Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yarı Otomatik Tabancalarda Şarjörün Bilinmeyen Fonksiyonları.
Değerli arkadaşlar, yarı otomatik bir tabanca veya tüfeğin en önemli yerlerinden birisi şarjör ve fişek besleme sistemidir. Şarjörlerin en bilinen fonksiyonu da budur, atım yatağını sağlıklı bir şekilde beslemek. Peki şarjör ve gerdelinin tek yaptığı iş bu mudur, yani temel işleri sadece fişek besleme fonksiyonlarını desteklemek midir?

Şarjör ve gerdelinin bilinmeyen fonksiyonlarından birisi, özellikle son fişeğin kovanının tahliyesi sırasında, boş kovanı alttan destekleyerek, aşağıya yönelmesini engellemek, kovan fırlatıcı ile daha etkin bir temas sağlamasına yardımcı olmaktır.

Bazen çok yeni veya icra yayı sert, şarjör yayı da görece daha hafif yarı otomatik tabancalarda, özellikle son fişek olması gerektiği gibi tahliye edilemez. Bu gibi durumlarda yurdum ustaları hemen tırnak ve tırnak yayına hücum ederler. Ancak hiç kimse, şarjör sürekli olarak alttan yeni bir fişek beslerken, boş kovan tahliyesinde sorun çıkarmayan tırnak, tırnak yayı ve kovan fırlatıcının, son fişeğin kovanını neden hakkı ile tahliye edemediğini aklına bile getirmez.

Aşağıdaki videoda bu tür tutukluğun örneklerini göreceksiniz;

http://www.youtube.com/user/hickok45#p/u/1/sjGSrjymmqE

Kıssadan hisse, özellikle sadece son fişeğin boş kovanının tahliyesinde sorun yaşayan arkadaşlar, tırnak, tırnak yayı, iğne ucu gibi yerlere saldırmadan önce, mutlaka gerdel, şarjör yayı ve icra yayı uyumunu kontrol etsin veya ettirsinler.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Aşağıdaki videoda 1:35 ' den sonra, tabanca yukarıdaki tutukluğu tetikleyecek şekilde test ediliyor ve silah sorunsuz bir şekilde boş kovanı tahliye edip, sürgüyü kilitliyor. Silahsever arkadaşlardan ellerindeki farklı marka ve modelden yarı otomatik tabancaları, MKEK mühimmatı ile ( çünkü bu tür tutukluklardaki klasik bahalerden birisi de mühimmatın gücünün yetersiz olduğudur ki, son nesil + P kıvamındaki MKEK 9x19 mm mühimmatı için bu söz konusu bile olamaz ), benzer bir şekilde deneyerek, mümkünse videoları ile birlikte sonuçlarını bizlerle paylaşmalarını rica ediyorum.

Alıntı

Sn. Lupus,

Sizin bahsettiğiniz sebepten farklı olarak, poligon atışlarım sırasında,genelde şarjörde fazla mermi olduğu halde atışı bırakmak istediğimde tabanca tam dolu kalmasın diye, son atış öncesi şarjörü çıkartıp atış yaparım. Maalesef bununla ilgili videom olmamakla birlikte tecrübelerimin hiçbirinde boş kovan tahliye sıkıntısı yaşamadım.
9 mm'lik MKE mermisi ile Glock 19 ve CZ 75 B tabancalarla deneyimim oldu. Dediğim gibi her seferinde sürgü geride kilitli kalmadı ve boş kova tahliye edildi.
.45 ile sadece bir tecrübem Colt 1911 ile WW mermi vasıtasıyla oldu ve sonuç aynı idi.
Sizin açtığınız bu konu başlığını okuduktan sonra benim aklıma da bir soru takıldı. Daha doğrusu forumdan başka bir arkadaşımızla konuyu değerlendirdiğimizde kafamıza takılan bir soru.
Şarjör olmadan atılan son kurşunun boş kovanının tahliyesi mekanik bir çarpışma sonucu oluyorsa tabancaya bir hasar vermek sözkonusu olabilir mi?

Saygılarımla.

Alıntı

Ozgur demiş ki:Şarjör olmadan atılan son kurşunun boş kovanının tahliyesi mekanik bir çarpışma sonucu oluyorsa tabancaya bir hasar vermek sözkonusu olabilir mi?
Hiç bir mekanik hasar oluşmaz, boş kovanın kovan fırlatıcısına çarparak yönlenmesi ve tahliye edilmesi yarı otomatik tabancanın doğal çalışma fonksiyonlarından birisidir ve söz konusu parça bu standardlara uygun olarak üretilmiştir.

Alıntı

Sn. lupus,

Dün Ramazan öncesi bir piknik yapalım diye 1500 m civarı yüksekliği olan orman içi bir alana çıktık. Yazdığınız bu kovan tahliye problemini hatırladım. Daha önce 9 mm bir Astra'da son kovanın şarjör takılıyken tahliye edilemediğini ve bir BHP'nin de şarjörsüz kovanı pencereye sıkıştırdığını hatırladım. Fırsat varken deneme yapmaya karar verdim. Sarsılmaz tabancayı her seferinde şarjörsüz olarak oğluma verdim, atış yaptırıp kovan tahliye durumunu inceledim. Kovan olması gerektiği şekilde tahliye oldu ve normal atışlardaki kovanlarla aynı yere düştü. Bu defa şarjöre her seferinde tek fişek koyarak yine atış yaptırdım. Şaşılacak şey, kovan tahliyesinde sorun yaşanmamakla birlikte kovanların çok yakına düşmesiydi. Hatta bir kaç tane oğlumun koluna çarptı.

Selamlar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Pinus demiş ki:Sn. lupus,

Dün Ramazan öncesi bir piknik yapalım diye 1500 m civarı yüksekliği olan orman içi bir alana çıktık. Yazdığınız bu kovan tahliye problemini hatırladım. Daha önce 9 mm bir Astra'da son kovanın şarjör takılıyken tahliye edilemediğini ve bir BHP'nin de şarjörsüz kovanı pencereye sıkıştırdığını hatırladım. Fırsat varken deneme yapmaya karar verdim. Sarsılmaz tabancayı her seferinde şarjörsüz olarak oğluma verdim, atış yaptırıp kovan tahliye durumunu inceledim. Kovan olması gerektiği şekilde tahliye oldu ve normal atışlardaki kovanlarla aynı yere düştü. Bu defa şarjöre her seferinde tek fişek koyarak yine atış yaptırdım. Şaşılacak şey, kovan tahliyesinde sorun yaşanmamakla birlikte kovanların çok yakına düşmesiydi. Hatta bir kaç tane oğlumun koluna çarptı.

Selamlar

Sayın Pinus,
Ben de 45 likle attığımda eğer mermi hedefte siyahın dışına vurursa, boş kovan daima kafama çarpıyor.Big Grin Bu işte bir sır var, ama ben de çözemedim.
Saygılar, hayırlı Ramazanlar.
Osman

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
ORTAÇ demiş ki:
Pinus demiş ki:Sn. lupus,

Selamlar

Sayın Pinus,
Ben de 45 likle attığımda eğer mermi hedefte siyahın dışına vurursa, boş kovan daima kafama çarpıyor.Big Grin Bu işte bir sır var, ama ben de çözemedim.
Saygılar, hayırlı Ramazanlar.
Osman

Sn. Ortaç,

Vardır bir hikmet-i İlahi. Veya Dursun Usta öyle ayarlamıştır pencereyi genişletirken.Big Grin Dün bende hedef kağıdına 10 atış yaptım. Siyah kısım 10 cm yarıçaplı daire şeklinde. Ama ya 4 ya 5 mermi siyaha geldi. Bu gözü kör olmayısaca kovanlar benim kafama da vursa da, kafama dank edip atıcılığımı geliştirsem. Gerçi bu saatten sonra size rakip olabilme ihtimalim yok ama.Cool

Selamlar

Alıntı

Sn. Ortaç,

Bu ince zeka ürünü ironinizden sonra, namazımdan şüphe edip abdest tazelemeye gittim. Efendim namazımıza halel gelmemiş. İki şarjörü de tek tek denedim (tek fişek koyarak). Birisi kovanı kısa düşürmekle beraber yanıma düşürmüyor. Diğeri kovanı sanırım pencereye çarpıyor (arabada uygun yağ bulup kovan tahliye penceresi etrafına sürüp deneyemedim) ve döndürerek bir metre yarıçapında bir alana düşürüyor (solak oğlum gibi koluma çarpmadı). Sıra nasipse haftasonu uygun bir alet bulup görüntülemeye çalışmakta. (Allah rızası için baca temizliği yardımına gelin. Daha dün akşam temizledim. Kulak çınlaması benim kabülüm.)

Asıl istirhamım ise lütfen benim bu atış beceriksizliğim için bir öneri getirin. Taktik ve eğitim kısmında epey vakit geçirdim ama yine de çok bir terakki sağlayamadım. Sizin gibi bir yetenekten bir tavsiye ihtiyacım var.

Selamlar

[Resim: pic0077d.jpg]

Alıntı

Sn. Lupus,

Geçtiğimiz gün forumdan değerli bir dostumla yaptığımız poligon seferinde, konuyla ilgili 5 değişik silah ve 3 farklı mühimmat ile yaptığımız test sonuçlarını ve videolarını paylaşmak isterim.

Silahlar;

Colt Defender Series 90 .45 ( Ne yazık ki videosu çok kötü çıkmış paylaşamadım),
Llama 7,65,
Beretta 7,65 ( eski model ),
Beratta 7,65 ( yeni model ),
Colt Goverment .380.

Bu arada paylaşmadığım bir videoda son boş kovan tahliye olmadı, daha doğrusu ortada boş kovan olmadı, son mermi ateşlenemediği için. Şarjör emniyeti olduğunu unutarak şarjörsüz bir Browning' i denemeye çalışınca bu sonuç ortaya çıktı. Smile

Onun dışında tüm boş kovanlar başarı ile tahliye oldu. Videolarda çok belli değil ama sanırım tahliye hızları daha düşük.

Videolar:

[Resim: th_Beratta765.jpg]

[Resim: th_Llama765.jpg]

[Resim: th_ColtSeries90380.jpg]

[Resim: th_Beretta2765.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı

Bence, senede bir, canlandırılması gereken bir konu.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi