş olarak görüyoruz.

[Resim: img3900h.jpg]
 
Alıntı

#3
Daha sonra sırasıyla, ölçeğine uygun olarak barutu ilave edip, üzerine tapayı yerleştirip, tokmakla gereği kadar sıkıştırıyoruz. Saçma ilavesinin ardından, kapama tapasını koyuyoruz.

* Eski tip bu tüfeklerde kara barut kullanıldığından, fotoğrafta 4-4,5 gr kara barut konulduğunu görüyoruz. Günümüzde kullanılan dumansız av barutunda bu kadar yüksek gramaj kullanılmaz. Kesinlikle aşağıda ki ölçeği baz alarak fişek doldurmaya kalkmayın.

[Resim: img3906b.jpg]

[Resim: img3909x.jpg] [Resim: img3911z.jpg]

[Resim: img3914f.jpg]

[Resim: img3915o.jpg] [Resim: img3917p.jpg]

Daha sonra kapama tapasının düşmemesi amacıyla kovan üzerinde bulunan yuvalarına ince ahşap çubukları yerleştirip, fazla kısımlarını kesiyoruz.

[Resim: img3919z.jpg] [Resim: img3920q.jpg]
 
Alıntı

#4
Artık fişeğimiz kullanıma hazır.

[Resim: 1603v.jpg]

[Resim: img3890x.jpg]

[Resim: img3892j.jpg]
 
Alıntı

#5
Sevgili arkadaşlar, zaman içerisinde deneyim sahibi olduğum her türlü fişek ve elle dolum ile ilgili konularda geri dönüş yaparak, konunun gelişmesine devam edeceğim.
 
Alıntı

#6
Sayın syılmaz, bu başarılı çalışmanız için çok teşekkür ederim. Ellerinize ve emeğinize sağlık. Tüm yivsiz kullanıcılarının mest olacağı resimler eşliğinde harika bir paylaşım. Devamını heyecanla bekliyoruz efendim.
 
Alıntı

#7
Sn. syılmaz,

Yukarıdaki paylaşımınız bir harika. 1960'ların ortalarında bir arkadaşımın dedesinin 20 numara pinfire tüfeğiyle atış yapabilmek için atılmış bazı Alman kağıt kovanlarının patlamış kapsüllerini, kovan şekil kaybetmesin diye kısa bir çelik hadde içindeyken, içerden "nokta zımbası ile hafif perçinleyip, kovan dip tapasını da bir yandan hafif meyilli delerek kapsül yuvasına yanlamasına oturtuğumuz dolma tüfek kapsülünün içine pimin ucunu yerleştirmiştik. Kağıt kovanları dip yuvasının bir yanına pim oluğu kesilerek açılmış bir "elde kıvırma aleti" ile kıvırırdık o zamanlar zaten diğer fişeklerde de kullandığımız ince kartondan "üst tapası" üzerine.
10-15 sene kadar önce bazı "Yabancı Pazarlarında" pirinçten çekme 12 numara av kovanları görmüştüm. Ufak bir tadilatla onlar da kullanılabilir elde varsa.

Fakat, ister yukarıda gösterilen gibi yapılan ister hazır bulunan metal kovan kullanımı halinde gösterildiği gibi delikler delmeye ve kürdan, nb takmaya pek gerek yok. Saçmanın üstüne ince fakat sertçe bir kartondan üst tapasını düzgün bir şrkilde oturttuktan sonra, bu tapa ile kovan cidarının birleştiği yere 2 kısım mum parafini 1 kısım balmumu beraber ben-mari usulü eriterek yapacağınız karışımdan biraz eritip ince bir halka halinde koyarsanız hem delikler, tahta parçaları filân gibi şeylerle uğramaya gerek kalmayacaktır hem de balmumu sayesinde yapoışkanlığı biraz artan mum tapayı yerinde tutacaktır. Ayrıca, resimlerdeki gibi kalınca bir üst tapasının saçma paternine (dağılımına) yapacağı kötü etki de azalacaktır. Eskiden merkezi ateşlemeli metal av kovanlarında bu mum usulünü kullanırlardı.

BU ŞEKİLDE FİŞEK DOLDURURSANIZ MUHAKKAK KARABARUT KULLANIN. O tarihlerin tüfeklerinin çoğu sarma (damascus) namlulu olduğu gibi zaten takriben 1885-90'dan evvel yapılan hiç bir namlu "DUMANSI BARUT" veya "NITRO" garantisi taşımaz. Ayrıca, karabarutla atış yaptığınız zaman, en geç bir gün içerisinde silâhta barut ve kapsül gazının bulaştığı her yeri ılık/sıcak sabunlu su ile iyice yıkayıp, kurutup, yağlamanız gerekir paslanmayı önlemek için.

Faydalı paylaşımınız için tekrar teşekkür ederim.

Saygılar,

alikozanoglu
 
Alıntı

#8
Teşekkürler Sn. Meftae,

Önceki mesajımda eklemeyi unutmuşum. Daha iyi anlaşılması için pim ateşlemeli fişeğin nasıl doldurulduğunu gösteren bir video ekliyorum. Bu video da, dumansız av barutuna neden dumansız av barutu denildiğinide gayet iyi anlıyorsunuz.

 
Alıntı

#9
Sn. syılmaz,

Video da çok güzel ve bilgilendirici.
Fişekleri dolduran Sn. arkadaş üst tapasının kendi sıkılığı ile yerinde durmasını tercih etmiş fakat her iki namlunun da atılmadığı durumlarda atılmayan namludaki fişeğin üst tapası tepmeyle (saçmalarla beraber) öne kayabilir. Bir kaç defa aynı şekilde kullanılan fişeklerin üst tapaları açılarak saçmalar dökülebilir.

Çok sayıda olmasa da dolma tüfekle bıldırcın avına gittiğimde yaşlı bir avcı ustamızın; "Attıktan sonra çabucak çömel veya diz çök ki dumanın altından avın düştüğü yeri görebilesin" tavsiyesini hep aklımda tutmuştum.

Saygılar,

alikozanoglu
 
Alıntı

#10
Sn syılmaz
Emeğinize sağlık. Çok güzel. Uzun süredir , yivsiz bölümünde, en çok keyif alarak okuduğum başlık için teşekkürler.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi