Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivli tüfeklerde dürbün sıfırlaması için yardım.
Bu konuda bilgim cok sığ , sadece teorik birseyler biliyorum.Yanlis anlasilmak istemem sn.kartalcin.Yani sizin bilginizi ölcmek gibi bir istegim olmadi.Ama bu bilgimle de ilk yazdiginiz bana tuhaf gelmisti.Sayin xlcod3r yazinca biraz daha netlesti konu kafamda.

Saygilar.

Alıntı

Sn.Altunhan bende yanlış anlaşılmak istemem sadece merak ettiğim için soruyorum siz eğerki domuz avına çıkacaksanız tüfeğinizi kaç metreye sıfırlıyorsunuz.

Alıntı

Sayin kartalcin yukarda yazmistim bu konuda fazla bilgim yok.Hic avda yivli tüfek kullanmadim.Yivli tüfegim yok.Sadece poligonda hedefe ve arazide oraya buraya salladim.

Alıntı

Cevap için teşekkür ederim.

Alıntı

Bu forumda okuduğum şeylerin ne kadar önemli ve GERÇEK olduğunu, okuduklarımı Ukalalık olarak görüp kulak ardı ettikten sonra anladım.

Alıntı

xlcod3r demiş ki:(Şahsen 25 metrede tüfek sıfırlama olayını da anlamış değilim hala.)
Sn.xlcod3r, bu yivli tüfek avcılarının kullandığı kaba bir sıfırlama yaklaşımıdır. Tüfeğin mekanik nişangahı kullandığı kalibrenin uçuş trasesi göz önüne alınarak, çekirdeğin uçuşa geçmediği son mesafeye sıfırlanır. Uçuş trasesinin nişan hattı ile buluştuğu mesafede hedefe, aynı çekirdeğin uçuşa geçtiği mesafede olduğu gibi nişan alınır. Ara mesafelerde veya daha uzak mesafelerde, çekirdeğin yükseliş ve düşüşüne göre, hedefin boyutları göz önüne alınarak kabaca düzeltmeler yapılarak nişan alınır. Kesin ve hassas bir sıfırlama ve düzeltme metodu olmamakla birlikte, ülkemiz şartlarında pratikte oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Cool

Alıntı

25 metrede sıfırlama yapılması sadece "boresight" sıfırlaması yaptırır. Özellikle dürbün kullanılıyorsa, boresight sıfırlaması yaparken atış aksını dikkate almak gerekir. Dürbün merkez hattı ile namlu merkez hattı arasında 5 cm'lik bir yükseklik farkı olduğunu kabul edersek, eğer atış aksı dikkate alınmadan 25 metre sıfırlaması yapılırsa 7.15 MOA ya da 2 MIL hata yapılmış olur. Daha basit söylemle 250 metrede 50 cm hata demektir.

[Resim: akst.jpg]

Bence boresight sıfırlaması iron sight ile bile yapılırken dikkate alınmalıdır. Gez ve arpacık hattı, namlu merkez hattı ile yaklaşık 1.5 cm aks yapar. Bu bile 2 MOA / 0.6 MIL hatadır ki 100 metrede 6 cm, 250 metre referansında 15 cm arıza verir.

Eğer 25 metrede boresight sıfırlaması yapılması isteniyorsa, sıfırlama vuruşlarının, nişan hattının aks yüksekliği kadar aşağısına vurduğuna dikkat edilmelidir. Yani 5 cm atış aksı olan bir dürbün kullanıyorsak, vuruş noktası nişan noktasının 5 cm aşağısı olduğunda boresight sıfırlaması doğrudur.

Eğer atıcı menzil sıfırlaması değil de boresight sıfırlaması ile devam etmek istiyorsa:

BDC'li dürbün kullanılıyorsa ve BDC, kullanılan mühimmata göre seçilmişse, sadece ateş edilecek menzili tespit etmek ve tamburayı bu menzile ayarlamak yeterli olacaktır.

Klasik klikli bir dürbün kullanılıyorsa, menzil ve kullanılan mühimmatın balistik değerlerine göre hesaplama yapıp uygun milyem bastırmasını vermek gerekir.

Sadece boresight sıfırlaması yapılmış tüfeklerde dikkat edilmesi gereken husus, vuruş noktasının her zaman için atış aksı kadar aşağıda olacağıdır. Yani aksınız 5 cm ise, tüm menzillerde hedefin 5 cm yukarısına ateş etmeniz gerekecektir.

Alıntı

Sn. xlcod3r,

Bu "25 metre" aslında 200 veya 250 metreye sıfırlama gibi değil aslında. Üstelik kullanılan fişeğin balistiği ve tüfeğe bağlanan dürbünün merkezinin namlu merkezi hattından yüksekliğine göre de değişir. Çok domuz avına giden Ankaralı bir grup "35 metre" sıfırlaması yapardı. Bence bu nasıl olursa olsun kaba bir sıfırlamadır (hani namlu içinden bakarak hedefi ortalayıp dürbünü o hedefe sıfırlamak gibi bir sistem) ve mesaj #26'da görülen ilk çizimdeki esasa göre kullanılır. Her halükârda meselâ 100 metrede çekirdeüğin ne kadar yüksek vuracağı göz önüne alınarak düzgün (en az 3 atışlık) bir grubun merkezi bu "hedeften bilinen yüksekliğe göre" bir sıfırlama kontrolu ve gerekirse düzeltmesi yapılmalıdır.
Ayrıca, şu veya bu sebepten (meselâ dürbün objektif çapı veya dürbün ayağı yükseklikleri) dürbün yüksekliği (nişan hattı başlangıcı) namlu hattından az veya çok farklı olursa bu kesişme noktaları/mesafeleri de değişecektir.

Saygılar,

alikozanoglu

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

25 metre sıfırlamaları ile ilgili birşeyler karalamıştım geçmiş zamanlarda. Optik cihazlarlada 25 m.den yapılacak sıfırlama sadece kaba sıfırlamadır tecrübelerime göre. 25 m civarından yaptığımız sıfırlamaların faydası, gerçek sıfırlamayı yapacağımız mesafede fazla mermi harcamadan mermileri nişan noktasına toplayabilmemizdir. Mekanik nişangahlı silahların 25 m sıfırlamalarına kısmen güvenebilirken optik cihazlı silahların bu mesafelerden yapılan sıfırlamalarına güvenmem.

Saygılarımla...

Kara demiş ki:Tüfeklerin 25 m civarında sifirlanmasi konusunda; yivli tüfeklerin en sihatli sifirlamasi bilinen uzun mesafelerde yapılır. Tüfeğinizi encok kullanmayı planladığınız ortalama bir mesafe seçilir. Mesela ben bu tüfekle %60 200m, %10 100-150 m, %10 150-200m, %15 200-300m, %5 300-600m arası atışlar yapacağımı değerlendiriyorum dediğimde, benim tüfeğimde mekanik nisangahi olan 200 m ağırlıklı atışların yapılacağı mesafe olur. Buna göre, 200 m, mesafeye güzel bir çarşaf gerip sifirlamayi 200m, nisangahi ile bu mesafeden yaparım. Atış esaslarını iyi uyguladığımı farz ve kabul ederek, nisan aldığım noktada vuruşları topladığım zaman tüfeğim sifirlanmistir. Mermi uçuş yolunu bilerek, 200 m öncesindeki ve sonrasındaki hedeflere uygun önlemeyi vererek atış yapabilirim. Sifirlamayi bitirince, silahimla 25m'den atış yapıp vuruş noktama bakarım, bu nokta Nisan aldığım noktanın neresinde? Müteakip sifirlamalarda 200 m'den atış yapma lüksüm olmayacağını değerlendirerek 25 m esaslarını bir yere kaydeder, sonraki atışlarımı bu esaslara uygun yaparım. Eğer nisan noktamla vuruş noktamın arasındaki mesafe beni rahatsız ediyorsa, hedefi yaklaştırır yada uzaklastirarak nisan-vuruş hatlarını deneme yanılma ile bulmaya çalışırım. İkisininde çakıştığı mesafeyi ölçer bir yere kaydederim. Bundan sonra, sifirlama maksadıyla bu mesafeyi kullanırım ve bilirimki 200 m nisangahi ile bu mesafeden Nisan aldığım noktayı vuruyorsam, 200 m'de de yine Nisan aldığım noktayı vuracağım. 

Nisan aldığın noktadan bilmem ne kadar yukarısını vurarak yakın mesafelerde sifirlama yapmanın bence tek mahsuru vardır. O da, iyi yetişmemiş bir atıcının silaha hakimiyet noktasında, nisan hatti ile  mermi yolu arasında acisal hata yapma riskidir. Silahı az biraz saga yada sola egimli tutması yapilan sifirlamanin uzak mesafede sağlıklı olmasını engeller.

Bir arkadasın dediği gibi, mermi namludan çıktığı andan itibaren fizik kuralları gereği düşüşe gecer. Mevcut yükselişler Nisan hattı ile mermi yolu arasındaki daralan acı sayesinde gerçekleşir. Fabrikasyon takılı nisangahlarin kaç metrede sifirlanmis oluşu önemlidir. Bir çok kisi memnun olmadıgı gezleri farklı gezlerle değiştiriyor. Eğer yeni takılan gezlerle olusturulan yeni Nisan hattı bir oncesinden farklı ise, merminizin uçuş yolunda degisiklik yapmissinizdir. Sifirlamayi yaptığınız mesafede sorun olmamakla beraber, bu mesafenin oncesinde ve sonrasındaki nisan-vuruş noktalarınızda farklılıklar olacaktır. Bu farklar ihmal edilebilir olsada tavsiyem muhakkak değişik mesafelerden atış yaparak bu degisikligi gozlemlemeniz. 

Yazdıklarımın hepsinde,  aynı barut hakkına sahip, silahınız için standart kabul edilen muhimmatlarla yapıldığını farzettim. 

Not: Hicbir yerden alıntı değildir, hepsi kendi tecrübelerime dayanilarak yazılmıştır. Yanlışımız varsa affola.

Saygılar.       

Alıntı

Bir de kendimce boresight ve menzil sıfırlamasını artılarını ve eksilerini yazayım:

(Mühimmat ve diğet tüm atış şartlarının aynı kaldığını varsayarak)

Boresight sıfırlaması kolay yapılır. 20-25 metre menzillerde yapıldığı için vuruş noktasını takip etmek için uzun git-geller veya yüksek güçlü spotting scope gerekmez. Boresight sıfırlaması daha kaba sonuç verebilir ama kısa mesafede yapıldığı için çevresel şartlardan daha az etkilenir. Her menzilde yapacağınız düzeltme miktarı bellidir. Bunu optik kaydırma ile yapmak en kolayıdır ancak o menzilde (diyelim ki) 5 cm'in ne kadar olduğunu tespit etmeniz gerekecektir. Eğer bunu milyem bastırması ile yapmak isterseniz, atış menzilinde 5 cm'in ne kadar MIL olacağını her seferinde hesaplayıp artikılı ayarlamanız gerekir. Ve en önemlisi her atış yapacağınız menzil için balistik bastırma değerinin kaç klik olduğunu yeniden hesaplamak ya da ezberlemek gerekir (BDC'li dürbünler hariç).

Menzil sıfırlaması yaptığınızda, sıfırlama yaparken boresight sıfırlamasının aksine biraz daha uğraşırsınız. Sıfırlama menzili daha uzun olduğundan sonuçlar daha hassastır, ama sıfırlama sırasında çevresel faktörlerden etkilenme riskiniz daha yüksektir. Yoğunlukla atış yapacağınız menzile göre sıfırlama yapılır (diyelim 200 metre). Bunun dışındaki atışlar için, mesela 100 ve 300 metre atışı yapacağınızda bu menziller için düzeltme miktarını hesaplar ve artikıla bastırma/yükseltme verirsiniz.

Hangisini kullanacağınız bir teknik seçimidir. Biraz da, pratikte kafanız hangisine yatıyorsa, hangisinin kullanımı kolayınıza geliyorsa onu seçerseniz demek doğru olabilir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi