Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
20 numara çakmaklı tüfekler
#21
Sayın Pinus,
En son resimdeki 16/70 çifte diğerlerine göre çok daha iyi durumda görünüyor. Kolleksiyon amaçlı alınabileceğini ben de düşünüyorum.
Proofmarklara gelince, bazı silahlarda proofların tesviye ile kısmen silindiği, bazılarında ise damgaların tesviye izlerinin üzerine vurulduğu izlenimi resimlerden ediniliyor. Ben bu izlenim uyarınca bazı proofların çakma olduğu kanaatine vardım. Tabii ki iyi bir büyülteçle bakılırsa tamiratın mı, yoksa proofun mu daha sonra yapıldığı kolaylıkla anlaşılır.
Tavsiyem, bir beyaz kağıdın üzerine iki değişik kalemle çarpı işareti çizip 8X matbaacı büyülteciyle bakmanız. O zaman ne demek istediğim daha kolay anlaşılabilir.
Saygılar.
Osman
 
Alıntı

#22
Sn. Pinus,

78886 numaralı tüfek diğer ikisinden temiz ve üstelik çakmakların dış görünüşleri de düzgün. Çapraz tüfekl damgası kendi başına da bir taçlı çerçeve içinde de İspanya deneme damgaları. 16-70 olarak fişek çapı ve yatak boyu da verilmiş. Çerçeve içinde (kalkan şekilli) BP ve altında uzun yuvarlak uçlu bakla da Eibar Deneme Evi'nin 1931'den sonraki ihtiyari Dumansız Barut denemesi damgası imiş. İlgili damga resimlerini ekte vermeye çalışacağım. Yine de iğne yuvalarını ve uçlarını güvenilir bir ustaya kontrol ettirmeden atmaya kalkmanızı tavsiye etmem.
Dekoratif olarak da daha önceki iki tüfekten çok daha temiz ve güzel görüntülü. Ayrıca da 1931 işaretlerine bakılırsa daha yeni. Alırsanız hayırlı, uğurlu olsun. Rastgele.

Saygılar,

alikozanoglu


Eklenti Dosyaları Resim(ler)
   
 
Alıntı

#23
Sn. Ali Kozanoğlu ve Sn. Ortaç,

Kıymetli yorumlarınıza çok teşekkür ederim. Pazarlığı yüksek açtı, bizim pazarlığımız bir iki hafta sürer. Nasip olursa almaya çalışacağım.

Selamlar
 
Alıntı

#24
Sn. Pinus,

Daha önceki iki tüfekten 16-65 çapında olanında bulunan "11" damgasına bakarsanız hem "1"lerin aynı hizada olmadığını hem de bilhassa altt taraflarında "1" lerin kaidelerinin hemen yanlarında yukarıya doğru şişmeler kolaylıkla görülebiliyor. Bunların Sn. ORTAÇ'ın bahsettiği gibi "çakma" olmaları muhtemel değil neredeyse muhakkak. Fakat diğer damgalarda bazı eğe izleri çok bariz ise bu bence çakmalıktan çok kalitesiz işçiliği gösterir. Eklemeye çalışacağım resimdeki kilit dilleri yanındaki keski izleri bence sonradan kubuz basküle kilitlendiğinde namlunun yanlara sallanmasını önlemek (veya azaltmak) için vurulmuş çizgiler. Bunların daha hafiflerinin "nokta" zimbasıyla yapıldığını görmüştüm fakat bu kadar abartılısını ilk defa görüyorum.
Bir hususta aklınızdan bir fikri silmek isterim. Bir tüfeğin Avrupa (meselâ Belçika) üretimi olması işçiliğin, üretim kalitesinin iyi olacağının garantisi değildir. Belçika'da, İspanya'da fakir Afrika, Asya kullanıcılarına satış için yapılmış çok düşük kaliteli (hatta maalesef adi) üretimler de yapılmıştır. Yirminci asrın ilk çeyreğinde Belçika'da yine bu gibi kullanıcılar için "taşlı çakmaklı" tek namlulu ve ağızdan dolma tüfekler yapılmaktaydı. Hem fişek hem kapsül almak daha çok para gerektirdiği için.
Saygılar,

alikozanoglu


Eklenti Dosyaları Resim(ler)
       
 
Alıntı

#25
Sn. Ali Kozanoğlu,

Bu konuda yapmış olduğunuz yorum ve incelemeler üstad seviyesini layıkıyla hak ettiğinizin delilidir. Yaptığınız yorum ve değerlendirmeler inanın eski silahlara nasıl yaklaşmam gerektiği konusunda benim için çok aydınlatıcı oluyor. Eski silahlara ayrı bir tutkusu olan bendeniz sizin gibi bir üstadla karşılaşmaktan çok memnunum.

Selamlar
 
Alıntı

#26
Sn. Pinus,

Bir faydalı katkım olduysa benim için bir övünç vesilesidir.

Saygılar,

alikozanoglu
 
Alıntı

#27
Ali Bey dedigim gibi tufege notunu verdi..Simdi son bir is kaldı bize bulamaca keyfini yasatması icin bu tufegin. Sayın uye bu damgaları pudra dokup sonra silerek fotograflarsa cok net gorebiliriz..Baska bilgiler ve uretim kodları cıkabilir..tabi arzu ederse..
 
Alıntı

#28
Sn. arkadaşlar,
Hafıza aşınıp eskiyince ya kaçarken geliyor ya uçarken (durup dururken ban edilmeyelim). Bu tüfeklerin üzerlerindeki izleri düşünürken birden neden aşina geldiklerini hatırlar gibi oldum. El işçiliği ile metal parçalar birbirlerine alıştırılırken “esas” olarak kullanılacak parça koyu renk bir pigment ve yağ ile bir macun yapılarak “esas” parça hafif bununla boyanır. Diğer parça buna değdiğinde üzerinde kalan izler “raspa” denilen bir kazıyıcı alet ile kazınır. Tesviyecilikle uğraşanlar neredeyse ilk iş bu âleti kullanmayı öğrenirler (bazıları da sonra öğrendiklerini unuturlar). Ekte 48 sene evvel yaptığım bir gönyenin resmi var. Raspa çizgiler zımparayla matkapta yapılan “fırfır” deseninin altndan halâ sırıtıyor. İlk alıştırma temrinleri peşinden bunu yaptırmışlardı.
Sanıyorum tüfeklerin kubuz/baskül iç kısımlarında görülen ve tam paralel olmayan bazı izler “raspa” izleri” ve üzerlerine vurulan damgaların etrafınd şişen kısımlar tesviye edilirken biraz aşınmış fakat tamamen kaybolmamışlar. Yani tamir sırasında yapılmış eğelemeler değil. Sanıyorum bu son sayfalardaki resimlerde tamir sonrası vurulduğu çok bariz olan “11” damgası. Gerek o gerekse kilit dillerindeki keski izi şişmeleri bilhassa tesviye edilmemiş boşlukları alsın diye herhalde.
Bir kırma çifte alacağınız vakit (süperpozelerin bir çoğu baskül içine gömüldüğü için normal çifteler kadar yan boşluğu yapmaz) namlu yerine kilitliyken el kundağını çıkarıp namlu yukarı bakarken yanlara doğru kısa hareketlerle sallayın. Kilitte boşluk varsa, ve bu boşluk miktarına göre, tıkırtılar, tukurtular duyulacaktır. Az olursa pek zararı olmaz keyfe kederden gayrı. Bilhassa iğnelerin bulunduğu dik arka yüzle namluların arasında fazla boşluk oluşmuşsa buradan kovanların dibindeki ince metal kaplama dahi yarılabilir. Daha önce yazdığım gibi iğne uçlarının sivri değil de düzgün şekilde yarı-küresel olması ve iğnelerin yuvaları ile arasında da fazla boşluk bulunmaması gerekir kapsüllerin buralara şişip delinmemesi için. Ayrıca çakmakların göbek çentikleri ve yayları da sağlam olmalı ki fişek patlarken basınç kapsülü geriye şişirip iğneyi arkaya itemesin.
Sonradan aklıma gelen “raspa” izleri hususunda tekrar özür dilerim. 50 seneye yakındır kullanmadığım bir alet maalesef aklıma daha evvel gelmedi.
Saygılar,
alikozanoglu


Eklenti Dosyaları Resim(ler)
   
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi