Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivli tüfeklerde dürbün sıfırlaması için yardım.
28-07-2010, 09:23 PM
Yivli tüfeklerde dürbün sıfırlaması için yardım.
Merhaba sayın site üyeleri değerli arkadaşlar.7 mm rem mag yivli tüfek sahibiyim.Scope olarak 3-12x56 ölçülerinde bir dürbün kullanmaktayım.Kaba olarak sıfırlmam tamam ama ince ayar daha yapmadım.Sizden öğrenmek istediğim sıfırlama için sehpa olması şartmı?Ve diğer başka önereceğiniz pratik yöntemler varsa ve bana bunu bilgileri verirseniz çok memnun olurum.Saygılar.iyi akşamlar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
28-07-2010, 09:46 PM
RE: Yivli tüfeklerde dürbün sıfırlaması için yardım.
Dürbününüzü dürbün ayaklarına çok iyi ve doğru şekilde sabitlediniz ve dürbün+ayak komplesini kalimatör yardımı ile optik olarak sıfırlayarak oturttuysanız işin çoğunu halletmişsiniz demektir.

Hassas sıfırlama için pratik bir yol olarak şunu önebilirim. Silahı sabitleyin. Sıfırlama yapmayı istediğiniz menzilde, rüzgarsız bir ortamda, nokta noktaya birkaç atış yapın. Dağılıma bakın. Silahı hiç oynatmadan dürbünün artikılını dağılımın orta noktasına getirin.

Bu biraz Osmanlı usülü oldu ama iş görür. Daha güzel sıfırlama tekniklerini müsait olduğunda Sayın xlcod3r verecektir.

harun@ctm.com.tr
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
28-07-2010, 09:49 PM
Sn. domuz avcısı,

Mümkünse dürbünün en ufak gücünü kullanarak sıfırlayın. yumuşak bir desteği (sırt çantası, katlanmış ceket, birkaç kat katlanmış bir havlu, kum torbası) bir masa, iskemle, sehpa, taş, ağaç kütüğü gibi bir sağlam zemine koyarak tüfeği el kundağından tutacağınız elinizi bu yumuşak destek üzerine yaslayın normal olarak atışta tutacağınız yerden. Bu şekilde namlu titreşimlerinde avda atacağınızdan farklı bir etki olmaz. Dürbünün büyük güçlerini kullanmak istiyorsanız 7'yi pek geçmemenizi öneririm. Şayet 12'de kullanırsanız her ufak titreşim veya hareket size o kadar abartılı gelecektir. Büyük güçlerde hareketli hedefleri dürbün görüş açısında tutmak da zorlaşacaktır.
Rastgele.

Saygılar,

alikozanoglu
Alıntı Yaparak Cevapla
28-07-2010, 10:23 PM
harun Yazdı:Dürbününüzü dürbün ayaklarına çok iyi ve doğru şekilde sabitlediniz ve dürbün+ayak komplesini kalimatör yardımı ile optik olarak sıfırlayarak oturttuysanız işin çoğunu halletmişsiniz demektir.

Sn. Harun'un dediği gibi öncelikle dürbünü silaha çok iyi monte ettiğinizden emin olmalısınız. Monte hamilindeki ufacık boşluk bütün sıfırlama gayretlerini boşa çıkartır. Birçok kişi dürbünü sabitlediğini sanarak sıfırlayamadığı tüfeğe ve dürbüne dünyanın küfürünü eder Sad

Daha sonra bilinen mesafelerde mermileri toplamaya çalışırsınız. Tavsiyem ilk 100 metreden başlamanız. Daha sonrasında kontrol atışlarınızı tahmini kullanma durumunda kalacağınız mesafelerde atmanız.

Saygılar...

Görünüş aldatıcı olabilir...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
28-07-2010, 11:20 PM
Ben kendi yöntemimi yazayım size.İlk yivlimi aldığımda laser bore sighter ile kabaca sıfırladım.Sonra hedefe atmaya başladım birkaç çıt sağ,sol,alt,üst derken 25 mermi harcamıştım ve hala sıfırlayamamıştım tüfeği.Bizim ülkemizde 25 mermi demek dünyalar demektir.Zaten 200 adet hakkın var bazen yılda onu bile bulamıyorsun.Sonra malzemeleri toplayıp gittim.İnternetten bir mili metrik hedef kağıdı buldum A4 kağıdına çıktısını aldım.Burda dürbününüzün özellikleri giriyor işe.Eğer dürbününüz 1/4 bir dürbünse 100 yarda her 4 çıt 2,54 cm ye denk gelir.23m den her çıt yaklaşık 1,6 mm ye denk gelir.Milimetrik kağıdı düz hareket etmeyen bir kartona yapıştırın ve tam 23 m uzaklaşın.Dürbünün artı kılı ile milimetrik kağıdın artı kılını çakıştırın ve destekli şekilde mükemmel bir atış yapın milimetrik kağıda.Sonra tüfeği bırakın kağıdı alın elinize.Kağıdı anlitik düzlemmiş gibi düşünün mermi deliğinin merkeze olan uzaklığını x ve y düzleminde cetvel ile uzaklıklarını bulun.Buldunuz bu milimetrik rakamı 1,6 mm ye böldüğünüzde size ne kadar çıt sağ veya sol ve ne kadar çıt alt veya üst çevirmeniz gerektiğini bulmuş olursunuz.Bu şekilde dürbününüzü tek mermi ile %99 sıfırlamış olursunuz tek yapmanız gereken mesafelere göre yüksekliği ayarlamak.Ben bu şekilde sırasıyla 23m 100m ve 300m de tüfeği sıfırladım ve sadece 4 mermi kullandım.Bu yöntem şu an benim favorim.Yalnız atış yaparken dürbünüzün çok düzgün takıldığa,atışın eğimsiz düz bir alanda olması ve atış yaptığınız yüzseklikle atış kağıdının yüksekliğinin aynı olmasına önem gösterin.

Si vis pacem,para bellum
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-07-2010, 12:06 AM (Bu Mesaj 29-07-2010 12:13 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : Marksman.)
Ben boltu çıkarıp namludan bakarak 20-30 metredeki hedefi ortalıyorum ve dürbün artıkılını aynı noktaya getiriyorum. 30 metrede 1 tane fişek atarak sn. m16a2'nin anlattığı şekilde düzeltme yapıyorum. Bu düzeltmeden sonra 100 veya 200 metreye hedef dikip atış yapıyorum ve sonuca göre ince ayar yaparak sıfırlama işlemini tamamlıyorum.

200 metrede sehpa vb kullanmadan artıkılı hedef üzerinde ve titretmeden tutamazsınız. O nedenle mutlaka tüfeğin kundağı ve dipçiği sabit bir yere dayanmış olmalı. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da tüfeğin artıkılının yere paralel olarak monte edilmesi ve tüfeğin yere tam olarak 90 derecelik açı yapacak şekilde atış yapılmasıdır. Sıfırlama işleminde bunlara dikkat etmezseniz kule ayarlarını değiştirdiğinizde isabet oranı düşebilir. Artıkılın tam olarak yere paralel monte edilip edilmediğini şu şekilde test edebilirsiniz. Büyük bir hedefi (örn. 1 metre boyunda) 100 metreye dikin ve üzerine yukarından aşağıya doğru düz bir çizgi çizin. Hedefin alt bölümlerinde ve çizgi üzerinde bir referans noktası belirleyerek buraya 1 el ateş edin. Kule ayarlarını kullanarak 15 moa veya 5 milyem (daha fazla da ayar yapabilirsiniz ancak çekirdek hedef dışına çıkabilir) üst vuracak şekilde ayar yaparak aynı noktaya ikinci atışı yapın. Eğer ikinci atış çizgi üzerindeyse dürbün doğru monte edilmiş demektir. Hedef üzerine çizgi çizmek yerine hedef üzerinden ucuna ağırlık bağlanmış bir ip sarkıtmak daha kolay olabilir. Lazer boresighter kullanıyorsanız bu işlemi fişek atmadan da yapabilirsiniz. Raylı ayak kullanıyorsanız burada gösterilen şekilde de artıkılı ayarlayabilirsiniz. Buradaki de üçüncü seçenek.

"İyi düzenlenmiş bir milis, özgür bir devletin güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlal edilemez."

ABD Anayasası
Alıntı Yaparak Cevapla
29-07-2010, 03:35 AM
http://www.youtube.com/watch?v=L4oF_07X1...re=related

MK III`süz adam.

"Şirler pençe-i kahrımda olurken lerzan
Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek. "
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-07-2010, 09:47 AM
Sn. domuz avcısı,

Her ne kadar herkesin bir yoğurt yiyişi varsa da, şunu unutmamak gerekir. Nasıl yapılırsa yapılsın genelde "av sıfırlaması" tüfeğinizde kullanacağınız fişeğin çekirdek tipi ve ağırlığı ile çizdiği "mermi yolu" göz önüne alınarak yapılmalıdır. Maksat bu arkın özelliklerine göre hedef noktasına nişan alarak meselâ 200-300 metre içerisinde bunun biraz üstüne veya biraz altına gelen kritik alanda isabet kaydedebilmektir. 150 grain çekirdekli bir .308, 30-06, 8x57 için çoğu avcı 175-200 metreye sıfırlamayı tercih eder. yine 150 grain civarı bir çekirdekler 7mm Remington Magnum için meselâ 225-250 metreye sıfırlamak yeterli olabilir. Bu şekil sıfırlamalarda, başka bir mesafe ayarı yapmadan ilk bahsettiğim çaplarla 250, 7mm RM ile 300 metreye kadar tesirli atış yapılabilir sanırım.
Yine tekrarlayayım; bu bahsettiğim "nokta" atışı için değil, "bel kemiği, omuz, akciğer, kalp, kol üst kemiği" gibi "kritik bölgelerin" tamamını içine alan bir alanın duruma göre aynı noktaya nişanla vurulabilme ihtimalidir.

Saygılar,

alikozanoglu
Alıntı Yaparak Cevapla
29-07-2010, 10:04 AM
Marksman Yazdı:Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da tüfeğin artıkılının yere paralel olarak monte edilmesi ve tüfeğin yere tam olarak 90 derecelik açı yapacak şekilde atış yapılmasıdır.

Bu atış şeklini düğüncüler kullanıyor diye biliyordum. Smile

Oyun bitince şah da piyon da aynı kutuya konur.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-07-2010, 10:32 AM (Bu Mesaj 29-07-2010 10:34 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : Serve.)
Dürbün sıfırlama atış ve hedef sehpası olmadan olmaz.Tabi mesafe ölçerinizde şart.Dürbün montajından sonra kaba ayarlanmış bir dürbünün ilk önce özelliklerini bilmek gereklidir.3-12x56 Swarovski olabilirmi?bazı kaliteli marka dürbünlerin sitelerinde çok detaylı bilgiler mevcut, girip özelliklerini öğrenebilirsiniz.Atacağınız mermi çok önemlidir.Yine aynı şekilde mermi özelliklerini kendi sitesinden öğrenmelisiniz.Pratik sıfırlamaya o zaman geçmelisiniz.İlk atışlarda hedef kağıdını tutturmak ve merminin vuruşunu görmek için çabalamanız lazım.Sonrası gerekli kliklerle nişan aldığınız noktayı hep aynı şekilde atış yaparak ayarlamalısınız.Atış yeri çok önemlidir, yere yatmış vaziyette yaparsanız ve poligonda değilseniz merminin yolunda hiç bir engel olmamalı (ot , yaprak vb.)Ayrıca rüzgar olmamalı. 7 mm Rem. genelde 200 mt. sıfırlanır, fakat siz ilk önce 100 mt. ayarlayın ve sonra 200 mt. çıkarsınız.Eğer dürbün Swarovski ise, mermi markası, tipine, ağırlığına ve hız değerlerine göre siteden balistic program sayesinde kaç klik yaparsanız 200 mt. çıkarsınız belirtilmektedir.Sizede sadece bu yapmış olduğunuz kliklerin işe yarayıp yaramadığını tespit etmek kalıyor.Tabi bu sadece vertikal ayarlamalar için geçerlidir.Yatay kliklemeler sadece ilk sıfırlamada kullanılır, veya taktikçiler ve ileri derecede uzman atıcılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS