Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trap ve Skeet
#1
Trap ve Skeet müsabakalarının nasıl yapıldığını, kullanılan tüfeklerin nasıl olması gerektiğini anlatan bir özeti paylaşmak istedim. Konu içerisinde geçen bazı açıklamalar forumda daha önce konuşulmuştu ama konu bütünlüğü açısından tekrar bahsetmekte fayda gördüm.
* Aşağıda ki bilgilerin tamamının kaynağı http://www.taf.gov.tr dir.

TRAP

[Resim: trap1.jpg]

[Resim: trap2d.jpg]

Uçan hedef atıcılığı, tarihte ilk olarak uçurulan güvercinlere yapılan atışlarla başlamıştır. Pek çok insanın kabullenemeyeceği bu kötü yönteme kısa sürede son verilerek, sportif bir faaliyet olarak sürdürülebilmesi için makinelerle fırlatılan kil plaklara atış yapılmaya başlanmıştır. O günlerdeki adı "Kil Güvercin" anlamına gelen "Clay Pigeon"dur, adının içindeki güvercin kelimesi ilk yıllarında yapılan güvercin atışlarından kalmadır. Daha sonra güvercin adına tamamen son verilerek "Kil Hedef" anlamına gelen "Clay Target" denmeye başlanmıştır. Kil hedeflere yapılan ilk atışlar Trap atıcılığınıntemelini oluşturmuştur.
Önceleri çok basit poligon düzenekleri kurularak tek yöneuçan plaklara yapılan atışlar yıllar geçtikçe geliştirilmiş ve bu günkü "Olimpik Trap" formuna ulaşılmıştır. Günümüzde Trap atışlarında ana maddesi zift olan, görüntü ve boyut olarak çaytabağını andıran atış plakları kullanılmaktadır. Plaklarda aranan en önemli özellik, düzgün uçuş ve kırılganlıktır. Tanıtımının yapılacağı Trap Atıcılığı genellikle, iki atış yapabilen süperpoze veya yarı otomatik tüfeklerle yapılır.

Trap tüfeklerinde aranan birkaç temel özellik vardır, uzaklaşan plaklara atış yapıldığı için saçma grubunun daha uzak noktalarda etkili olabilmesi için namluların dar şoklu olması (4/4 - 4/3 gibi), yine plakların uzaklaşması ve uzaklaşırken yükselmesi özelliğinden kundaklarının da dik olması tercih edilir. Dik kundaklı tüfeklerde yükselen plağa kendiliğinden üstleme verilmiş olacaktır. Tüfeklerin daha az sarsılması için de, ağır olması istenen diğer bir özelliktir. ISSE (Uluslararası Atıcılık Federasyonu)'nin koymuş olduğu kurallar gereği Trap atışlarında 7 1/2 numaralı saçmalı 24 gr. Fişekler kullanılır. Boyutlarda ve gramajda aşağı değerler atıcı için bir avantaj sağlamayacağından serbesttir, üst değerler yasaklanmıştır.

Atışlar atıcılardan 15 metre uzaklıktaki bir çukura yerleştirilmiş olan makinelerle fırlatılan plaklara yapılır. Çukur içerisinde her atıcının önünde üç makine bulunur. Bu makineler sağa, sola ve ortaya plaklar çıkartır. Plakların uçuş yüksekliği, makinenin 10 m uzağında en az 1,5 m en fazla 3,5 m olmak zorundadır. Plaklar atıcının önündeki mikrofona ses vermesi ile anında çıkar. En fazla 76 m ileriye düşer.25 atışlık bir seri boyunca her atıcı makinelerden fırlatılan 10 sağ, 10 sol ve 5 orta plağa atış yapar. Çıkacak plakların sırası bilgisayar programıyla (divisör)
belirlenir. Atıcı atış öncesi plağın hangi yöne çıkacağını bilemez. Toplam 5 atış istasyonunda atıcıların 5 tur dolaşması sonucu (25 atış) bir seri tamamlanmış olur. Her atıcı yarışma boyunca erkeklerde 125 plağa (5 seri, 5x25),bayanlarda 75 plağa (3seri, 5x25) atış yapar. Trap atıcısının fırlatılan her plağa iki fişek atma hakkı vardır, vurulan her plak atıcıya bir puan kazandırır. Plağın vuruş sayılabilmesi için gözle görünür bir parçasının kırılıp kopması gerekmektedir. Vuruşun gerçekleşmediği atışlara "Manke" denir.Trap atıcılığı dünyada olduğu gibi yurdumuzda da çok yaygın olarak yapılan bir spor dalıdır. Birçok ilde sevilerek yapılmaktadır, hatta bazı köylerde bile tek makine ile yarışmaları düzenlenmektedir. Atıcılar kendi aralarında buna "Çayır Trap'ı" adını vermişlerdir.

Trap tüfekleri genellikle 76 namlu ve full şoklu olarak üretilir. Trap tüfekleri, yüksek bantlı ve düz kundaklı olarak üretilir. (Amaç,yükselen plağı daha kolay yakalamak)
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz
#2
SKEET

[Resim: skeet1.jpg]

[Resim: skeet2.jpg]

Atıcılık branşları arasında en hareketli olanıdır. Bu özelliği ile seyredenlere ve atanlara çok zevkli anlar yaşatır. Skeet atışları için süperpoze veya iki atış yapabilecek şekilde sınırlandırılmış otomatik tüfekler tercih edilir. Kullanılan tüfeklerin bu işe uygun olması atıcıya büyük avantaj sağlar. Seçilen tüfekte aranan en önemli özellik, namlu şoklarıdır (Namlu ağzı genişliği). Genellikle özel skeet şoklu namlular kullanılır. Bu tür şoklu namluların tercih edilmesindeki neden, namludan çıkan saçmaların en uygun mesafede plağı vurabilecek dağılıma ulaşmasını sağlamaktır. 140 km/h süratle fırlatılan plakların vurulabilmesi ancak bu şekilde mümkün olmaktadır.
Skeet atışlarında 12 cal. 9 1/2 numara saçmalı 24 gr. fişekler kullanılır. Kurallar gereği daha kalın saçmalı (7-8 numara gibi) ve 24 gr.'dan daha ağır gramajlı fişeklerin kullanılması yasaktır. Atış şekli olarak Trap atıcılığından farklı bir kaç özelliği vardır.
Her plağa bir fişek hakkının olması, atıcının plak beklerden tüfeğini kalça hizasında tutması ve kuleler arasından geçit yapan plaklara atış yapılması bu özellikler arasında sayılabilir.

Yarışmaları erkeklerde 25 atışlık beş seri, bayanlarda 25 atışlık üç seri olarak atılır (Toplam 125 veya 75 atış). Her yarışmacı 125 atışını tamamladıktan sonra, en yüksek skora ulaşan ilk altı sporcu final serisi olan bir 25'lik seri daha atar, madalya sıralaması bu final serisi sonunda belli olur. Skeet atıcıları giysi ve aksesuara önem verirler,giysi olarak genellikle yelek kullanılır. Günümüzde çok çeşitli model ve renklerde üretilen yelekler atıcılar arasında adeta bir moda rüzgarı estirmektedir. Göz ve kulak sağlığı için gözlük ve kulaklık önemle tavsiye edilen aksesuarlardır. Skeet atıcıları için gözlüğün şu yararlarından söz edebiliriz, güneşe çok değişik açılardan bakarak atış yapıldığı için plağı her açıdan net görüntü vermesini sağlamak ve en önemlisi plak parçaları ile sekebilecek saçmaların göze zarar vermesine engel olmaktır. Skeet atışları seyredenlere başta çok zor gibi görünür. Bunun en büyük nedeni kulelerden bazen tek, bazen çift olarak fırlatılan plakların gözle takibinin bile güç olmasıdır. Aslında atanlar için de süratle uçan bu plakları vurmak oldukça zordur. Özellikle çift atışlarda 140 km/h süratle birbirine zıt yönde uçan her iki plağı vurmaya çalışmak beceri ve antrenman isteyen bir iştir. Skeet atış programında plaklar her zaman aynı yükseklikten uçar ve aynı noktaya düşer. Şekilde de görüleceği gibi büyük ve küçük kule olmak üzere karşılıklı iki kuleden çıkan plaklar, orta noktada yaklaşık 4.50 m.den geçer ve 65-67 m. uzağa düşer. Atışlar 36.80 m. yarıçaplı bir yarım çember üzerinde kuleleri değişik açılarda gören sekiz ayrı istasyondan yapılır. Plakların fırlatıldığı kuleler bu çemberin her iki başında yer alır. Kurallar gereği yapılan atışın vuruş sayılabilmesi için fırlatılan plakların kulelerin önündeki 40 m.'lik alan içerisinde vurulması gerekmektedir.Bu alan bayrak direkleriyle işaretlidir. İşaretli alan dışında vurulan bir plak vurulamayan plak (Manke) olarak değerlendirilir.

Skeet tüfekleri genellikle 71 namlu ve açık şoklu olarak üretilirler.
Skeet programında istasyonlardaki atış sıralaması şöyledir;

1. İSTASYON

1 Tek, büyük kule plağına atış.

1 Çift, önce büyük kule plağına, sonra küçük kule plağına atış.


2. İSTASYON

1 Tek, büyük kule plağına atış.

1 Çift, önce büyük kule plağına, sonra küçük kule plağına atış.


3. İSTASYON

1 Tek, büyük kule plağına atış.

1 Çift, önce büyük kule plağına, sonra küçük kule plağına atış.


4. İSTASYON

2 Tek, önce büyük kule plağına, sonra küçük kule plağına atış.

1 Çift, önce büyük kule plağına, sonra küçük kule plağına atış.

1 Çift, önce küçük kule plağına, sonra büyük kule plağına atış


5. İSTASYON

1 Tek, küçük kule plağına atış.

1 Çift, önce küçük kule plağına, sonra büyük kule plağına atış.


6. İSTASYON

1 Tek, küçük kule plağına atış.

1 Çift, önce küçük kule plağına, sonra büyük kule plağına atış.


7. İSTASYON

1 Çift, önce küçük kule plağına, sonra büyük kule plağına atış.


8. İSTASYON

1 Tek, büyük kule plağına atış.

1 Tek, küçük kule plağına atış.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz
#3
DOUBLE TRAP

[Resim: doubletrap1.jpg]

[Resim: doubletrap2.jpg]
 
Alıntı

#4
Sn.arkadaşlar,

"Fosil" olmak işte böyle bir şey.
Geçenlerde başka bir başlık altında " .... SKEET atışlarında 1960'ların sonunda azami 32 gram saçma kullanılırdı. Aynı yüksek skorları vuranları sıralamak zorluğu sebebiyle atışları çeşitli şekillerde zorlaştırdılar. Örneğin; saçma miktarları azaltıldı, duble atışlar 1, 2, 6, 7 istasyonlardan 2, 3, 5, 6 istasyonlara alındı .... " filân demiştim.
Hemen akabinde de saçma ağırlıklarının "mek" defa değil "çor" defa değiştiğini öğrenmiştim.
Bu gün de istasyonlardaki atışların (tek, çift) ne kadar değiştiğini ve de plâkaların ne kadar hızlandığını da öğrenmiş oldum.

Sanmayın ki bu akşam okuduklarım aklımda kalacak. Fakat hiç değilse açıp bakabileceğim bir yeni referans dosyam olacak 40 senelik bir kaide kitapçığı yerine.

Hani; "çok bilen çok yanılır" derler. O kadar doğru ki, bildikleri bir zamanlar doğru olsa bile değişiklikleri takip etmezse insan, devamlı yanılmaya mahkûm.

Sn. syılmaz, verdiğiniz bilgiler ve şematik anlatımlar için çok teşekkür ederim.

Saygılar,

alikozanoglu
 
Alıntı

#5
Rica ederim Sn. Ali Kozanoğlu, bende kendi çapımda skeet ile uğraşmaya çalıştığımdan, benim gibi yeni başlayan arkadaşlara kaynak olabilecek bir derleme yapmaya çalıştım.
 
Alıntı

#6
Sn. syılmaz,

O bahsettiğim zamanlarda (taş devri ???) Olimpik Trap tek plâkaya çift fişek (35 gram saçmalı) atılarak yapılırdı. ABD'nin kendi usulü ile atılan trap atışlarında tek plâkalı olanında özel tek namlulu tüfekler kullanırlardı. Ve duble trap da orada vardı. ABD'nin hem skeet hem trap plâkaları olimpikten oldukça yavaş olduğu gibi, skeet atışlarında da tüfek omuzda başlanırdı (şahsi tecrübelerden değil, kitaplardan).

Saygılar,

alikozanoglu
 
Alıntı

#7
Faydalı paylaşım olmuş teşekkürler Sn.Syılmaz.
 
Alıntı

#8
Harika paylaşım, teşekkür ederiz, ellerinize sağlık...
 
Alıntı

#9
Sn Syılmaz,
Konu hakkında en ufak bilgisi olmayan bendenizi bir cehalleten kurtardınız Smile Teşekkürler...
 
Alıntı

#10
Benim gibi geç anlayan kişiler için de ayrıca faydalı olmuş Sn.Syılmaz, ellerinize sağlık, çok güzel bir paylaşım.
Saygılar,
TT
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi