Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zigana F
Arkadaşlar benim sevdiğim bir silah, ortopedik kabza ve ayarlı gez mevcud silahta . Bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

[Resim: tisaziganafsn0.png]

Alıntı

[Resim: ziganafsiyahth8.jpg]

Alıntı

[Resim: ziganafbeyazye6.jpg]

Alıntı

ben kullanıyorum;merak ettiğin kısmını tam anlayamadım ama yinede birşeyler yazmam gerektiğini

düşündüm.

yaklaşık 200 küsür mermi attım, seri yada tek atışların hiç birisinde takılma, patlatmama yada benzeri bir olumsuzluk olmadı. Ayarlı gezin çok faydasını gördüm; ama onuda sıfırlayabilmek

gerçekten mesele. Mengene gerekli, yada bir kutu mermiyi yakarak yavaş yavaş kendine göre ayarlayacaksın.

Fiyat performans olaraksa gerçekten makul. Bugüne kadar utandırmadı.

Alıntı

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler benim merak ettiklerim tepmesi ,güvenilirliği,tetik hassasiyeti ,ele

rahat oturması,taşıma zorluğu gibi şeyler.bugüne kadar utandırmamış bu günden sonrada undırmaz inşallah tekrar teşekkür ederim.saygılar

Alıntı

silah almak için daha çok gencim ama verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.özellikle

karşılaştırmalı olarak anlatmanız daha güzel olmuş elinize sağlık.saygılar

Alıntı

yerli üreticiler eksiklerini giedermek için ve insanları bilinçlendirmek için bir çalışma yapmıyorlar.
sarsılmazın profesyonel modelini anlat anlat bitmez.yada yavuz 16 nın 5000 mermiye gelmeden namlu çatlatması hakında burda tez yazarım. velhasıl yavuz 2005 senesinden sonra ürettiği modellerde bu problemi çözdü.
ama tisaşın benzer bir problemini yazdığım zaman yada ortaya cıktığı zaman firma tepkisiz kalıyor.
şimdi elimin altında bir zigana var.
tabanca tek elle kullanılır.silahın ağzında mermi var ama horoz kapalı.baş parmağanızla kurmaya çalışıyorsunuz kuramıyorsunuz.çok zor.kaldıki benim ellerim kürek gibidir.bu ufak gözden kaçmış bir detay olabilir ama şimdi yazacağım olayı dikkatle okuyun ve elinizde silah varsa deneyin.
öncelikle herkes şarjörünü çıkartsın ve silahın boş olduğunu kontrol etsin.
elimdeki ziganaylahoroz kurulu vaziyette tek elimle duvara nişan alıyorum.
bunu gerçek bir durumda düşünün.
ve silahı emniyete almak istiyorum.
burda önemli olan silahın hedef hattından cıkmadan yani senin nişan hattını bozmadan bu emniyete alma işlemini yapman lazım.
aha gelde yap. benim baş parmağım zigananın emniyetine zor yetişiyor.yetişirken elim tetikten çıkmaya başlıyor. böyle bir ergonomi hatası kesinlikle olmaması lazım.bunu kabullenmiyorlar. silahın boyutlarını gereksiz yere büyük tutarak ergonomiyi bozuyorlar.
aynı şeyi sarsılmaz kılınçta deniyorum tıktık......istediğim gibi oynuyorum nişan hattını bozmadan.
tisaşların o tetiğinin o kadar ilerde olmasınında bir anlamı varmı bilmiyorum.
daha bunun gibi çok ince ayrıntılar var.
ben bir hk ya baktığım zaman iki saat silahın inceliyorum vede en sonunda yeni şeyler görüp öğreniyorum.
ama bizim bazı yerli firmalarımız bu tip kunularda ketum olduğu için biz zaten bu şekildede bu silahı satıyoruz diyor.
haklı adam. bizim memlekette silahın üzerindeki deliklere, sesine vede boyutuna bakıp silah alan insanlar olduğu sürece haklı.
ama bu firmalar asla belli bir yere gelemiyecek firmalardır bence.temennim buna benzer hataların düzeltilip bir mesafe kat edilmesidir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DADAŞIM
öncelikle yazdıklarınız için teşekkür ederim .söylediklerinizde çok haklısınız firmalar kullanıcıların söylediklerini ya hiç dikkate almıyorlar yada belli bir oranda alıp gene kendi bildiklerinden şaşmıyorlar.ileride bunların düzeleceğini sanıyorum inşallah o günleri görücez.

Alıntı

Silahların ebatlarının büyük ve yapısının etli tutulması kullanılan malzemenin dayanıksızlığından kaynaklanmaktadır,firma kaliteli malzeme kullanarak ince ama sağlam silahlar üretmek yerine,aynı dayanımı yapı mekanizmasını etli tutarak sağlamaya çalışmaktadır,tasarımları görüldüğü gibi kaba ve kullanışsızdır ama öte yandan çalışma mekanizmaları oldukça basit yapılmıştır,zaten mekanizma ve parçalarınında kalınlığı etli tutulduğundan kanımca yerli tabancalar içerisinde poligon kullanımına en uygun olanlar etli zigana serileri diyebilirim,evet ortapedik kabzesi ele hatrı sayılır derecede iyi oturur ve nişangahıda oldukça pratiktir,ama smithinde dediği gibi emniyeti belli bir süre yeterli aşınıma gelene kadar nişan hattını bozmadan açıp kapatmanız oldukça zordur,bunun en büyük sebeplerinden biriside emniyet mandalında yavuz 16,stoeger cougar ve muadili mandallı emniyet sistemi kullanan tabancalarda bulunan sustanın olmamasıdır,yani emniyet mandalını açıp kapatma mesafesi boyunca sürekli güç uygulamak zorunda kalırsınız,ama buraya bir susta eklense belli bir mesafeden sonra mandal kendiliğinden atıp kullanımı kolaylaştıracaktır,ama dediğim gibi silahın mekanizması o kadar basit tutulmuşturki emniyet mandalına susta bile eklenmemiştir.
Gelelim tetiğine,zigana serisinde horoz kuruluyken yani tetik single action moddayken tetik ezmesini bilen birinin hedefi bulmakta problem yaşayacağını zannetmiyorum,ama horoz kurulu değilken,yani tetik double action moddayken tetiğin çekimi oldukça sert ve mesafe olarak ileride olduğundan ani bir müdahale esnasında double actiondayken hedefi vuramama ihtimaliniz oldukça yüksek,öte yandan k,t,f,zigana sport,tamamiyle aynı mekanizmayı kullandığından eğer tetikte problem yaşıyorsanız silahınıza zigana sportta kullanılan tetik yayından taktırmanızı tavsiye ederim,sportta kullanılan tetik yayı yerli tabancalar arasında görmüş olduğum en iyi tetik yayıdır.Kıssadan hisse,mekanik arza bakımından stoegerdan sonra en az hatayı veren yerli tabanca tisaşın zigana serisidir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DADAŞIM
Emniyet mandalını kapattığınızda mandalın sağ kısmındaki çıkıntı alt gövdede horozu kurulu tutan parçaya temas ederek horozu düşürecek şekilde tasarlanmıştır ama mandalının sustasız oluşundan dolayı emniyeti yavaş bir şekilde kapattığınızda zaman zaman emniyet mandalı bu pimi yeteri kadar aşşağı bastıramayıp horozun düşmemesine sebebiyet veriyor,emniyeti belli bir süre açıp kapatıp yeterli aşınım sağlandıktan sonraysa tabancada böyle bir problem kalmamakta,oysaki emniyet mandalı bir susta koyup açılım kapanım işlemini hem kolaylaştırıp hemde hızlandırsalar böyle bir problem ortadan kalkacak,kronik ve mekanik bir hata olmamakla beraber sadece mandalı çok yavaş kapattığınızda olan bir durum,tabiki işini ciddiye alan bir firmada görebileceğiniz türden bir durum değil,ama yerlilerde oluyor böyle şeyler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DADAŞIM

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi