Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'' Inox '' nedir, ne değildir ?
(17-05-2011, 03:24 PM)butcher888 demiş ki: Sn. Baris musadenizle burada bir duzeltme yapmak istiyorum. Ingilizce'de sonek olarak kullanilan "-less" ile sifat "less" farkli anlamlara gelir. Sifat olan "less" daha az anlaminda kullanilirken, sonek olan "-less" "without" anlaminda Turkcemiz'deki -siz, -suz, -mez, -maz soneklerine denk gelir. Yani stainless'in paslanmaz seklindeki tercumesi dogrudur. Ornegin "harmless" kelimesi daha az zararli degil, zararsiz anlamina gelir. "Useless" daha az yararli degil yararsiz, faydasiz demektir.

Tabii ki, birseye paslanmaz diyoruz diye paslanmayacak anlamina da gelmez, o ayri. Smile

Saygilar,

Estağfurullah, ben de düzeltmenize düzeltme yapmak istiyorum.
Açıklamalarınız İngilizce eğitimi açısından doğrudur ve tamamen katılıyorum.

Fakat benim bahsettiğim durum, küffarın "PUN" tabir ettiği, yani kelimenin farklı anlamlarını içeren bir kinayedir. Stainless kelimesinin "stain-less" olarak yazımı da, tam çevirisi "lekelenmez", dilimize aktarımı "paslanmaz" olan anlamı yerine, "daha az lekelenir" anlamına bir kinayedir.

So, burada bir "pun intended" durumu söz konusudur, bu silahlar "stainless" değil, "stain-less"tir. Smile

Saygılarımla...

Alıntı

(17-05-2011, 03:56 PM)baris demiş ki: So, burada bir "pun intended" durumu söz konusudur, bu silahlar "stainless" değil, "stain-less"tir. Smile

Anladim Sayin Baris... Vaziyet oyle duruyor ki yine bir gavur oyununa gelmisiz! Smile

Alıntı

Sn. arkadaşlar,

Bir de reklâm tarafı var isim vermenin.
Eskiden bazı saatlere "waterproof" denirdi. Su geçirmezliğin bazı kıstasları olduğu irdelenince
"water resistant - x meters" gibi bir ibare kullanılmaya başlanıldı.
"Stainless" için de bazı üreticiler "stain resistant" diyor. Yalnız burada hangi tuza, aside, kaç saat veya gün dayanabildiği, ne kadar leke olacağı/olmayacağı kıstası maalesef yok.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

(17-05-2011, 04:18 PM)butcher888 demiş ki:
(17-05-2011, 03:56 PM)baris demiş ki: So, burada bir "pun intended" durumu söz konusudur, bu silahlar "stainless" değil, "stain-less"tir. Smile

Anladim Sayin Baris... Vaziyet oyle duruyor ki yine bir gavur oyununa gelmisiz! Smile

Ben de bir an Sn. Barış nasıl böyle bir hata yaptı diyiyordum ki, ikinci mesajıyla durumu anladım. Shy

Alıntı

(17-05-2011, 01:54 PM)lupus demiş ki:
(17-05-2011, 12:43 PM)zack demiş ki: Sayın LUPUS Üstadım; Beretta 92fs İNOX modeli için dış yüzeyi ilk günkü gibi kalsın diye ne yapabiliriz? yani bu silahın inox dış yüzeyi için özel koruma yöntemleri varmı? kullandığımız temizleme yağları, namlu spreyi vs inox dış yüzeye zarar verir mi?

'' Inox '' veya paslanmaz çelik yüzeyler ve malzemeler de zamanla paslanabilir. Ancak bu diğer malzemelere göre çok daha uzun bir süre gerektirir. Özellikle malzemenin üzerindeki ek parçaların altında kalan tortular zamanla noktalanmalara, ilerleyen zamanlarda da pasa neden olabilir.

Kısa vadede güzel temizlik ile Beretta 92 Inox ' unuzu ilk günki gibi muhafaza edebilirsiniz. Bu meyanda da kullanacağınız kaliteli temizleme ve koruma yağları size yardımcı olacaktır. Ancak hiç değilse bir kaç yılda bir, ayrıntılı sökümü müteakiben, aynı şekilde özellikle kıvrımlı ve girintili çıkıntılı yüzeylerde ayrıntılı temizliği ve bakımı yapılırsa uzun vadede silahınızı ilk günkü gibi muhafaza edebilirsiniz.
Saygılar.

Sayın Lupus üstadım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben forumunuzu uzun zamandır her gün inceliyorum ve açıkcası bilgilerinize hayranım. İyi ki varsınız. Saygılarımla.

Alıntı

(17-05-2011, 01:54 PM)lupus demiş ki:
(17-05-2011, 12:43 PM)zack demiş ki: Sayın LUPUS Üstadım; Beretta 92fs İNOX modeli için dış yüzeyi ilk günkü gibi kalsın diye ne yapabiliriz? yani bu silahın inox dış yüzeyi için özel koruma yöntemleri varmı? kullandığımız temizleme yağları, namlu spreyi vs inox dış yüzeye zarar verir mi?

'' Inox '' veya paslanmaz çelik yüzeyler ve malzemeler de zamanla paslanabilir. Ancak bu diğer malzemelere göre çok daha uzun bir süre gerektirir. Özellikle malzemenin üzerindeki ek parçaların altında kalan tortular zamanla noktalanmalara, ilerleyen zamanlarda da pasa neden olabilir.

Kısa vadede güzel temizlik ile Beretta 92 Inox ' unuzu ilk günki gibi muhafaza edebilirsiniz. Bu meyanda da kullanacağınız kaliteli temizleme ve koruma yağları size yardımcı olacaktır. Ancak hiç değilse bir kaç yılda bir, ayrıntılı sökümü müteakiben, aynı şekilde özellikle kıvrımlı ve girintili çıkıntılı yüzeylerde ayrıntılı temizliği ve bakımı yapılırsa uzun vadede silahınızı ilk günkü gibi muhafaza edebilirsiniz.
Saygılar.

Sayın Lupus üstadım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ultra lube veya kaliteli başka bir yağ ile silahın içini yağladıktan sonra İnox dış yüzeyede bu yağdan az miktarda sürelim mi? yoksa inox tabancanımn dış yüzeyi tamamen kuru olarak muhafaza edilmelidir?

Alıntı

Beretta 92 Inox ' unuzun dış yüzeyleri özel bir yağlama gerektirmez. Sadece arada sırada hafif temizleyici yağ emdirilmiş bir fırça ile kıvrımlı alanlardaki tortu ve nemi alıp, tüm yüzeyleri hafif temizleyici yağ emdirilmiş bir bezle silip, müteakiben de kurulamanız yeterli olacaktır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Teknik konuları hortlatmakta bir sakınca olmadığını düşünerek, sualtında kullandığım tüfeklerin şişleri INOX olduğunu belirtmek isterim. Teknik detayını bilmiyorum ancak bakım olarak tek yaptığım şey kullanım sonrası tatlı suyla yıkamak ve öylece ıslak bir şekilde bırakmak oluyor.

Ne pas, ne leke..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi