Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klasik 5906 vs TSW
#1
Arkadaşlar, SW'un 3'ncü nesil yarı otomatiklerinin amiral gemisi 5906'nın TSW revizyonunun, klasik versiyondan sadece dış görüşünü ile ayrıldığını düşünenler yanılıyorlar. TSW'de, ilk bakışta dikkati çekmeyen pek çok ayrıntıda revizyon yapılmış durumda.

Aşağıda, 5906 ve TSW versiyonunu yan yana görüyorsunuz.

[Resim: sl270983ia3.jpg]


Dışarıdan ilk bakışta hemen dikkati çeken şey, TSW'lere eklenmiş olan Picatiny aparat takma kızakları.
Bu kızaklar gövde ile yekpare olmayıp, istendiğinde sökülebilmektedir.

Bir diğer dikkat çeken özellik, yazıların daha basit lazer yakma metodu ile yazılmış olması.
Ayrıca kızak sol yan kısmına artık silahın üretim yılı açıkça yazılmaktadır.
Bu yazının uzun vadedeki dayanıklılığı ve hasar görmesi durumunda nasıl tadilattan geçirileceği insanı düşündürüyor.


MKEK'nin ilk ithal ettiği silahlarda, tetik korkuluğu köşeli idi. Daha sonra gelenlerde bu kısım yuvarlanmıştır, ancak tetik, horoz ve tüm kontrol manevelaları beyaz olarak gelmeye devam etmiştir. Bir müddet sonra gelen silahlarda, tetik ve horoz aynı şekilde içi dolu, fakat siyah olarak, diğer manevelalar ise beyaz olarak gelmeye başlamıştır. Müteakiben de, alttaki resimdeki TSW'de gördüğünüz horoz gibi içi boş, hassas döküm horozlarla gelmeye başlamıştır. TSW ile beraber ise artık, şarjör mandalı hariç tüm manevelalar siyah boya ile gelmektedir.


Aşağıda 5906 ve TSW'nin kontrol manevelarındaki farklılığı görüyorsunuz.
Tetik ve horoz uzun süredir hassas döküm olarak ve siyah karartma boya ile üretilmekteydi.
İlk resimde gördüğünüz klasik 5906, ülkemize gelen ikinci jenerasyon silahlardandır.


[Resim: sl270992my9.jpg]

[Resim: sl270993gz6.jpg]TSW'lerde, şarjör destek kısmında, sağa sola oynamayı azaltan ayrı bir revizyon yapmışlar.
Aşağıdaki ilk resimde 5906, hemen altındakinde de TSW şarjör mandalının sağdan görünüşünü görüyorsunuz.

[Resim: sl270994lj2.jpg]

[Resim: sl270997qn6.jpg]Dışarıdan bakıldığında hemen dikkat çeken şeylerden birisi de, kabze ön kısmındaki işlemeler.
5906'da dikey bir hatta çekilmiş tek sıralı tırtıklar varken, TSW'de her iki düzlemde ve daha sık çekilmiş tırtıklar var. TSW'nin kavrama konusunda daha sağlam bir yüzey sağladığı aşikardır.
Solda gördüğünüz silah 5906, sağdaki ise TSW'dir.

[Resim: sl271003ph9.jpg]


5906 'daki tetik korkuluğu önündeki tırtıklar ise, TSW'de çekilmemiş.
Bunun iki nedeni var, birincisi takılan aparatların bu kısma rahat oturmasını sağlamak, diğeri ise artık bu kısma parmak koymayı terk ettiren '' handsforward '' tekniğinin giderek daha yaygın hale gelmesidir.

[Resim: sl271005do4.jpg]TSW'de gövde ön uzantısı ve buradaki kızak taşıyıcı raylardaki metal et kalınlığı inanılmaz derece artmış.
Özellikle de kızak taşıyıcı rayların genel temas alanı çok artmış durumda.
Bu değişikliğin silahın dayanımını katlayacağı aşikardır.
Yalnız dikkat edilmesi gereken bir konu, bu özelliğin silahın çalışma toleranslarını azalttığıdır.
Bu bölgelerin, özellikle silah yeni iken çok iyi yağlanması gerekmektedir.

[Resim: sl271007uo5.jpg]

Ayrıca ön gövde uzantısı tabanının artık daha temiz bir şekilde tesviye edilip temizlendiği görülüyor. Eski silahlardaki enlemesine takım izleri yenilerde yoktur. Bu durum insanın aklına, gövdede hassas dökümtekniğine dönüldüğü fikrini getirebilir, ancak SW kızak ve gövdenin hala dolu malzemeden talaş kaldırılarak '' forging '' tekniği ile üretildiğini söylemektedir.
Bu gün MKEK'de ithal silah standının önünde dinleme fırsatı bulduğumuz '' legend '' lardan birisi de, yeni TSW'lerin eski 5906'lar gibi çalışmadığı ve kovan sıkıştırdığı, bu nedenle bu silahların kesinlikle fason olduğudur. Yeni bir silahın sadece namlusunun içini temizleyip kurulamak yeterli olmayıp, et kalınlığı ve temas yüzeyi artmış kızaklar ve kilitleme bölgelerinin temizlenmesi ve yağlanması da gereklidir. Bu ihmal edildiğinde toleransları sıkı silahlarda tutukluk yaşamak kaçınılmazdır.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
KESKİNN
#2
TSW'lerde, kızak traşlarında da, yeni gövdeye uyum için traşlamalarda bazı ufak değişiklikler yapılmış.

Dikkat çeken bir değişiklik de, şarjör çıkarıldığında, kovan fırlatıcısını aşağıya iterek, tetik kolu irtibat kesicini çalıştırıp, tetiği işlev dışı bırakan, kızağın sol tarafına yerleşmiş küçük beyaz plastik parçanın, hassas döküm siyah metal bir parça ile değişmiş olması. İrtibat kesicinin çalışma yuvası, otomatik iğne bloğu, tırnak ve yatağı ise değişmeden kalmış.

[Resim: sl271011xy3.jpg]


Yeni TSW'lerde namlu yüzüğü, daha parlak olarak yapılmış.
Silahda beğenmediğim tek şey diyebilirim, çünkü artık kumlu mat kızak rengi ile uyumsuz olan yüzük, ayrı bir parça olduğunu belli edecek şekilde sırıtıyor. Soldaki 5906, sağdaki ise TSW'dir. İcra yayı mili etrafındaki artmış kızak malzemesi et kalınlığına da dikkatinizi çekerim.

[Resim: sl271000ta9.jpg]


Yüzükle beraber, namlu ucundaki oturtma traşı da değiştirilmiş.
Bu bölgedeki boğum iptal edilip, namlu düz bir hatta çekilip, sadece en ön kısımda yüzüğe sıkı oturmayı sağlayacak bir bombe bırakılmış.
Yüzük iç yüzey geometrisi de hafifçe değiştirilerek, namlu salınımı için geride yapılan ikinci boğuma olan gereklilik ortadan kaldırılmış.
Bu şekilde TSW'lerin mermi dağılım özelliklerinin de bir miktar arttığı söyleniyor.
Silah kullandıkça kendini hafifçe salana kadar, namlunun bu kısmının çepe çevre hafifçe yağlanması, MKEK poligonunda silahınıza arıza raporu tutulmasının engellenmesine yardımcı olacaktır. Aşağıdaki resimde üstte gördüğünüz 5906, alttaki ise TSW namlusudur.
Yani yeni TSW'lerde namlu soğutma sistemi maalesef yoktur, Big Grin .

Şaka, şaka. Bu traşların amacı zaten sadece namlu ve yüzüğünün, çalışma ve kilitlenme esnasındaki uyumunu arttırmaktı, yoksa namlunun soğuması ile hiç bir alakası yoktur. Ama işin garip '' legendary '' taraflarından birisi, bir BHP klonu olarak tasarlanan Atmaca 53 namlularında, normalde tamamen gereksiz olduğu halde, sırf vatandaşın kafasında yer etmiş bu '' legend '' a hitap edip, vatandaşı kaptırabilmek için bu traş yapılmıştı.

[Resim: sl271013zu0.jpg]


Namluda yapılan bir başka tadilat ise, fişek yatağının üstünden baktığınızda, yatağın dolu olup olmadığının direk görülmesini sağlayan yarım daire şeklindeki gözlem deliğidir.

[Resim: sl271017kd0.jpg]


İcra yayı kılavuzundaki, kılavuzun arka kısmının içinden gövdeye uzanıp, gövde ortasındaki deliğe oturan ve kılavuzu gövdeye sabitleyen yaylı pimi ve destek tablasını sabitleyen, eski dört puntolu sabitleme sistemi yerine, direk iç içe geçmeli, iki kademeli bir pim sistemi adapte edilmiş.

[Resim: sl271018wk6.jpg]


Her iki silahda da aynı kabzeler var.
Şarjörler birebir aynı.
Silahın nişangah ve tetik sisteminde herhangi bir revizyona gidilmemiş.
Çift ve tek hareketli tetiklerin sağma mesafeleri ve ağırlıkları aynı.
Tetik kurulma mesafesi de değişmemiş.

Arkadaşlar genel olarak revizyondan geçip TSW şeklini almış olan SW 5906 serisi, eski modele oranla bazı gözlere hitap etmeyebilir, ama kesinlikle çok daha sağlam ve kullanışlıdır. Silahın çok daha sıkı bir hale gelmiş tolerans ölçüleri nedeni ile, namlu kilit noktaları ve kızak-gövde temas alanlarındaki yağlama ihmal edilirse, bu silahın başlangıçta kalitesi tartışılmaz MKEK fişekleri ile tutukluk yapması kaçınılmazdır. Bu silahı alan arkadaşlar, güzelce söküp, titiz bir yağlama yapmadan atış yapmasınlar. Çok basit bir şekilde bertaraf edilecek nedenlerden dolayı boş yere hayal kırıklığı yaşamasınlar.

Saygılarımla.
 
Alıntı

#3
Sn Lupus malumunuz bende de klasik bir 5906 var ve bu silah şarjör takılı değilken ateş etmiyor bunun özel bir sebebi var mı? veya fayda veya zararı var mı? ayrıca bu sistemin çalışma şekli am olarak nasıl şarjördeki bir arızadan dolayı silahın ateş etmeme olasılığı tam olarak nedir, bilgilendirirseniz sevinirim... ayrıca emniyet mandalı pimi silah emniyete alınınca pim dönerek iğnenin önünü kapatıyor ve horozun iğneye çarpmasını engelliyor TSW de de aynı durum var mı?
 
Alıntı

#4
Sn.MelihAga, emniyet kısmı daha kısa olduğu için önce ona değineyim;
Emniyet sisteminin şekli ve çalışması tamamen aynıdır.
TSW'lerde de emniyet iğneyi bir miktar içeri gömüp, önünü kapatmaktadır.


SW'ların şarjör emniyeti, çoğu silah ustasının bile farkında olmadığı ve çoğu kişinin aslında ne olduğunu merak ettiği küçük bir parça aracılığı ile çalışır. 5906'ınızı söktüğünüzde, kızağı ters çevirip bakınca, emniyet mandalları hüzasında, bir tarafta otomatik iğne kilidini, diğer tarafta da küçük beyaz plastik bir parça görürsünüz.

Bu küçük beyaz plastik parçaya hafifçe bastırdığınızda, bu parçanın altında bir yay gerimi hissedersiniz. Bu yay, bu küçük parçaya sürekli olarak aşağıya doğru bir basınç yapar. Silahınız monte bir halde iken, bu plastik parçanın hemen altına, gövdenin sol tarafındaki, kovan fırlatıcısı gelir.

Silahınız sökülü iken, bu kovan fırlatıcısı altındaki yay nedeni ile yukarıda durur.
Bu pozisyonda dikkat ederseniz, silahınızın tetiği çalışır ve horozu düşürür.
Silahınız demonte bir haldeyken, önce bu şekilde tetiğini test edip, kendiniz çalıştığını görün.
Daha sonra da, sol tarafta tek başına duran kovan fırlatıcısını herhangi bir şey ile aşağıya kadar bastırın, tetiğinizin boşa çalıştığını göreceksiniz.

Bunun nedeni, gövdenizin tam ortasında, kovan fırlatıcısı ve iğne kilidi açma manevelası ile horoz düşürme tulumbası arasında duran, küçük yuvarlak bir parçadır. Bu parça aslında aşağıya doğru uzanıp, geriye doğru bir kuyruk şeklinde çıkıntı verir. Bu kuyruk, tetik kolu üzerine oturarak, yukarıda çıkıntısını gördüğünüz parçanın, kızak kilitleri açıldığında veya şarjör çıkarıldığında, tetik kolunun aşağıya itilerek, horoz tulumbasından irtibatının kesilmesini sağlar.

Aynı şekilde kızağın geri kısmında, tam ortada açılmış bir oyuk göreceksiniz.
Silah kilitlendiğinde, irtibat kesicinin kafası o boşluğa gelerek yukarı yükselir ve tetik kolu atış pozsiyonuna gelir.
Silah patlayıp, kilitler açıldığında ise, kızağın geri hareketi ile beraber, o boşlukda geri gelerek, kızağın düz alanı nedeni ile, irtibat kesicinin kafası aşağıya doğru bastırılacaktır, tetik kolu gene boşa çıkarak, silahın tüm sistemi tekrar uygun ve güvenli pozisyonda kilitlenene kadar, tetik kolunun horoz tulumbasına temasını engelleyecektir.

CZ 75'inizde bu işi, tetik kolunun orta üstündeki iki mahmuz ve kızakların alt gerisinde yer alan özel oluklar yapmaktadır. Silahlar monte haldeyken, kilitlerin açıldığı pozisyondan itibaren, tetik kollarının boşa çalıştığını kendiniz de test edebilirsiniz.

Gövdenin arka ortasında çıkıntısını gördüğünüz bu parçanın alt orta kısmında, sağda ve solda olmak üzere iki kulak vardır, işte sizin silahınızdaki kovan fırlatıcısı, kızaktaki beyaz parça tarafından aşağıya itilince, ortada gördüğünüz irtibat kesinin sol kulağına oturarak, irtibat kesiciyi aşağıya iterek, tetik kolunu, horoz tulumbasından kurtarır.

Peki silah monte haldeyken, şarjör takılınca ne olur da silahımız çalışmaya başlar?
Silahınız demonte haldeyken şarjörü takın. Şarjörün sol yanağının, kovan fırlatıcısının ortasındaki dışa açılı küçük bir çentiği yakalayarak, kovan fırlatıcısını yukarıya ittiğini göreceksiniz. Bu parça yukarı itilince, tüm sistem tersine çalışarak, tetik kolu atış pozisyonuna gelir. Silah çalışmaya başlar.

Şarjör emniyetini bazı atıcılar kullanışlı ek bir güvenlik tedbiri olarak görür.
Bazıları da tamamen gereksiz bir ayrıntı olarak değerlendirir.
Tek bir silahım olsa, sadece ona bağımlı olsam, asla bu aparatı istemezdim.
Gerekli bir durumda, silahın şarjörü olmadan da, fişek yatağını doldurp ateş edebilmeyi isterim.
Tabii bu benim kişsel düşüncem.

Saygılar.
 
Alıntı

#5
teşekkür ederim Sn Lupus öğrenmek istediklerimi sayenizde öğrendim,iyiki varsınız...
 
Alıntı

#6
karizması taşıma kolaylığı olan bir makina hiç tutukluluk yapmadı
 
Alıntı

#7
ertug_tamur demiş ki:güzel silahtır ya bende de var çok memnunum polat alemdar kullanıyodu çok gurulanıyodum arkadaşlara gösteriyodum bak polatın kullandığı diyodum aaa helal sana yakışır diyolardı hehehehehe para bulsam da bi zagana sport alsam yaw

Sn Ertuğ,

Öncelikle hoşgeldiniz.
Yalnız dikkat ediyorum da, foruma hiç göz atmadan yukarıdaki gibi "sıfat koymakta zorlandığım" mesajlar atmaya girişmişsiniz.

Forumumuzda, hem kullandığınız dil, hem de örnek alıp, "gururlandığınız hayali TV karakterleri" yoğunluklu olarak dalga geçmek için kullanılmaktadır.

Umuyorum ki dalga geçmektesiniz...Eğer durum bu ise, sizden ricam, bu tarz mizah içeren mesajlarınızı, "Üst düzey silah geyikleri" başlığına yazmanız; çünkü bilimsel veriler içeren bir başlıkta, "hiç komik olmuyor" açıkçası...

Sevgiler
 
Alıntı

#8
5906 ve benzeri platformları zaten dünyada artık sadece Polat Alemdar benzeri '' Ağır Abi '' ler, ya da kasa silahı olarak tabanca muhafaza edip, gerektiğinde havasını basmak isteyenler, ya da boyası cilası eskimeyecek evladiyelik sınıftan bir silah isteyenler kullanmaktadır. 1911'ler, hatta BHP'ler bile profesyonel ya da duayenlerin kılıflarında yer edinebilirken, profesyonel manada taktik kullanım alanını çoktan kaybetmiş olan 3 ncü nesil tabancalarının yerine SW firması da artık M&P modelini forse etmeye çalışmaktadır.

Zigana Sport'un konu başlığı ile olabilecek tek alakası da aynı SW 3 ncü nesil yarı otomatiklerinin ucube ve kullanışsız emniyet mandalı gibi bir emniyet mandalına sahip olmasıdır. Zigana'nın alüminyum gövdesi belki 5903 ile alakalanabilir, ancak bunun dışında ne namlu kilitleri, ne tepme yatakları, ne üretim malzemeleri, ne şarjör emniyet sistemleri alakasız silahları aynı konu başlığında anmanın hiç bir mantığı yoktur, en azından bizce.
 
Alıntı

#9
Demek ki bilineni bir kez daha tekrar etmek gerekiyor.


Her gösterişli mükemmel silah taşıma silahı olamıyor. Özellikle dünya modern silah sektörü artım daha hafif silahlara yönlendikçe bu durum dahada artacak.

Poligon silahı tanımını ben açıkcası sevmiyorum. Silah eğer taşıma imkanı varsa taşınmalı. Yok eğer taşıma imkanı yoksa bulundurulmalı.
Yani onca bedel ödeyip bu silahın poligon silahı olduğunu söyleyecek yakın arkadaşlarım ve dostlarım olsun istemem. Açıkcası ben arkadaşlarımdan gelecek bu tür söylemlerden rahatsız olup silahıma karşı bir tavır alırmıyım diye düşünüyorum.

Bakın bunu ifade ederken de her konuda insanların eleştirilerinden rahatsız olup sahibi olduğum değerlere karşı soğumam.
Mesela aracımla, telefonumla, oturduğum semt yada evimle ilgili yapılan yoruma aldırmam ama sanırım silah konusu bu gibi değil.
Bu nedenle de çok sıkı dokokup ince elemeye çalışıyorum.

5906 bana göre aşık olunabilecek bir silah. Keşke dünya hafif silahları hiç gündeme getirmeseydi.
 
Alıntı

#10
Sipahi Beyi demiş ki:5906 bana göre aşık olunabilecek bir silah. Keşke dünya hafif silahları hiç gündeme getirmeseydi.

Sn Sipahi beyi,

İşte forumumuzun güzelliklerinden birini daha gündeme getirmiş oldunuz böylece..Smile
Mesela bence de bu silah, Dünya nın en çirkin tabancalarından biri...Big Grin
Ama burada subjektif yargılar içeren cevaplar almıyor, (Üstat ve tecrübelerini paylaşan arkadaşlarımız sağolsun) tam tersine bilimsel veriler eşliğinde seçim yapabilme şansınız oluyor, değil mi...Big Grin


Sevgiler
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi