Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HATSAN AT44 ve Mod 125
23-08-2010, 05:24 PM (Bu Mesaj 25-08-2010 12:18 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
HATSAN AT44 ve Mod 125
Sevgili arkadaşlar, yivli tüfek öncesi eğitim amaçlı pcp sistem bir havalı tüfek düşünüyorum. Böyle tüfeklerin en önemli avantajı bence çok ucuza eğitim yapabilmeniz. Kendi tüfeğimle poligonda skeet amaçlı atış yaptığımda 200 atışa 200 TL ödemem gerekiyor ama havalı tüfekle 200 atış sadece 5 TL pahalı pellet kullanırsanızda 25 TL. Ayrıca her seferinde Kemer'e poligona gitmemede gerek yok. Yalnız tüfeğin fiyatı + pompa + basit bir dürbün 1100 TL'yi buluyor. Ben bu fiyata yeni bir yivsiz tüfek tercih ederim. Smile Kısacası ikinci elde yarı fiyatına bir set bulursam bu tüfeği almayı düşünüyorum. Havalı tüfekler konusunda deneyimli üyelerin yorumları benim için önemli.

[Resim: at44w10.gif]

Bu da modifiye sever bir arkadaşa ait olduğunu tahmin ettiğim bir model.

[Resim: 407485d1a9fb095a0c27835.jpg]

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız, üstün olan sizsiniz.

Sayılmayız parmakla, tükenmeyiz kırmakla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-08-2010, 01:34 AM
RE: HATSAN AT44
At 44 bende yeni aldım. En büyük avantajı şehir içinde çok rahat ben yazlıkta yada evde ön açık olduğuna hedef dikip pencereden bile kullandım. Güvenliği elden bırakmadan. Nişan becerinizi geliştiriyor. Ama zahmetli. Atışlar ucuz olduğu için katlanıyoruz. Daha yeni olduğu için pek tecrübem yok. Yivsizi de heryerde kullanamıyorum. Özellikle İstanbul gibi bir yerde.

Dünyada 550 milyon ateşli silah bulunmaktadır. Buda her 12 kişiden birinin silahlı olduğunu gösterir. Tek soru: Geri kalan 11 kişiyi nasıl silahlandırabiliriz? - (Yuri Orlov)
---------------------------------------------------
B Rh+ / İstanbul
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-08-2010, 01:43 AM
Bende bu tüfeği bolca kullanmış biri olarak uzak durmanızı öneririm yoksa servisi ile çok iyi dost olursunuz,size evanix s10 sidelever öneriyorum 250 metrelere kadar isabetli atışlar yapabilrsiniz 18grain jsb pelet ile 330m/s namlu çıkış hızı var.

Daha uzak mesafelere atış yapmak isterseniz misal 400 metre ozaman daystate airranger öneririm.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ANT_AD
24-08-2010, 08:51 AM
ombra Yazdı:At 44 bende yeni aldım. En büyük avantajı şehir içinde çok rahat ben yazlıkta yada evde ön açık olduğuna hedef dikip pencereden bile kullandım. Güvenliği elden bırakmadan. Nişan becerinizi geliştiriyor. Ama zahmetli. Atışlar ucuz olduğu için katlanıyoruz. Daha yeni olduğu için pek tecrübem yok. Yivsizi de heryerde kullanamıyorum. Özellikle İstanbul gibi bir yerde.

Sn. Ombra, sizin gibi düşünüyorum bende, yer ve zaman sıkıntısı yaşamadan (iş vakti şantiyede bile kullanırım Smile ) ucuza bol miktarda atış yapabilmek amacıyla istiyorum. Yalnız son 7 ay içinde 2 tane tüfek almış olmam, avdı poligondu aksesuardı derken bunlarada bir yerli tüfek parası harcamış olmam, bu kadar para harcamakta benim bütçem için aslında fazla olduğundan bir yandanda, yeter artık bu kadarıyla tatmin ol diyede kendime kızıyorum.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-08-2010, 09:00 AM (Bu Mesaj 25-08-2010 12:17 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
kartalcin Yazdı:Bende bu tüfeği bolca kullanmış biri olarak uzak durmanızı öneririm yoksa servisi ile çok iyi dost olursunuz, size evanix s10 sidelever öneriyorum 250 metrelere kadar isabetli atışlar yapabilrsiniz 18grain jsb pelet ile 330m/s namlu çıkış hızı var.

Daha uzak mesafelere atış yapmak isterseniz misal 400 metre ozaman daystate airranger öneririm.

Sn. Kartalcin, Hatsan'dan uzak dur diye bir yorum bekliyordum zaten sizden, beni yanıltmadınız. Smile Yalnız Evanix'ler 1500 TL civarında, bir havalı silaha bu kadar para vermek beni üzer. İçime sinmez sonra. Aynı paraya niye bir Baikal MP 153 yada Remington 870 almadım diye kendime kızarım. Hatsan at44'üde ancak ikinci elde yarı fiyatına bulursam alırım ki, 580 TL'ye tüfek+dürbün+pompa+moderatör bir tane buldum. Yani ayıracağım bütçe maksimum budur, hatta daha ucuz bir model alsam (yaylı sistem) daha çok sevinirim.

Hatsan'ın PCPleri çok mu çabuk arızalanıyor? Hatsan at44 ile etkili atış mesafesi ne kadardır? PCP değilde yaylı sistem bir havalı alsam, quattro tetik Hatsan Mod 99 gibi yada Hatsan Torpedo, etkili menzil ve isabet oranım ne olur? AT44'e göre kıyaslarsak özellikle. Teşekkürler...

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-08-2010, 09:43 AM (Bu Mesaj 24-08-2010 07:07 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : kartalcin.)
syılmaz Yazdı:
kartalcin Yazdı:Bende bu tüfeği bolca kullanmış biri olarak uzak durmanızı öneririm yoksa servisi ile çok iyi dost olursunuz, size evanix s10 sidelever öneriyorum 250 metrelere kadar isabetli atışlar yapabilrsiniz 18grain jsb pelet ile 330m/s namlu çıkış hızı var.

Sn. Kartalcin, Hatsan'dan uzak dur diye bir yorum bekliyordum zaten sizden, beni yanıltmadınız. Smile Yalnız Evanix'ler 1500 TL civarında, bir havalı silaha bu kadar para vermek beni üzer. İçime sinmez sonra. Aynı paraya niye bir Baikal MP 153 yada Remington 870 almadım diye kendime kızarım. Hatsan at44'üde ancak ikinci elde yarı fiyatına bulursam alırım ki, 580 TL'ye tüfek+dürbün+pompa+moderaör bir tane buldum. Yani ayıracağım bütçe maksimum budur, hatta daha ucuz bir model alsam (yaylı sistem) daha çok sevinirim.

Hatsan'ın PCPleri çok mu çabuk arızalanıyor? Hatsan at44 ile etkili atış mesafesi ne kadardır? PCP değilde yaylı sistem bir havalı alsam, quattro tetik Hatsan Mod 99 gibi yada Hatsan Torpedo, etkili menzil ve isabet oranım ne olur? AT44'e göre kıyaslarsak özellikle. Teşekkürler...

Şimdi öncelikle sizden böyle bir yorum bekliyordum demişsiniz demişsinizde bir şey biliyorumki uzak durun demişim yıllardır havalı silah kullanıyorum şimdi size nedene uzak durun demişim bir bakalım!
1-AT 44 (Abdullah taşyağan 44) çok arıza veriyor hem tüfek olsun hemde aynı marka pompası olsun
2-Namlu çıkış hızı 230 -270m/s arası stabil olmayan hızlar veriyor
3-Çekiç setsukuru atış yaptıkça kafasına göre gevşeyip hız düşüyor
4-Ergonomi yok
5-Emsallerine göre 700 gram kadar ağır
6-Tetik kazık gibi
Gelelim evanixe
1-Süper ergonomiye sahip
2-Tetik mükemmel 300-350 gram
3-Namlu çıkış hızı 18grin pellet için 330/ms
4-Estetik
5-Sağlam,1 yıldır kullanıyorum saat gibi
6-İdeal ağırlıkta

1500 lira olabilir fakat gerek gücü gerek estetik ve sağlamlık verilen parayı sonuna kadar hak ediyor tetiğe basınca çıkan sesi ve menzilini görünce ateşliyi pek aratmaz 250 metrelere yivsiz remingtonla atış yapmayı unutun.Zaten ateşli ile pcp yi nasıl kıyasladığınızıda anlamadım atıcılık yapıcaksanız pcp ler bütün yivsiz tüfeklerden üstün av derseniz pcp ile av zaten yasak.

Evanix S 10 100 metre grupmanım.
[Resim: 21j6rd3.jpg]

Mod 99 a gelince yaylı tüfekler pcp lerden tamamen farkl kulvardır ve daha güçsüzdür,yaylı tüfeklerin eksi yanları

1- 1 kutu pellet attıktan sonra 20m/s kadar hız düşmesi olur
2-PCP ler kadar isabetli değiller nedeni vibrasyon ve namludan kırma olması
3- Piston darbesi yüzünden tüfekde dürbün ayar tutmaz ve bu sayede isabetli atış yapamazssınız çaresi küçük dürbün ve damp ayak kullanmak 32 mm den dürbünün merçek çapı küçük olmalı.
4-Piston darbesi nedeni ile bütün vidaları gevşer
5- Tek kur tek atış yap olayı atıştan soğutur

Bu tüfekle isabetli atış yapabiliceğiniz mesafe 100 metre peynir tenekesi,oda rüzgar yoksa.

Gerisi size kalmış umarım yardımcı olabilmişimdir.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ANT_AD
24-08-2010, 03:48 PM (Bu Mesaj 24-08-2010 04:19 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
Sn. Kartalcin, öncelikle yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Yivsiz tüfekle, havalı tüfeği karşılaştırmıyorum, ateşli silahlar öncelikli tercihim olduğundan bahsi geçen fiyata Remington 870'i tercih edeceğimi söyledim. Havalı tüfek istememde ki sebep yer ve zaman şartlarından bağımsız ucuza atış yaparak kendimi geliştirmek. Bunun içinde belli bir menzil ve grupman oranına sahip en ucuz havalı tüfek benim için kafi. Birde basitçe bile olsa optikle tanışmış olurum. En azından yivliye geçtiğimde, optik hiç anlamadığım bir konu olmaz. Benim için 100 mt.de grupman yapabileceğim bir havalı tüfek yeterli. Hatsan Torpedo ile ilgili deneyiminiz varsa benim için önemli çünkü hem pcp'den ucuz hemde yaylılar gibi her atıştan sonra kur olayı yok diye anladım. Alttan kırmalı diyiyor açıklamasında ufakta bir boltu var. Tam olarak bu sistem nasıl çalışır? Yaylıya göre daha uzun menzilli olması lazım. Eğer iş görür nitelikte bir tüfekse tercihimi bu tip bir modele kaydırabilirim.

Birde niyetim ilk olarak tüfeği dürbünsüz almak. Normal nişangah ile belli bir grupman seviyesine ulaşınca, 200-250 mt. mesafeden domuz avında kullanmak için .308 win. yada 8x57 kalibrede bir tüfek üzerinde de kullanabileceğim (ileride böyle bir tüfeğe sahip olacağımı düşünerekten) orta karar bir optik almak istiyorum. Böyle bir düşünce mantıklı mı sizce?

Hilal Av'da aşağıda ki linkte verilen yaklaşık 400 TL'lik Bushnell marka optik bahsettiğim amaca hizmet eder mi?

http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=705

Birde aynı zoom ve ön mercek çapına sahip yine Bushnell marka ama 250 TL'lik bir optik var.

http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=1823

Birde Leupold marka yine 400 TL fiyatta benzer zoom oranına sahip bu optik var.

http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=1563

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-08-2010, 06:52 PM (Bu Mesaj 24-08-2010 07:04 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : kartalcin.)
Hatsan torpedo da malesef tek kur tek atış olayına sahip, 18 grain pellet kullandığınızda vereceği namlu çıkış hızı 250m/s civarı, aşırı sert piston darbesi nedeni ile üzerindeki dürbünü kısa zaman sonra haşat eder etmese bile dürbünüz ayar tutmaz.,isabeti mod 99 a göre düşük ,yaylı tüfeklerde yayın sertliğine, piston tüpünün uzunluğuna ve namlu uzunluğuna bağlı olarak isabet değişkendir birde hatsan marka namlu işin içine girince pek iç açıcı sonuç çıkmıyor ha birde şunu söleyim yaylı tüfeklerde ne kadar güçlü alırsanız o kadar kısa sürede tüfek çeşitli yerlerinden arıza verir.

Siz atıcılığınızı geliştirmek istiyorsanız tüfeğinizin isabetinin sorunsuz olması lazımki hatalarınızı görüp düzeltebilesiniz eğer tüfek hatalı atış yaparsa yaptığınız hataları anlayamazssınız ve böylece boşu boşuna sağa sola atmış olursunuz.

Linklerdeki dürbünleri yaylı tüfekde denememenizi öneririm kısa sürede iç aksamı bozar,PCP lerde istediğiniz dürbü kullanabilirsiniz.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-08-2010, 07:51 PM (Bu Mesaj 24-08-2010 08:13 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
Sn. Kartalcin, gün geçtikçe hatta saatler geçtikçe biraz daha ne istediğime karar verdim. Dediklerinize hak vermeye başladım. Smile Şu an başlangıç amaçlı basit bir model (yaylı) almaya karar verdim hatta aldım. Gelişime bağlı olarak PCP'ye geçmeye karar verdiğimde Evanix S10 benimde aklıma yatan model oldu. Amaç yivliye hazırlık ise 250 mt. menzilli uzun ömürlü bir tüfek almak daha mantıklı, kaliteli optikte bu modele daha çok yakışacak, fiyat farkını göze alacağız artık. Ama şu an başlangıç amaçlı Mod 125 aldım. Dediğiniz gibi Torpedo'da da her seferinde kurmak gerektiği için cazip gelmedi. Antalya'da dükkanını kapatan bir av bayi geliş fiyatına ürünlerini satıyor. Hilal Av'da peşin 315 TL'ye satılan Mod 125'i ben 100 TL daha ucuza aldım. Paketin içinde basit bir dürbün, basit bir bipodda dahil.

[Resim: dscn0139p.jpg]

[Resim: dscn0146tn.jpg]

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-08-2010, 07:53 PM
Hayırlı olsun güle güle kullanın.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS