Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beretta 93R
[Resim: 29453040.jpg]

[Resim: images1d.jpg]

Alıntı

[Resim: images2qx.jpg]

[Resim: images3ck.jpg]

Alıntı

[Resim: images4xn.jpg]

[Resim: images5xk.jpg]

[Resim: images6eqk.jpg]

Beretta'nın harika silahlarından bir tanesi, forumda aradım ama bulamayınca paylaşma gereği duydum...
Silah 9x19mm. çapında mermi atıyor ve 20 mermilik şarjör kapasitesine sahip, bildiğim kadarı ile Türkiye satışı yok, sahibi olmak istediğim bir silah bu...

Aşağıdaki linkte ise 32'lik şarjör ile atış videosu mevcut...

Alıntı

Aşağıda başka bir forum için çevirdiğim bir yazı var.Asıl kaınak world.guns.ru dur.

Alıntı: Type: Single Action automatic (machine) pistol
Calibers: 9x19mm Luger/Parabellum/NATO
Weight unloaded: 1170 g
Length: 240 mm
Barrel length: 156 mm (with compensator)
Magazine capacity: 20 rounds standard

93 R 70 li yılların ikinci yarısında geliştirilmiştir.1977 de ise ilan edilmiştir.İsmindeki R italyanca darbeli atış manasına gelen raffica dan gelmektedir.Bu özel maksat tabancası yakın mesafede yüksek ateş gücü isteyen asker ve polisler için geliştirildi.Özellikle oda temizleme VIP koruma görevleri buna örnek olarak gösterilebilir.Bunun için kompakt boyda, nispeten güçlü olan 9 mm mermiyle donatılmış ve yüksek ateş hızına sahip bir silah istenmekteydi.Bunun için beretta mühendisleri standart tek mermi atış özelliğine ek olarak 3 mermilik darbeli atış modunu eklediler.Darbe atışlarda isabeti ve silaha hakimiyeti arttırmak amacıyla silahın önüne katalanabilen bir tutamak(kabza,grip) eklemişlerdir.Ayrıca dipçikle teçhiz edilebilmekteydi.93 R uzun süre kataloglarda kalmadı buna rağmen bazı İtalyan polis asker anti-terör timleri(GIS ,NOSC) ile bazı paramiliter birimlerde kullanılmaktadır.Darbeli atış modu kısa mesafede oldukça etkiliyken uzak mesafede dipçik kullanımı gerekmektedir.Bu model ünlü 92 modeli üzerinden geliştirlmiştir.Tek hareketli tetiğe sahiptir.Her ne kadar 20 mermilik sarjör kullansada standart bertta 92 sarjörlerinide kullanabilmektedir.

Alıntı

Sn. madenci08; Ben de aynı metini Türkçeye çevirmekle uğraşıyordum, o esnada siz girmişsiniz elinize sağlık Smile
Silah hem tek hem de 3'lü atış yapabiliyor, buna benzer olarak bir de Rus yapımı Stechkin model tabanca tekli ve 3'lü atış yapabiliyor, Her ikisi de oldukça üstün silahlar...

Alıntı

İsterseniz onun da çevirisi var. Smile.İsterseniz ekleyebilirim ama forumda diğer silahlar kısmında stechkin için ayrı bir konu var.Sakla samanı gelir zamanı.Şu ara glock 18 c ler revaçta.Full otomatik olarak hatta iki silahın karşılaştırıldığı bir video vardı.Bu arada eklediğiniz videoyu daha evvel izlemiştim.Videonun sahibi ABD ye ve sivillere satışı yapılan veya transfer edilen sayılı 93 r den biri olduğunu belirmekteydi.Bu silah sınırlı üretildi.Yanlış hatırlamıyorsam 80 li yılların başında üretimden kalktı.

Ben en çok bu silahın kızak -slide kısmını seviyorum.Dikkat edilirse köşeli hatlara sahip olduğu görülebilir.

Alıntı

Sn madenci08; Evet metin çeviren siteler var ben de onlardan faydalanıyordum...
Stechkin ile ilgili konuyu biliyorum incelemiştim...Beretta 93r, Stechkin'e göre daha kibar, Glock'a gelince ben naylon silahlardan pek hoşlanmıyorum, ahşap kabza ve çelik gövde olmalı Smile
Saygılar...

Alıntı

Benimkiler başka bir forum için yapılmış çevirilerdi.Elimde hazır vardı.Smile

Kişisel savunma için uygun bir silah değil.VIP korumaların palto altında taşıması için geliştirilmiş.O noktada da pabucu mp-5 k tarafından dama atıldı.15 lik sarjör kullanıldığında rahatlıkla gizli bir şekilde taşınabiliyor.

Hoş bu silah için nasıl bir omuz askısı olur bilemiyorum ama.80 yapımı bir italyan filminde bu silahı omuz askısında taşıyan bir adam vardı.Emekli donanma komandosydu.Filmi izleyememiş 5 dk görebilmiştim ama 93 r aklımda kalmış.

Alıntı

Sn İso bu isimde başlık olmasa da başka başlıklar altında bu silahın bahsi geçmişti...

Gelelim tam otomatik tabanca işine bana kalırsa bu tür tabancalarda tam otomatik versiyon oldukça gereksiz, istikrarlı ve düzdün bir atış için yarı otomatik çok daha kullanışlıdır, eğer tam otomatik kullanacak olursam bu bir MP5 K veya bir Uzi olur....

Alıntı

Konuyu hortlatıyorum ama... Yeni birşeyler öğrendim paylaşayım dedim.Silah 1977 ile 1985 arasında birleşik devletlere girmiş.En son 86 yılında bu model 6 adet girmiş sonrası yok.Birleşik devletlerde bu silah için biçilen bedel kondisyonuna göre 17000 ile 25000 dolar arası bir rakam ama firingline'da bir 70000 dolar muhabbetide vardı.Amerikonyalıların tepkisi silah tamamen altından olmalı nişangahları da elmes olmalı.Muhtemelen 30000 ni görebileceği tahmin ediliyor.

Şimdi bu yazıyı okuyan kaptırmatörler kahırlarından ölüyorlardır.Bir tane bulsak dünyada tek şöyle böyle deyip 100000 dolara satsak diye için için kederleniyorlardır. Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi