Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mil-Dot Mantığı Hakkında Yardım
Mil-Dot lu bir dürbün almak için araştırma yaparken kafamı çok karıştıran fotoğraflar buldum.Almak için düşündüğüm Night Force 3.5-15X50 lik dürbünün aynı mesafeden farklı zoom lu fotoğraflarına rastladım.Benim bildiğim mil dot un en büyük özelliği noktalar arasındaki mesafenin herzaman aynı olması ile mesafe,boyut,rüzgar ve hız tahminlerinin yapılmasıydı.Fakat bu fotoğraflarda farklı zoom larda noktaların gösterdiği aralıklar sürekli değişiyor.Lütfen bilen biri bu mil dot u bize açılarsa çok sevinirim.Özellikle Sn.Marksman bu optikten kullandığından ondan ayrıntılı bir açıklama bekliyorum.

8X
[Resim: 85966884.jpg]

10X
[Resim: 10xg.jpg]

15X
[Resim: 15xh.jpg]

Fotoğraflara rastladığım web sitesi http://www.snipershide.com/forum/ubbthre...er=1941740

Alıntı

Kabaca çoklu artı kıl, çekirdeğin düşme noktasına göre yüksekllik vermede koılaylık sağlar,ben çoklu artı kıl olarak kullanıyorum oldukça güzel verim alıyorum.

Alıntı

Sn.kartalcin,dediğiniz gibi kabaca bir tahmin sağlar ki hiç de profesyonel bir atış olmaz.

Alıntı

Sn m16a2, Nightforce dürbünlerde artıkıllar belli zoomlara göre kalibre edilmiştir. Örneğin benim kullandığım 5.5-22x MLR'de iki uzun çizgi arası 22x büyütmede 1 milyeme eşit oluyor. Aynı aralık 11x zoomda 2 milyeme, 5.5x zoomda da 4 milyeme eşit oluyor. Zoom gücü ne kadar azaltılırsa, ölçekler arasındaki mesafe aynı oranda artıyor. Bu fark büyütme gücü artarken artıkılın sabit kalmasından kaynaklanıyor. First Focal Plane denen artıkıllarda ise tüm zoomlarda artıkıl ile hedef aynı oranda büyüdüğü için tüm zoomlarda milyem noktaları arasındaki mesafe eşit kalıyor. First Focal Plane artıkıllı bir dürbün arıyorsanız Nightforce'nin F1 modellerini inceleyebilirsiniz.

[Resim: first_focal_plane_mils.jpg&t=1]

Alıntı

Sn. m16a2, nightforce optiklerin büyütme oranlarına göre mil dot farklılaşması hakkında ekteki linkte bulunan döküman umarım işinize yarar.

http://nightforceoptics.com/nightforcesc...Manual.pdf

Alıntı

First Focal Plane açıklaması için çok teşekkürler Sn.Marksman.Daha önce internette incelerken rastlamıştım ama ne olduğunu anlayamamıştım.Döküman için sizede teşekkür ederim Sn.xlcod3r.Artıkıl seçimimi bir daha gözden geçireceğim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi