Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
20 numara çakmaklı tüfekler
17-08-2010, 09:59 PM (Bu Mesaj 17-08-2010 10:01 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Pinus.)
20 numara çakmaklı tüfekler
Kıymetli forum üyeleri,

Av bayii bir arkadaş, zor alım ihalesine girerek yüklüce bir av tüfeği almıştı. İçlerinde 16 numara Robust başta olmak üzere çok güzel Avrupa tüfekler vardı. Yine 16 numara çakmaklı güzel İspanyol çifteler vardı. Bu hafta dükkana 3 adet 20 numara farklı namlu boylarında çifte getirmiş. Bunları ben işlem görmeden göremedim maalesef. Yıpranmış tüfekler Düzce'de işlemden geçmiş. Kendisi işleme yollamadan merak edip markalarına bile bakmamış. Üzerlerinde yazı kalmamış. Kundaklar yeni yapılmış. İki tanesinin üzerinde av köpeği simgesi var. Süsleme amaçlı mı, yoksa bir marka işareti midir, bilmiyorum(süslemeye benzettim). Eskiden Beşikdüzü yapımı av tüfekleri üzerlerindeki av köpeği simgelerinden anlaşılırdı. Tabii çok daha amatörce resmedilmiş simgelerdi. Bu tüfeklerin menşei hakkında bilgisi olanların yardımlarını rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
[Resim: photo0033t.jpg]
[Resim: photo0034n.jpg]
[Resim: photo0035l.jpg]
[Resim: photo0036da.jpg]
[Resim: photo0037iq.jpg]
[Resim: photo0038l.jpg]
[Resim: photo0039xr.jpg]
[Resim: photo0040.jpg]
[Resim: photo0041y.jpg]
[Resim: photo0042z.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-08-2010, 10:13 PM
RE: 20 numara çakmaklı tüfekler
Sn. Pinus,
Kendi düşüncem kolay kolay kimse bu fotoğraflarla silahların menşei hakkında fikir beyan edemez. Belki aynı silahı kullanan biri varsa, o tanıyabilir.

Eğer üzerinde hiç bir marka yada üretim yeri ibaresi yoksa, namluyu söküp namlunun alt kısmında yada kubuzda bulunması muhtemel sanayi kodlarını fotoğraflayabilirseniz, fikir beyan edebilecek üyeler çıkabilir.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-08-2010, 10:18 PM
Sanıyorun Sayın Alikozanoglu bu tufegin notunu verebilir...Sayın Pinus emek sarfedip aktarmıssınız buraya gormeme vesile oldunuz bunun icin de tesekkur ederim efendim..
Alıntı Yaparak Cevapla
17-08-2010, 10:28 PM (Bu Mesaj 17-08-2010 10:29 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Pinus.)
syılmaz Yazdı:Sn. Pinus,
Kendi düşüncem kolay kolay kimse bu fotoğraflarla silahların menşei hakkında fikir beyan edemez. Belki aynı silahı kullanan biri varsa, o tanıyabilir.

Eğer üzerinde hiç bir marka yada üretim yeri ibaresi yoksa, namluyu söküp namlunun alt kısmında yada kubuzda bulunması muhtemel sanayi kodlarını fotoğraflayabilirseniz, fikir beyan edebilecek üyeler çıkabilir.

Sn. syılmaz,

Üzerlerinde hiç bir marka veya başka bir ibare yok. İkisi aynı, biri farklı marka gibi. Ben daha çok eskiler tanır ümidiyle koymuştum resimleri. Namluyu sökmek aklıma geldi de resimleri çekerken çok acelem vardı. Uygun zaman olursa söküp bakmak lazım. Bu konuda haklısınız.

Sn. Navigator, Ben de Sn. Ali Kozanoğlu'nun vereceği nottan ümitliyim.

Selamlar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-08-2010, 10:35 PM (Bu Mesaj 17-08-2010 10:39 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alikozanoglu.)
Sn. Pinus,

Sn. syılmaz'ın yazdığı gibi; el kundağını ve namluları söküp kubuz altında ve baskülde bulunan damgaların net fotoğraflarını çekebilirseniz belki en azından üretildikleri ülkeleri bulabiliriz "Proofmarks" kitabından. Umarım hiç değilse o yüzeyleri zımparalama, parlatma hevesine kapılmamışlardır. Resimlerdeki çakmalrın köpek ve kuş gravürleri oldukça sıradan ve basit resimler. Hatta ilk iki fotoda çakmağın arkasında resmedilmiş olan köpek hafiften çoban köpeğine benziyor av köpeğinden ziyade. Namlu üstlerinde ve/veya çakmaklarda yazılı bir marka olmadığına göre sanırım tek ümit içerdeki damgaların silinmemiş olması. Sn. NAVIGATOR'un teveccühü hilâfına marka ve adreslerin bulunduğu namlu üstleri ve çakmak dış yüzeyleri epey "açkılanmışa" benziyor. Kubuz/baskül yüzeylerinden de seri numarası (varsa) dışında ancak üretici ülke (şayet resmi denemeler yapılmışsa) ve namlu (ve şok) çapları ile yataklara girecek kovan numaralarını görebiliriz sanıyorum.

Saygılar,

alikozanoglu
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-08-2010, 11:35 PM
Efendim ahsap kısımların tamamı veya bir bolumu orjinal degil galiba..
Alıntı Yaparak Cevapla
18-08-2010, 09:58 AM
Sn. NAVIGATOR,

Sn. pinus zaten silâhların "fena halde" elden geçmiş olduklarını ve yeni kundaklarını yazmış. Benim tebarüz ettirmek istediğim; "marka, isim gibi yazılar tamamen gitmişken" muhtemelen elden geçirenlerin tüfekler fazla langur lungur gevşemesin diye kubuz/baskül arası yüzeyleri fazla "temizlememiş" olmaları ve oradan da ancak (varsa) seri numarası, namlu iç çapı, şok çapı, fişek ebadı (o tarihlerde zaten pek kovan boyu yazmazdı, sadece numara olarak çapı vardır), ve de şayet kullanmaya kimsenin niyeti varsa; "dumansız denemesi" damgası mevcut mu diye bakabiliriz. Ve tabii, bu damgalar varsa, hangi ülkede üretildiğini anlayabiliriz.

Saygılar,

alikozanoglu
Alıntı Yaparak Cevapla
18-08-2010, 06:18 PM
Sn. Ali Kozanoğlu,

Yarım saat kadar önce tüfekleri sökmeye gittim. Arabayı kötü yere parketmiştim. Aceleyle birini sökebildim fakat fotoğraf çekmedim. Seri numaraları iyi durumda. Temizlenirken yarısı silinmiş rakamlar da gördüm ama aceleden ne olduğunu anlayamadım. Deneme damgası veya bir işaret göremedim. Yarım üçünü de söküp resimlerim sanırım.

Selamlar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-08-2010, 09:08 PM
Dün sökmeye vakit bulamadığım iki tüfeği bugün söktüm. İşaretler oldukça tanıdık çıktı. Çok resim çektim ama yalnızca iki tanesi anlaşılır olmuş. Cep telefonunun azizliği. Sanırım Sn. Ali Kozanoğlu tanımadığım simgelerin anlamlarını da bizimla paylaşır. Hala bir tanesinin menşei belirsiz. Selamlar

[Resim: photo0043l.jpg]
[Resim: photo0045n.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-08-2010, 10:02 PM (Bu Mesaj 19-08-2010 10:11 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alikozanoglu.)
Sn. Pinus,

Üst resimdeki "2615" seri numaralı tüfekte Belçika üretimi, ve Liege denemelerinden geçmiş ve tüm kırma saçma tüfeği damgaları var. Baklava içinde 20 C ve 15.9mm namlu çapları dahil. Şayet hafif ufak çaplı başka bir "şok çapı" gösterilmemişse muhtemelen hiç soksuz. Diğer tüfek 16 numara ve daha sonraki bir üretim (çap damgası "C" içinde olduğuna göre ve 16-65mm kovanlara göre. Pek okunmayan bir oval içi ELG Belçika işareti olabilir sağ namluda. 16 numara tüfek namlusunda şok çapı yazılıysa daha namlu ucuna doğru veya silinmiş olabilir.
Maalesef başka bir şey çıkaramadım. 20'de *L ve 16'da *U kontrolör isim damgaları.

Saygılar,

alikozanoglu
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS