Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trap ve Skeet
Aşağıda ISSF'nin düzenlediği Bayanlar Skeet Dünya Kupası'nın final görüntüleri var. Biraz uzun ama izleyebilirseniz bütün istasyonlardaki duruş şekillerini izleyebilirsiniz.

Açıkçası bu sizin eklediğiniz tablodan sonra oluşan mesajları okumadan önce sporcuların aynı istasyonda farklı şekillerde durabildiğini, bunun kendi tercihleri olduğunu bilmiyordum.

Tabloda 5 ve 6. istasyonlar bana poligonda öğretilenin ters simetriği şeklinde ama videoyu dikkatli izleyince gördümki benim durduğum şekilde duran atıcıda var, tabloda gösterildiği şekilde duran atıcıda var.

Tabloda ki 7. istasyon ise bana öğretilene aykırı. Videoda da 7. istasyonda tabloda ki kadar küçük kuleye dik duran atıcı görmedim.

Alıntı

(01-07-2011, 09:06 PM)syılmaz demiş ki: Tabloda ki 7. istasyon ise bana öğretilene aykırı. Videoda da 7. istasyonda tabloda ki kadar küçük kuleye dik duran atıcı görmedim.

Sayın syılmaz ,
7numara için şunu söyleyebilirim ,kuleye bu kadar dik durup yüzünüz orta direk ve büyük kulenin yanıda duran direği aynı dogruda birleştirirseniz 1 . Plagı rahat yakalar ve gelen plak içinde bolca zamanınız kalır. Issf te bu şekilde duruş görmezsiniz çünkü oradaki atıcılar giden plagı 5-7 mt yaklayıp ,gelen plagı ise orta direkte vurmaya çalışırlar.Kısacası yeni atıcılar için kuleye dik durmak daha avantajlıdır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
HELICE SHOOTING

Dilimizde ki karşılığını tam bilmediğim için orjinal ismini kullanmak zorunda kalıyorum. Helice shooting (ZZ ya da Electrocible olarakta bilinir), trap'a benzeyen bir atıcılık dalı olmakla beraber, uçan kuşu en iyi simüle eden atıcılık dalıdır. 1960'larda Belçika'da başlayan bu dal günümüzde A.B.D.'de ve Avrupa'da gitgide popüler olmaktadır.

Helice hedefi iki parçadan oluşuyor, havadayken dönmesini sağlayan iki adet kanadı var, atışın başarılı sayılması için ortada ki beyaz parçanın vurulması gerekiyor. Hedefin uçuşu düzensiz ve nasıl gideceği belirsiz olduğu için uçan kuşu simüle etme konusunda başarılı.

[Resim: helice_target.jpg] [Resim: separatedhit.jpg] [Resim: boxtargets1.jpg]

Helice atış düzeni, atıcının her plaka için 2 atış hakkı bulunuyor. 26 metre ile 30 metre arasında atışlarını gerçekleştiriyor ve önünde ki 5 helice kutusunun (7 ve 9 kutulu formatlarda mevcut) hangisinden ve ne yöne fırlayacağını bilmiyor.

[Resim: helice_layout.jpg]

Bu atıcılık dalında 7,5 numara 35 yada 36 gr fişekler kullanılıyor. Atıcılı şeklini daha iyi anlayabilmek için bir de video ekliyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Bu gün güzel bir Trap günü geçirdik.

Alıntı

Merhabalar,
Yakacık poligonunda skeet atışı yapan var mı ?

Alıntı

(03-12-2017, 11:05 PM)ardy demiş ki: Merhabalar,

Selamlar, bu aralar çok vakit ayıramasam da ben Yakacık'da hem skeet hem de trap (Yakacık'daki çayır trabıdır) atışı yapıyorum.

Alıntı

(05-12-2017, 10:45 AM)gaul demiş ki:
(03-12-2017, 11:05 PM)ardy demiş ki: Merhabalar,

Selamlar, bu aralar çok vakit ayıramasam da ben Yakacık'da hem skeet hem de trap (Yakacık'daki çayır trabıdır) atışı yapıyorum.

Sn. gaul,
sizinle tanışmak ve skeet atmak isterim, elimden geldiğince haftasonunun bir günü istinyeye gidip atış yapmaya çalışıyorum, yeni başladım henüz tüfeğim bile yok. yakacık poligon çevresinin ortamı hoşuma gitmiyor özellikle öğleden sonra ama yine de gitmeyi istiyorum ayrıca evimede yakın.

Alıntı

Sn. ardy,

Ne yazık ki özellikle haftsonları poligonun ön kısmında otopark olarak kullanılan alan serkeş yatağına dönüyor. Lakin o tiplerden hiçbiri poligona girmeye, ya da herhangi bir rahatsızlık vermeye yeltenmez bile. Gönlünüz bu manada ferah olsun. İstinye'deki poligon daha nizami, makinalar daha kaliteli, ortam daha profesyonel, lakin talep edilen hoca ücretleri ile atış çok tuzluya mal oluyor. 
Dediğim gibi ben şu ara bazı başka işlerle boğuştuğum için atıcılık kariyerimi (!) askıya almak zorunda kaldım. Bu senenin sonu, hatta Ocak sonuna kadar pek poligona gidemeyeceğim gibi görünüyor. Ancak tanışmayı birlikte atış yapmayı çok isterim. Yakacıkta haftasonu idman yapan birçok atıcı kardeşimiz/abimiz var. Size yardımcı olacaklardır.
Tüfek içinde yerli üreticilerimizin çok güzel tüfekleri var, özellikle AKUS, AKDAŞ ve Büyük Huğlu markalarını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, ardy
(06-12-2017, 10:33 AM)gaul demiş ki: Sn. ardy,

Ne yazık ki özellikle haftsonları poligonun ön kısmında otopark olarak kullanılan alan serkeş yatağına dönüyor. Lakin o tiplerden hiçbiri poligona girmeye, ya da herhangi bir rahatsızlık vermeye yeltenmez bile. Gönlünüz bu manada ferah olsun. İstinye'deki poligon daha nizami, makinalar daha kaliteli, ortam daha profesyonel, lakin talep edilen hoca ücretleri ile atış çok tuzluya mal oluyor. 
Dediğim gibi ben şu ara bazı başka işlerle boğuştuğum için atıcılık kariyerimi (!) askıya almak zorunda kaldım. Bu senenin sonu, hatta Ocak sonuna kadar pek poligona gidemeyeceğim gibi görünüyor. Ancak tanışmayı birlikte atış yapmayı çok isterim. Yakacıkta haftasonu idman yapan birçok atıcı kardeşimiz/abimiz var. Size yardımcı olacaklardır.
Tüfek içinde yerli üreticilerimizin çok güzel tüfekleri var, özellikle AKUS, AKDAŞ ve Büyük Huğlu markalarını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Sn. gaul,
işinizde kolay gelsin, umarım en kısa sürede tanışma ve birlikte atış imkanımız olur, tahminim ocak sonu şubat ortası gibi ben de ruhsat işlerimi tamamlamış ve hayırlısıyla bir skeet tüfeği edinmiş olurum. şuan için aklımda ata arms'ın skeet için sporting modelini düşünmekteyim, bu işte usta bir kaç kişiden tavsiye aldım, iletişim için özelden isminizi yazarsanız sosyal medya aracılığı ile iletişim kurabiliriz.

Alıntı

Herkese merhaba; trap konusunda değerli ustadlara danışmak istediğim bir iki konu var. Geri tepme atış yelekleri ve gözlükler. Geri tepme konusunda profesyonel atıcıların kullandıkları dipcikler fişekler ve geri tepme pedleri hakkında bilgi verir misiniz? Yelekler konusu ile sorularım sunlar: Beretta ve benzeri bilindik markaların yelekleri ateş pahasına satılıyor ama pek revaçta olmayan markaların yelekleri daha uygun fiyatlı ve buda insana düşündürüyor acaba nedir bu ikilem neden bu kadar pahalı bu yelekler? Özellikleri nedir acaba ben av sahasında bu ekipmanları kullanabilir miyim? Gözlük konusu ise benim gözlerim miyop astigmat acaba tüfekler için gözlüğe takılan diopter mevcut mudur? Ülkemizde bulunabilir mi? Randıman alabilir miyim? Vereceğiniz cevaplar için teşekkürler...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi