Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
V Serisi Darne
Bir dostuma ait güzelliği paylaşayım dedim.
Saygılar.
Osman.
[Resim: th_IMG00937-20100818-1021.jpg]
[Resim: th_IMG00938-20100818-1022.jpg]
[Resim: th_IMG00939-20100818-1022.jpg]
[Resim: th_IMG00940-20100818-1022.jpg]

Alıntı

Sn. Ortaç, paylaşım için teşekkürler. Arkadaşınıza ait tüfek sanırım bildiğimiz çiftelerden, namlu kırılıyor. Bazı darnelerde namluyu kırmadan, tetik grubunu çevirerek fişek yüklüyorsunuz.

Alıntı

Sayın Syılmaz,
Her ikisi de değil, açma mandalını yukarı kaldırınca fişek tablası fişek boyu kadar geri gidiyor.
Saygılar.
Osman

Alıntı

[Resim: darne20rotatif20cal2016.jpg]

[Resim: darne06091415.jpg]

Alıntı

Sn. syılmaz,

#1 mesajdaki tüfek sizin #4 mesajınıza eklediğiniz "alttaki" resimde görülen tüfekten. Yani kırma değil. Sn. ORTAÇ'ın #3 mesajında yazdığı gibi. Namlular "üst" resimde olduğu gibi dönmüyor fakat namlular gerisinde, içinde iğnelerin filân da bulunduğu ana parça "alt" resimde de görüldüğü gibi "kulaklar" kaldırılarak çekildiğinde geriye kayarak hem çakmak düzeneklerini kuruyor hem de yataklarda bulunan boş veya dolu fişekleri geriye çekerek silâhı boşaltıyor.
Bu sistem gerek Darne firmasının gerekse lisans altında Darne sistemi üretimi yapan diğer firmaların da genelde çeşitli kalitelerde (puan veya nokta denilen daire şekillerin sayısıyla tanımlanan) ürettiği türdür.
Sanıyorum V serisi çok az ve kısa bir dönemde yapılmıştır fakat dönem hususunda yanılıyor olabilirim. Ben sadece "dönmeyen" tiplerini bire bir görebildim ve zerafetleri, hafiflikleri yönünden hep beğendim. Ava gittiğim dönemlerde 20 numara bir Darne bıldırcın tüfeğim olsun isterdim. Çok seneler önce bir kere bütçeme uygun bir Darne rastgeldi, onun da namluları, orijinali nasıl olduysa fena halde ezildiği için burada yeniden yapılmıştı ve biraz ağır ve dengesizdi.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Haklısınız Sn. Ali Kozanoğlu, bende her iki sistemide göstermek amaçlı fotoğrafları yüklemiştim. Darne'nin normal kırma namlulu çiftesi de var mıdır acaba? Yoksa hepsi böyle ilginç şekilde mi açılır? Fransızlar'da var zaten böyle her şeyi kendilerine göre yeniden şekillendirmek (bkz. otomobilleri). Darne'nin sistemi, normal kırma bir namlunun (özellikle ejektörlü) sağlayacağı boşaltma ve yeniden yükleme kolaylığınıda sağlayamaz diye düşünüyorum. Bana göre yaptıkları tasarımın, bildiğimiz kırma sisteme nazaran hiçbir avantajı yok gibi.

Alıntı

Sayın Syılmaz,
Darne, bildiğimiz süperpozeler de imal ediyor.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Sn. ORTAÇ ve Sn. syılmaz,

Benim yazdıklarım çok yetersiz ve eksik olabilir. çünkü gördüğüm belki 10 Darne dışında tüm bilgim 1973 yılında yazılmış 3-4 sayfalık bit makaleye ve de birkaç sene evvel internette bulduğum bazı bilgilere dayanıyor. Nitekim, internetten bulduğum bilgiler arasında bahsettiğiniz süperpoze tüfeklerin de resmi var. Fakat sanırım gözüm o klâsik Darne tipinden başkalarını görmediği için onu tamamen "es" geçmişim. Klâsik Darne'lerin zerafetine ve tabir caizse "filinta" gibi görünüşlerine as tüfek erişebilir, ki o bile şüpheli bence. İnternetten bulduğum "The Darne Shotgun" adlı yazıyı eklemeye çalıştım. Umarım başarırım.

Saygılar,

alikozanoglu

NOT: Belki yazının uzunluğundan eklenmedi. Fakat Google'dan "The Darne Shotgun" diye girerseniz sanırım ilk çıkan yazılar arasında olacak. A.K.

Alıntı

Teşekkürler Sn. Ortaç, peki normal çifteler içerisinde kırma namlulu olanlar mevcut mu? Ben nette göremedim.

alikozanoglu demiş ki:Benim yazdıklarım çok yetersiz ve eksik olabilir. Çünkü gördüğüm belki 10 Darne dışında tüm bilgim 1973 yılında yazılmış 3-4 sayfalık bit makaleye ve de birkaç sene evvel internette bulduğum bazı bilgilere dayanıyor.

Sn. Kozanoğlu, 10 adet darneyi Türkiye'de kaç kişi görmüş. Smile

Alıntı

alikozanoglu demiş ki:Sn. ORTAÇ ve Sn. syılmaz,

Benim yazdıklarım çok yetersiz ve eksik olabilir. çünkü gördüğüm belki 10 Darne dışında tüm bilgim 1973 yılında yazılmış 3-4 sayfalık bit makaleye ve de birkaç sene evvel internette bulduğum bazı bilgilere dayanıyor. Nitekim, internetten bulduğum bilgiler arasında bahsettiğiniz süperpoze tüfeklerin de resmi var. Fakat sanırım gözüm o klâsik Darne tipinden başkalarını görmediği için onu tamamen "es" geçmişim. Klâsik Darne'lerin zerafetine ve tabir caizse "filinta" gibi görünüşlerine as tüfek erişebilir, ki o bile şüpheli bence. İnternetten bulduğum "The Darne Shotgun" adlı yazıyı eklemeye çalıştım. Umarım başarırım.

Saygılar,

alikozanoglu

NOT: Belki yazının uzunluğundan eklenmedi. Fakat Google'dan "The Darne Shotgun" diye girerseniz sanırım ilk çıkan yazılar arasında olacak. A.K.

Sayın Kozanoğlu,
Efendim, tevazu gösteriyorsunuz. Bilgilerinize daima ihtiyacımız var.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi