Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trap ve Skeet
Ben teşekkür ederim sevgili arkadaşlar. Amaç genç arkadaşlarımızı atıcılığa heveslendirmek ve bu sporun tanıtımına katkıda bulunmak.

Alıntı

Sn. syılmaz,

Skeet, aslında hem spor, hem eğlence hem de iyi bir av antrenmanıdır. Keşke boş kovanlara, birbirlerinin havada uçan şapkalarına filân atmaya meraklı olan arkadaşlar av mevsimi öncesi biraz skeet atsalar.
Hatta ava ilk başlayacak olanların iyi ve sabırlı bir antrenör nezaretinde bir kaç seri skeet atamaları, belirli istasyonlarda atış zafiyetleri varsa bu istasyonların bir kaç defa tekrarlanması gibi alıştırmalar av alanında hem bu arkadaşların daha randımanlı atış yapmalarını sağlayacaktır, hem de daha az av kuşunun yaralı kalıp telef olmasını bir nebze önleyecektir.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn. Ali Kozanoğlu, dediğiniz gibi amaç özellikle av amaçlı atış tecrübesinin geliştirilmesi ise skeet çok faydalı bir atıcılık dalı.

Alıntı

Duran hedeflerde iyiyimdir Smile fakat uçan hedeflerde değilim 50,60 metre mesafede 50 kadar fişek yakıp bir tane uçar düşüremedim kullandığım 12 gauge huğlu poze ile 2 ve 3 numara fişek kullanmıştım 3 numarada şok .

Alıntı

Sn. kartacin,

Tam şokla 4 numara saçmayla normal şartlar altında ördek vurma mezili 40-50 yarda (35-45 metre) civarındadır. Yani 50-60 metre mesafe biraz fazla olabilir iyi randıman için. %100 kötü netice için uçar atışına alışık olamanız sebep olduysa -ki %99 ihtimalle öyledir (kendimden bu durumu iyi bilirim)- bir skeet poligonunda ve bir antrenör nezaretinde bir miktar atış yapmanızı öneririm. Başlangıçta çift plâka atışlarını es geçip sadece birer plâka atışları ile işe başlamanızı tavsiye ederim. Hatta poligon boşsa plâka hızı biraz düşürülebilirse başlangıçta faydalı olabilir. Sola gidenleri vurmaya başladığınızda sağa gidenlere başlamanız av yönünden faydalı olabilir (genelde ilk başlayanlarca sola giden uçar hedefler daha kolay vurulur).
Rastgele.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Atış tekniği olarak uçarın 50cm -1m kadar önüne nişan alıyordum ama olmadı belki saçmalar mesafeden dolayı düşme yapıyordur dedim ve birazda üst nişan aldım gene olmadı yani kısacası ne yaptı isem olmadı Smile hemde sola doğru uçuyorlardı Smile

Alıntı

Sn. Ali Kozanoğlu,

Yıldız MX Trap konusu altında ki dipçik ölçüleri paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu konunun başlığı altında devam etmek daha doğru olur diye buradan devam etmek istedim.

Size danışmak istediğim bir konu var, trap ve skeet tüfeklerinde tetik grubunun, av tipi superpozelerin tetiklerinden farkı var mıdır acaba? Varsa (bana var gibi geliyor) nelerdir acaba?

Alıntı

Sn. syılmaz,

İnanır mısınız hiç bilmiyorum. Ancak bilhassa Trap'ta atış sırası ve mesafeleri hep aynı olduğu için, yani evvelâ yakına sonra uzağa atmak durumu varken "selective" tetiğe gerçekten ihtiyaç var mı diye düşünüyorum. Yani av için "selective" trap için "non-selective" tek tetik tercih edilevilir. Skeet'te dublelerde 1. ve 2. atışlar için değişik namluları değişik sırayla kullanmamız gerekiyorsa yine "selective" tetik gerekir sanıyorum.
Bu sorunun daha yetkili ağızdan cevaplanması için yine daha önce bahsettiğim skeet atıcısı arkadaşımın dönmesini beklemem gerekiyor. Galiba Ekim başlarında dönecek Ankara'ya.
Belki tanışmış olabilirsiniz daha önce; Sn Güneş Yunus.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn. Ali Kozanoğlu, poligonda ki hoca haricinde hiç bir skeet atıcısı tanımıyorum. Zaten mazim 2 buçuk ay. Smile Tetik konusunu araştırmadığım yabancı forum kalmadı, maalesef hiçbir bilgi bulamadım. Benim kastettiğim konu özellikle tetik karakteristiği, benim kendi sınırlı deneyimlerime dayanarak söyleyebileceğim şey, spor tüfeklerde tetiğin daha net, boşluksuz ve gevrek olduğu. Daha önce Remington 870 tetik modifikasyonu ile alakalı bir yazıyı yapabildiğim kadarı ile çevirmiştim. Orada çeşitli kullanım alanları için çeşitli tetik çekme ağırlığı seçenekleri sunan bir kitten bahsetmiştim.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=4687

Acaba Trap ve Skeet için olması gereken bir tetik çekme ağırlığı yada benzeri bir husus var mıdır diye merak ediyorum. Skeet atıcısı arkadaşınız Ankara'ya geri döndüğünde kendisinden bu konuda istifade edebilirseniz, harika olur doğrusu.

Saygılar...

Alıntı

Sn. syılmaz,

Daha önce kısmi fotokopisini eklediğim 40 senelik kaide kitapçığında hem skeet hem trap için tüfek kaideleri "... azami 12 geyclik, otomatik dahil her türlü silâha müsaade edilmiştir ....." ibaresi var (hatta bir ara* Browning firması "Double-Auto" diye bir tüfek çıkartmıştı piyasaya sırf skeet ve olimpi trap atışları için). Bir yerde de ".... tüfekler iki fişek alacak şekilde imal edilmiş olmalıdır." diyor ki benim gibi Browning Auto-5 veya Remigton 1100 gibi tüfekleri kullananlar uzun takoz takardık şarjöre ancak bir fişek girebilsin diye. Tüfeklerde tek kısıtlama "civar atıcıları rahatsız edecek şekildeki namlu ağzı ve benzeri ilâvalere müsaade edilmez" diye belirtilmiş. Bir de; "... trap atışı için seçmeli tetikli tüfeklerde atıcı önce hangi namluyu ateşleyeceğini atış öncesinde beyan etmelidir" diye bir şart var ki sanıyorum bu bir arıza durumunda hakemin karar verebilmesini kolaylaştırmak için. Yani atıcı evvela alt namluyu atacağım dedikten sonra ilk atışta üst namludaki fişek iğne vuruşuyla ateşlenememişse bu cephane değil de atıcı hatası sayılıyor galiba. Plâklar için de yerden ölçüldüğünde 65±5 metre mesafesi aranıyor. Bu o zamanki plâk süratinin günümüze göre ne kadar düşük olduğunu da gösterir.
(* Ben "bir ara", "bir zamanlar" gibi bir lâf edince 40±10 yıl diye düşünün.)

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi