Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zigana F
Bir silahı dilediğiniz kreiterler ile testlere tabi tutup değerlendirebilirsiniz. Ancak ne yaparsanız yapın, açık bir pazarda orta dönemde binlerce kullanıcının verdiği geri besleme bilgilerinin 10'da birini bile veremez bu sonuçlar.

Bu yüzden tüm dünyada Amerikan silah pazarı ve oradan geri gelen veriler çok değerlidir. Sok kullanıcı fiyatından tutun silahın her türlü hoşa giden ve gitmeyen öğeleri dile gelir. Son kullanıcıların talepleri, rakiplerden farklılıklar, artılar ve eksiler bir arada bulabileceğiniz bir labratuar ortamıda hiçbir işkence testinde elde edemeyeceğiniz sonuçları verecektir.

Ancak o pazara girmemiş bir tabanca kalitesiz demekte asla anlamına gelemez. Bizim poligonlarımızda 10 binlerce mermi ateşlemiş silahlarında verileri o markete akmaktadır. Ancak ustalarımızın hakkını vererek anlattıkları bu bilgilendirmeleri işlerine gelmediğinden ajitasyon olarak damgalayıp kendi mandavallarını okumaya devam eden firmalarımız olduğu sürece kalite konusunda istediğimiz yerlere gelmemiz çok uzun bir süre alacaktır.

Alıntı

orpeus demiş ki:Yabancılar beğendi o zaman bu oldu demek ne derece doğrudur?.... Saygılarımla

Ne derece doğru olduğuna, "yurt dışındaki silah dünyasıyla" önce bir tanışıp sonra kendiniz karar verebilirsiniz..
En doğrusu bu olur...

Bir de şöyle bir laf vardır oralarda... "Opinions without knowledge, means nothing"
Yine bu araştırmalarınızda en değerli bilginin bu olduğuna hükmetmenizi dilerim..

Sevgilerimle

Alıntı

dün bir arkadaşımın tiganasını denedim.çok pis patlıyordu.millet sesini konuşurken ben hedefi inceliyordum dağılım 15 metre için tatmin eder nitelikteydi.tabiki kendi atışlarımı gözönüne aldığımda.ama tok ses olayını çözemedim.saygılar.

Alıntı

Değerli form üyesi arkadaşlarım. Zigana f modelini teknik açıdan değerlendirebilirseniz sanırım benim gibi kullananlar ve de almak isteyen arkadaşlar bilgi sahibi olacaklardır.(Malzeme kalitesi, Ergonomisi, işçiliği, dağılımı, v.b gibi) Cevaplar için şimdiden Teşekürler. Saygılarımla....

Alıntı

Arkadaşlar son iki hafta içerisinde görevimiz gereği gittiğimiz ilçelerin meskul mahali dışında güvenli ve emniyetli bir bölge belirleyip mesai arkadaşımın yeni almış olduğu sarsılmaz kılınç 2000 light marka tabancası ve benim f ile atışlar yaptık. Bu atışlar sonucunda hedef olarak bulabildiğimiz envai çeşit şişeleri genel itibari ile benim atışlarımla kırdıkSmile. Tabi bundaki etkenlerin başında az çok 3 yıllık silah kullanmam, arkadaşımın silaha henüz alışamaması ve öyle tahmin ediyorum ki sayın Lupus ustanın belirttiği gibi zigana serilerinin poligon atışlarına uygunluğu yatmakta ( tabi bizimkisi ne kadar poligondan sayılırsa). Yaklaşık olarak atığımız 40 küsür mermide iki tabancada da herhangi bir mekanik sorun yaşanmadı. İki silahında tetiklerinin sert olması ile birlikte zigana f 'in tetiğinin daha sert olduğunu hissettim. İki silahın geri tepmeleri karşılaştırıldığında yine benim tabancamın daha fazla geri tepmesinin olduğunu gördük ama tuhaftır (bana mı öyle geldi bilemiyorum) F daha çabuk hedefe hattına oturuyordu. Videoda çektik ama çekimler N95'in kamerası ile yapıldığı vede görüntülerin iyi olmaması nedeniyle ekliyemedim. Yaşadığım bu deneyimleri sizlerle paylaşmak istedim. Saygılarımla....

Alıntı

Alıntı: İki silahında tetiklerinin sert olması ile birlikte zigana f 'in tetiğinin daha sert olduğunu hissettim
Zigana F silahınızda da tek hareketli tetik çekişi esnasında, istinat boşluğu alınıp mekanik temasın ilk sağlandığı tetik yolu başında, kısa ve küçük bir '' kırt '' sesi veya hissi alınıyor mu?

Alıntı: İki silahın geri tepmeleri karşılaştırıldığında yine benim tabancamın daha fazla geri tepmesinin olduğunu gördük ama tuhaftır (bana mı öyle geldi bilemiyorum) F daha çabuk hedefe hattına oturuyordu.
Zigana F' in alüminyum alaşım gövdesi ve daha yüksek olan atış aksı nedeni ile şahlanma ve geri tepme hissinin daha fazla olması normaldir. Hedef hattına daha çabuk geri dönmesinin nedeni ise, silahın sürgü siklus zamanının daha kısa olması ve elinize temas noktalarının silahı daha stabil bir düzlemde şahlandırıp, başlangıç noktasına dönmeye daha etkili bir şekilde zorlması olabilir.

Umarım ileride bu keyifli anlarınızı görsel olarak paylaşma fırsatı bulabiliriz. Şahsen '' şise drill '' de yapmayalı moldukça uzun zaman oldu. Big Grin

Saygılar.

Alıntı

Sevgili Lupus ustam gerçekten de belirttiğiniz gibi ufak bir kırt sesi gelmekte. Niçin olduğunu bilemiyorum ama bana aynı zamanda kırt sesinin hemen akabinde sanki iki parça birbirine sürtüyor hissini de vermekte. Bu aralar silahımı beyaz krom kaplatmak amacıyla fabrikaya göndermeyi düşünüyorum. Gönderdiğimde tetik yayının zigana sport ile değiştirilmesini istiyeceğim. Tam hatırlıyamıyorum ama galiba sizin tavsiyeniz diye aklımda kalmıştı tetik yayının zigana sportta daha yumşak olduğu. Tabi sizin tavsiyeniz değilse de affınıza sığınarak bu konuda tavsiyenizi bekliyorum.
Krom kaplatma isteği nedenime gelirsek sürekli üzerimde taşıyorum ve %95 kılıfı ile taşıyorum ama galiba silahın boyasının iyi olmaması nedeni ile tabancanın açıkta kalan namlu kısmının, namlu ucundan iç tarafa doğru yaklaşık 3-3,5 cm kadar boyası aşındı. Bu 3-3,5 cm 'lik kısım normal boya renginden daha parlak duruyor. Bir kullanıcı olarak kesinlikle silahın boya kalitesi ve aleminyum olan alt gövdenin sertliğinin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu arada tabancamın 2 yıllık olduğunu belirteyim!!!!.
Son olarak Sayın lupus ustam tabancanın fabrikasında krom kaplanmasını istememin nedeni dışarıda bir tamir dükkanında sizin o çok kızdığınız kasapların elinde heder olabileceği korkum. (gerçi silahın boyasını beğenmiyorum fabrikada krom kaplaması nasıl olur onu hiç bilmiyorum). Benim için çok değerli olan görüşleriniz için şimdiden teşekürler. Saygılarımla.....

Alıntı

Sn.orpeus, sizden bir ricam olacak,
Silahınızı sökün. Sürgü takımını gövdeden ayırın. Horozu kurup, silahı tek hareketli pozisyona getirin.
Sağ elinizle tetiği çekecek şekilde kavradıktan sonra, sol elinizin bir parmağı ile, şarjör boşluğundan tetik koluna uzanarak, sol elinizle tetik kolunu çekebildiğiniz kadar yukarı çekerek, sağ elinizle de tetik düşürerek, o '' kırt '' sesini veya temasını bir de bu şekilde test edin.

Diğer yandan sadece kılıf kullanımından kaynaklanan ve pas veya korozyona neden olmayan kenar açılmaları için boya tadilatına en azından şimdilik gerek olmadığını düşünüyorum. Gerçi ne olursa olsun bunlar keyfe keder şeyler de olsa, silahı bir müddet daha kullanıp, en azından alırken aynı zamanda boyasına da verdiğiniz paranın da amortisman ve kullanım süresini geçirdikten sonra boyatabilirsiniz. Boya konusunda imkan varsa her zaman fabrikayı tercih etmek de yapılacak en doğru şeydir.

Saygılar.

Alıntı

sn Lupus usta tarif ettiğiniz gibi tetik kolunu becerebildiğim kadar yukarı çekerek tetiği düşürdüm. Bu şekilde "kırt" sesini duymamakla birlikte sanki tetik dahada yumuşadı. Ama sanki bu şekilde de tetik çekim mesafesi daha da uzadı gibi geldi bana.

Alıntı

Aslında tetik çekişiniz tam olarak uzamadı, bu manevra ile tetik kolu daha yukarıya, bir miktar da geriye yerleşti. bu manevra sayesinde tetik kolunun, tetik / horoz tulumbasına temas yeri değişmiş oldu. Tetik kolunun tulumbaya temas noktası, tulumbanın etrafında döndüğü sabitleme piminden bir miktar daha uzaklaşmış oldu. Burada da klasik kaldıraç kanunları devreye girerek, tetikteki hareket, tetik kolu tarafından, tetik tulumbasına daha etkin bir şekilde aktarıldı. Bu şekilde o sert yüzeylerdeki '' kırt '' teması hissedilmeden, horoz çentikleri, tetik tulumbasından kurtarılmış oldu.

Aşağıdaki şemada A harfi ile işaretli tetik kolu bölgesi, B ile işaretli tetik / horoz tulumbası kolunu çekerek, D ile işaretli horoz çentklerinden kurtarır. Eğer silahın C ile işaretli yayı, tetik kolunu ideal pozisyonda tutamazsa, A bölgesi B bölgesine ideal temasını sağlamayamaz, çekiş sertleşir ve yüzeylerdeki temas noktaları daha çok hissedilerek çekilir.

Dikkat ederseniz Zigana tetiğinde, ilk '' kırt '' alındıktan sonra çekiş çok rahat ve temizdir. Bu '' kırt '' teması, tetik / horoz tulumbasının keskin ön kenarında hissedilmektedir. Bu aşamadan sonra tulumba öne doğru dönmekte, ve bu alanın horoz çentikleri ile temas açısı da değişmektedir. Bu nedenle de ikinci keskin kenar, horozdaki çentiklerinden çok daha rahat kurtulmaktadır.

Bu yüzeylerin her aşamada aynı açılarla horoz çentikleri ile teması sağlanır, tetik kolunun da bu parçalara ideal teması sağlanırsa, Zigana'ların tek hareketli tetikleri oldukça tatminkar bir seviyeye getirilebilir. Bu işlemi standard modellerde beklemesek de en azından Sport modellerinde beklemek hakkımızdır diye düşünüyorum.

Saygılar.

[Resim: explp88compact.jpg]

[Resim: p88zup88c.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi