Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TabancaTufek ( LeMat )
[Resim: p036661hz05.jpg]

LeMat Revolver

Type Grapeshot Revolver/Service pistol
Place of origin  Confederate States of America
Service history
In service 1861–1865
Used by Confederate States of America
Wars American Civil War
Production history
Designer Jean Alexandre LeMat
Designed 1855
Produced 1856–1865
Number built approx 5,000
Specifications
Weight 3.1 lb (1.41 kg), unloaded
Length 13.25in. (356 mm)
Caliber .42 Ball (.44 repro) or .36 ball, 16ga Shot
Action Single Action revolver
Rate of fire 9 rounds/minute
Muzzle velocity 620 ft/s (190 m/s)
Effective range 40 yd
Maximum range 100 yd
Feed system 9-round cylinder, single-shot smoothbore secondary barrel
Sights fixed front post and rear notch

The mid-1800s were a time in American history that gave birth to a number of innovative firearm designs, and this truly unique, unusual sidearm was also known as the "Grape Shot Revolver." Developed in New Orleans in 1856 by Dr. Jean LeMat and backed by Pierre G.T. Beauregard, who was to become a general with the Confederacy. Roughly 2,900 were produced. An accurate reproduction of the First Model LeMat, our Cavalry version has a nine-shot, .44-caliber cylinder and rifled 6-3/4" barrel. What sets it apart from other revolver designs is the 20-gauge, .645" diameter 5-7/8" smoothbore barrel, originally intended for firing buckshot. Both are fired by a pivoting striker. In combat, the firepower from the pistol barrel plus a hefty dose of "blue whistlers" made the LeMat a fearsome weapon to face. Accurate details like the swivel lanyard ring and trigger guard spur duplicate those found on originals. The loading lever is mounted on the left side. N-SSA approved. Don't miss this opportunity to own a classic firearm that was part of the transition from single-shot to repeating arms. Replacement Nipples are available and come Per 10.

Alıntı

Revolver henüz kargodan elinize ulaşmadı, sanıyorum sayın ilksurfer :-) .

Ayrıntılı fotoğrafların yanısıra bununla ateş ederken çekilecek bir video benim açımdan fazlasıyla ilgi çekici olacaktır.

Alıntı

evrenay demiş ki:Revolver henüz kargodan elinize ulaşmadı, sanıyorum sayın ilksurfer :-) .

+ 1

Hayirli olsun simdiden..

Alıntı

İngilizce sıkıntısı olan arkadaş için bu silahın özelliğini kısaca tercüme edeyim:

Silan Amerikan İç Savaşı sırasında tasarlanmış. En önemli özelliği 9 atımlık topu ve yivli namlusunun yanı sıra bir de tek atımlık 20 ga. yivsiz namluya sahip olması. Reprodüksiyon modelinde 44 kalibre yivli namlu kullanılıyor.

Alıntı

harun demiş ki:İngilizce sıkıntısı olan arkadaş için bu silahın özelliğini kısaca tercüme edeyim:

Silan Amerikan İç Savaşı sırasında tasarlanmış. En önemli özelliği 9 atımlık topu ve yivli namlusunun yanı sıra bir de tek atımlık 20 ga. yivsiz namluya sahip olması. Reprodüksiyon modelinde 44 kalibre yivli namlu kullanılıyor.

Sayın Harun,
Düzeltmek haddime düşmemiş ama, her nekadar tercümeden ben de ifaade ettiğiniz anlamı çıkartıyor isem de, sanki 20 gauge buck shot fişeğin içindeki bir gülle çapındaki gülleyi bir 9 patlar toplu tabancanın atması daha mantıklı görünüyor.
Saygılarımla.
Osman

Alıntı

ORTAÇ demiş ki:... her nekadar tercümeden ben de ifaade ettiğiniz anlamı çıkartıyor isem de, sanki 20 gauge buck shot fişeğin içindeki bir gülle çapındaki gülleyi bir 9 patlar toplu tabancanın atması daha mantıklı görünüyor.

Alıntı: Feed system 9-round cylinder, single-shot smoothbore secondary barrel

Efendim, açıkça yivsiz ikinci namluyu belirtiyor. Bu namlu da asıl namlunun altına yerleşik tombul boru olmalı. Anladığım ve gördüğüm kadarıyla, tetik korkuluğu da ikinci namlunun tetiği işlevini görüyor.

Konu isminden yola çıkarsak: Tabanca kısmı 9'lu 44 revolver, tüfek kısmı tek atım extra kısa namlu 20 ga. yivsiz tüfek. Smile

Alıntı

harun demiş ki:
ORTAÇ demiş ki:... her nekadar tercümeden ben de ifaade ettiğiniz anlamı çıkartıyor isem de, sanki 20 gauge buck shot fişeğin içindeki bir gülle çapındaki gülleyi bir 9 patlar toplu tabancanın atması daha mantıklı görünüyor.

Alıntı: Feed system 9-round cylinder, single-shot smoothbore secondary barrel

Efendim, açıkça yivsiz ikinci namluyu belirtiyor. Bu namlu da asıl namlunun altına yerleşik tombul boru olmalı. Anladığım ve gördüğüm kadarıyla, tetik korkuluğu da ikinci namlunun tetiği işlevini görüyor.

Konu isminden yola çıkarsak: Tabanca kısmı 9'lu 44 revolver, tüfek kısmı tek atım extra kısa namlu 20 ga. yivsiz tüfek. Smile

İyi de benim anlayamadığım, bir cap&ball karabarutlu revolverin top mili eksenindeki ikinci bir namlunun kapsülünün nereye takılacağı ve nasıl ateşleneceği.
Ayrıca malum 20 gauge bir namlunun dış çapı yaklaşık 18 mm. Buna da pek kafam basmadı açıkçası.
İyisi mi biraz araştırayım şu konuyu.
Saygılarımla.
Osman

Alıntı

Şimdi daha iyi anladım.
http://www.civilwar.si.edu/weapons_lemat.html
Horozun kafası dönerek alttaki namluyu ateşiliyormuş.
Teşekkürler.
Osman

Alıntı

Aslı ile replica arasında bazı farklılıklar var. Horoz ve tetik korkuluğu farklı. İkinci namluya ait ikinci bir tetik sistemi yok herhalde. Sizin yazdığınız gibi horozdan seçim yapılıyor o zaman.

[Resim: llemat.jpg]

Alıntı

Sn.ORTAÇ,

Horozun ucuna yakın yukarıya kıvtılan bir zavazingo var. O horoz ucunu oynatarak toptaki kapsüllerin veya merkezi namlu kapsülünün ateşlenmesini sağlıyor. "Pin-Fire" fişek atanları da vardır fakat onların merkesi namlusu yine kapsüllü mü bilmiyorum. Merkezi namlu epey kalın çaplı olduğundan ve de top mili görevi yaptığından zaten tabanca 9 fişek atıyor topun çapı boşa gitmesin diye. Mesaj #1'de de şu ibare var "What sets it apart from other revolver designs is the 20-gauge, .645" diameter 5-7/8" smoothbore barrel, originally intended for firing buckshot."

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi